Lyska

 

4. LYSKA PEČENÁ:

1 lyska, 1 l kysaného mléka, sůl, mletý pepř, šťáva z 1 citrónu, 4 jalovčinky, 2 bobkové listy, 6 celých pepřů, 70 g slaniny, 100 g másla, 2 lžíce sekaného libečku a petrželky. Staženou lysku dobře omyjeme a naložíme do kysaného mléka do druhého dne. Pak ji opláchneme, protáhneme slaninou, potřeme solí a pepřem a pokapeme citrónovou šťávou. Na pekáčku rozpustíme máslo a zapečeme v něm bobkový list, pepř a jalovčinky. Pak vložíme připravenou lysku spolu se zbylou nakrájenou slaninou a upečeme ji do měkka. Podle potřeby podlijeme. Měkkou lysku nakrájíme na porce, přelijeme šťávou a podáváme, sypeme sekanou petrželkou a libečkem. Příloha: opečené nebo vařené brambory a brusinky nebo rajčatový a paprikový salát.

3. LYSKA PEČENÁ NA VÍNĚ:

1 lyska, sůl, mletý pepř, 1/2 l kysaného mléka, špetka zázvoru,1/2 lžičky tymiánu, 1 bobkový list, 3 jalovčinky, 3 dl bílého vína, šťáva z 1 citrónu, 1 cibule, 3-4 lžíce oleje. Staženou lysku omyjeme. Odřízneme prsa a stehna a vykostíme je. Zvěřinu naložíme do druhého dne do kysaného mléka. Pak ji pokrájíme na kostky, osolíme, opepříme, promícháme se zázvorem, tymiánem, citrónovou šťávou a sekanou cibulí. Přidáme rozlámaný bobkový list, jalovčinky a zalijeme 2 dl bílého sladkého vína. Necháme v přiklopené misce v chladničce do druhého dne. Pak na pekáčku rozehřejeme olej, zvěřnu do něj přesuneme i s kořením a zapečeme. Přilijeme víno z marinády, přiklopíme a v troubě upečeme doměkka. Příloha: vařené nebo opečené brambory nebo jemné pečivo a brusinkový a hruškový kompot.

2. LYSKA PEČENÁ S PAPRIKOU:

1 lyska, 1 1 kysaného mléka, sůl, mouka, 4 zelené papriky (1 pálivá), 70 g slaniny, 100 g másla, 1 lžíce mleté papriky (1/2 sladké a 1/2 pálivé), 1 citrón, 2 bobkové listy, 2 lžíce sekané pažitky a petrželky. Staženou lysku dobře omyjeme a naložíme do druhého dne do kysaného mléka. Pak ji opláchneme, protáhneme slaninou, pokapeme citrónovou šťávou a obalíme ve směsi mouky, papriky a citrónové kůry. Na másle na pekáčku zasmahneme zbylou slaninu a bobkový list, připravenou lysku vložíme a opečeme ze všech stran. Přidáme očištěné papriky, kterými lysku obložíme. Zapékáme v troubě, papriky po chvíli sejmeme a dáme do šťávy, aby se nevysušily a nespálily. Lysku upečeme doměkka. Měkkou nakrájíme na porce, které obložíme kousky papriky a přelijeme šťávou z pečeně. Posypeme sekanou pažitkou a petrželkou a ozdobíme plátky citrónu. Příloha: opečené nebo vařené brambory nebo chléb.

1. DUŠENÁ LYSKA:

1 lyska, sůl, 70 g slaniny, 1 velká cibule, 1 mrkev, 1/2 středního celeru, 1 menší petržel, citrónová kůra z 1/2 citrónu, 6 celých pepřů, 3 jalovčinky, 3 zrna nového koření, 2 bobkové listy. Na zálivku: 2 dl červeného vína, 1 dl octa, 2 dl vody, 100 g másla. Staženou lysku dobře omyjeme. Protáhneme ji slaninou, osolíme a dáme do mísy na polovinu pokrájené kořenové zeleniny a cibuli, přikryjeme druhou polovinou zeleniny, přidáme citrónovou kůru (hlavně dovnitř lysky) a koření a zalijeme vodou smíchanou s vínem a octem. Necháme v chladničce 2 dny odležet. Pak lysku vyjmeme z mořidla a vložíme na pekáček s rozpuštěným máslem spolu se zeleninou a cibulí z mořidla. Opečeme, přilijeme mořidlo a přiklopené dusíme doměkka. Měkkou lysku vyjmeme, šťávu protřeme sítem, podle chuti dosolíme, opepříme, dochutíme Glutasolem a podáváme. Můžeme také zalít 2 dl smetany. Příloha: jemný knedlík nebo brambory, salát z červené řepy s křenem.