Bažant

 

29. BAŽANT PEČENÝ NA MÁSLE A NA SLANINĚ:

1 bažant, 100 g slaniny (část v plátcích), 100 g másla, sůl. Oškubaného a vykuchaného bažanta dobře omyjeme zevně i uvnitř a vyjmeme (viditelné) broky a péřové vmetky. Prsíčka i stehýnka protáhneme slaninou a dobře osolíme. Dovnitř vložíme dva plátky slaniny spolu s vnitřnostmi a oříškem másla, prsíčka poklademe ještě plátky slaniny a dáme na rozpuštěné máslo péci do měkka. Je-li třeba, slabě podlijeme. Jako přílohu podáváme brambory vařené nebo opečené, rýži, kompoty, zeleninové saláty (hlávkový, rajčatový, z červené řepy apod). Právě tak můžeme upravovat i koroptve. Je-li bažant střelen naměkko, vložíme dovnitř ještě pokrájenou cibulku a několik celých pepřů (asi 4), čímž zvěřina získá na chuti. Při této úpravě můžeme použít i tlakový hrnec (výhodné zvláště tehdy, je-li bažant starší), kde připraveného bažanta vložíme na několik plátků slaniny na podložku prsíčky dolů (stojáčky pokrčíme a hlavičku dáme pod křídlo, aby se do hrnce dobře složil). Poklademe jej několika kousky másla, podlijeme 2 dl vody a dusíme 15-20 minut. Mezitím rozehřejeme troubu, na pekáč dáme rozpustit máslo, měkkého bažanta vložíme na rozpuštěné máslo, přilijeme všechnu šťávu z hrnce, na bažanta narovnáme plátky slaniny z hrnce a necháme zčervenat.

28. BAŽANT PEČENÝ PIKANTNÍ:

1 bažant, 70 g slaniny, 100 g másla, sůl, 3 velké stroužky česneku, 3 dl rajské šťávy, 6 celých pepřů, 50 g pokrájených hříbků (mohou být i nakládané), 1 hřebíček. Očištěný bažant se dobře vymyje, protáhne se jemnými klínky slaniny a potře povrchu i vytře v břišní dutině česnekem smíchaným se solí. Do dutiny břišní vložíme omyté vnitřnosti, do jater zapíchneme 1 hřebíček. Připraveného bažanta vložíme do pekáčku na rozpuštěné máslo a zbylou slaninu, přidáme pokrájené hříbky a pečeme doměkka. Podléváme i poléváme rajskou šťávou. Měkkého bažanta pokrájíme na porce, šťávu podáme zvlášť. Příloha: vařené nebo opečené brambory, rýže nebo vařené bílé fazole a salát hlávkový nebo ze sterilované zeleniny nebo dýňový kompot. Stejně můžeme upravovat i koroptve.

27. BAŽANT NA VÍNĚ:

1 bažant, 100 g slaniny, 100 g másla, 1 velká cibule, sůl, mletý pepř, 3 snítky tymiánu, 1/2 1 červeného vína, 50 g žampiónů nebo hříbků, 1 lžíce koňaku a na zahuštění 30 g másla a 20 g mouky. Očištěného, dobře omytého bažanta nakrájíme na porce, které jemně protáhneme slaninou. V tlakovém hrnci rozpustíme máslo, přidáme na kostičky nakrájenou slaninu a 1 velkou cibuli nakrájenou na plátky. Necháme zapěnit, na to vložíme porce z bažanta, osolíme je a opepříme. Přidáme tymián a nakrájené očištěné žampióny nebo hříbky. Necháme osmahnout, zalijeme červeným vínem a vaříme doměkka 20-30 minut. Měkkou zvěřinu vyjmeme, šťávu zahustíme žmolky ze syrového másla a mouky. Necháme přejít var, až je omáčka hladká a přilijeme malou sklenku koňaku. Porce bažanta vložíme zpět do omáčky. Podáváme s jemným pečivem, rýží nebo brambory a s brusinkovým nebo jeřabinovým kompotem.

26. PEČENÝ BAŽANT NADÍVANÝ:

1 bažant, 80 g slaniny, 100 g másla, sůl. Nádivka: 4 rohlíky, 30 g slaniny, 100 g uzeného bůčku nebo šunky, bažantí játra a srdce, 2 vejce, sůl, muškátový květ a oříšek, 1 lžíce sekané petrželky, 1 dl mléka nebo hovězí polévky. Očištěného bažanta dobře omyjeme, osolíme a protáhneme slaninou. Připravíme si nádivku, naplníme dutinu břišní a zašijeme. Prsíčka poklademe plátky slaniny a dáme péci na rozpuštěné máslo (prsíčky dolů) doměkka. Jakmile máslo zrůžoví, slabě podlijeme, aby se máslo nepřepálilo. Podle stáří bažanta pečeme 1-2 hodiny. Nádivka: Rohlíky nakrájíme na tenké plátky, polijeme vařícím mlékem nebo polévkou a rozmačkáme vidličkou. Přidáme nadrobno nasekaná játra z bažanta, srdce, na kostičky nakrájenou slaninu a uzený bůček, vejce, sůl, špetku muškátového oříšku a květu, sekanou petrželku. Dobře promícháme. Jako přílohu podáváme brambory nebo rýži, kompoty nebo zeleninové saláty. Stejně upravujeme koroptve a divokou kachnu, kterou můžeme podávat i studenou s křenovou majonézou, naloženými hříbky nebo sterilovanými zeleninovými saláty a s houskou nebo chlebem.

25. BAŽANT V RENDLÍKU:

1 bažant, 100 g slaniny, 100 g másla, sůl, 1 velká cibule, po 1 lžíci sekané pažitky, petrželky, kerblíku, plátek citrónu, 1 hřebíček. Očištěného bažanta dobře omyjeme navrchu i uvnitř, protáhneme klínky slaniny, osolíme. Omyté vnitřnosti dáme do břišní dutiny s plátkem citrónu a hřebíčkem. Na rendlík drobně pokrájíme zbytek slaniny a rozpustíme společně s máslem. Přidáme na plátky nakrájenou cibuli a sekané bylinky. Na to vložíme připraveného bažanta a dusíme doměkka. Podle potřeby podlijeme vodou. Příloha: vařené nebo opečené brambory nebo rýže a brusinkový nebo jeřabinový kompot. Stejně můžeme upravovat i koroptve.

24. GRILOVANÝ BAŽANT:

1 bažant, 120 g slaniny, 60 g másla, sůl, 4 celé pepře. Bylinkové máslo: 40 g másla smíchaného s 1 rozstrouhanou cibulkou, 1 lžící drobně posekané zelené petrželky a pažitky a na špičku nože tymiánu. Mladého očištěného bažanta omyjeme, hustě protáhneme slaninou, osolíme navrch i uvnitř, do břišní dutiny vložíme několik plátků slaniny, pepř a kuličku bylinkového másla a zašijeme. Bažanta zabalíme do plátku slaniny, napíchneme na rožeň a grilujeme. Podle potřeby potíráme máslem. Podáváme s chlebem a rosolem ze syrového černého rybízu nebo s vařenými či opečenými brambory a brusinkovým kompotem nebo jeřabinovým kompotem.

23. GRILOVANÝ BAŽANT PORCOVANÝ:

1 bažant, sůl, 120 g slaniny, 100 g másla, 1 lžička papriky. K této úpravě je vhodný pekný, nepříliš rozstřílený mladý bažant. Očištěného bažanta dobře omyjeme a nakrájíme na porce, protáhneme slaninou a osolíme solí smíchanou s paprikou. Urovnáme na grilovací rošt na plátky slaniny, navrch dáme na každou porci rovněž plátek slaniny a lupínek másla. Grilujeme v troubě. Během grilování potíráme šťávou z odkapního plechu. Podáváme s vařenými brambory, politými šťávou. K tomu pečená jablka s brusinkami.

22. BAŽANT NA ŘECKÝ ZPŮSOB:

1 bažant, 70 g slaniny, 10 g másla, sůl, 1 velký stroužek česneku, 100 g morku, 1 vejce, na špičku nože muškátového květu a oříšku, strouhanka, 3 velké zelené papriky, 2 pomeranče, 1 lžíce rumu. Příprava náplně: morek rozmačkáme a rozmícháme s rozšlehaným vejcem, osolíme, okořeníme muškátem a zahustíme strouhanou houskou. Směs musí být vláčná, ne však příliš tuhá, aby nebyla tvrdá. Očištěného a dobře vymytého bažanta protáhneme slaninou, břišní dutinu vytřeme česnekem rozetřeným se solí. Naplníme nádivkou a zašijeme. Bažanta navrch osolíme a na másle a zbylé slanině upečeme doměkka. Měkkého bažanta vyjmeme, ve šťávě opečeme na proužky pokrájené papriky a dílky pomerančů. Do šťávy nakonec přidáme lžíci rumu. Bažanta pokrájíme na porce, obložíme proužky papriky, dílky pomeranče a plátky nádivky a přelijeme šťávou. Bažanta můžeme rumem i flambovat a hned podávat, obloženého ovocem a zeleninou, přelitého šťávou. Příloha: vařené nebo opečené brambory nebo rýže a meruňkový nebo broskvový kompot s brusinkami nebo kompot z dýně naložené ve víně.

21. RYCHLE PEČENÝ BAŽANT SE ŽAMPIONY:

1 bažant, 100 g slaniny, 100 g másla, 5 celých pepřů, 1 cibule, 100 g žampiónů nebo hříbků, sůl. Očištěného a dobře omytého bažanta protáhneme dobře prouzenou slaninou, osolíme. Do tlakového hrnce dáme na podložku několik plátků slaniny, na ně vložíme připraveného bažanta (stojáčky přitiskneme k tělu, aby se vešel do hrnce), podlijeme 2 dl vody, hrnec zavřeme a 1/4 hodiny podusíme. Na pekáči rozpustíme máslo, vložíme na ně plátky slaniny i bažanta a přilijeme šťávu z hrnce, přidáme několik pepřů, na plátky nakrájenou cibulku a nadrobno nasekané očištěné žampióny nebo hříbky (nemáme-li hříbky ani žampióny, mohou být i jiné houby). V rozehřáté troubě dopečeme do zlatova. Podáváme s brambory vařenými či opékanými nebo se smaženými bramborovými kroketkami. K tomu kompoty nebo želé ze syrového černého rybízu nebo zeleninový salát z rajčat, z červené řepy apod. Stejně můžeme připravovat i koroptve.

20. BAŽANT S JÁTROVOU NÁDIVKOU:

1 bažant, sůl, 100 g slaniny, 100 g másla, 1 dl červeného vína, 5 celých pepřů, 5 zrn nového koření, 1 bobkový list. Nádivka: 150 g vepřových (telecích) jater, vnitřnosti z bažanta, 1 malá cibulka, 1 vajíčko, 30 g másla, muškátový květ, mletý pepř, zázvor – vše na špičku nože, 1 lžička majoránky, strouhanka, 1 stroužek utřeného česneku. Příprava nádivky: vepřová (telecí) játra umeleme s vnitřnostmi z bažanta a s cibulkou, přidáme vajíčko, máslo, muškátový květ, majoránku, česnek, pepř, zázvor a na zahuštění trošku strouhanky. Vyčištěného, omytého bažanta hustě protáhneme slaninou, osolíme. Dutinu břišní vyložíme plátky slaniny a cibule. Naplníme nádivkou, dobře zašijeme a pečeme na másle doměkka. Do šťávy přidáme pepř, nové koření a bobkový list. Podle potřeby podléváme. Nakonec můžeme do šťávy přidat červené víno. Podáváme s pečenými nebo vařenými brambory nebo s jemným pečivem, s rýží, kompoty, se želé ze syrového černého rybízu nebo s červenou řepou s křenem. Stejně můžeme připravovat i koroptve.

19. BAŽANT PODLE BURGUNDSKÉHO ZPŮSOBU:

1 bažant, 100 g slaniny, 100 g másla, sůl, 1 lžička mletého pepře a muškátového květu a 1 lžíce tymiánu, 4 dl červeného vína, 1 lžička škrobové moučky nebo 1 lžíce strouhaného chleba na zahuštění. Očištěného a omytého bažanta nakrájíme na porce, protáhneme slaninou, osolíme, poprášíme pepřem, muškátovým květem a tymiánem a dáme na slaninu a máslo péci. Podléváme červeným vínem a pečeme doměkka. Šťávu zaprášíme škrobovou moučkou nebo troškou strouhaného chleba, podle potřeby osolíme nebo přichutíme a podáváme s vařenými nebo opečenými brambory a dušenými jablky nebo s jeřabinovým kompotem a želé z černého rybízu.

18. PEČENÝ BAŽANT S RÝŽÍ NA KARI:

1 bažant, 100 g másla, 100 g slaniny, sůl, 1 cibule. Očištěného a vykuchaného bažanta dobře vymyjeme, protáhneme slaninou, dovnitř vložíme 1 cibulku a několik plátků slaniny, osolíme a na másle a slanině upečeme do měkka. Necháme prochladnout a nakrájíme porce. Podáváme s horkou rýží na kari. Naporcovaný bažant musí být studený. Dáváme zvlášť připravený kompot, namočíme sušené meruňky a povaříme do měkka. Necháme zchladnout, zakapeme troškou rumu, přidáme malé uvařené cibulky (hodně - tvoří podstatu kompotu), pokapeme šťávou z citrónu a přidáme rozsekaný čerstvý pomeranč. Podle libosti ještě okořeníme kari kořením. Dobře promícháme a vychladíme.

17. NADÍVANÝ BAŽANT SE ŽAMPIONY:

1 bažant, 100 g slaniny, 100 g másla, sůl, 1 cibule, 100 g kuřecích jater, bažantí játra, 50 g másla, 1/2 lžičky tymiánu, mletý pepř, muškátový květ, 1 lžička sekané petrželky, 1 vejce, 100 g párků, 150 g žampiónů, 3 menší cibule, 1 malý celer. Pěkného mladého nepříliš rozstříleného bažanta očistíme, vykucháme, dobře vymyjeme. Prsíčka a stehýnka protáhneme dobře vyuzenou slaninou. Připravíme si náplň: cibuli pokrájíme na kostičky a opečeme spolu s bažantími játry a kuřecími játry na másle nebo jiném tuku. Přidáme tymián, špetku soli a okořeníme pepřem a muškátovým květem a lžičkou sekané petrželky. Zchladlá játra pak nahrubo posekáme, smícháme s vejcem, jemnými párky nakrájenými na kostičky a žampióny nakrájenými na plátky. Přidáme 1 lžíci koňaku a lžíci strouhanky a vše dobře promícháme. Bažanta uvnitř osolíme a naplníme připravenou náplní. Zašijeme. Osolíme i navrch a obalíme slaninou. Pečeme na másle dozlatova, podle potřeby podléváme vodou. Po půl hodině pečení přidáme do šťávy ještě 3 cibule nakrájené na plátky a malý celer nakrájený na proužky. Příloha: vařené nebo opečené brambory, hlávkový salát nebo kompoty.

16. BAŽANT PLNĚNÝ JABLKY:

1 bažant, 100 g slaniny, 100 g másla, 1 cibule, sůl, 3-4 velká jablka, kousek celé skořice, 2 kostky cukru. Očištěného bažanta dobře omyjeme, osolíme a protáhneme slaninou. Dutinu břišní vytřeme solí a rozstrouhanou cibulkou. Naplníme jablky nakrájenými na plátky s kouskem celé skořice, se 2 kostkami cukru a s několika plátky másla. Dobře zašijeme. Osolíme. Prsíčka poklademe plátky slaniny a pečeme na másle doměkka. Je-li třeba, slabě podléváme, aby se šťáva z jablek nepřipálila. Podáváme s rýží a brusinkami nebo s vařenými či opečenými brambory a s kompotem meruňkovým s rynglemi nebo hruškovým s třešněmi. Stejně můžeme připravit i divokou kachnu.

15. BAŽANT PEČENÝ S JABLKY:

1 bažant, 100 g slaniny, 100 g másla, 1 cibule, 4 celé pepře, 1 bobkový list, 4-5 velkých jablek. Pěkného bažanta, očištěného a omytého, nakrájíme na porce a protáhneme slaninou. Do tlakového hrnce nebo do kastrolku dáme na podložku několik plátků slaniny, vložíme připravené porce bažanta, osolíme, podlijeme 1 dl vody a asi 1/4 hodiny podusíme. Pak vyjmeme, na pekáči rozpustíme máslo, na ně přeložíme porce bažanta a slaninu, přilijeme šťávu ze zvěřiny, přidáme na kroužky nakrájenou cibulku, celý pepř, bobkový list a na čtvrtky nakrájená oloupaná jablka zbavená jádřinců a dopečeme doměkka. Podáváme s bramborovou kaší s ořechy a jeřabinovým kompotem či se želé ze syrového černého rybízu nebo opečenými brambory a s křenovou šlehačkou. Stejně můžeme připravit i koroptve a divokou kachnu.

14. DUŠENÝ BAŽANT:

1 bažant, 100 g slaniny, 100 g másla, 1 menší cibule, sůl, 6 celých pepřů a 6 zrn nového koření, 3 hřebíčky, 1 bobkový list, 2 snítky tymiánu. Vykuchaného bažanta dobře omyjeme na povrchu i uvnitř, prsíčka a stehýnka protáhneme slaninou, posolíme. Na pekáči zapěníme máslo s cibulí pokrájenou na kolečka, vložíme připraveného bažanta prsíčky dolů, přidáme koření a dusíme v troubě. Podle potřeby podléváme. Nakonec přelijeme bažanta šťávou, ve které se dusil, potřeme máslem a necháme bez pokličky zčervenat. Měkkou zvěřinu vyjmeme, rozdělíme na porce, přelijeme šťávou a podáváme. Jako přílohu dáváme vařené nebo opečené brambory, červené zelí s jablky nebo rýži a kompoty nebo saláty ze syrové zeleniny. Stejně můžeme upravit i koroptve.

13. LAHŮDKOVÝ BAŽANT:

1 bažant, 70 g slaniny, 125 g másla, sůl, 100 g mandlí, 2 hříbky nebo žampióny, 2 větší mrkve, 1 větší celer. Očištěného bažanta dobře vymyjeme, osolíme navrch i uvnitř a protáhneme střídavě jemnými klínky slaniny, mandlemi a plátky hříbků. Zbylé mandle posekáme a smícháme se lžící nastrouhané mrkve a celeru a naplníme spolu s játry, srdcem a žaludkem břišní dutinu. Připraveného bažanta vložíme do pekáčku na rozpuštěné máslo prsíčky dolů na mrkev a celer pokrájené na plátky, na bažanta dáme rovněž plátky mrkve a celeru a přikryjeme zbylými plátky slaniny. Upečeme doměkka, podle potřeby podlijeme slabě vodou. Během pečení bažanta obrátíme a do dutiny břišní naléváme lžičkou šťávu z pečeně, aby jí hezky nasákla. Měkkého bažanta nakrájíme na porce, ozdobíme zeleninou, přelijeme šťávou a podáváme. Příloha: dušená nebo vařená rýže, vařené nebo opečené brambory a dušená jablka sypaná opraženými strouhanými ořechy.

12. BAŽANT S PIKANTNÍ OMÁČKOU:

1 bažant, 80 g slaniny, 120 g másla (70 g pod bažanta, 50 g na jíšku spolu s 30 g mouky), sůl, 2 dl červeného vína, 1 lžíce brusinkového kompotu, 2 lžičky želé ze syrového černého rybízu, trocha citrónové kůry a šťávy, mletý pepř. Očištěného, vykuchaného a dobře vymytého bažanta naporcujeme. Jednotlivé porce protáhneme slaninou, osolíme a dáme na několik plátků slaniny a másla na podložku do tlakového hrnce. Podlijeme 3 dl vody a dusíme 15-20 min. doměkka. Připravíme si jemný bešamel, do kterého použijeme světlou máslovou jíšku a šťávu z bažanta z hrnce, přidáme 2 lžičky želé ze syrového černého rybízu, 1 lžíci brusinkového kompotu nebo džemu, dobře rozmícháme a dochutíme červeným vínem, podle potřeby přisolíme, přidáme trošku citrónové kůry a podle chuti i šťávy a trošku pepře. Bažanta podáváme teplého nebo studeného s teplou omáčkou. Příloha: rýže nebo jemné pečivo, salát ze syrových rajčat a paprik.

11. BAŽANT SE ŠUNKOU:

1 bažant, sůl, 100 g slaniny, 150 g šunky, 3 lžíce strouhaného křenu promíchaného s 1 lžičkou cukru, 100 g másla. Oškubaného, vykuchaného a dobře vymytého, ne příliš rozstříleného bažanta hustě protáhneme klínky ze šunky a slaniny. Osolíme a dovnitř vložíme 2-3 plátky šunky, bohatě naplněné strouhaným křenem. Bažanta obalíme do plátku slaniny a pečeme na másle doměkka podáváme s bramborem nebo jemným pečivem, dušenými jablky, jeřabinovým kompotem nebo se želé ze syrového černého rybízu, popřípadě se salátem z červené řepy s křenem. Výborné jsou k němu i máslové paštičky plněné dušeným celerem s křenovou šlehačkou.

10. PEČENÝ BAŽANT S VERMUTEM:

1 bažant, 100 g slaniny, 100 g másla, sůl, 1 lžička paštikového koření, po 1 lžičce sekané petrželky, kerblíku, libečku, 3 dl červeného vermutu. Náplň: 300 g bílé klobásy, 50 g žampiónů, 2 jalovčinky, špetka cukru, sůl, na špičku nože muškátového květu a papriky, 2 lžíce červeného vína, podle potřeby trošku strouhanky, 1 lžíce sekané petrželky. Nejprve si připravíme náplň: klobásovou směs vytlačíme ze střívek, přidáme posekané žampióny, víno, roztlučené jalovčinky, cukr, sůl, muškátový květ, papriku a petrželku a vše dobře promícháme. Podle potřeby můžeme přidat trošku strouhanky, aby směs nebyla příliš řídká. Pak očištěného bažanta dobře vymyjeme a protáhneme ho slaninou. Dutinu břišní vytřeme paštikovým kořením, naplníme nádivkou a zašijeme. Připraveného bažanta zabalíme do papíru a necháme v chladničce na nejchladnějším místě (ale ne zmrznout!) 1 den odležet. Pak jej dáme na pekáček na rozpuštěné máslo a plátky slaniny, posekanou petrželku, kerblík a libeček péci doměkka. Podléváme i poléváme červeným vermutem, a je-li ještě třeba, vodou. Měkkého bažanta rozpůlíme, vyjmeme opatrně náplň, nakrájíme ji na plátky a obložíme jí nakrájené porce bažanta. Přelijeme šťávou z pečeně. Příloha: opečené plátky veky potřené rybízovým rosolem, opečené nebo vařené brambory, bramborová kaše s ořechy a meruňkovým a rynglovým nebo broskvovým a višňovým kompotem, popřípadě brusinky s hruškovým kompotem.

9. BAŽANT KARI PO INDICKÉM ZPŮSOBU:

1 bažant, sůl, 8 lžic dobrého oleje, šťáva ze 2 citrónů, 3 hřebíčky, 1/4 lžičky fenyklu, 1 bobkový list, 6 celých pepřů, 3 stroužky česneku, 1/4 lžičky zázvoru, na špičku nože mletých papriček chilli, 1/4 lžičky kardamomu, 1/4 lžičky mletého koriandru, 50 g kokosu, 1 cibule. Očištěného bažanta dobře vymyjeme a pokrájíme na porce. Složíme je do misky, pokapeme citrónovou šťávou a necháme hodinu odležet v chladnu. Na pekáčku osmahneme na oleji fenykl, hřebíček, pepř a bobkový list. Pak přidáme ostatní mleté koření a utřený česnek, zamícháme a zasmahneme. Vložíme připravené porce bažanta, osolíme a opečeme. Pak je posypeme jemně pokrájenou cibulí, přidáme citrónovou šťávu z marinády a upečeme v troubě doměkka. Těsně před dopečením přidáme strouhaný kokos (je-li příliš hrubý, přemeleme jej na masovém mlýnku). Podáváme s rýží a meruňkovým a rynglovým nebo hruškovým a třešňovým kompotem.

8. BAŽANT NA ZÁZVORU:

1 bažant, 100 g slaniny, 100 g másla, 1 lžička zázvoru, 2 lžíce medu, 1 velká cibule, 1 malá mrkev, 1/4 středního celeru, 1 malá petržel, 3 jalovčinky, 4 dl červeného vína, 1 lžička škrobové moučky. Očištěného bažanta dobře vymyjeme a protáhneme slaninou, osolíme a potřeme medem smíchaným se zázvorem a trochou rozpuštěného másla. Na kastrolku rozpustíme zbylé máslo, přidáme zbylé plátky slaniny a na ně vložíme připraveného bažanta. Posypeme jej drobně posekanou kořenovou zeleninou, přidáme nakrájenou cibuli a jalovčinky a pečeme doměkka. Podléváme červeným vínem. Měkkého bažanta vyjmeme, nakrájíme na porce a urovnáme na mísu. Šťávu zahustíme škrobem a přelijeme na bažanta. Příloha: plátky opečené žemle nebo veky a červené zelí s jablky okořeněné oslazeným zázvorem nebo hlávkový salát se smetanou, posypaný strouhanými ořechy.

7. BAŽANT A LA DIPLOMAT:

1 bažant, 150 g másla, 60 g slaniny, sůl, 6 celých pepřů, 3 zrna nového koření, 4 hřebíčky, 2 dl sladké šlehačky (neušlehané), 500 g karotky, 200 g žampiónů, 1 lžička mouky, citrónová šťáva, 2 kostky cukru. Pěkného mladého očištěného bažanta dobře vymyjeme a protáhneme slaninou. Osolíme jej a vložíme na pekáček na rozpuštěné máslo. Opečeme ze všech stran a slabě podlijeme. Po půl hodině přidáme nakrájenou karotku, cukr, koření a očištěné nakrájené žampióny. Dusíme do měkka. Nakonec vmícháme smetanu se lžičkou mouky. Podle chuti přidáme trochu citrónové šťávy. Bažanta nakrájíme na porce a podáváme. Příloha: vařené brambory.

6. PIKANTNÍ NADÍVANÝ BAŽANT:

1 bažant, 1 velká zelená paprika, 2 stroužky rozetřeného česneku, 100 g vepřových nebo kuřecích jater, bažantí vnitřnosti, 2 lístečky estragonu, 1 lžička drobně sekané petrželky, 20 g másla, na špičku nože pepře a zázvoru, 1 plná lžíce vařené rýže (nebo nemáme-li ji, strouhané housky), 70 g slaniny, 80 g másla, sůl. Nejprve si připravíme náplň: paprikový lusk opláchneme, zbavíme stopky, na jedné straně rozřízneme a vyčistíme od zrnek. Játra vepřová nebo lépe kuřecí spolu s bažantími vnitřnostmi (játra, srdce, žaludek) drobně posekáme, přidáme posekanou petrželku, máslo, pepř, zázvor, vařenou posekanou rýži nebo strouhanou housku, sůl a vše promícháme do hustší směsi, kterou naplníme lusk. Vyčištěného a dobře omytého bažanta protáhneme na prsou a stehýnkách klínky slaniny (polovina množství). Vnitřek vytřeme solí s česnekem a vložíme dovnitř paprikový lusk naplněný směsí, přidáme 2 lístečky estragonu, bažanta osolíme a dáme na máslo a 2 plátky slaniny prsíčky
dolů péci. Navrch dáme opět 2 plátky slaniny. Podle potřeby podlijeme a během pečení obrátíme. Měkkého bažanta nakrájíme, ke každé porci dáme kousek nádivky a přelijeme šťávou. Příloha: rýže, vařené nebo opečené brambory, rajčatový nebo okurkový salát nebo dušená jablka a jeřabinový kompot.

5. BAŽANT NA KARDAMOMU:

1 bažant, na špičku lžíce kardamomu, 3 hřebíčky, 2 cm skořice, 1/2 lžičky fenyklu a zázvoru, na špičku nože tlučené papriky chilli (nebo 1 paprička), 2 cibule, 1/8 l bílého vína, 2 bílé jogurty, špetka šafránu, sůl, 100 g másla, 70g slaniny. Očištěného a vymytého bažanta nakrájíme na porce a protáhneme slaninou. Potřeme ho polovinou směsi veškerého utlučeného koření smíchaného se solí a necháme 1 hodinu odležet. Pak dáme na pekáček rozpustit máslo, přidáme nakrájenou cibuli, necháme zežloutnout a vložíme na ni připravené porce bažanta, zapečeme, podlijeme vínem a upečeme v troubě téměř doměkka. Smícháme jogurt se zbylou polovinou kořenné směsi a šafránem, bažanta tím potřeme a zapečeme dozlatova. Příloha: rýže a hlávkový salát s hořčičným a citrónovým dresinkem.

4. BAŽANTÍ PRSÍČKA S KŘENOVOU MAJONÉZOU:

2 bažanti, 200 g slaniny, 200 g másla, sůl. Očištěné a omyté bažanty protáhneme slaninou, osolíme a upečeme na másle a slanině dozlatova. Prsíčka sejmeme a pokrájíme na úhledné porce (nejvýhodnější je krájet je šikmo napříč, pak dostaneme hezké plátky). Podáváme s našlehanou křenovou majonézou s jemnými slanými rohlíčky a se zeleninovými saláty.  Majonéza: smícháme majolku s ušlehanou šlehačkou a zamícháme nastrouhaný jemně oslazený křen. Podle chuti můžeme citrónovou šťávou trošku přikyselit. Zbylé části pečených bažantů upravíme na chutné rizoto: zvěřinu obereme z kostí a nakrájíme na kostičky. Rýži dusíme doměkka spolu se 4 cibulemi, do kterých zapíchneme několik hřebíčků a s kouskem másla. Hotovou rýži smícháme s připravenou zvěřinou, přidáme nakrájené podušené cibule a šťávu z pečeně. Urovnáme na mísu, hustě ozdobíme naloženou paprikou a červenými feferonkami. Příloha: meruňkový nebo broskvový kompot. Stejně můžeme upravovat i koroptve.

3. BAŽANT NA JEHLE:

1 bažant, 100 g slaniny, 2 střední cibule, 2 velké zelené papriky, sůl, pepř, 1 dl koňaku nebo tmavého kubánského rumu, 1 pomeranč, 3 lžíce oleje. Z očištěného mladého omytého bažanta sejmeme prsíčka a odřízneme stehna, která vykostíme. Ze zbytku kostry a kostí a zeleniny uděláme dobrou polévku. Prsíčka nakrájíme na kousky, právě tak slaninu a zvěřinu z horní části stehýnek (spodek ke stojáčkům dáme ještě do polévky). Kousky osolíme, opepříme a střídavě napichujeme na jehlu slaninu, zvěřinu, cibuli, slaninu, papriku, slaninu, zvěřinu atd. Na oleji osmahneme doměkka. Hotové jehly pokapeme koňakem a zapálíme. Ihned podáváme, zdobíme oloupaným pomerančem nakrájeným na větší kousky. Jako přílohu dáváme jemný rohlík.

2. DUŠENÝ BAŽANT SE ZELENINOU:

Stehna ze 2 bažantů (prsíčka a další části bažantů použijeme k jiné úpravě), 500 g černého kořene, 500 g růžičkové kapusty, 2 cibule, 500 g brambor, 1 kostka Masoxu rozpuštěná v 1/2 l vody (nebo 1/2 l hovězí polévky), 2 hřebíčky, 1 bobkový list, sůl, mletý pepř, 2 snítky tymiánu, 6 snítek petrželky, 1 lžíce octa, 1 lžíce mouky, 70 g slaniny, 60 g másla na osmažení strouhanky, 6 lžic strouhanky. Černý kořen omyjeme, oloupeme, pokrájíme na kousky asi 5-7 cm dlouhé a vložíme do vody, rozmíchané s 1 lžící octa a mouky. Růžičkovou kapustu očistíme a omyjeme, můžeme použít i zmrazenou, oloupeme cibuli a rovněž brambory (jsou-li velké, nakrájíme je na stejně velké kousky - asi na čtvrtky). Omytá stehna z bažantu protáhneme slaninou, osolíme, opepříme a vložíme na pekáček na několik plátků slaniny. Na ně navrstvíme připravenou zeleninu, brambory, osolíme, opepříme, poklademe petrželkou, přidáme hřebíček, bobkový list a tymián, zalijeme hovězí polévkou (nebo vodou s Masoxem) a dusíme v troubě doměkka. Jakmile je zelenina měkká, vyjmeme ji, aby se nerozpadla a necháme v teple. Stehna dodusíme doměkka. Podáváme obložené zeleninou a brambory a posypané houskou osmaženou na másle dorůžova.

1. DORT Z BAŽANTA SE ŽAMPIONY:

Vařená bažantí prsa a stehna, 100 g žampiónů, 150 g šunky vcelku, 100 g Ementálu, 1/4 l sladké smetany, 4 vejce, muškátový květ, mletý pepř, 1 lžíce sekané petrželky, 1 balíček lístkového těsta. Bažantí prsa a stehna z bažanta uvařeného na polévku se zeleninou upravíme do výborného dortu. Sejmeme je s kostí, ze zbytku bažanta uděláme polévku. Sejmutou zvěřinu pokrájíme na kostičky. Přidáme šunku, rovněž nakrájenou na kostičky a očištěné, omyté žampióny, pokrájené na silnější kousky. Vše smícháme s nastrouhaným Ementálem (nebo jiným tvrdým sýrem). Balíček lístkového těsta vyválíme do tenkého plátu a vyložíme jím dortovou rozebírací formu, vypláchnutou studenou vodou. Připravenou směsí vyplníme formu a zalijeme smetanou rozšlehanou s vejci a okořeněnou pepřem a muškátovým květem. Povrch posypeme sekanou petrželkou. Upečeme v rozehřáté troubě do zlatožluta (asi 1/2 hodiny). Okraj formy odstraníme a se spodkem přemístíme dort na mísu. Podáváme teplý. Příloha: hlávkový nebo rajčatový salát nebo salát z červené řepy s křenem.