Zavináče, uzenáče

 

7. SALÁT „DOBRÉ RÁNO“:

200 g zavináčů, syrová mrkev, celer, petržel, 1 bílý jogurt, 1 malá majolka. Zavináče pokrájíme na malé kostičky, přidáme drobně nastrouhanou zeleninu, také zeleninu ze zavináčů, spojíme s jogurtem, majolkou a lehce promícháme.

6. ZAVINÁČE Z RYB:

Protože mi můj synek – vášnivý rybář nachytal několik cejnů a jak známo cejni jsou samá kost, zkusila jsem z nich udělat tyto zavináče:
Ryby jsem očistila, vykuchala a odřízla hlavy. Pořádně prosolila, aby se maso pomocí soli zbavilo nadbytečné vody a buňky masa se zpevnily. V chladu jsem ryby nechala 4 dny proležet. Po odležení jsem je řádně vyprala pod tekoucí vodou a vytahala větší kosti, které začaly vyčuhovat. Rybí maso jsem pak zalila velmi silným octovým nálevem. Do 1 litru 8% octa jsem přidala 0,5 litru vody ( tím je ocet zředěn na 6%). V tomto láku jsem ryby nechala macerovat 4 dny. Po vyjmutí a oprání jsem vytahala zbytek kostí - šlo to snadno a malé kosti již byly rozložené. Tyto rybí placky jsem naplnila čalamádou a cibulí, spíchla párátkem a uložila do sklenice. Vše jsem zalila nálevem, který používám na okurky, přidala bobkový list, nové koření, celý pepř a hořčičné semínko. Takto jsem ryby nechala v chladu ještě další 4 dny a bylo hotovo.

5. DOMÁCÍ TRESKA:

100 g kyselých ryb, 2-3 cibule, 1-2 vejce uvařená na tvrdo, 2-3 kyselé okurky, 1 vařená mrkev, 2 lžíce hořčice, šťáva z 1/2 citronu, 1 lžička soli. Všechny suroviny pokrájíme, smícháme a dochutíme. Spojíme 1 kyselou smetanou a necháme vychladit.

4. UZENÁČE V ALOBALU:

Ryby zabalíme do alobalu, zapečeme v troubě asi 15 minut. Jíme horké s plátkem citronu a chlebem.

3. OSTRÝ RYBÍ SALÁT:

400 g kyselých ryb, 3 cibule, 2 feferonky, 1 sklenička nakládané zeleniny (Moravanka apod.), tatarská omáčka, sardelová pasta, mletá paprika, mletý pepř. Ryby nakrájíme na menší kousky, cibuli a feferonky (bez semínek) na drobné kostičky. Smícháme s okapanou zeleninou, ochutíme sardelovou pastou, pepřem. Promícháme s tatarskou omáčkou a podáváme s černým pečivem.

2. SALÁT ZE ZAVINÁČŮ:

Zavináče nakrájíme na kousky, přidáme naložené houby v kyselém nálevu, cibuli nakrájenou na drobno, 1-2 feferonky, osolíme, opepříme, přidáme trochu olivového oleje, dobře promícháme. Necháme v chladu uležet. Podáváme s černým chlebem a máslem.

1. RYBÍ SALÁT:

4 zavináče (i se zelím) pokrájíme na proužky, přidáme 4-5 vajec uvařených a nakrájených, 1 strouh. syrovou mrkev, 3 cibule najemno nakrájené a 4 steril. nastrouhané okurky. Přidáme 1 lžíci hořčice, 200 ml majonézy, sůl, pepř, cukr podle chuti. Můžeme přidat i uvařený brambor nakrájený na kostičky.