Jeřabiny a šípky

 

5. KOMPOT Z ČERNÝCH JEŘABIN:

2,5 kg černých jeřabin, 1,10 kg krupicového cukru, 1/2 l bílého vína, hřebíček, kousek skořice. Vaříme 30 minut, horké plníme do sklenic. Nemusíme sterilovat.

4. JEŘABINOVÉ BRUSINKY:

2 kg jedlých jeřabin, 1 kg krupicového cukru, 4 lžíce medu, 2,5 dl červeného vína, 2,5 dl vody, 3 hřebíčky, celá skořice. Vodu svaříme s vínem, cukrem a medem, přidáme jeřabiny, skořici, hřebíček a mírně vaříme 20 minut. Horké plníme do malých skleniček, přidáme lžíci rumu a zavíčkujeme. Otočíme dnem vzhůru, necháme vychladnout.

3. MARMELÁDA Z ČERNÉHO JEŘÁBU:

Povařené kuličky černého jeřábu (Arónie) propasírujeme a odvážíme. Na 1 kg dřeně dáme 600 g krystalového cukru a vaříme asi 10 minut. Horké nalijeme do skleniček.

2. BRUSINKY Z JEŘABIN:

Očištěné, mrazem přešlé jeřabiny nasypeme v jedné vrstvě na pekáč a hustě prosypeme cukrem. Ve středně teplé troubě pečeme, až cukr zkaramelizuje. Můžeme přidat skořici, vanilkový cukr, špetku tlučeného hřebíčku, 1/2 badyánu, kolečka citronu bez jader. Ochutíme rumem. Horké plníme do skleniček. Otočíme dnem vzhůru.

1. ŠÍPKOVÁ MARMELÁDA:

Šípky zbavíme stopek a vršku, rozvaříme a prolisujeme. Zvážíme, na 1 kg šípku dáme 400 g cukru a svaříme do husta. Plníme do sklenic a dobře uzavřeme.