Těsta

 

10. ZÁKLADNÍ BÍLÉ TVAROHOVÉ TĚSTO:

350 g hladké mouky (u vaničkového tvarohu přidáme), 150 g moučkového cukru (i krupicového), 500 g tvarohu (kostka nebo v kelímku), 1-2 vejce, 1 vanilkový pudink, 1 vanilkový cukr, 1 prášek do pečiva, 5 lžic rozpuštěného másla nebo Hery. Do mísy prosijeme mouku s vanilkovým pudinkem, práškem do pečiva. Přidáme ostatní suroviny, promícháme. Těsto vyklopíme na vál a důkladně propracujeme v hladké tužší těsto. Necháme 30 minut v chladničce odpočinout, pak zapracujeme různé příchutě. Podle potřeby vyválíme, vykrajujeme formičkami apod. Těsto patří mezi levnější, lehké a opravdu velmi dobré. Hodí se na různé keksy, sušenky, vykrajované, slepované i strojkové cukroví, plněné záviny, koláče na plech. Do základního těsta můžeme podle chuti a fantazie přidávat mleté ořechy, mandle, kokosovou moučku, strouhanou čokoládu, mletou skořici.

9. PIŠKOTOVÉ TĚSTO:

4 vejce, 2 lžíce horké vody, 120 g cukru, 75 g polohrubé mouky, 75 g škrobové moučky, špetka soli, papír na pečení. Nejprve oddělte žloutky od bílků. Dbejte na to, aby mísa byla čistá a bez mastnoty. K žloutkům přidejte horkou vodu. Ručním šlehačem vyšlehejte pěnu. Postupně přisypávejte 2/3 cukru a šlehejte tak dlouho, dokud nevznikne hustá krémovitá hmota. Pak v jiné misce ušlehejte tuhý sníh z bílků. Do sněhu postupně vmíchejte zbylý cukr a sůl. Třetinu sněhu vmíchejte do žloutkového krému. Zbylý sníh dejte nahoru. Smíchejte mouku se škrobovou moučkou v další míse. Pak tuto směs prosejte na sníh. Oboje opatrně vmíchávejte do krému, dokud nevznikne jednotná hmota. Než těsto nalijete do formy, vyložte dno papírem na pečení. Povrch těsta pak vyhlaďte pomocí stěrky na těsto. Po upečení nechte korpus trochu vychladnout v otevírací formě na podložce ve tvaru mřížky. Pak jej oddělte od okraje pomocí ostrého nože. Formu otevřete a obruč opatrně odejměte. Na ještě teplý korpus položte mřížku a překlopte ho. Pak z něj stáhněte papír a nechte úplně vychladnout.

8. LISTOVÉ TĚSTO:

250 g hladké mouky, 25 g rozpuštěného másla, špetka soli, 1 žloutek, 500 ml vody, 250 g chladného másla, 25 g mouky, mouka ke zpracování. Nejprve prosejte do mísy 250 g mouky. K ní přidejte 25 g rozpuštěného másla. Prohnětejte s moukou do drobenky. Směs osolte a přidejte do ní žloutky. Všechny ingredience ještě v míse dobře promíchejte a pak udělejte na vále z hotového těsta kouli. Zabalte ji do potravinářské fólie a nechte 30 minut v chladu. Nakrájejte 250 g másla na kostičky. Na ně prosejte 25 g mouky a vše dobře prohnětejte. Pak směs položte mezi dvě potravinářské fólie. Přes fólii máslo s moukou vyválejte do rozměru asi 19x19 cm a nechte ho dobře zchladit – většinou stačí přibližne 30 minut v lednici. Z koule těsta vyválejte obdélník o rozměrech asi 20x40 cm. Vychladlé máslo položte na těsto a jeho okraje potřete vodou. Prázdnou polovinu těsta překlopte a přitlačte okraje. Vše vyvá1ejte do obdélníku. Těsto z třetiny překlopte, poprašte moukou a opět vyválejte. Ještě jednou těsto překlopte – vzniknou vám tak tři stejně velké vrstvy. Dejte těsto na 30 minut do chladu. Pak je opět vyválejte do obdélníku, znovu přeložte do tří vrstev a dejte do chladu. Na korpus těsto vyválejte do tlouštky asi 3 mm. Vyřízněte podle dna formy.

7. KŘEHKÉ TĚSTO:

250 g polohrubé mouky, 125 g másla, 1 vejce, 65 g cukru, špetka soli, tuk na vymazání formy, mouka k vyválení. Mouku prosejte na pracovní plochu a uprostřed vytlačte důlek. Kousky másla rozložte rovnoměrně po obvodu. Do hrnečku rozbijte vejce a vyklopte je do důlku v mouce. Na okraj důlku nasypte cukr a sůl. Pak vše zpracujte. Těsto prohnětejte rukama a vytvarujte z něj malou kouli. Tu zabalte do potravinárské fólie a nechte minimálne 30 minut chladnout. Těsto tence vyválejte na pomoučené pracovní ploše, aby se nelepilo. Pak z něj pomocí obruče otevírací dortové formy vykrojte plát těsta. Vykrojený plát naviňte kolem válečku. A pak ho hned zase rozviňte na dno formy. Rukama byste ho tak dobře jako válečkem nepřenesli – ztratilo by tvar a potrhalo by se. Dno korpusu jemně vidličkou propíchejte. Dejte si na tom záležet, jen tak nevzniknou při pečení bubliny. Teprve potom můžete ke dnu formy připevnit obruč. Z těsta, které vám zbylo, vytvořte rukama na pomoučené ploše úzký dlouhý váleček. Ten pak rozložte po okraji korpusu ve formě. Prsty ho vytvarujte směrem nahoru.

6. KYNUTÉ TĚSTO 1 :

250 ml mléka, 40 g droždí, 500 g hladké mouky, 60 g cukru, špetka soli, 1 vejce, 100 g změklého másla, máslo na plech, mouka k vyválení. Droždí rozdrobte nebo nasypte (podle toho, zda je čerstvé či instantní) do lehce zahřátého mléka. Rozpusťte ho, pak do hrnce přisypte trochu mouky a zamíchejte do kaše. Do kvásku přidejte lžičku cukru a nechte ho pod utěrkou 30 minut v klidu. Mezitím prosejte do mísy zbylou mouku a uprostřed vytvořte rukou malý důlek. Zbylý cukr a sůl rozprostřete na kraj důlku, rozbijte vejce a vyklopte je do důlku. Pak ještě po jeho okraji rozprostřete kousky másla. Do mísy přidejte kvásek. Všechny ingredience důkladně ručně prohnětejte. Začněte s tím v míse, pak těsto vyklopte na pomoučený vál a hnětejte tak dlouho, až se v něm začnou tvořit bubliny. Z těsta vytvarujte kouli a překryjte ji utěrkou nebo fólií. Pak je nechte kynout, dokud se jeho objem nezdvojnásobí. Nakonec těsto znovu pořádně prohnětejte.

5. KYNUTÉ TĚSTO 2 :

600 g hrubé mouky, 2,5 dl plnotučného mléka, 1 vejce, 3 lžíce krupicového cukru, 30 g droždí, špetka soli, mouka na vál. Droždí rozdrobíme do vlažného mléka, přidáme lžičku cukru a kvásek necháme stát v teple 15 minut. Mouku prosejeme do mísy, přidáme špetku soli, vejce, cukr a vzešlý kvásek, pečlivě propracujeme, těsto poprášíme moukou, zakryjeme utěrkou a necháme 30 minut kynout.

4. SPAŘENÉ TĚSTO:

250 g hrubé mouky, 2,5 dl mléka, 2 žloutky, 1 lžička másla, 1 lžička cukru, 1 lžička kypřicího prášku do pečiva, špetka soli, mouka na vál. Mléko přivedeme k varu a rozpustíme v něm máslo. Vroucí mléko nalijeme do mísy s moukou smíchanou s cukrem, špetkou soli a práškem do pečiva, promícháme, přidáme žloutky a vypracujeme vláčné těsto.

3. ODPALOVANÉ TĚSTO:

150 g polohrubé mouky, 3 vejce, 50 g másla, 1,8 dl mléka, špetka soli. Do kastrůlku nalijeme mléko, přidáme  máslo a sůl a směs přivedeme do prudkého varu. Za stálého míchání přisypeme mouku a mícháme tak dlouho, až se hmota  nechytá dna a stěn nádoby. Těsto přeložíme do mísy a vařečkou je trochu rozetřeme. Asi po 2 minutách vmícháme postupně jedno po druhém vejce a vypracujeme hladké tuhé těsto.

2. KRUPICOVÉ TĚSTO:

Asi 250 g hrubé mouky, 150 g krupice, 4 dl mléka, 1 vejce, 1 žloutek, 1 lžička cukru, špetka soli. Mléko osolíme, osladíme, uvedeme do varu, za stálého míchání vsypeme krupici a uvaříme hustou kaši. Necháme ji částečně prochladnout, vmícháme vejce, žloutek a tolik mouky, aby se utvořilo tužší těsto, které dobře vypracujeme.

1. BRAMBOROVÉ TĚSTO:

500 g brambor vařených ve slupce, 150-200 g hrubé mouky, 1 vejce, 1 žloutek, špetka soli. Uvařené brambory oloupeme a po vychladnutí  nastrouháme. Přidáme vejce, žloutek, špetku soli a hrubou mouku a krátce propracujeme, až vznikne tužší těsto.