Vejce

 

13. FALEŠNÉ BÝČÍ KOULE:

Uvařená oloupaná vejce obalíme v hladké mouce, rozšlehaných vejcích a strouhaném sýru. Zabalíme do plátku šunkového salámu, spíchneme párátkem a obalíme ve vejcích a strouhance. Smažíme ve větší vrstvě oleje (ne ve fritovacím hrnci).

12. PLNĚNÁ VEJCE:

4 natvrdo vařená vejce, 1 uzenáč, 2 lžíce másla pepř, sůl. Vejce rozpůlíme, žloutky utřeme se změklým máslem a obraným uzenáčem. Podle chuti osolíme, opepříme. Naplníme do bílkových lodiček, ozdobíme červenou paprikou a petrželkou.

11. VEJCE S KŘENOVÝM KRÉMEM:

1 obyčejný bílý jogurt, 2 lžičky strouhaného křenu, 50-100 g rozmixované šunky, 1 lžička nasekané pažitky, sůl. V jogurtu rozmícháme všechny suroviny a necháme chvíli v chladničce proležet. Uvaříme 4 vejce natvrdo, rozkrájíme na čtvrtky a přelijeme křenovým krémem. Podáváme s banketkami, celozrnným. pečivem.

10. PEČENÁ VEJCE:

6 vařených vajec, 2 lžičky skořice, 2 lžičky drceného kmínu, 1 lžička koriandru, mletý pepř, sůl. Oloupaná vejce špendlíkem propícháme ze všech stran až ke žloutku. V hlubší pánvi vejce opečeme na oleji, aby byla ze všech stran nahnědlá. Pak je obalíme v promíchané směsi koření a podáváme k masu, zelenině.

9. VEJCE S LOSOSOVOU PĚNOU:

4 vařená vejce rozpůlíme. Žloutky utřeme s 50 g Lučiny a 50 g másla, přidáme 2 lžíce drceného lososa. Ozdobnou  trubičkou nastříkáme do bílků. Zdobíme petrželkou.

8. VEJCE SE SARDELOVOU PĚNOU:

8 vařených vajec, 150 g Lučiny nebo sýra žervé, 2 lžíce sardelové pasty. Vejce podélně rozpůlíme, žloutky vyjmeme a bílky dole seřízneme (aby dobře „seděly“). Žloutky osolíme, utřeme se sýrem, sardelovou pastou, vyšleháme do pěny a nastříkáme do bílků. Povrch zdobíme dílky rajčat.

7. PLNĚNÁ VEJCE S NIVOU:

8 vařených vajec rozpůlíme po délce. Žloutky utřeme s 80 g másla, 160 g strouhané Nivy a lžící strouhaných ořechů. Podle potřeby zředíme mlékem a našleháme. Ozdobnou trubičkou stříkáme do bílků a zdobíme petrželkou.

6. PLNĚNÁ VEJCE S DRŮBEŽÍ PAŠTIKOU:

4 vařená vejce, 1 malá konzerva drůbeží paštiky, 2 lžíce másla, 2 lžíce smetany, kapie, petrželka. Vejce rozkrojíme, žloutky utřeme s máslem, paštikou, smetanou do lehkého krému a osolíme. Bílky zarovnáme (aby dobře „seděly“), ozdobně nastříkáme krémem, ozdobíme kapií, petrželkou.

5. ZAPEČENÁ VEJCE PO ĎÁBELSKU:

Do zapékací mísy položíme plátky anglické slaniny, plátky sýra a vyklepneme vejce tak, aby žloutky zůstaly celé. Zapečeme ve vyhřáté troubě. Na mírně ztuhlá vejce nalijeme smetanu rozmíchanou s trochou mouky, d'ábelským kořením a solí. Posypeme sýrem a dopečeme. Podáváme s chlebem, pečivem, na talíři zdobíme zeleninou.

4. VEJCE PLNĚNÁ TUŇÁKEM:

4-6 vařených vajec, 3 lžíce másla, 1/2 cibule, 1 malá konzerva tuňáka v oleji, 1 citron, 4 rajčata, 2 papriky, sůl. Z vajec vyjmeme žloutky, utřeme s máslem a jemně nakrájenou cibulí. Vmícháme drobně nakrájené maso tuňáka a vše zakapeme citronem. Podle chuti osolíme. Bílkové misky naplníme tuňákovou směsí a na míse ozdobíme rajčaty, proužky nakrájené papriky a čtvrtkami citronu.

3. VEJCE S KŘENEM:

Vejce uvařená natvrdo podélně rozkrojíme a položíme na talíř žloutky nahoru. Posypeme strouhaným křenem a polijeme rozpáleným olejem (jen olejem!).

2. SMAŽENÁ VAŘENÁ VEJCE:

Uvařená vejce natvrdo podélně rozpůlíme, vyjmeme žloutky, které rozmícháme s hořčicí. Náplň vrátíme do rozpůlených vajec, půlky slepíme k sobě. Obalíme v hladké mouce, vejci, strouhance a usmažíme.

1. PLNĚNÁ VEJCE:

4 natvrdo uvařená vejce, 1 malá drůbeží paštika, 4 lžíce másla, 2 lžíce smetany. Oloupaná vejce podélně rozpůlíme, žloutky vydlabeme, utřeme s máslem, smetanou a paštikou. Nastříkáme do bílků a ozdobíme kapií a petrželkou.