Borůvky a brusinky

 

7. BRUSINKY S HRUŠKAMI:

1 kg brusinek, 500 g hrušek, 500 g krystalového cukru, 1/2 litru vody, kousek citronové kůry a celé skořice. Uvaříme vodu s cukrem, oloupané, pokrájené hrušky dáme do roztoku a chvíli povaříme. Vyjmeme, ve šťávě povaříme brusinky a také vyjmeme. Do zavařovacích sklenic dáváme střídavě vrstvu hrušek a brusinek. Do šťávy dáme skořici a citronovou kůru, povaříme a zalijeme ovoce ve sklenicích. Sterilujeme 10 minut při 90 °C.

6. BRUSINKY V RUMU:

1 kg brusinek, 600 g krystalového cukru,1-2 Ižíce rumu, celá skořice. Cukr dáme do hrnce, pokropíme vodou a rozvaříme. Přidáme kousek celé skořice, brusinky a vaříme až pustí šťávu. Dochutíme rumem (množství podle chuti) a vaříme za stálého míchání, až brusinky začnou houstnout. Horké plníme do skleniček a zavíčkujeme.

5. BORŮVKOVÝ DŽEM S KOŇAKEM:

1 kg borůvek, 70 g krystalového cukru, 1,5 dl vody, 1 balíček Gelfix klasic, 6 lžic koňaku. Za stálého míchání přivedeme k varu vodu s cukrem a borůvkami. Vaříme asi 10 minut, přidáme Gelfix a opět povaříme. Odstavíme, přilijeme koňak a plníme do skleniček.

4. BORŮVKOVÁ MARMELÁDA:

1 kg borůvek, 200 g jemného krystalového cukru. Borůvky bez cukru svaříme na hustou kaši. Přidáme cukr, mícháme a ještě povaříme do rozpuštění cukru. Horké plníme do sklenic. Obrátíme dnem vzhůru, necháme vychladnout a uložíme.

3. BRUSINKY S JABLKY A HRUŠKAMI:

1 a půl kg brusinek, 750 g jablek, 500 g hrušek, 1 kg cukru, 3/4 litru vody, šťáva ze 2 citronů. Jablka a hrušky oloupeme, zbavíme jádřinců, nakrájíme na čtvrtky a dáme do vody s kyselinou citronovou, aby nezhnědly. Cukr povaříme s vodou, po částech přidáváme ovoce a povaříme tak, aby se nerozvařilo. Odkládáme na mísu a pokapeme citronem. V cukerné šťávě po povařeném ovoci vaříme 4-5 minut brusinky (nesmí se rozvařit). Pak střídavě vrstvíme ovoce do sklenic. Na ovoce nalijeme šťávu a sterilujeme 8 minut při 80 °C.

2. BRUSINKY PODLE BABIČKY:

Na 1 kg brusinek dáme 750 g cukru. Brusinky omyjeme, odkapeme a vsypeme do hrnce. Přidáme cukr a vaříme asi 10 minut. Potom necháme vychladnout. Vychladlými brusinkami plníme sklenice a uzavřeme.

1. BRUSINKY VE VÍNĚ:

Brusinky, zálivka připravená ze 1/4 litru červeného přírodního vína, 1/4 litru vody, špetičky soli, 2 lžic medu, špetky skořice, 1 hřebíčku. Přebrané brusinky zalijeme roztokem vína a vody, přidáme sůl, med, koření a povaříme. Vychladlé brusinky scedíme a dáme do sklenic. Zálivku necháme znovu přejít varem a vychladlou nalijeme na brusinky. Sterilujeme 5 minut při 80 °C.