Knedlíky s ovocem

 

9. OVOCNÉ HRNEČKOVÉ KNEDLÍKY:

500 g tvarohu, 100 g dětské krupičky, 60 g másla, 3 vejce, špetka soli. Umícháme tvaroh se žloutky, máslem, krupičkou, osolíme a vmícháme sníh z bílků. Vymažeme máslem 4 větší hrnky a naplníme do 3/4 hrnku. Vložíme okapané kompotované ovoce a zalijeme těstem do 3/4 hrnku. Postavíme do hrnce s vodou tak, aby se voda nedostala do hrnků. Přiklopíme a vaříme 30-40 minut. Porce posypeme cukrem, Grankem, přelijeme máslem.

8. TVAROHOVÉ JAHODOVÉ KNEDLÍKY:

500 g polohrubé mouky, 200 g měkkého tvarohu, 50 g tuku, 1 vejce, 2,5 dl mléka, špetka soli. Utřeme tuk se solí a vejcem, vmícháme tvaroh, mouku a mléko. Vypracujeme vláčné těsto, rozválíme, nakrájíme čtverce. Plníme jahodami, zabalíme a vaříme v osolené vodě 5-8 minut, porce sypeme nastrouhaným tvrdým tvarohem, pocukrujeme a polijeme máslem.

7. JAHODOVÉ KNEDLÍKY:

Spařené těsto, asi 400 g jahod (čerstvých  nebo mražených), 1 kostka tvrdého tvarohu na strouhání, moučkový cukr na posypání, rozpuštěné máslo na přelití, sůl. Do každého kousku těsta zabalíme jednu čerstvou nebo mraženou jahodu. Knedlíky vložíme do vroucí, mírně osolené vody, opatrně je vařečkou podebereme, aby se nepřichytily ke dnu a vaříme asi 7 minut. Pak knedlíky vyjmeme děrovanou naběračkou, rozdělíme na talíře, posypeme nastrouhaným tvarohem a moučkovým cukrem a přelijeme rozpuštěným máslem.

6. KYNUTÉ BORŮVKOVÉ  KNEDLÍKY:

Kynuté těsto, asi 600 g mražených borůvek, 1 kelímek zakysané smetany, moučkový cukr na posypání, rozpuštěné máslo na přelití (nemusí být), sůl. Do každého kousku těsta zabalíme lžíci mražených borůvek. Knedlíky dobře uzavřeme a necháme je znovu na válu krátce kynout. Pak je vložíme do vroucí osolené vody a vaříme podle velikosti 5 minut. Knedlíky ve vodě opatrně otočíme a vaříme ještě asi 5 minut.  Hotové knedlíky vyjmeme děrovanou naběračkou, rozdělíme na talíře a ihned propíchneme vidličkou, aby se nesrazily. Každou porci posypeme moučkovým cukrem, přelijeme zakysanou smetanou, případně rozpuštěným máslem a ihned podáváme.

5. ŠVESTKOVÉ KNEDLÍKY SE STROUHANÝM  PERNÍKEM:

Spařené těsto, asi 500 g vypeckovaných  švestek (čerstvých nebo mražených), moučkový nebo krupicový cukr a strouhaný perník na posypání, rozpuštěné máslo na přelití, sůl. Do každého kousku těsta zabalíme vypeckovanou  švestku a těsto zakulatíme.  Knedlíky vložíme do vroucí, mírně osolené vody, lehce promícháme, aby se nepřichytily ke  dnu a vaříme asi 7 minut. S mraženými švestkami se budou vařit  trochu déle. Hotové knedlíky vyjmeme děrovanou naběračkou, rozdělíme na talíře, posypeme strouhaným perníkem  smíchaným s moučkovým nebo krupicovým cukrem, přelijeme rozpuštěným máslem a ihned podáváme.

4. JABLEČNÉ KNEDLÍKY:

500 g jablek, 160 g hrubé mouky, 1 vejce, špetka soli. Jablka okrájíme, nastrouháme a smícháme s moukou a necháme 2 hodiny odpočinout. Mírně osolíme, přidáme vejce, zamícháme a uděláme asi 16 kulatých knedlíků. Vaříme v osolené vodě asi 10 minut. Po vyjmutí každý knedlík na talíři roztrhneme, porce sypeme tvarohem, cukrem a polijeme máslem.

3. VÝBORNÉ OVOCNÉ KNEDLÍKY:

250-300 g hrubé mouky, 1 plnotučný tvaroh, 2 větší vařené brambory, 50 g másla, 1 vejce, sůl. Vypracujeme těsto, tvarujeme do válečku, podle velikosti ovoce nakrájíme na dílky. Do každého zabalíme ovoce ( jahody, meruňky, švestky). Ihned vkládáme do vroucí osolené vody, vaříme 8-10 minut. Sypeme opraženou strouhankou, cukrem, poléváme rozpuštěným máslem.

2. JABLKOVÉ KNEDLÍČKY:

500 g hrubě nastrouhaných jablek, 140 g hrubé mouky, sůl. Vypracované těsto necháme 2 hodiny uležet v chladu. Tvarujeme kuličky, obalujeme v hrubé mouce a vaříme 5-8 minut (až vyplavou). Na talíři sypeme tvarohem, cukrem nebo strouhankou, poléváme rozpuštěným máslem.

1. KRUPICOVÉ KNEDLÍČKY:

Do 1/2 litru vařícího mléka vsypeme najednou 300 g hrubé krupice, osolíme, přidáme 4 lžíce másla, umícháme kaši a necháme vychladnout. Vmícháme 2 vejce a z těsta vykrajujeme malé knedlíčky, které vaříme 5-7 minut. Na talíři přeléváme ovocnou omáčkou. Rozmixujeme 2 hrnky ovoce: ( jahody, borůvky, višně, maliny) s 1 hrnkem vody. Osladíme podle chuti, zakapeme citronovou štávou z 1/2 citronu, povaříme a zahustíme 1 lžičkou Solamylu (Maizeny) rozmíchaného v troše studené vody.