Jablka a hrušky

 

22. JABLEČNÉ PYRÉ S BADYÁNEM:

1 kg kyselejších jablek, 500 g krystalového cukru, 1/2 lžičky drceného badyánu. Jablka oloupeme a nakrájíme na menší kousky. Mírně podlijeme vodou, přidáme badyán a dusíme. Přisypeme cukr a mícháme, dokud se nerozpustí. Dáme do sklenic a sterilujeme 30 minut.

21. JABLKOVÝ DŽEM S KIWI:

500 g jablek oloupeme, nakrájíme a podusíme. Přidáme po částech 300 g želírovacího cukru, 4 oloupaná nakrájená kiwi, 3 lžíce rumu a podle chuti citronovou šťávu. Sterilujeme 5 minut při 85 °C.

20. OSTRÁ JABLEČNÁ PASTA:

1 kg jablek, 3 cibule, 8 stroužků česneku, 1 šálek cukru, 1/2 šálku octa, 1 lžička pálivé papriky, 1 lžička kari koření, 1 lžička soli. Oloupaná, nakrájená jablka a cibuli rozdusíme s trochou vody doměkka. Přidáme drobně nakrájený česnek, sůl, koření. Krátce povaříme a horké plníme do skleniček.

19. HRUŠKOVÁ POVIDLA:

Přezrálé hrušky vykrojíme a v troubě rozpečeme (rády se připékají). Rozmixujeme na kaši, nalijeme do sklenic asi 2,5 cm pod okraj. Dolijeme rumem, zamícháme a zavíčkujeme. Sterilujeme 30 minut při 90 °C.

18. HRUŠKY S RUMEM:

5 kg hrušek, 1 litr vody, 1/3 litru rumu, 750 g krystalového cukru, kousek vanilky. Hrušky oloupeme, nakrájíme, plníme do sklenic. Svaříme vodu s cukrem, rumem a vanilkou, promícháme ještě s 1/3 litru rumu a horkým nálevem hrušky zalijeme. Sterilujeme 20 minut při teplotě 80 °C.

17. FALEŠNÁ MERUŇKOVÁ MARMELÁDA:

1 kg červených rajcat, 1 kg oloupaných padaných jablek, 500 g krupicového cukru, 1 sáček Petosy, 2 dl rumu. Jablka a rajčata povaříme zvlášť a propasírujeme. Smícháme, přidáme cukr, Petosu a povaříme. Nakonec vmícháme rum a plníme do skleniček.

16. JABLKOVÁ POVIDLA:

Pomeleme nebo nastrouháme 3 kg jablek, vmícháme 1 kg krystalového cukru, 1/8 litru octa a necháme do druhého dne rozležet. Druhý den pomalu vaříme do zhoustnutí. Horké plníme do sklenic, pro jistotu můžeme 10 minut sterilovat při 80 °C.

15. JABLKOVÁ NUTELA:

3 kg oloupaných jablek bez jádřinců, 1 kg pískového cukru, 100 g kakaa, 250 g čokolády na vaření. Nakrájená jablka podlijeme trochou vody, přidáme kakao, cukr a nalámanou čokoládu. Vaříme až obsah zhoustne a necháme vychladnout. Po částech rozmixujeme do hladka. Plníme do skleniček, zavíčkujeme a sterilujeme asi 10 minut při 80 °C.

14. DOMÁCÍ NUTELA:

2 kg jablek, 750 g krystalového cukru, 1 slazené kondenzované mléko SALKO, 2 čokoládové pudinky, 100 g kakaa, 3 vanilkové cukry, 2 dl vody. Jablka oloupeme, rozvaříme a rozmixujeme. Přidáme cukr, vanilkové cukry, kondenzované mléko, pudinky a kakao. Můžeme vylepšit i 100 g jemně mletých ořechů. Necháme přejít varem a horké plníme do skleniček. Sterilujeme 10 minut při 80 °C.

13. HRUŠKOVÝ POLOTOVAR NA FRGÁLE:

1 kg hrušek, 300-400 g cukru, 1 vanilkový cukr, celá skořice, několik hřebíčků, 1 dl rumu. Oloupané hrušky vykrájíme a nastrouháme na hrubším struhadle (nebo hruběji rozmixujeme). Přidáme cukr, koření v gázovém sáčku – když si koření zavážeme do gázy, nemusíme při vyjímání hledat jednotlivé hřebíčky a skořici. Mícháme a vaříme až je cukr rozpuštěný. Vyjmeme koření, přilijeme rum a plníme do skleniček. Sterilujeme 20 minut při 80 °C.

12. PIKANTNÍ HRUŠKOVÝ KOMPOT:

1 litr vody, 600 g krystalového cukru. Do sklenic naskládáme vrstvu oloupaných a vykrojených půlek hrušek, nasypeme vyprané kuličky jeřabin (jedlých) a vrstvy střídáme. Zalijeme uvařeným cukrovým nálevem. Zavíčkujeme a sterilujeme 20 minut při 75 °C.

11. STROUHANÁ JABLKA:

Omytá, oloupaná jablka nahrubo nastrouháme, bez cukru, bez jakékoliv přísady namačkáme do sklenic, přebytečnou šťávu odlijeme, dobře naplněné sklenice zavíčkujeme a sterilujeme 30 minut při 80 °C.

10. STROUHANÁ JABLKA NEBO HRUŠKY S CUKETOU:

Nastrouháme 2/3 ovoce a 1/3 cukety. Natlačíme do sklenic, přidáme 2 hřebíčky, kousek skořice, lžíci cukru, rumu a citronové šťávy. Sterilujeme 15 minut při 85 °C.

9. JABLKOVÝ DŽEM S KIWI:

500 g jablek oloupeme, nakrájíme a podusíme. Přidáme po částech 300 g želírovacího cukru, 4 oloupané na nakrájené kiwi, 3 lžíce rumu a podle chuti citronovou šťávu. Sterilujeme 15 minut při 85 °C.

8. PŘESNÍDÁVKA S PUDINKEM:

2 a půl kg jablek, 250 g krystalového cukru, 1 vanilkový pudink. Oloupaná, nakrájená jablka (bez jadérek) rozvaříme ve 1/4 litru vody. Rozmixujeme, smícháme s pudinkem rozmíchaným v troše vody. Přidáme cukr, povaříme asi 2 minuty a nalijeme do skleniček od přesnídávek. Sterilujeme 20 minut při 80 °C.

7. OVOCNÁ PŘESNÍDÁVKA:

2 kg oloupaných jablek (bez jádřinců), 500 g uvařené mrkve, 2 vanilkové pudinky, 1 ananasový pudink, 300 g krystalového cukru. Jablka uvaříme doměkka ve 2 litrech vody, přecedíme a společně s uvařenou mrkví rozmixujeme. Ve vodě, ve které jsme vařili jablka, rozmícháme pudinky a cukr. Povaříme do zhoustnutí a smícháme s rozmixovanou směsí. Horké plníme do skleniček, uzavřeme a nemusíme sterilovat.

6. JABLEČNÁ NUTELA:

3 kg jablek, 1 kg krystalového cukru, 200 g čokolády na vaření, 200 g kakaa. Oloupaná, nakrájená jablka bez jádřinců pomeleme a dáme vařit s cukrem. Do horké směsi přidáme na kousky nalámanou čokoládu a kakao. Dobře promícháme do rozpuštění čokolády a plníme do malých skleniček. Sterilujeme 20 minut při 80 °C.

5. KOMPOT Z LETNÍCH JABLEK:

Zdravá, trhaná a neloupaná jablka kráječem rozkrájíme na čtvrtky, vykrojíme jádřinec. Naskládáme do sklenic, přidáme trošku kyseliny citronové, malinko prosypeme jemným krystalovým cukrem. Zavíčkujeme a sterilujeme 15 minut při 80 °C.

4. JABLKA S HROZNY:

500 g jablek, 500 g hroznů, 2 tabletky umělého sladidla. Oloupaná jablka rozčtvrtíme, zbavíme jaderníků a střídavě s bobulemi hroznového vína naskládáme do sklenic. Zalijeme vodou s rozpuštěným umělým sladidlem. Sterilujeme 15 minut při 90 °C.

3. JABLKOVÁ POVIDLA:

3-3,5 kg jablek, 750 g cukru, 50 g másla, 1 balíček rozinek. Pekáč vymažeme máslem. Klademe vrstvu na plátky nastrouhaných oloupaných jablek, zasypeme cukrem, rozinkami a polijeme zbylým rozpuštěným máslem. Pečeme zakryté v troubě. Když začnou povidla „bublat“, pečeme ještě 45 minut. Během této doby troubu neotvíráme, povidla nemícháme. Do upečených povidel zamícháme kapku rumu a dáme do sklenic. Můžeme pro jistotu sterilovat 20 minut při 75 °C.

2. SKOŘICOVÁ JABLKA:

2 kg jablek, 1 vanilkový cukr, 1 lžíce mleté skořice, 1/2 litru vody. Oloupaná jablka nakrájíme na čtvrtky a podusíme 7 minut. Necháme vychladnout, rozmixujeme, přidáme cukr, skořici
a promícháme. Nalijeme do skleniček a sterilujeme 5 minut při 80 °C.

1. STROUHANÁ JABLKA NA ZÁVIN:

Jablka natlačíme do sklenic. Do každé sklenice dáme 1 lžíci rumu, 1 lžíci citronové šťávy, 2 hřebíčky a kousek celé skořice, podle kyselosti přidáme i lžíci cukru. Poprášíme kyselinou citronovou a sterilujeme 20 minut při 85 °C. Stejným způsobem připravíme i hrušky.