Slané pečivo se sýrem

 

65. SLANÉ TYČINKY:

500 g polohrubé mouky, 250 g sýra Eidam, 250 g Stella, 1 žloutek, 8 lžic mléka, 1 prášek do pečiva, mletá paprika, sůl. Vypracujeme těsto a nástavcem na masovém strojku protlačujeme ploché krátké tyčinky. Klademe je na plech vyložený pečícím papírem, potřeme rozšlehaným vejcem a sypeme kmínem nebo sýrem.

64. SÝROVÉ PEČIVO:

300 g hladké mouky, 1 lžíce sójové mouky, 50 g strouhaného sýra, 130 g Stella, 1 vejce, 1 lžička prášku do pečiva. Vypracujeme těsto, necháme 1 hodinu uležet. Na vymazaném plechu rozválíme a rádýlkem nakrájíme tyčinky. Potřeme je rozšlehaným vejcem a sypeme pekařskou solí, mákem, kmínem, grilovacím kořením. Pečeme dorůžova.

63. SLANÉ SÝROVÉ PEČIVO:

400 g hladké mouky, 240 g másla, 150 g strouhaného Eidamu, 10 lžic vlažného mléka, 30 g droždí. Mouku, sýr, máslo zaděláme vykynutým kváskem, necháme hodinu kynout. Rozválíme na tenký plát, potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme solí a kmínem. Rádýlkem nakrájíme tyčinky, klademe na plech s pečícím papírem a necháme ještě 30 minut kynout. Pečeme dozlatova.

62. SILVESTROVSKÉ ŠÁTEČKY:

200 g hrubé mouky, 150 g másla, 200 g sýra Lučina, sůl. Vypracujeme těsto, na vále vysypaném hrubou moukou rozválíme a nakrájíme na 12 čtverců. Nakrájíme 12 koleček z 200 g měkkého salámu, na každý čtverec dáme kolečko a cípy těsta přes salám přehneme. Šátečky potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme kmínem (paprikou). Pečeme v předehřáté troubě asi 15 minut při teplotě 180 °C.

61. KORNOUTKY S NIVOU:

Balíček listového těsta, 100 g sýra Niva, 1 kelímek bílého jogurtu, 1 lžíce pažitky, sůl. Listové těsto rozválíme a nakrájíme na proužky. Natáčíme na tukem potřené kovové trubičky, klademe je na plech vyložený pečicím papírem a pečeme v předehřáté troubě 10 minut při teplotě 200 °C. Vychladlé plníme sýrovým krémem. Promícháme strouhaný sýr Niva s jogurtem, smícháme s nakrájenou pažitkou, podle chuti osolíme. 

60. SKLÁDANÉ SÝROVÉ TYČINKY:

500 g listového těsta, 300 g strouhaného sýra. Těsto tence vyválíme, posypeme strouhaným sýrem a rozdělíme na 3 díly. Díly naskládáme na sebe, znovu vyválíme a nakrájíme na tenké proužky. Potřeme rozšlehaným žloutkem a na vodou opláchnutém plechu prudce upečeme dozlatova.

59. TYČINKY Z VEGETY:

300 g polohrubé mouky, 130 g strouhaného sýra, 150 g tuku Hera, 2 žloutky, 2 lžíce Vegety, 1/2 prášku do pečiva, sůl, mléko podle potřeby. Ze všech surovin vypracujeme těsto, vyválíme, vykrajujeme tyčinky i jiné tvary, sypeme kmínem,mákem. Pečeme v předehřáté troubě.

58. TYČINKY Z OVESNÝCH VLOČEK:

100 g hladké mouky, 120 g ovesných vloček, 150 g sýra Eidam, 50 g rozpuštěného másla, 3 lžíce mléka, 1 vejce, 1/2 prášku do pečiva, sůl. Ovesné vločky navlhčíme mlékem, když nabobtnají, smícháme je se strouhaným sýrem, moukou smíchanou s práškem do pečiva, rozpuštěným máslem, vejcem a solí. Vypracujeme těsto,rozválíme na plát, krájíme tyčinky, potřeme rozšlehaným vejcem, sypeme kmínem,mákem, solí. Pečeme ve středně teplé troubě.

57. SLANÍ LISTOVÍ ŠNECI:

Listové těsto tence vyválíme, posypeme nastrouhaným sýrem a suchým salámem, sekanými ořechy. Od okrajů svineme proti sobě, nakrájíme na plátky, klademe na vymazaný plech, potřeme rozšlehaným vejcem. Pečeme dozlatova v silně vyhřáté troubě.

56. ŠÁTEČKY „NIVA“:

Balíček listového těsta, 200 g sýra Niva, 100 g šunky (i jiného salámu), 4 lžíce smetany. Nastrouhaný sýr smícháme se smetanou a nastrouhanou šunkou. Vyválené těsto nakrájíme na čtverce, do každého dáme kousek náplně, rohy přehneme do šátečku. Potřeme vejcem rozšlehaným s trochou vody a upečeme v předehřáté troubě.

55. SÝROVÁ KOLEČKA:

300 g polohrubé mouky, 1/2 lžičky moučkového cukru, 1/8 másla, 1/2 sklenky mléka, 1/2 prášku do pečiva, 1 lžička soli. Ze všech surovin vypracujeme těsto, vyválíme na dva pláty a potřeme sýrovou náplní. Smícháme 100 g strouhaného sýra Niva a 100 g strouhaného sýra Eidam, ušleháme s 1/8 másla (nemusí být). Těsto s náplní svineme do rolády, nakrájíme na 0,5 cm kolečka, potřeme rozšlehaným vejcem a ozdobíme půlkou vlašského ořechu. Pečeme v předehřáté troubě.

54. SÝROVÉ ČAJOVÉ PEČIVO:

300 g hladké mouky, 200 g másla, 1 větší zakysaná smetana. Vypracujeme těsto, necháme hodinu v chladu odpočinout. Vyválíme, vykrajujeme vždy sudý počet koleček, čtverečků. Polovinu potřeme bílkem, posypeme strouhaným sýrem nebo kmínem se solí a upečeme. Vychladlé pečivo slepujeme šlehanou Nivou i jinými sýrovými pomazánkami.

53. SÝROVÉ TYČINKY:

250 g hladké mouky, 250 g taveného sýra, 250 g tuku. Vypracujeme těsto a vyválíme na 5 mm silný plát. Potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme solí, kmínem, (sezamovým semínkem) a rádýlkem nakrájíme na tyčinky. Klademe na vymazaný plech, pečeme krátce v předehřáté troubě dorůžova.

52. SÝROVÉ SUŠENKY:

150 g hladké mouky, 100 g strouhaného sýra, 100 g tuku Hera, 2-3 lžíce bílého vína, 1 vejce, pepř, sůl. Ze všech surovin vypracujeme těsto a necháme 3 – 4 hodiny odpočinout. Rozválíme na tloušťku 3 mm a vykrajujeme různé tvary. Potřeme je žloutkem rozmíchaným s trochou vody. Posypeme nastrouhanými mandlemi a podle chuti solí. Klademe na vymazaný plech a pečeme v mírně vyhřáté troubě dozlatova.

51. SLANÉ CUKROVÍ „NAFOUKÁNCI“:

250 g hladké mouky, 120 g tuku, 2-3 lžíce mléka, 1/2 kostky droždí, sůl. Ze všech surovin zaděláme těsto, vložíme je do mísy se studenou vodou tak, aby se potopilo. Necháme 2 hodiny kynout pod vodou (vykynulé vyplave napovrch). Osušíme utěrkou a vyválíme na tloušťku asi 5 mm. Vykrajujeme různé tvary, potřeme je vejcem, sypeme strouhaným sýrem (solí, kmínem, sekanými oříšky, mandlemi aj.) Nasladko je obalujeme v moučkovém cukru s vanilkovou.

50. KOLEČKA Z NIVY:

200 g hladké mouky, 80 g másla, 1 dl mléka, 1/3 balíčku prášku do pečiva, 1/2 lžičky soli. Vypracované těsto vyválíme a potřeme sýrovou náplní. Smícháme 140 g strouhaného sýra Niva a 100 g másla. Stočíme do rolády a necháme uležet do druhého dne v chladničce. Krájíme na kolečka, potřeme je vejcem a na plechu vyloženém pečicím papírem upečeme.

49. BRYNZOVÉ TYČINKY:

150 g polohrubé mouky, 150 g brynzy, 150 g tuku, 1 žloutek, špetka prášku do pečiva, sůl. Ze všech surovin vypracujeme těsto. Chvíli necháme uležet, pak rozválíme na plát, vykrajujeme tyčinky, potřeme je vejcem, posypeme kmínem, kari kořením a upečeme.

48. LISTOVÝ SÝROVÝ KOLÁČ:

Balíček listového těsta rozválíme,vložíme do remosky, (pekáče, dortové formy), zvedneme okraje a nalijeme sýrovou hmotu. Vyšleháme 3 vejce s 2 dl mléka, 2 dl smetany (Tatra mléko), 300 g strouhaného sýra, 50 g hladké mouky. Okraj těsta ohneme dovnitř (aby hmota nevytekla) a zvolna pečeme v předehřáté troubě dorůžova. Náplň můžeme vylepšit kousky uzeného masa, dušenými žampiony, pórkem, pažitkou.

47. TROJHRÁNKY S NIVOU:

200 g hladké mouky, 100 g strouhaného sýra Niva, 100 g tuku, 1 vejce, 1/2 lžičky mleté papriky, 1/2 prášku do pečiva, sůl. Zpracujeme těsto, vyválíme a nakrájíme na trojúhelníčky. Na plechu potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme nasekanými ořechy a dáme péct.

46. OLOMOUCKÉ TYČINKY:

250 g vařených brambor, 250 g polohrubé mouky, 2 olomoucké tvarůžky, 80 g tuku, 3 lžičky prášku do pečiva, špetka papriky a soli. Brambory a tvarůžky umeleme, přidáme prosetou mouku s práškem do pečiva, nastrouhaný tuk, špetku papriky a soli. Zpracujeme vláčné těsto (podle potřeby přidáme trošku mléka nebo vlažné vody), vyválíme na tloušťku 0,5 cm. Rádýlkem nakrájíme na úzké proužky, potřeme je bílkem, posypeme kmínem a klademe na vymazaný plech. V předem vyhřáté troubě prudce upečeme.

45. ŽLUŤULY:

190 g hladké mouky, 1 lžička moučkového cukru, 120 g másla, 3 vařené prolisované žloutky, sůl. Z mouky, másla, cukru, žloutku a soli vypracujeme těsto, které necháme v chladu odpočinout. Pak rozválíme a nakrájíme na tyčinky, které potřeme vejcem a posypeme kořením (grilovací koření, houbové koření, kmín, sezamové semínko, strouhaný sýr). Klademe na vymazaný plech a upečeme.

44. SÝROVÉ ČTVEREČKY:

150 g hladké mouky, 100 g tuku, 100 g strouhaného Ementálu, 1 vejce, 1 lžíce vody. Vypracujeme těsto, rozválíme na tloušťku 5 mm a nakrájíme na čtverce. Klademe na vymazaný plech, potřeme rozšlehaným žloutkem a upečeme ve středně vyhřáté troubě dozlatova.

43. ROPÁČCI:

Listové těsto, 100 g šunkového salámu, 100 g plátkového Eidamu, grilovací koření, olej. Listové těsto rozválíme na plát, potřeme pastou z grilovacího koření, rozmíchaného s olejem. Poklademe plátky salámu, plátky sýra a pevně svineme do rolády. Nakrájíme na kolečka, klademe na plech a v předehřáté troubě upečeme.

42. SÝROVÉ ROLÁDKY K VÍNU:

350 g hladké mouky, 125 g másla, 1 dl mléka, 1/2 prášku do pečiva, 1/2 lžičky soli. Vypracujeme na vále těsto, rozdělíme na 3 díly a z každého vyválíme obdélník. Opatrně rozehřejeme 125 g másla a necháme vychladnout. Do chladného vmícháme 200 g strouhaného sýra (červené cihly), sladkou i pálivou papriku podle chuti. Náplní potřeme obdélníky těsta, svineme do rolády, zabalíme do alobalu (celofánu) a necháme v chladničce ztuhnout. Pak nakrájíme na 1 cm silná kolečka, potřeme rozšlehaným vejcem, osolíme, posypeme nasekanými mandlemi nebo oříšky a upečeme do růžova.

41. JABLKA SE SLANOU NÁPLNÍ:

Listové těsto, jablka, různé druhy sýra, olivy. Listové těsto tence rozválíme a nakrájíme na čtverce podle velikosti jablíček. Malá jablíčka oloupeme, vykrojíme jádřinec, naplníme nastrouhaným sýrem smíchaným s nakrájenými olivami a položíme na těsto. Rohy těsta zvedneme a spojíme. Balíčky potřeme rozšlehaným vejcem a ozdobíme lístečky, které jsme vykrojili ze zbytku těsta. Upečeme v silně vyhřáté troubě. Místo slané náplně můžeme otvor v jablku naplnit pikantní marmeládou rozmíchanou s trochou skořice.

40. LISTOVÉ ŠÁTEČKY:

Balíček listového těsta, 200 g Lučiny, 150 g šunky, 50 g másla, 2 lžičky strouhaného křenu, špetka soli a bílého pepře. Listové těsto vyválíme na tloušťku 3 mm, rozkrájíme na čtverečky a natočíme na kovové trubičky. V předem vyhřáté troubě upečeme do zlatova. Lučinu vyšleháme s máslem a jemně umletou šunkou, ochutíme křenem, osolíme a opepříme. Pěnu nastříkáme do upečených trubiček a posypeme pálivou paprikou.

39. NIVOVÉ KAPSIČKY:

Listové těsto rozválíme, nakrájíme na obdélníčky a do každého zabalíme kostičku Nivy. Potřeme vejcem, naskládáme na plech a ve vyhřáté troubě upečeme do zlatova.

38. KŘEHKÉ SÝROVÉ TYČKY:

150 g hladké mouky, 120 g tuku (Hera apod.), 1 žloutek, 1 měkký sýr, 1/2 prášku do pečiva. Ze surovin vypracujeme těsto, rozválíme na placku, osolíme, okmínujeme a rádýlkem nakrájíme na tyčinky. Pečeme na tukem vymazaném plechu.

37. PAPRIKOVÉ TYČINKY:

150 g hladké mouky, 100 g tuku (Hera apod.), 120 g strouhaného sýra Eidam, 1 vejce, lžička sladké a pálivé papriky. Z mouky, tuku, sýra, papriky a žloutku vypracujeme těsto. Vyválíme placku, potřeme ji rozšlehaným bílkem a posypeme solí a kmínem. Rádýlkem nakrájíme na tyčinky asi 1 cm široké, přeneseme je na vymazaný plech a upečeme do zlatova. 

36. DROBNÉ SÝROVÉ PEČIVO:

200 g polohrubé mouky, 100 g strouhaného Ementálu, 100 g másla, 1 žloutek. Do mouky zapracujeme máslo, sýr, žloutek a vypracujeme těsto. Necháme v chladu hodinu odpočinout. Vyválíme, vykrajujeme různé tvary, potřeme rozšlehaným bílkem, posypeme solí, kmínem nebo mákem a ve středně teplé troubě upečeme.

35. PEČENÉ SÝROVÉ KULIČKY:

320 g hladké mouky, 250 g strouhaného tvrdého sýra, 160 g másla, 6 vajec, 1/4 litru mléka, sůl. Do vařícího mléka dáme máslo, přisypeme mouku a mícháme, až se těsto nechytá stěn a dna nádoby. Odstavíme, mícháme do vychladnutí, vmícháme po jednom vejce. Zamícháme sýr a sůl, vypracujeme hladké těsto. Lžičkou klademe kousky těsta velikosti ořechu na silně vymazaný plech a dále od sebe. Potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme strouhaným sýrem. Pečeme v hodně vyhřáté troubě.

34. SÝROVÍ ŠNECI:

500 g listového těsta, 200 g strouhaného tvrdého sýra, 60 g drcených pistáciových jader, sůl. Těsto rozválíme na plát o tloušťce 0,4 cm, posypeme sýrem, pistáciemi, osolíme. Pevně stočíme do závinu a nakrájíme asi 1,5 cm široké řezy. Jednou stranou omočíme každý řez v hladké mouce a touto stranou položíme na plech. V hodně vyhřáté troubě upečeme do zlatova.

33. KOLEČKA Z NIVY:

300 g polohrubé mouky, 125 g másla, 1/2 skleničky mléka, 1/2 lžičky cukru, 1/2 lžičky prášku do pečiva, 1 lžička soli. Vypracujeme těsto, vyválíme plát a rozdělíme na čtyři obdélníky. Placky potřeme náplní, stočíme do rolád a do druhého dne necháme uležet v chladu. Z rolád nakrájíme tenká kolečka, na každé dáme 1/2 mandle a upečeme. Náplň: 125 g másla utřeme s 200 g nastrouhané Nivy.

32. SÝROVÉ TYČKY:

150 g hladké mouky, 100 g strouhaného sýra, 100 g másla, 1 vejce, 50 g loupaných strouhaných mandlí, špetka pepře, papriky, jedna lžíce bílého vína. Na vál dáme mouku, strouhaný sýr, mandle, koření. Do mouky nakrájíme máslo a zaděláme vejcem a vínem. Necháme 30 minut odpočinout. Pak tence vyválíme, vykrajujeme čtverečky nebo tyčky, potřeme vejcem zředěným vodou a jemně sypeme solí a na drobno nakrájenými mandlemi. Upečeme do zlatova.

31. SÝROVÉ OVESNÉ ČTVEREČKY:

60 g hladké mouky, 250 g ovesných vloček, 150 g jemně nastrouhaného sýra, 80 g tuku, 5 lžic mléka, sůl, špetka sladké papriky, 1/2 prášku do pečiva. Vločky zvlhčíme mlékem, přidáme sýr, tuk, mouku prosátou s práškem do pečiva a mletou paprikou. Vypracujeme těsto, vyválíme plát a potřeme rozšlehaným bílkem nebo mlékem. Posypeme hustě strouhaným sýrem, nakrájíme na čtverečky a upečeme v rozpálené troubě.

30. SILVESTROVSKÁ PRASÁTKA:   

200 g hladké mouky, 130 g strouhaného sýra Niva, 100 g másla, 1 vejce, špetka soli, 1/2 lžičky mleté papriky. Vypracujeme těsto, vyválíme na plát a vykrajujeme formičkou prasátka. Klademe na vymazaný plech, potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme kmínem nebo mákem a při 180 °C upečeme.

29. ROKFÓROVÉ SLANÉ PEČIVO:

500 g polohrubé mouky, 250 g tuku (Hera, Perla), 150 g strouhaného Rokfóru, 1 žloutek, 2 dl vlažného mléka, 20 g droždí, 1 lžíce cukru. Do vlahého mléka dáme cukr, rozdrobené droždí a necháme vzejít kvásek. Do mísy prosijeme mouku, uděláme důlek a nalijeme kvásek. Přidáme změklý tuk, nastrouhaný sýr, žloutek a vypracujeme těsto. Na pomoučněném vále vyválíme placku o tloušťce 5 mm, potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme např. sezamovým semínkem, kmínem, mákem, mletými ořechy. Vykrajujeme různé tvary a pečeme na vymazaném plechu v předehřáté troubě do růžova.

28. ŽERVÉ TYČINKY:

2 sýry žervé, stejné váhové množství hladké mouky a másla. Vypracujeme těsto, vyválíme, potřeme žloutkem, osolíme a vykrajujeme tyčky (i jiné tvary). Posypeme mákem, kmínem, strouhanými mandlemi, sýrem a upečeme na vymazaném plechu do růžova.

27. PEČIVO Z BRYNZY:

200 g hladké mouky, 200 g tuku, 200 g brynzy, 1 žloutek, 1/4 prášku do pečiva, sůl. Ze všech surovin vypracujeme hladké těsto, které necháme chvíli v chladu uležet. Na vále rozválíme, potřeme bílkem, posypeme kmínem nebo kari kořením a rádýlkem nakrájíme na tyčinky. V horké troubě upečeme.

26. SÝROVÉ SUŠENKY:

220 g hladké mouky, 100 g másla, 100 g strouhaného tvrdého sýra, 1 lžíce kyseté smetany, 1/4 lžičky sladké papriky, sůl. Z mouky, másla, sýra, smetany, papriky a soli vypracujeme těsto, které vyválíme trochu silněji než na nudle. Z těsta vykrajujeme různé tvary, potřeme je žloutkem a posypeme hrubou solí a kmínem. V horké troubě upečeme.

25. KŘEHKÉ SÝROVÉ PEČIVO:  

150 g hladké mouky, 150 g másla, 150 g strouhaného sýra, 1 vejce, 1/2 prášku do pečiva. Zpracujeme těsto, rozválíme a vykrajujeme různé tvary. Potřeme rozšlehaným vejcem, sypeme solí, kmínem a paprikou. Upečeme na vymazaném plechu do zlatova.

24. SLANÉ TYČINKY:

500 g hrubé mouky, 350 g tuku, 50 g droždí, 10 lžic mléka. Zpracujeme těsto, necháme kynout 15 minut ve studené vodě. Vyválíme placku, kterou potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme solí, kmínem a strouhaným sýrem. Vykrajujeme tyčinky, které klademe na vymaštěný plech a upečeme do zlatova.

23. OLOMOUCKÉ TYČINKY:

250 g hladké mouky, 80 g tuku, 250 g vařených brambor, 2 olomoucké syrečky, 3/4 prášku do pečiva, špetka soli a papriky. Syrečky a brambory umeleme na masovém strojku a s ostatními surovinami zpracujeme ve vláčné těsto. Podle potřeby přidáme trochu mléka. Těsto vyválíme na tloušťku 0,5 cm. Rádýlkem nakrájíme úzké proužky, potřeme je bílkem, posypeme kmínem, solí a prudce upečeme.

22. SLANÉ VEGETKY:

450 g polohrubé mouky, 1 lžička moučkového cukru, 250 g tuku, 2 dl mléka, 2 lžičky soli, 1 lžička prášku do pečiva. Vypracujeme těsto, rozdělíme na 6 bochánků. Každý rozválíme na placku, potřeme sýrovou náplní.Utřeme do pěny 250 g másla (rostlinného tuku) s 1 lžičkou mleté papriky, 2 lžičkami Vegety a vmícháme 200 g strouhaného sýra. Náplní potřené placky svineme a necháme v chladničce do druhého dne odpočinout. Krájíme na plátky a pečeme na suchém plechu do zlatova. 

21. KOLEČKA S NIVOU:

200 g hladké mouky, 80 g másla (Hery), 1 dl mléka, 1/3 prášku do pečiva, 1/2 lžičky soli. Mouku prosejeme s práškem do pečiva, osolíme, do důlku nalijeme mléko a přidáme změklé máslo. Vypracujeme těsto, necháme v chladu hodinu odpočinout. Těsto na pomoučněném vále vyválíme, potřeme sýrovou náplní a svineme do rolády. Utřeme 100 g másla se 140 g nastrouhaného sýra Niva, podle potřeby přidáme trochu mléka. Zabalíme do alobalu a necháme do druhého dne ztuhnout. Nakrájíme na 1/2 cm kolečka, na plechu potřeme rozšlehaným vejcem. Doprostřed vtlačíme ořech nebo mandli, posypeme nasekanými ořechy (nemusí být) a upečeme ve vyhřáté troubě.

20. PIVOVARSKÝ KOLÁČ:

250 g hladké mouky, 120 g Hery nebo Perly, 1 vejce, sůl. Do proseté mouky přidáme změklý tuk, rozšlehané vejce, osolíme a vypracujeme tužší těsto. Necháme 1/2 hodiny odpočinout. Z těsta vyválíme placku, kterou přeneseme na vymaštěný plech nebo do koláčové formy. Okraje vytáhneme do výšky a pomažeme náplní. Nastrouháme 250 g tvrdého sýra, smícháme se 3 rozšlehanými vejci, 1/8 l smetany, ochutíme špetkou muškátového květu, drceným kmínem, pepřem, solí. Pečeme v mírné troubě do zlatova. Krájíme na proužky, můžeme jíst ještě teplé

19. LISTOVÁ OČKA:

Balíček listového těsta rozdělíme na 2 díly a rozválíme. Skleničkou vykrajujeme kolečka, klademe na ně sardelová očka nebo kousek Nivy (i jiný pikantní sýr), kostičky paštiky. Přikryjeme druhým kolečkem, přitiskneme, potřeme bílkem. Podle chuti posypeme kmínem, sýrem, mandlemi, sezamem a upečeme ve vyhřáté troubě.

18. SLANÝ CIBULOVÝ KOLÁČ:

Listové těsto, 750 g cibule, 3 vejce, 1 dl smetany ke šlehání, 150 g slaniny, 100 g Eidamu, muškátový oříšek, mletý pepř. Vyválený plát listového těsta vložíme do zapékací kulaté mísy. Na rozpáleném oleji necháme zesklovatět cibuli nakrájenou na tenká kolečka. Těsto vidličkou několikrát propícháme, pokryjeme osmaženou cibulkou, okořeníme nastrouhaným muškátovým oříškem, pepřem a dáme do trouby zapéct. Po 10 minutách přidáme vejce rozšlehaná se smetanou (podle chuti i s troškou soli). Necháme zvolna zapéct. Před dopečením koláč posypeme nastrouhaným sýrem a slaninou nakrájenou na tenké plátky. Zapečeme do růžova.

17. SLEPOVANÉ SUŠENKY:

150 g nastrouhaného sýra Niva vyšleháme se 100 g sýra Lučina, 5-6 lžícemi zakysané smetany, 2-3 lžícemi majolky a 1 lžičkou sardelové pasty. Pomazánkou slepujeme vždy k sobě 2 větší slané sušenky, lehce je namažeme i po povrchu a poprášíme sladkou paprikou.

16. TAŠTIČKY S PIKANTNÍ NÁPLNÍ:

Listové těsto rozválíme a nakrájíme na čtverce 10x10cm. Na každý dáme lžíci tvarohové náplně, přehneme do trojúhelníku a kraje pevně uzavřeme. Povrch potřeme rozšlehaným vejcem, pečeme v předehřáté troubě. Tvarohová náplň: 100 g tvarohu, 200 g strouhané Nivy, 4 vejce uvařená natvrdo a nakrájená nadrobno, 2 cibule drobně usekané, pažitka.

15. SÝROVÉ ŠÁTEČKY:

Listové těsto, 200 g strouhaného sýra, 150 g šunkového salámu, 2 vejce. Vejce ušleháme do pěny, vmícháme sýr a drobně nakrájený salám. Těsto rozválíme na plát o tloušťce 5 mm, rozkrájíme na čtverce. Na každý dáme trochu nádivky, složíme do trojúhelníka. Okraje dobře stiskneme a na plechu potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme strouhaným sýrem. Pečeme prudce v předehřáté troubě.

14. PLNĚNÉ SLANÉ ŘEZY:

500 g listového těsta, 300 g tvrdého sýra. Listové těsto vyválíme na dva pruhy dlouhé asi 30 cm a široké 20 cm. Do středu každého pruhu položíme plátky sýra o tloušťce asi 1/2 cm. Těsto přeložíme přes náplň, dobře přitiskneme, potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme kmínem. Pečeme na vodou opláchnutém plechu v hodně vyhřáté troubě. Upečené, vychladlé řezy nakrájíme na 2 cm široké proužky.

13. SÝROVÝ ZÁVIN:

1 balíček listového těsta, 100 g tvrdého sýra (Eidam), 150 g uzeného masa (třeba jen salámu), 1 vajíčko, 2 velká jablka a sůl. Těsto rozválíme na obdélník, posypeme strouhaným sýrem, drobně posekaným uzeným masem a postrouhanými jablky. Závin podle potřeby osolíme, stočíme a potřeme rozšlehaným vajíčkem, posypeme zbytkem strouhaného sýra a pečeme v horké troubě dozlatova. Jíme teplý se zeleninovým salátem. 

12. LISTOVÉ KOSTKY S NIVOU:

Vyválený plát listového těsta dáme na plech, na něj nastrouháme Nivu a zasypeme drobenkou se špetkou soli a máslem. Dáme do trouby zapéct. Krájíme na kostky a podáváme s čajem nebo podmáslím.

11. TVARGLOVNÍKY:

Listové těsto rozválíme, rozkrájíme na čtverečky. Naplníme rozsekanými tvarůžky, pórkem nakrájeným na kolečka, jemně nakrájenou paprikou, můžeme přidat i na plátky nakrájené žampiony, šunku nebo kabanos. Čtverečky těsta složíme v šátečky, potřeme rozšlehaným vejcem, okmínujeme a v předehřáté troubě upečeme.

10. SYREČKOVÝ ZÁVIN:

1 balíček listového těsta, 250 g měkkého tvarohu, 2 balíčky olomouckých syrečků, 100 g šunky (šunkového salámu), 1 vejce, 2-3 lžíce nakrájené petrželky (pažitky). Těsto rozdělíme na 2 díly a každý vyválíme na tenký obdélník. Tvaroh vymícháme s vejcem, nakrájenou šunkou, nakrájenými syrečky a nasekanou petrželkou. Nádivku rozetřeme na těsto, svineme do závinu. Nahoře záviny několikrát propícháme vidličkou. Vložíme do horké trouby, po 10 minutách snížíme teplotu a upečeme do růžova.

9. SLANÝ LISTOVÝ ZÁVIN:

Listové těsto tence rozválíme na tloušťku  3-4 mm. Posypeme slabě prosátou strouhankou. Na strouhanku rozhodíme nastrouhaný sýr, zakryjeme plátky šunkového salámu. Po celé ploše zakryjeme opranými okapanými špenátovými listy (nebo zelovými, kapustovými) a posypeme 2 stroužky nakrájeného česneku. Osolíme, opepříme, poklademe půlkami vařených oloupaných vajec a proužky kapie. Opatrně svineme do rolády, povrch potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme solí s kmínem. Pečeme na opláchnutém plechu v dobře vyhřáté troubě asi 35-40 minut.

8. BRYNZOVÉ KOLÁČKY:

125 g hladké mouky, 125 g másla, 125 g brynzy, 1 vejce, sůl. Na vále rychle zpracujeme mouku s máslem a s brynzou. Mírně osolíme a vyválíme tenkou placku. Vykrajujeme kolečka, klademe na vymazaný plech a potřeme rozšlehaným vejcem. Pečeme ve vyhřáté troubě, koláčky naskočí.

7. BRYNZOVÉ PAGÁČKY:

500 g polohrubé mouky, 250 g tuku, 1 žloutek, 150 g brynzy, 150 g strouhaného sýra Niva, 250 g zakysané smetany, 20 g droždí, sůl. Rozpuštěný, vlažný tuk smícháme s brynzou a Nivou. Droždí a malé množství mléka s cukrem rozmícháme v hrníčku a nalijeme do důlku v mouce, kolem nalijeme smetanu, vyklepneme žloutek. Když začne droždí kynout, vše zpracujeme se sýrovou hmotou, podle chuti osolíme a necháme hodinu odpočinout. Vyválíme, vykrajujeme nebo tvarujeme bochánky, povrch potřeme bílkem a posypeme strouhaným sýrem. Pečeme ve vyhřáté troubě 220 °C asi 20 minut do zlatova.

6. SYRNÍKY GYROS:

140 g strouhaných vařených brambor, 250 g měkkého tvarohu, 120 g olomouckých tvarůžků, 2 lžíce piva, sůl, pepř, paprika, 40 g krupice, 3 vejce. Smícháme strouhané brambory, tvaroh, strouhané olomoucké tvarůžky, pivo, sůl, pepř, papriku, krupici a 2 vejce. Opékáme na tuku, až je krupice měkká, pak přidáme třetí vejce, necháme ztuhnout a hmotu necháme vychladnout. Tvoříme malé kuličky, které obalujeme v koření Gyros a ještě je rychle opečeme na oleji.

5. SÝROVÉ TYČINKY S CELEREM:

100 g hrubé mouky, 130 g vařených brambor, 100 g másla, 1 vejce, 100 g strouhaného celeru, 100 g tvrdého strouhaného sýra, 50 g smetanového (taveného) sýra, mletá paprika, drcený kmín, sůl. Do mouky nastrouháme studené brambory, na jemném struhadle nastrouhaný celer. Přidáme změklé máslo, vejce, strouhaný sýr, tavený sýr, sůl a koření. Vypracujeme těsto a ihned vyválíme na 3 mm plát. Nakrájíme na tyčinky, naskládáme na vymazaný plech a potřeme žloutkem rozmíchaným v trošce mléka. Upečeme do zlatova.

4. SLANÉ PEČENÉ TOČENICE:

300 g polohrubé mouky, 200 g tuku, 1/2 šálku kysané smetany, sůl. Vypracujeme těsto a necháme v chladu alespoň hodinu odpočinout. Připravíme náplň ze 100 g pomleté šunky (zbytky pečeného masa), 300 g strouhaného sýra, 1 vejce a 1 lžíce zakysané smetany. Těsto vyválíme do obdélníku na tloušťku asi 5 mm, potřeme náplní a pevně svineme do závinu. Nakrájíme na 5 mm široká kolečka a klademe na vymazaný plech. Posypeme zbytkem strouhaného sýra a pečeme v troubě vyhřáté na 225 °C asi 10-15 minut.

3. KŘEHKÉ SÝROVÉ PEČIVO:

250 g hladké mouky, 150 g másla, 60 g strouhaného tvrdého sýra, 1/2 šálku smetany, 1/2 lžičky soli, 1 lžička sladké papriky, 1/2 lžičky prášku do pečiva. Máslo utřeme se sýry, kořením a smetanou do hladké hmoty. Přidáme mouku prosátou s práškem do pečiva a rukama zpracujeme na drobivou směs. Postupně zpracujeme na hladké těsto, vytvarujeme kouli a necháme 2 hodiny v chladu odpočinout. Na lehce pomoučeném vále vyválíme placku o tloušťce 5 mm a vykrajujeme různé tvary. Klademe na suchý plech, potřeme 2 rozšlehanými žloutky a posypeme (sezamové semínko, kmín, sekané pistáciové oříšky, hrubá sůl, oloupané, rozpůlené mandle, mák). Pečeme v předehřáté troubě při 200 °C asi 10-15 minut.

2. SLANÝ CHLEBÍČEK S OŘECHY:

200 g polohrubé mouky, 120 g tuku, 2 vejce, 120 g tvrdého sýra, 30 g vlašských ořechů, mléko, 2 lžičky prášku do pečiva, na špičku nože muškátového květu, pepře a soli. Mouku smícháme s práškem do pečiva, přidáme koření, nahrubo nasekané ořechy, nastrouhaný sýr a rozšlehaná vejce. Přidáme tolik mléka, abychom vypracovali polotuhé těsto, které rozetřeme do vymazané a prosetou strouhankou vysypané chlebíčkové formy. Pečeme v předehřáté troubě zvolna asi 45 minut. Po vychladnutí vyklopíme a krájíme na plátky.

1. BRYNZOVÉ PAGÁČKY:

500 g hladké mouky, 200 g brynzy, 150 g sádla, 1 vejce, 2 dl mléka, špetka jedlé sody a soli. Všechny suroviny smícháme a vypracujeme tuhé těsto, necháme 2 hodiny uležet. Vyválíme, vykrajujeme kolečka, která potíráme, vejcem a sypeme kmínem. Pečeme v dobře vyhřáté troubě dorůžova.