Divoký holub

 

11. DIVOKÝ HOLUB PEČENÝ:

2 divocí holubi, 50 g slaniny, 1 malá cibulka, 4 celé pepře, 100 g másla, sůl. Očištěné holuby dobře omyjeme, prsíčka protáhneme slaninou, posolíme, dovnitř vložíme 2 plátky cibule, vnitřnosti a celý pepř. Dáme rozpálit máslo, holuby na ně vložíme prsíčky dolů a pečeme. Jakmile pustí šťávu, slabě je podlejeme. Pečeme doměkka. Příloha: opečené nebo vařené brambory, rýže, kompoty, saláty.

10. DIVOKÝ HOLUB NA CIBULI:

2 divocí holubi, 2 lžíce tlučených jalovčinek, 60 g slaniny, 3 velké cibule, 100 g másla, sůl, 70 g strouhanky a 50 g másla na osmažení. Divoké holuby očistíme a dobře vymyjeme. Navrchu i uvnitř je důkladně potřeme tlučenými jalovčinkami, dáme do misky, přikryjeme je a necháme v chladničce 2 dny odležet. Pak jalovčinky zčásti oklepeme, do holubů vložíme několik plátků cibule, svrchu je zabalíme do plátků slaniny a převážeme. Na pekáčku rozpustíme máslo, přidáme na plátky pokrájenou cibuli, zapěníme a vložíme připravené holuby. Přiklopíme a v troubě dusíme za častého podlévání vodou nebo hovězí polévkou. Měkké holuby vyjmeme, nakrájíme, obložíme cibulí a hustě posypeme houskou dorůžova osmaženou na másle. Šťávu podáváme zvlášť. Příloha: vařené nebo opečené brambory ochucené cibulkou a česnekem a dýňový kompot.

9. DIVOKÝ HOLUB S NÁDIVKOU:

2 divocí holubi, 50 g slaniny, 100 g másla, sůl. Nádivka: 2 rohlíky, 20 g slaniny, 50 g uzeného masa nebo šunky, usekaná holubí játra, žaludky i srdce, 1 vejce, zelená petrželka, muškátový květ a oříšek, sůl, mléko nebo hovězí polévka. Holuby dobře omyjeme navrchu i uvnitř, prsíčka protáhneme slaninou a posolíme. Dutinu břišní nadijeme připravenou nádivkou, zašijeme ji,  prsíčka poklademe plátky slaniny a dáme péci na rozpálené máslo (prsíčky dolů). Podléváme podle potřeby. Nádivku připravíme takto: rohlíky nakrájíme na tenké plátky, polijeme vařícím mlékem nebo polévkou a rozmačkáme a zamícháme vidličkou. Přidáme slaninu a uzené maso nakrájené na drobné kostičky, vnitřnosti, vejce, sůl, koření, rozsekanou zelenou petrželku a dobře promícháme. Hotovou směsí nadijeme připravené holuby, zbytek dáme vedle na pekáček na plátky slaniny. Jako přílohu podáváme brambory, rýži, saláty, kompoty.

8. ZADĚLÁVANÝ HOLUB:

2 divocí holubi, 1/2 l hovězí polévky, 1 sáček zeleninové zmrazené směsi, 4 celé pepře a 3 zrna nového koření, 1 malá cibulka, 50 g másla a 20 g mouky na jíšku, sůl, mletý pepř a muškátový květ. Odleželé holuby očistíme a dobře omyjeme. Vaříme je v hovězí polévce v tlakovém hrnci spolu se solí, zeleninou, cibulí a kořením. Je-li třeba, přidáme ještě vodu. Měkkou zeleninu vyjmeme, holuby vaříme dále doměkka. Měkkou zvěřinu nakrájíme, vývar zahustíme máslovou jíškou a povaříme. Podle chuti dosolíme, okořeníme muškátovým květem a pepřem. Zvěřinu podáváme se zeleninou politou omáčkou. Jako přílohu dáváme rýži nebo jemné noky, višňový nebo třešňový kompot.

7. DIVOKÝ HOLUB PEČENÝ S PÁLIVOU OMÁČKOU:

2 divocí holubi, sůl, citrónová šťáva, 4 jalovčinky, 4 celé pepře, 1 bobkový list, 1/2 lžičky zázvoru, 60 g slaniny, 80 g másla. Omáčka: 250 g rajčat, 3 zelené papriky, 2 cibule, 2-3 lžíce oleje, 1 hřebíček, špetka skořice, na špičku nože papriky, tlučených papriček chilli a zázvoru, 1 lžička cukru, 3 zrna nového koření, sůl, 2 dl vody, 1-2 lžíce estragonového octa. Odleželé a očištěné holuby dobře omyjeme. Prsíčka protáhneme slaninou, osolíme, posypeme zázvorem, obalíme plátky slaniny a převážeme. Vnitřek holubů vykapeme citrónovou šťávou a vložíme 2 jalovčinky. Připravené holuby upečeme v troubě na pekáčku na rozpuštěném másle, bobkovém listu a pepři. Podle potřeby podlijeme vodou. Měkké holuby vyjmeme, nakrájíme na porce a přelijeme šťávou z pečeně. Zvlášť podáváme omáčku, kterou připravíme takto: Nakrájíme rajčata, zelenou papriku a cibuli a podusíme je na oleji. Přidáme hřebíček, skořici, papriku, tlučené papričky chilli, zázvor, cukr, nové koření, sůl a vodu s estragonovým octem a svaříme dohusta. Příloha: jemné pečivo nebo chléb, hruškový kompot.

6. DIVOKÝ HOLUB DUŠENÝ I:

2 divocí holubi, 50 g slaniny, 70 g másla, kořenová zelenina (1 mrkev, 1 menší petržel, 1/4 celeru), 1 menší cibule, 1-2 bobkové listy, špetka tymiánu, 6 celých pepřů, 2 zrna nového koření, 1 hříbek, 2-3 lžíce červeného vína, strouhaný suchý chléb na zahuštění. Očištěné a omyté holuby protáhneme na prsíčkách slaninou, osolíme, dovnitř vložíme játra, srdce, žaludek, kousek másla a jeden celý pepř. Na pekáči na másle podusíme pokrájenou kořenovou zeleninu a cibuli, bobkový list, tymián, pepř, nové koření a můžeme přidat nakrájený hříbek. Vložíme připravené holuby a dusíme je doměkka. Podle potřeby je podléváme. Měkké holuby vyjmeme, šťávu protřeme sítem, přilijeme červené víno a zahustíme strouhaným chlebem. Povaříme a hotovou omáčku nalijeme na holuby. Jako přílohu podáváme rýži, kompoty a saláty.

5. DIVOKÝ HOLUB DUŠENÝ II:

2 divocí holubi, 80 g slaniny, 1 citrón, 1 lžíce sekané petrželky, sůl, 100 g másla, 1 menší cibule, 1/4 menšího celeru, 1 menší mrkev, 1 menší petržel, 1 bobkový list, 1 snítka tymiánu, 5 celých pepřů, 3 zrna nového koření, 1/2 l hovězí polévky, 1 lžička cukru, 2 lžíce červeného vína, 1 lžíce rybízové zavařeniny. Očištěné a omyté divoké holuby (mohou být i starší) protáhneme na prsíčkách slaninou a uvnitř vytřeme strouhanou citrónovou kůrou, smíchanou s posekanou petrželkou. Osolíme je navrchu i uvnitř. Na másle zapěníme nakrájenou cibuli, přidáme nakrájený celer, mrkev, petržel, bobkový list a tymián, pepř, nové koření a 2 proužky citrónové kůry. Vložíme holuby a opečeme je ze všech stran. Podlijeme hovězí polévkou a necháme podusit. Potom přelijeme do tlakového hrnce, zakapeme citrónovou šťávou z celého citrónu, přidáme cukr, rybízovou zavařeninu a červené víno. Hrnec uzavřeme a dusíme doměkka (20-30 minut). Měkké holuby vyjmeme, nakrájíme na porce a přelijeme omáčkou i se zeleninou. Příloha: vařené nebo opečené brambory a dušená jablka s jeřabinovým kompotem.

4. RIZOTO Z DIVOKÝCH HOLUBŮ:

2 divocí holubi, sůl, 1 sáček zmrazené zeleninové směsi, 6 celých pepřů, 3 zrna nového koření, 3 jalovčinky, 2 cibule, 100 g sádla nebo oleje, 1 lžička kmínu, dušená rýže, feferonky, Glutasol, sůl. Odleželé a očištěné holuby dobře omyjeme. Dáme je do tlakového hrnce vařit spolu se zmrazenou zeleninou, solí, cibulí, pepřem, novým korením a jalovčinkami (20-30 minut). Měkkou zeleninu (po 3-5 minutách) vyjmeme a holuby uvaříme do měkka. Měkké holuby sejmeme z kostí a pokrájíme na kostičky. Na sádle opeceme 1 nakrájenou cibuli a kmín. Když je cibule zažloutlá, přidáme nakrájenou zvěřinu a s cibulí a kmínem opečeme (až je cibulka růžová, zvěřina se však nesmí příliš vysušit a upražit). Pak promícháme s dušenou rýží, uvařenou zeleninou a naloženými sekanými feferonkami (1-2 podle libosti). Dochutíme solí, pepřem a Glutasolem. Podáváme se salátem z rajčat a paprik.

3. DIVOKÝ HOLUB NA ŠALVĚJI:

2 divocí holubi, 50 g slaniny, 80 g másla, sůl, 2 lístky šalvěje, 100 g hříbků nebo žampiónů, 1 lžíce sekané petrželky, mletý pepř, 3 lžíce bílého vína, citrónová šťáva. Očištěné holuby dobře omyjeme, vytřeme solí, pepřem, a citrónovou šťávou, prsíčka protáhneme slaninou. Osolíme a opepříme je i navrch, na každého holuba dáme lístek šalvěje a pak je zavineme do plátků slaniny a převážeme nití. Na pekáčku na rozpuštěném másle opečeme, přidáme posekané houby, petrželku, podlijeme vínem, přiklopíme a pečeme v troubě doměkka. Je-li ještě třeba, podlijeme vodou. Měkké holuby rozbalíme, přelijeme šťávou z pečeně, plátky slaniny i šalvěj dáme do šťávy a necháme bez pokličky v troubě zapéci a zčervenat. Pak nakrájíme na porce a přelijeme šťávou. Příloha: vařené nebo opečené brambory nebo rýže a broskvový a višňový nebo hruškový a brusinkový kompot.

2. DIVOKÝ HOLUB NA SMETANĚ:

6 divokých holubů, 60 g slaniny, 80 g másla, sůl, 1 menší mrkev, 1 malá petržel, 1/4 menšího celeru, 1 střední cibule, 2 lžíce červeného vína, 2 dl kysané smetany, 1 lžička mouky na zahuštění. Na podlévání: vývar z 1/2 1 vody, 4 celých pepřů, 2 zrn nového koření, 2 jalovčinek, 1 malého bobkového listu, 1 lžičky tymiánu. Odleželé a očištěné holuby dobře omyjeme. Sejmeme prsíčka z kostí, protáhneme jemnými klínky slaniny, osolíme a dáme dusit do trouby na rozpuštěné máslo a pokrájenou kořenovou zeleninu a cibuli. Podle potřeby podléváme scezeným vývarem a vínem. (Pro urychlení můžeme k přípravě použít i tlakový hrnec.) Měkkou zvěřinu vyjmeme, šťávu protřeme sítem nebo rozmixujeme, nebo zeleninu jen rozmačkáme a zalijeme rozšlehanou smetanou, do které můžeme přidat lžičku mouky. Podáváme s jemným knedlíkem nebo jemnými noky nebo s jemným pečivem a brusinkami nebo jeřabinovým kompotem. Ze zbylých částí holubů uvaříme polévku.

1. DUŠENÝ HOLUB PIKANTNÍ:

2 divocí holubi, 3 stroužky česneku, 4 lžíce oleje, 2 dl hovězí polévky, 2 dl bílého vína 2 lžíce rajského protlaku, sůl, mletý pepř, 80 g slaniny, 100 g šunky. Očištěné holuby dobře omyjeme a potřeme navrch i uvnitř česnekem utřeným se solí. V tlakovém hrnci opečeme na oleji spolu s plátky šunky dočervena. Šunku opečeme jen rychle po obou stranách a ihned vyjmeme, aby se nevysušila, a necháme ji v teple. Opečené holuby podlijeme hovězí polévkou a vínem, přidáme rajský protlak, sůl, mletý pepř a dusíme doměkka (15-25 minut). Měkkou zvěřinu pokrájíme na porce a urovnáme na mísu na plátky opečené šunky. Šťávu podáváme zvlášť. Příloha: vařené, nasucho pečené nebo opečené brambory a hlávkový salát se smetanou.