Rybíz

 

8. RYBÍZOVÝ KOMPOT S MRKVÍ:

1 kg rybízu, 600 g mrkve, 400 g krystalového cukru, 1/2 l vody. Nastrouháme mrkev a 15 minut povaříme ve vodě s cukrem. Přidáme rybíz a promícháme. Plníme do skleniček, sterilujeme 15 minut při 75 °C.

7. ČERVENÝ RYBÍZ S RUMEM:

Na plech s vyšším okrajem nebo do pekáče nasypeme nepříliš vysokou vrstvu rybízu (asi 2 kg) a zasypeme 1 a půl kg krystalového cukru. Přidáme trochu mleté skořice, trochu strouhané citronové kůry a 3 tlučené hřebíčky. V teplé troubě mírně zahříváme (asi 45 minut až ovoce pukne a pustí šťávu). Pak zalijeme 2 dl rumu, ihned plníme do skleniček a sterilujeme asi 30 minut.

6. RYBÍZ JAKO BRUSINKY:

1 kg černého rybízu, 650 g pískového cukru, 1 citron, 6 hřebíčků, celá skořice. Kuličky rybízu dáme do hrnce a 10 minut povaříme s cukrem, rozkrájeným citronem a kořením. Horké plníme do sklenic, uzavřeme a otočíme dnem vzhůru.

5. BRUSINKY Z ČERVENÉHO RYBÍZU:

2 kg obraného červeného rybízu, 1/4 litru vody, 1 a půl kg krystalového cukru, 1 lžička mleté skořice, hřebíček. Rybíz povaříme ve vodě 10 minut, přidáme cukr, mletou skořici, hřebíček a znovu povaříme 10 minut. Odstavíme z ohně, přilijeme 1/8 litru rumu, necháme přejít varem. Vařící plníme do skleniček, zavíčkujeme a obrátíme dnem vzhůru do vychladnutí.

4. RYBÍZOVÝ DŽEM NEVAŘENÝ:

Opraný rybíz umeleme, odvážíme. Na 1 kg dřeně dáme 1 kg krystalového cukru. Za občasného zamíchání necháme cukr rozpustit a spojit s dření. Potom hmotu lijeme do menších skleniček, nahoru můžeme dát lžičku rumu. Džem po několika dnech zrosolovatí.

3. RYBÍZOVÝ DŽEM S  TŘEŠNÍ:

1 kg rybízové dřeně, 500 g vypeckovaných třešní. Třešně povaříme v roztoku 1/8 litru vody a 250 g cukru. Necháme stát do druhého dne. Vmícháme rybízovou dřeň a vaříme. K houstnoucímu přidáme dalších 500 g cukru a dovaříme. Sterilujeme.

2. SIRUP Z ČERNÉHO RYBÍZU:

2 a půl kg obraného černého rybízu zalijeme 1 a půl až 2 litry převařené, ještě vroucí vody, přidáme 20 g kyseliny citronové. Necháme stát 24 hodin, potom scedíme. Přidáme na 1 litr šťávy 1 kg krupicového cukru a za občasného míchání necháme rozpustit. Plníme do půllitrových sklenic.

1. ČERVENÝ RYBÍZ S MRKVÍ:

1 kg červeného rybízu, 600 g mrkve, 400 g krystalového cukru. Hrubě nastrouhanou mrkev smícháme s cukrem a povaříme témeř doměkka. Přidáme kuličky červeného rybízu a necháme přejít varem. Ihned plníme do nahřátých skleniček a obrátíme dnem vzhůru. Vychladlé uskladníme.