Koroptev

 

5. PEČENÉ KOROPTVE:

2 koroptve, sůl, 60 g slaniny, 100 g másla, 2 malé cibule, 6 celých pepřů, játra, srdce, žaludky, 2 lžíce červeného vína. Očištěné vykuchané koroptve dobře omyjeme navrchu i uvnitř, prsíčka a stehýnka protáhneme slaninou, koroptve vytřeme solí a osolíme je i navrch, dovnitř vložíme játra, srdce, žaludky, pokrájenou cibulku, celé pepře a oříšek másla. Na pekáčku rozpustíme máslo a koroptve do něj vložíme prsíčky dolů. Upečeme doměkka. Když pustí šťávu, slabě podlijeme 2 lžícemi červeného vína nebo vodou. Pečeme podle stáří 3/4-2 hodiny. (Starší koroptve můžeme nejprve podusit v tlakovém hrnci). Příloha: opečené nebo vařené brambory, červené zelí nebo kompoty.

4. PEČENÁ KOROPTEV SE SMETANOU:

2 koroptve, sůl, 80 g slaniny, 100 g másla, 1/4 l šlehačky (neušlehané), 4 roztlučené jalovčinky, 2 vinné listy, 2 malé cibule.  Očištěné mladé koroptve dobře omyjeme navrchu i uvnitř, omyjeme i jedlé vnitřnosti, koroptve osolíme navrchu i uvnitř, do dutiny břišní vložíme tlučené jalovčinky, stočený vinný list, vnitřnosti, plátek cibule a kousek másla. Připravené koroptve zabalíme do tenkých plátků slaniny, převážeme a vložíme na pekáček na rozpuštěné máslo a zbylou pokrájenou cibulku. Pečeme doměkka. Když jsou koroptve již skoro měkké, polijeme je smetanou a dopečeme. Šťávu podáváme v omáčníku. Podáváme půlené s opečenými nebo vařenými brambory nebo s bramborovou kaší, s brusinkami nebo mandarinkovým či ananasovým kompotem.

3. DUŠENÉ KOROPTVE:

2 koroptve, sůl, 80 g slaniny, 100 g másla, 1 mrkev, 1 cibule. Omáčka: 100 g másla, 1 velká cibule, 2 lžíce sekané petrželky, 3-4 lžice strouhanky, 2 dl hovězí polévky, 2 lžíce bílého vína, 1 plátek citrónu, 50 g nakrájených žampiónů. Očištěné, omyté koroptve zabalíme do tenkých plátků slaniny a udusíme je doměkka na másle, pokrájené cibulce a mrkvi. Podle potřeby slabě podléváme. Mezitím si připravíme omáčku: v hrnci rozpustíme máslo, přidáme jemně pokrájenou cibuli, petrželku a zasmahneme. Pak přidáme strouhanku, zamícháme, osolíme, opečeme, zalijeme hovězí polévkou a vínem, přidáme citrón a nakrájené houby. Povaříme asi 15 minut a přelijeme na pokrájené porce koroptve. Příloha: vařené nebo opečené brambory a brusinkový nebo jeřabinový kompot.

2. MARINOVANÉ KOROPTVE:

2 koroptve, sůl, 1 dl bílého vína, 1 bobkový list, 4 hřebíčky, 6 celých pepřů, 1 větší cibule, 1 menší mrkev, 1 menší petržel, 1/2 menšího celeru, 2 kousky citrónové kůry, 80 g slaniny, 100 g másla. Očištěné koroptve dobře omyjeme a naložíme těsně do misky na polovinu pokrájené kořenové zeleniny a cibuli, přidáme citrónovou kůru, pepř, hřebíček, bobkový list, druhou polovinou zeleniny koroptve pokryjeme a zalijeme je vínem. Necháme v chladničce 2 dny. Pak je necháme oschnout, potřeme solí, zabalíme do tenkých plátků slaniny a ovážeme nití. Vložíme do pekáčku, přelijeme rozpuštěným máslem a zapečeme ze všech stran. Přidáme zeleninu a marinádu a upečeme doměkka. Nakonec rozmačkáme nebo rozmixujeme zeleninu do šťávy, kterou podáváme k půleným nebo na čtvrtky pokrájeným koroptvím. Příloha: opečené nebo vařené brambory nebo rýže a hlávkový nebo okurkový salát se smetanou. Stejně můžeme připravit i divoké holuby.

1. KOROPTVE S RYBÍZOVOU OMÁČKOU:

2 koroptve, sůl, 80 g slaniny, 100 g másla, 6 celých pepřů, 300 g čerstvého červeného rybízu, 1 lžička želé ze syrového černého rybízu, 1 lžíce cukru, 2 kousky celé skořice, 2 plátky citrónové kůry, 2 dl červeného vína, 1 lžička mouky. Očištěné koroptve vymyjeme, osolíme a zabalené do plátku slaniny upečeme s pepřem na másle doměkka. Slabě podléváme. V hrnečku povaříme rybíz ve víně spolu s cukrem, skořicí, citrónovou kůrou a želé z černého rybízu. Zaprášíme moukou, necháme přejít var, podle chuti dosladíme a dosolíme, smícháme se šťávou z pečeně, vlijeme na mísu a pokrájené koroptve na to urovnáme. Podáváme s jemným pečivem nebo vařenými či opečenými brambory. Stejně můžeme připravovat i divoké holuby.