Saláty ke zvěřině

 

13. SALÁT Z RAJČAT A PAPRIK:

3 velké zelené papriky, 6 větších rajčat, 1 střední cibule, sůl, 1 lžíce oleje, 1 lžíce cukru, 1 lžíce octa, mletý pepř. Papriky omyjeme, vyčistíme a pokrájíme na malé tenké nudličky. Rajčata omyjeme a nakrájíme na plátky. Cibuli oloupeme, nakrájíme na drobné kostičky a namočíme do oleje s octem, pepřem a cukrem. Zeleninu osolíme a přidáme namočenou cibulku i s nálevem. Vše dobře promícháme a dáme na chvíli do chladničky vychladit. Podáváme k teplé i studené zvěřině.

12. OKURKOVÝ SALÁT S ČESNEKEM, SMETANOU A OŘECHY:

1 velká salátová okurka (500 g), sůl, 2 velké stroužky česneku, 1/4 l kysané smetany, cukr, mletý pepř, 3 lžíce sekaných vlašských ořechů, ocet. Okurku oloupeme a nakrájíme na jemné plátky nebo nahrubo nastrouháme. Osolíme a polijeme nálevem: do rozšlehané smetany dáme podle chuti ocet, trošku vody, sůl, cukr, pepř a utřený česnek a dobře rozmícháme. Okurky polejeme nálevem a posypeme sekanými ořechy.

11. MRKVOVÝ SALÁT:

Místo obvyklého salátu z mrkve, jablek, citrónové šťávy a jablečného sirupu můžete zkusit tuto úpravu: 3 větší syrové mrkve, 1/2 cibulky, 4 jablka, 1 majolka (100 g), 2 lžíce smetany, citronová šťáva, sůl. Omyté očištěné mrkve a oloupaná jablka nastrouháme na hrubém struhadle, cibulku na jemném, přidáme citrónovou šťávu, sůl, smetanu a majolku a vše dobře promícháme. Vychladíme a podáváme k teplé nebo studené zvěřině.

Obměna: 3 větší mrkve, 1 menší celer, 2 větší sladkokyselé okurky, 1 žervé, 1 majolka, 3 lžíce husté smetany, sůl, citrónová šťáva. Mrkev očistíme a omyjeme a spolu s okurkami nastrouháme na hrubém struhadle, omytý celer strouháme na jemném struhadle a hned ho zakapeme citrónovou šťávou. Přidáme žervé utřené se smetanou a majolkou, podle chuti sůl a vše dobře rozmícháme. Vychladíme a podáváme.

10. SALÁT ZE SYROVÉHO CELERU:

400 g celeru, 2 majolky (200 g), 2 velké sladkokyselé okurky, 2 lžíce kremžské hořčice,sůl, citrónová šťáva, cukr.Vybereme čerstvé, neuvadlé celery, oloupeme je a omyjeme. Ustrouháme na jemném struhadle a ihned pokapeme citrónovou šťávou a promícháme, aby nezhnědly. Přidáme okurky nakrájené na malé kostičky, hořčici a majolku a dobře promícháme. Podle chuti osolíme, popřípadě osladíme a dáme vychladit. Salát je vhodný ke studené pečené zvěřině nebo sekané ze zvěřiny, ale i k teplým minutkám.

9. MÍCHANÝ ZELENINOVÝ SALÁT:

2 sáčky zmrazené zeleninové směsi, 2 majolky, sůl, 2 vejce, 3-4 sladkokyselé okurky, podle chuti pepř a citrónová šťáva. Zeleninovou směs uvaříme ve slané vodě doměkka, ale tak, aby se nerozpadávala. Do zchladlé přidáme nasekaná natvrdo uvařená vejce, na kostičky nakrájené okurky a majolku, lehce promícháme, podle chuti opepříme, přisolíme a přidáme citrónovou šťávu. Salát můžeme podávat vlažný i studený k teplé i studené vařené nebo pečené zvěřině nebo k sekané ze zvěřiny.

8. SALÁT Z FAZOLEK S OŘECHOVOU OMÁČKOU:

2 sáčky zmrazených fazolek, 100 g vlašských ořechů, 100 g cibule, 2 lžíce sekané petrželky a pažitky, 2 stroužky česneku, 2 lžíce octa, sůl, mletá paprika (s troškou pálivé), cukr. Fazolky uvaříme ve slané vodě, vyjmeme a necháme okapat. Vložíme do mísy a zalijeme ořechovou omáčkou: strouhané ořechy utřeme s česnekem, přidáme sůl, papriku, jemně nakrájenou cibuli, sekanou petrželku a promícháme. Přilijeme ocet, podle chuti cukr a nalijeme na fazolky. Je možno přidat i 2 lžíce majolky. Dáme vychladit a podáváme se studenou pečenou zvěřinou nebo se zvěřinovou sekanou.

7. SALÁT Z ČERVENÉ ŘEPY S KŘENEM:

4-6 středně velkých červených řep (600 g), 2 lžíce strouhaného křenu, sůl, 3-4 lžíce rybízového nebo jablečného sirupu. Červenou řepu omyjeme, oloupáme a uvaříme doměkka. Pak ji rozstrouháme na hrubém struhadle, osolíme, polijeme podle chuti sirupem a posypeme křenem. Dobře promícháme. Takto upravený salát se hodí jak ke zvěřině teplé, tak i studené.

6. SALÁT Z BÍLÝCH FAZOLÍ:

300 g bílých fazolí, 1 velká cibule, 2 lžíce dobrého oleje, citrónová šťáva nebo ocet, sůl, mletý pepř, 1 lžíce sekaných bylinek: pažitky, petrželky a kopru. Přebrané fazole vypereme, namočíme, uvaříme doměkka a scedíme. Osolíme je podle chuti, přidáme jemně nakrájenou cibulku namočenou ve 2 lžících octa, pepř a posekané bylinky. Vše dobře promícháme. Kdo chce, může přidat ještě 2 lžíce majolky nebo rajské šťávy. Salát podáváme vlažný nebo studený k teplé i studené zvěřině.

5. SALÁT Z ČERVENÉHO ZELÍ:

1/2 středně velké hlávky zelí, 2 jablka, citrónová šťáva nebo ocet, sůl, pepř, cukr, 1/2 lžíce oleje, 1 dl červeného vína, 2 hřebíčky. Hlávku zelí omyjeme a jemně nakrájíme, spaříme trochou vřelé vody, chvilku v ní ponecháme, pak scedíme, prolejeme studenou vodou a necháme na sítku okapat. Dáme do mísy, přidáme hřebíčky a oloupaná, nadrobno nastrouhaná jablka a zalijeme zálivkou z vína, cukru, soli, pepře, octa nebo citrónové šťávy a oleje. Promícháme a necháme rozležet. Podáváme k teplé i ke studené zvěřině.

4. ŽELÉ ZE SYROVÉHO ČERNÉHO RYBÍZU:

Na 1 kg umletého rybízu 1,50-1,75 kg pískového cukru. Opraný černý rybíz, otrhaný ze střapin, necháme okapat a umeleme. Dobře promícháme s cukrem a ihned plníme do sklenic, neboť směs rychle houstne. Povážeme celofánem a uschováme. Želé je velmi dobré ke kterékoliv zvěřině, buď samotné, nebo v kombinaci s jinými kompoty.

3. JEŘABINOVÝ KOMPOT:

2 kg jeřabin, 1 1 vody, 1200-1600 g cukru. Jeřabiny ze sladkoplodého jeřábu omyjeme, otrháme ze stopek a spaříme. Proslazujeme je 12-24 hodin v cukrovém nálevu, kterým je zalijeme. Druhý den jeřabiny vyjmeme, šťávu svaříme s kouskem celé vanilky a celé skořice, znovu vložíme jeřabiny a vaříme, až se svraští. Plníme teplé do lahví a povážeme celofánem nebo zaváříme 20 minut při 80 °C.

2. DÝNĚ NALOŽENÁ VE VÍNĚ:

1 kg dužniny, 1 l vody, 1/4 l 8% octa, 1/2 1 sladkého bílého vína, 800 g cukru, 10 hřebíčků, 1 citrón, 3-5 kousků celé skořice. Dýni oloupáme, dužninu nakrájíme na kostičky a zalijeme roztokem z vody, octa, bílého vína a cukru. V nálevu necháme 48 hodin. Pak dýni vyjmeme, šťávu svaříme s hřebíčky, plátky citrónu a celou skořicí, do vařící šťávy vrátíme dýni a vaříme, až je skleněná. Pak plníme do lahví a zaváříme 20-25 minut při 80-85 °C.

1. JABLKA S KŘENEM:

1 kg jablek, 40 g křenu, 200 g cukru, 1/16 l 8% octa. Oloupaná jablka nastrouháme nahrubo, křen najemno, dobře promícháme s octem a cukrem, napěchujeme do lahví a povážeme. Podáváme k teplé i studené vařené i pečené zvěřině.