Paprika

 

8. PLNĚNÉ PAPRIKY:

Papriky, 2 kg hlávkového zelí, 250 g cibule, 1 mrkev, 1 Deko. Papriky vydlabeme, naplníme směsí z nakrouhaného zelí, nakrájené cibule a nastrouhané mrkve. Naskládáme do sklenic, mezery vyplníme zbytkem směsi, zalijeme přecezeným nálevem z Deka a sterilujeme 20 minut.

7. PAPRIKOVÉ LUSKY V RAJČATOVÉM PROTLAKU:

l kg zralých měkkých rajčat, 1 dl octa, 300 g cukru, 25 g soli. Rajčata nakrájíme, uvaříme a prolisujeme. Smícháme s cukrem, solí a octem. Z paprik odstraníme stopky, jádřince a žebra. Zasouváme do sebe, narovnáme do sklenic a zalijeme horkou rajčatovou šťávou. Uzavřeme, sterilujeme 20 minut při 90 °C.

6. PAPRIKY PLNĚNÉ BÍLÝM ZELÍM:

1 kg zelí, 10 paprik, 1 cibule, nálev z nakladače NOVA (DEKO), kmín, sůl. Do větší mísy na nudličky nakrájíme zelí, posypeme solí a kmínem. Promneme, upěchujeme, přikryjeme a necháme 2 hodiny odležet. Cibuli drobně nakrájíme a smícháme s odleželým zelím. Odkrojíme vršek paprik i jádřinec a naplníme zelím. Přikryjeme odkrojeným vrškem, naskládáme do sklenic a zalijeme prochladlým nálevem. Sterilujeme 30 minut při 90 °C.

5. PAPRIKOVÁ HOŘČICE:

Na oleji opečeme 2 kg červených paprik, které oloupeme a zbavíme semínek. Vychladlé umeleme na masovém strojku (rozmixujeme)a podusíme téměř do odpaření. Naplníme do malých skleniček a 30 minut sterilujeme při 80 °C. Používáme do pomazánek, pod maso apod.

4. NAKLÁDANÉ PAPRIKY:

1 litr vody, 2 dl octa, 1 dl oleje, 50 g krystalového cukru, 2 bobkové listy, 1 nakladač DEKO. Ze surovin svaříme nálev. Papriky nakrájíme na proužky nebo na poloviny a povaříme v nálevu 5 minut. Vybereme sítem, naložíme do sklenic a nálevem zalijeme. Sterilujeme 20 minut při 80 °C.

3. NAKLÁDANÉ PAPRIKY SE ZELÍM:

Nakrájíme na jemno hlávkové zelí, prosypeme solí a trochou moučkového cukru. Omyté papriky zbavíme jádřinců a naplníme zelím. Naskládáme do litrových sklenic. Do každé sklenice nalijeme 1 lžičku oleje, několik kuliček pepře a nového koření, 1 bobkový list a hořčičné semínka. Zalijeme teplým nálevem na okurky a sterilujeme 40 minut při 90 °C.

2. NAKLÁDANÉ PEČENÉ PAPRIKY:

3 kg větších dužnatých paprik, 1větší celer, křen. Na plechu v troubě 30 minut opečeme papriky při 180 °C. Dáme do hrnce, zalijeme trochou vody a pod pokličkou necháme zapařit. Stáhneme slupku a vyčistíme semínka. Naskládáme do sklenic, prokládáme plátky celeru a kolečky křenu. Svaříme 1 a půl litru vody se 100 g soli, 1/2 litrem octa, přidáme několik kuliček pepře. Nalijeme na papriky, přikryjeme a necháme do druhého dne. Doplníme nálevem, do každé sklenice dáme 1 lžíci oleje a zavíčkujeme.

1. ZELNÉ PAPRIKY:

2 kg hlávkového zelí, 250 g cibule, 1 mrkev, 1 nakladač Deko. Zelí nakrouháme, cibuli nakrájíme a mrkev jemně nastrouháme a promícháme. Plníme do paprik bez jádřinců, naskládáme do sklenic, mezery vyplníme zelovou směsí a zalijeme nálevem z Deka (uvařený den předem podle návodu). Sterilujeme 20 minut při teplotě 80 °C.