Knedlíky s mákem

 

5. KYNUTÉ KNEDLÍKY „SUKY“:

500 g polohrubé mouky, 1 vejce, špetka soli. Ve 1/4 litru mléka rozmícháme trochu cukru a oříšek droždí. Kvásek nalijeme do mouky, přidáme vejce, trochu soli a necháme kynout. Na pomoučněný vál klademe lžící vykrojené kousky těsta (jako na „dělbuchy“), rozválíme je do tvaru obdélníka. Střed omastíme sádlem, posypeme krupicí. Svineme a zasukujeme na uzel – „suk“. Varíme jako kynuté knedlíky, na talíři sypeme moučkovým cukrem, mletým mákem, kakaem, ale stačí jen omastit máslem.

4. KYNUTÉ KNEDLÍKY:

Vařený, dobrý kynutý knedlík nakrájíme na kolečka, natřeme povidly (marmeládou, džemem). Posypeme cukrem, mletým mákem (nebo tvarohem, mletými ořechy) a polijeme rozpuštěným máslem

3. VALAŠSKÉ ŠULÁNKY:

500 g vařených oloupaných brambor, 200 g hrubé mouky, hrst krupice, 1 vejce, 1 lžička soli. Vychladlé brambory nastrouháme nebo prolisujeme, smícháme na vále s moukou, solí, krupicí a vejcem. Vypracujeme hladké těsto, nepříliš tuhé. Nesmí dlouho stát, zřídlo by. Z těsta rychle vyválíme delší tenké válečky a nakrájíme je na 5 cm dlouhé kousky. Házíme je do vroucí osolené vody a vaříme asi 6 minut. Cedníkem vybereme, necháme okapat a na míse je promastíme sádlem. Omaštěné šulánky můžeme posypat mletým mákem smíchaným s cukrem a polít horkým sádlem. Nebo posypeme šulánky osmahnutou a osolenou strouhankou, nebo je posypeme strouhaným tvarohem, polijeme škvarky ze slaniny a doplníme kyselým zelím.

2. KNEDLÍKY BEZ PRÁCE:

Vařený, dobrý, kynutý knedlík nakrájíme na kolečka, natřeme povidly (marmeládou, džemem). Posypeme cukrem, mletým mákem (nebo tvarohem) a polijeme rozpuštěným máslem.

1. SKOŘICOVÉ VÁLEČKY SYPANÉ MÁKEM:

Spařené těsto, 2 lžičky skořicového cukru, mletý mák a moučkový cukr na posypání, nesolené sádlo na omaštění, sůl. Do základního těsta zapracujeme skořicový cukr,  vytvoříme z něj tenké válečky a nakrájíme je na kousky dlouhé asi 3 cm. Vložíme je do vroucí, mírně osolené vody, lehce promícháme a vaříme asi 4 minuty, dokud nevyplavou na hladinu. Uvařené  válečky vyjmeme děrovanou naběračkou, vložíme do mísy vytřené sádlem a protřepeme, aby se dobře omastily. Pak je rozdělíme na talíře, posypeme mletým mákem a moučkovým cukrem.