Sluka

 

9. PEČENÁ SLUKA:

2 sluky, 70 g slaniny, 50 g másla, 2 jalovčinky, 4 celé pepře, 2 malé cibulky, 2 hřebíčky. Odleželé, očištěné a vymyté sluky osolíme, dovnitř vložíme plátek slaniny a cibulku s hřebíčkem, srdce, žaludek, játra, prsíčka obalíme slaninou a převážeme nití spolu s křidélky (pod jedno složíme hlavičku) a přes stehýnka. Vložíme na rozehřáté máslo spolu s kořením a upečeme doměkka. Podle potřeby podléváme hovězí polévkou nebo horkou vodou s Masoxem. Příloha: rýže nebo brambory vařené nebo opečené a brusinky nebo želé ze syrového černého rybízu, popřípadě jeřabinový kompot.

8. PLNĚNÁ SLUKA:

2 sluky, 100 g játrové zavářky (nebo kuřecích jater), 100 g žampionů, 1 vejce, 20 g másla, špetka pepře, zázvoru, muškátového květu, 2 snítky estragonu, 1/2 lžičky sekané petrželky, trošku strouhané citrónové kůry, 1/2 lžičky citrónové šťávy, sůl, 70 g slaniny, 50 g másla, 4 lžíce červeného vína, 1 bobkový list, 4 celé pepře, podle potřeby strouhaný chléb nebo strouhanka. Odleželé, očištěné a uvnitř vymyté sluky osolíme, vyložíme plátky slaniny a naplníme nádivkou, kterou upravíme z játrové zavářky, nebo posekaných kuřecích jater rozmíchaných s vejcem, máslem, kořením, citronovou kůrou a šťávou a posekanými houbami. Podle potřeby zahustíme lžičkou strouhaného chleba nebo strouhanky na tužší směs. Do každé naplněné sluky zapíchneme malou snítku estragonu, potom je obložíme plátky slaniny a převážeme nití. Protože se nám všechna nádivka do sluk nevejde, dáme zbytek na pekáč na plátky slaniny.Na rozpuštěném másle, bobkovém listu a pepři upečeme sluky doměkka. Podléváme červeným vínem a vodou nebo hovězí polévkou. Měkké sluky rozpůlíme i s nádivkou, zvlášť upečenou nádivku pokrájíme na plátky a přelijeme šťávou. Příloha: brambory vařené nebo opečené a dušená jablka nebo zelené dušené fazolky a hlávkový salát se smetanou.

7. PEČENÁ SLUKA PO POLSKU:

2 sluky, 100 g slaniny, 50 g másla, 4 plné lžíce strouhanky, sůl, 6 celých pepřů, 2 jalovčinky, 1 sáček zmrazené zeleninové směsi, 1/4 l hovězí polévky. Odleželé, očištěné a vymyté sluky uvnitř i navrchu osolíme, dovnitř vložíme plátek slaniny, také navrchu obložíme slaninou a ovážeme nití. Zbývající slaninu v plátcích dáme na pekáč, sluky na ni vložíme, přidáme pepř a jalovčinky a doměkka upečeme. Podle potřeby slabě podléváme hovězí polévkou. Zeleninovou směs uvaříme v osolené vodě. Na másle osmahneme dorůžova strouhanou housku. Měkké sluky rozpůlíme, polijeme šťávou, obložíme slaninou z pečeně, vařenou zeleninou a bohatě posypeme strouhanou osmaženou houskou. Je také možné podávat v omáčníku ještě hustou sladkou smetanu, ochucenou lžičkou strouhaného křenu a špetkou cukru. Tímto způsobem můžeme upravit i mladé divoké holuby.

6. DUŠENÁ SLUKA I:

2 sluky, 70 g slaniny, 50 g másla, sůl, 1/2 lžičky kari, 2 dl hovězího vývaru. Očištěné a vymyté sluky vytřeme solí a kari kořením, vložíme dovnitř plátek slaniny, osolíme i navrchu, prsíčka obložíme slaninou a ovážeme nití. Pak je rychle opečeme na zbylých plátcích slaniny a rozpuštěném másle, podlijeme hovězím vývarem a dusíme doměkka. Příloha: rýže obložená dušenými jablky a brusinkami.

5. DUŠENÁ SLUKA II:

2 sluky, 50 g másla, sůl, 70 g slaniny, 2 cibule, 100 g žampiónů, pepř, kmín. Odleželé, očištěné a dobře vymyté sluky vytřeme směsí soli a pepře. Do každé vložíme plátek slaniny, dva plátky cibule a malý oříšek másla. Navrchu sluky potřeme směsí soli a pepře, obalíme je do plátků slaniny a převážeme. Zbylé máslo a slaninu pokrájenou na kostičky rozpustíme, přidáme nakrájenou cibuli a houby a 1/2 kávové lžičky kmínu. Zasmahneme a vložíme připravené sluky. Podle potřeby podlijeme vodou nebo horkou vodou s Masoxem. Dusíme v troubě do měkka. Měkké sluky rozpůlíme, přelijeme šťávou a podáváme. Příloha: brambory vařené nebo opečené nebo rýže a rajčatový a paprikový salát. Stejně můžeme upravit i mladé stažené sojky.

4. SLUKA S KAROTKOU:

2 sluky, 50 g másla, 50 g slaniny, 50 g žampiónů, sůl, mletý pepř, 4 celé pepře, 2 zrna nového koření, 1 bobkový list, 500 g karotky, 30 g másla, 2 hřebíčky, 3 celé pepře, 2 zrna nového koření, 2 dl kysané smetany, 1 kostka cukru, 1 lžička mouky. Očištěné sluky dobře vymyjeme, osolíme navrchu i uvnitř a opepříme. Vložíme do nich plátek slaniny, svrchu obalíme sluky slaninou a ovážeme nití. Rozpustíme máslo a zbylou slaninu, vložíme připravené sluky s kořením, bobkovým listem a nakrájenými žampióny. Upečeme doměkka. Je-li třeba, podlijeme vodou. Mezitím si připravíme mrkev, tj. očistíme a nakrájíme ji na nudličky. Rozehřejeme máslo a udusíme na něm doměkka karotku s cukrem, kořením a solí. Je-li třeba, slabě podlijeme. Měkkou karotku zalijeme smetanou, ve které jsme rozkvedlali malou lžičku mouky. Podle chuti ještě přisladíme, popřípadě zakapeme citrónovou šťávou. Pečené sluky rozpůlíme a obložíme připravenou karotkou. Šťávu z pečených sluk podáváme zvlášť. Příloha: vařené brambory a hlávkový salát. Použijeme-li mrkev konzervovanou ve slaném nálevu, je už pokrájená na kostičky a měkká. Proto vezmeme jen trochu nálevu, není-li příliš slaný, přidáme cukr a koření, povaříme, mrkev jím zalijeme a necháme chvíli stát, aby se ochutila. Nakonec přivedeme do varu a zahustíme smetanou. Po přejití varu dochutíme a podáváme.

3. OPEČENÁ SLUKA:

2 sluky, 2 lžíce oleje, šťáva a kůra ze 1/4 citrónu, 1 lžička francouzské hořčice, 3 lžičky koňaku, sůl, 3/4 l vody, 1 lžička bramborové moučky, 1 lžička sekané petrželky, 4 celé pepře, 2 zrna nového koření, 1 hřebíček, 30 g slaniny. Z očištěných, odleželých a vymytých sluk sejmeme prsíčka. Protáhneme je jemnými klínky slaniny, osolíme a pokapeme citrónovou šťávou a koňakem. Necháme v chladničce v přiklopené misce odležet. Zbylé kostry přesekneme na několik kousků a dáme vařit do studené vody, přidáme sůl, petrželku, pepř, nové koření, hřebíček a 2 malé plátky citrónové kůry a připravíme silný vývar. Mezitím opečeme prsíčka na oleji dozlatova, vývar scedíme, měkkou zvěřinu obereme z kostí a drobně posekáme nebo lépe umixujeme. Směs vložíme zpět do vývaru, rozmícháme, přidáme hořčici, zbylou šťávu z marinády, citrónovou strouhanou kůru a škrob rozmíchaný ve lžicce studené vody. Necháme přejít var, podle chuti dosolíme, popřípadě opepříme a podáváme k opečeným prsíčkům. Příloha: pečené nebo vařené brambory, rýže a brusinkový kompot nebo želé ze syrového černého rybízu.

2. NADÍVANÁ SLUKA:

2 sluky, 3 rohlíky, 1/4 l teplého mléka, 30 g másla, sůl, 1 lžička sekané petrželky, na špičku nože muškátového květu a oříšku a tlučeného hřebíčku, 2 lžíce strouhaných ořechů nebo mandlí, 2 lžíce strouhané karotky, 1 lžíce pokrájených hříbků nebo žampiónů, 1 vejce, 50 g másla, 70 g slaniny, 2 lžíce červeného vína. Nádivka: rohlíky nakrájíme na tenké plátky, přelijeme teplým mlékem, přidáme oříšek másla a vidličkou rozmačkáme na kaši, přidáme sůl, petrželku, koření, vejce a rozmícháme. Nakonec dáme ořechy (mandle), mrkev a houby. Vše dobře promícháme do hustší směsi. Je-li třeba, přidáme trošku strouhanky. Odleželé, očištěné a vymyté sluky vytřeme solí, vyložíme plátkem slaniny a naplníme nádivkou. Navrch je poklademe plátky slaniny, převážeme nití a dáme na máslo opéci. Pak podlijeme vínem a v troubě upečeme doměkka. Je-li třeba, podlijeme ještě trochu vodou. Zbylou nádivku dáme péci na pekáč vedle sluk, zabalenou do plátků slaniny. Měkké sluky rozpůlíme i s nádivkou, zvlášť upečenou nádivku nakrájíme na kousky a sluky jimi obložíme. Přelijeme šťávou a podáváme. Příloha: opečené nebo vařené brambory nebo rýže nebo smažené bramborové lupínky nebo hranolky a dušená jablka s jeřabinovým kompotem. Právě tak můžeme připravit i mladé sojky.

1. SLUKA S VIŠNĚMI:

2 sluky, 3 lžičky koňaku, šťáva a kůra z 1/2 citrónu, 20 velkých tmavých višní zavařených v cukru, 40 g másla, sůl, 70 g slaniny. Očištěné, odleželé a vymyté sluky vytřeme uvnitř solí, citrónovou šťávou a strouhanou citrónovou kůrou a pokropíme koňakem, do každé vložíme plátek slaniny a oříšek másla a v kousku gázy 5 pecek z višní (abychom je pak mohli snadno odstranit). Sluky osolíme i navrchu a potřeme strouhanou citrónovou kůrou a citrónovou šťávou, pokropíme zbylým koňakem,
obalíme do plátků slaniny a převážeme nití. Zbylou slaninu a máslo dáme rozpustit na pekáč, vložíme sluky, přidáme odpeckované višně a zbylé pecky zabalené v kousku gázy. Upečeme doměkka za častého podlévání šťávou. Je-li třeba, slabě podlijeme vodou nebo hovězí polévkou. Měkké sluky vyjmeme, rozpůlíme je a odstraníme pecky. Ze šťávy rovněž odstraníme pecky a šťávu přelijeme na sluky ozdobené višněmi. Příloha: rýže, máslové paštičky nebo proužky z lístkového či křehkého těsta a dušená jablka ozdobená višněmi nebo hlávkový salát. Právě tak můžeme upravit i mladé divoké holuby.