Pomazánky se sýrem

 

80. SÝROVÁ POMAZÁNKA:

100 g Eidamu, 2 Hermelíny, 1 menší cibule, 6 lžic zakysané smetany, majolka, česnek, sůl. Hermelín a cibuli nakrájíma na kostičky, Eidam nastrouháme na jemném struhadle. Přidáme smetanu, majolku, podle chuti utřený česnek a sůl.

79. HERMELÍNOVÁ POMAZÁNKA.

1 Hermelín, 1 pomazánkové máslo s křenem, 1 sterilovaná okurka, 1 lžička hořčice, sladká i pálivá paprika, sůl. Hermelín a vejce nastrouháme, utřeme s pomazánkovým máslem, nastrouhanou okurkou, hořčicí, paprikou a solí podle chuti.

78. BALKÁNSKÁ POMAZÁNKA.

1 kostka balkánského sýra, 2 tavené sýry, majolka, česnek. Sýr nastrouháme na jemno, utřeme s taveným sýrem, majolkou a česnekem.

77. POMAZÁNKA Z PIVNÍHO SÝRA:

200 g pivního sýra, 100 g másla, 1 cibule, 2 lžíce sardelové pasty, sladká mletá paprika, pepř, sůl. Utřeme do pěny máslo se solí, sardelovou pastou, paprikou, pepřem, přidáme rozmačkaný sýr, nastrouhanou cibuli a promícháme. Podáváme na topinkách.

76. VÝBORNÁ POMAZÁNKA:

2 natvrdo vařená vejce, 1 mrkev, 100 g tvrdého sýra, 1 cibule, 1 malá majolka, hořčice, Vegeta. Vejce nastrouháme nahrubo, mrkev najemno, sýr také nastrouháme a cibuli jemně pokrájíme. Smícháme s majolkou, dochutíme hořčicí a Vegetou.

75. SÝROVÝ KRÉM:

1 tavený sýr (nejlépe Madetka), 1 cibule, česnek podle chuti, 1 středně velká naběračka mléka. Cibuli nadrobno pokrájíme a zpěníme na kousku másla. Vmícháme česnek utřený se solí, sýr a mléko. Za stálého míchání uvaříme zahoustlý krém. Sejmeme z ohně, vmícháme trochu hořčice, pokrájenou pažitku nebo petrželku.

74. POMAZÁNKA Z NIVY:

1 pomazánkové máslo, 100 g sýra Niva,1 štamprle rumu. Sýr nastrouháme a smícháme s máslem, přidáme rum a dochutíme. Mažeme na plátky veky, zdobíme sekanými vlašskými ořechy.

73. SÝROVÁ PĚNA:

1 šálek strouhaného sýra Niva, 2 šálky zakysané smetany,1 sterilovaná okurka, 1 lžička cukru, 1 lžička worcesteru, pepř. Smetanu rozšleháme se sýrem, cukrem, worcesterem, přidáme na kostičky nakrájenou okurku a dochutíme pepřem. Promícháme, necháme proležet.

72. HERMELÍNOVÁ POMAZÁNKA:

Hermelín, 2 natvrdo vařená vejce, 1 menší cibule, 5 lžic majonézy, 1 lžíce hořčice. Smícháme nakrájený sýr a vejce s drobně pokrájenou cibulí, majonézou, hořčicí a v chladu necháme uležet.

71. JIHOČESKÁ POCHOUTKA:

2 Jihočeské sýry, 1/8 másla, 1 vejce natvrdo, 1 cibule, 2 stroužky česneku, mletá sladká paprika, sůl. Utřeme sýry s máslem, nastrouhaným vejcem a utřeným česnekem. Přidáme drobně nakrájenou cibuli, papriku a sůl podle chuti. Mažeme na topinky.

70. BRYNZOVÁ POMAZÁNKA S OŘECHY:

1 balíček brynzy, 100 g másla, 100 g mletých ořechů. Vyšleháme do pěny brynzu s máslem, vmícháme mleté ořechy. Mažeme na chlebíčky, zdobíme červenou kapií.

69. VAŘENÁ PIKANTNÍ TVARŮŽKOVÁ POMAZÁNKA:

1 balíček tvarůžků, 1 větší tavený sýr, 1 středně velká cibule, 1 lžička hořčice, 1/2 lžičky sladké papriky, špetka pálivé papriky, špetka drceného kmínu, sůl. Do menšího kastrůlku dáme 1/2 dl vody, na kostičky nakrájené tvarůžky a sýr. Na ohni mícháme, až se vše rozpustí. Pokud je směs hustá, zředíme ji trochou vody. Ochutíme hořčicí, kořením, podle potřeby i osolíme. Necháme vychladnout a vmícháme jemně nakrájenou cibuli. Mažeme na veku, toastový chléb.

68. VAŘENÁ TVARŮŽKOVÁ POMAZÁNKA:   foto

1/8 l mléka svaříme, přidáme 1 balíček tvarůžků nakrájených nadrobno a mícháme, až se rozpustí. Přidáme 250 g tvarohu, vymícháme dohladka, osolíme, okmínujeme. Přelijeme do sklenice a necháme ztuhnout.

67. SÝROVÁ POMAZÁNKA S KŘENEM:

140 g sýra Apetito, 50 g Ramy, 1 malý křen, pažitka, sůl. Změklé máslo našleháme se sýrem, přidáme jemně nastrouhaný křen, pažitku a dochutíme solí.

66. MAJONÉZOVÁ POMAZÁNKA S KŘENEM:

Smícháme 100 g majonézy, 50 g strouhaného sýra, 3 lžíce strouhaného křenu, 1 nastrouhané jablko, špetku cukru, trochu citronové šťávy, sůl.

65. TVARŮŽKOVÁ POMAZÁNKA S PIVEM:

1 balíček tvarůžků, 100 g másla, 2 lžíce hořčice, 1 cibule, špetka sladké nebo pálivé papriky. Máslo, tvarůžky a hořčici rozmixujeme, podle hustoty zředíme pivem. Vmícháme drobně nakrájenou cibuli, osolíme a okořeníme.

64. HAVÍŘSKÁ POMAZÁNKA:

100 g tvarůžků, 125 g měkkého tvarohu, 1 cibule, mletá sladká paprika, pepř, sůl. Tvaroh utřeme s mletými (nebo vidličkou rozmačkanými tvarůžky, přidáme nadrobno nakrájenou cibuli a okořeníme. Zředíme pivem na potřebnou hustotu, osolíme a dobře promícháme. Mažeme na chleba, zdobíme kolečky cibule.

63. ČESNEKOVÁ NIVA:

150 g sýra Niva, 200 g taveného sýra, 3 stroužky česneku, 5 lžic smetany, pepř, sůl. Nivu nastrouháme, utřeme s taveným sýrem, utřeným česnekem a smetanou. Podle chuti osolíme, opepříme. Mažeme na topinky i smaženou veku.

62. POMAZÁNKA „SMRAĎOCH“:

2 sýry Romadúr, 150 g měkkého tvarohu, 3 lžíce másla, 1 cibule, drcený (mletý) kmín, špetka sladké nebo pálivé papriky, sůl. Sýry utřeme s tvarohem a máslem, přidáme najemno pokrájenou cibuli, koření a sůl podle chuti.

61. HERMELÍNOVÁ POMAZÁNKA:

3 Hermelíny, 5 vařených vajec, 300 g měkkého salámu. Vše pomeleme, přidáme na kostičky nakrájenou cibuli a podle chuti smícháme s majonézou.

60. KULATÁ POMAZÁNKA:

5 natvrdo uvařených vajec, 300 g sýra Niva, 100 g sterilovaného hrášku, 1 menší cibule, 1 bílý jogurt, petrželka, pepř, sůl. Sýr nastrouháme, smícháme s jogurtem. Přidáme drobně nasekaná vejce, sterilovaný hrášek, nakrájenou cibulku, petrželku. Promícháme, osolíme, opepříme, mažeme na chléb, ozdobíme rajčetem.

59. TVARŮŽKOVÁ POMAZÁNKA:

1 tvarůžky, 1 máslo, 1 cibule, sladká mletá paprika, mletý kmín, sůl. Tvarůžky rozmačkáme, smícháme s máslem, nakrájenou cibulí, paprikou, kmínem. Podle chuti přisolíme. Pro otrlé chlapy můžeme přidat i špetku pálivé papriky.

58. ROMADÚROVÁ POMAZÁNKA:

Romadúr, 150 g másla, malá cibule, stroužek česneku, 1-2 kyselé okurky. Romadúr a máslo jemně utřeme, přidáme drobně nakrájenou cibulku, utřený česnek a nakrájené okurky.

57. KRÁLOVSKÉ CHLEBÍČKY:

2 Hermelíny jemně nastrouháme a utřeme se 2 trojúhelníčky taveného sýra. Přidáme 100 g sekané šunky, lžičku citronové šťávy, 2-3 lžíce šlehačky. Necháme v chladu uležet.

56. BÁJEČNÁ POMAZÁNKA:

50 g sýra Eidam, 1-2 trojúhelníčky taveného sýra, 1 cibule, 1/2 celeru, 1 majolka, 3 lžíce šlehačky (nemusí být), citronová šťáva. Cibuli, celer, Eidam nastrouháme a smícháme s taveným sýrem, majolkou, ochutíme citronovou šťávou.

55. SÝROVÁ POMAZÁNKA:

160 g smetanového sýra, 60 g másla, 30 g cibule, pepř, sůl. Máslo vyšleháme se solí, přidáme sýr, jemně nakrájenou cibuli, pepř a ještě promícháme. Podle chuti můžeme cibuli nahradit česnekem a máme další pomazánku chuťově odlišnou.

54. MATESOVA SÝROVÁ POMAZÁNKA:

Stejné množství sýra Hermelín, taveného sýra, rostlinného tuku, jablko, mletý pepř, sůl. Sýry rozmixujeme, utřeme s máslem a nastrouhaným oloupaným jablkem. Osolíme, opepříme a mažeme na bílé pečivo.

53. TVARŮŽKOVÁ POMAZÁNKA:

Utřeme 8 koleček tvarůžků, 200 g tvarohu a 50 g másla, přimícháme 2 nastrouhané cibule, osolíme, okmínujeme, přisolíme, přidáme 4 lžíce piva, 1 lžíci hořčice, 1 lžičku mleté sladké papriky. Mažeme na chleba, sypeme pažitkou.

52. POMAZÁNKA Z NIVY:      Foto

100 g Nivy, 100 g pomazánkového másla, 1 lžíce mléka nebo 1 lžíce majolky. Máslo našleháme, přidáme strouhanou Nivu a zjemníme majonézou nebo mlékem. Mažeme na chleba, jednohubky a ozdobíme kolečky nakrájených rajčat.

51. ROKFÓROVÁ POMAZÁNKA:

100 g Rokfóru, 100 g másla, 2 lžíce smetany, 2 stroužky česneku, vlašské nebo lískové ořechy. Rokfór nastrouháme, přidáme prolisovaný česnek, smetanu, máslo a utřeme. Přidáme mleté ořechy.

50. POMAZÁNKA Z HERMELÍNU:

Hermelín nastrouháme, přidáme drobně nakrájenou cibuli, 2 vejce uvařená natvrdo, okurku, 1 lžičku hořčice, malou majolku, dochutíme solí a pepřem. Necháme 1-2 hodiny uležet, potom mažeme na plátky veky, zdobíme vlašským ořechem nebo kuličkou hroznového vína.

49. PIKANTNÍ TVARŮŽKOVÁ POMAZÁNKA:

1 balíček olomouckých tvarůžků, 1 tavený smetanový sýr, 1 lžička plnotučné hořčice, 1/2 lžičky mleté sladké papriky, pálivé papriky a drceného kmínu, sůl. Tvarůžky a sýr nakrájíme na kousky. Do menšího kastrůlku dáme 1/2 l vody, vsypeme oba sýry a za stálého míchání vaříme, dokud se sýr nerozpustí. Pokud je směs příliš hustá, přilijeme vodu. Pak přidáme hořčici, sladkou a pálivou papriku, kmín. Promícháme a necháme vychladnout. Do vychladlé směsi přidáme na drobno pokrájenou cibuli, promícháme a mažeme na chléb nebo pečivo.

48. POMAZÁNKA Z NIVY:

100 g Nivy, 100 g pomazánkového másla, 1 lžíce mléka, 1 lžíce majolky. Nivu nastrouháme, promícháme s máslem, zředíme mlékem nebo majolkou.

47. VYLEPŠENÁ POMAZÁNKA Z NIVY:

Nastrouháme 250 g Nivy, 150 g na kostky pokrájeného šunkového salámu, 50 g na drobno nakrájených sladkokyselých okurek. Přidáme malou pokrájenou cibulku a vše spojíme majolkou.

46. KOLÍČKOVÉ TVARŮŽKY:

Dva balíčky měkkých tvarůžků vložíme do litrové láhve a zašroubujeme. Na teplém místě necháme 2-3 dny zrát. Pak pomeleme s 1 větší cibulí, dáme zpět do láhve, zalijeme sklenkou piva a okmínujeme. Zavíčkujeme, postavíme na teplé místo. Když toto uděláme ráno, pozorujeme po celý den, jak hmota roste a večer již mažeme na chléb s máslem.

45. VAŘENÁ OLOMOUCKÁ POMAZÁNKA:

1 balíček syrečků, 250 g měkkého tvarohu, 1/8 litru mléka, kmín, sůl. Mléko svaříme, přidáme na menší kousky nakrájené syrečky, mícháme až se rozpustí. Přidáme tvaroh, vymícháme do hladka, osolíme, okmínujeme. Přelijeme do sklenice a necháme ztuhnout.

44. TVARŮŽKOVÝ DYNAMIT:

100 g tvarůžků, 150 g pomazánkového másla (nejlépe s paprikou), 1/2 dl piva, 1 středně velká cibule, feferonka, mletá paprika, sůl. Tvarůžky i cibuli nastrouháme, feferonku nakrájíme a promícháme. Máslo vymícháme s pivem, přidáme tvarůžkovou směs, osolíme, ochutíme paprikou a dobře promícháme.

43. PIVNÍ POMAZÁNKA S OLOMOUCKÝMI SYREČKY:

2 balíčky syrečků (tyčinek), 2 sýry Olympic (nebo 1 smetanový sýr), kousek másla, trocha piva 10°. Syrečky nakrájíme na malé kousíčky, sýr rozetřeme s pivem a promícháme se syrečky. Osolíme, opepříme, ochutíme mletou paprikou a hlavně necháme v přikryté misce odležet.

42. TVARŮŽKOVÁ POMAZÁNKA S MLETOU PAPRIKOU:

2 balíčky tvarůžek, 1/2 másla, 1 majolka, 1 cibule, 1 lžička mleté papriky. Tvarůžky vidličkou rozmačkáme nebo nastrouháme. Máslo rozetřeme s majolkou, přidáme papriku, drobně nakrájenou cibuli a tvarůžky.

41. POMAZÁNKA Z NIVY:

200 g sýra Niva, 1 malá cibule, 1 lžíce obyčejné hořčice, 1/2 majolky, 2 lžíce šlehačky. Do majolky zamícháme hořčici a šlehačku, vyšleháme, přidáme nastrouhanou Nivu a jemně nakrájenou cibuli. Nebo můžeme dát do mixéru cibuli, přidat sýr, majolku, šlehačku, hořčici a vše najednou vyšleháme do pěny.

40. HERMELÍNOVÁ POMAZÁNKA:

Hermelín, 2 vejce, 1 cibule, 1 kyselá okurka, majolka, 50 g másla (Flory), 1 lžička hořčice, špetka sladké a pálivé papriky, sůl. Máslo utřeme se žloutky, přidáme nakrájené bílky, Hermelín nakrájený na kostičky, cibuli a okurku pokrájenou na drobno. Dochutíme hořčicí, paprikou, solí a spojíme majolkou.

39. LAHŮDKOVÁ ČESNEKOVÁ POMAZÁNKA:

200 g tvrdého sýra, 1 tavený měkký sýr, 2 lžíce másla, 2 lžíce majonézy, 3 lžíce bílého jogurtu, 1 palice česneku, mletý pepř, sůl. Rozetřeme měkký sýr s máslem, majonézou, jogurtem. Vmícháme nastrouhaný tvrdý sýr a prolisovaný česnek. Podle chuti osolíme a opepříme.

38. ČESNEKOVÁ POMAZÁNKA S KEČUPEM:

200 g tvrdého sýra, 2 palice česneku, 3 lžíce kečupu, 1 tatarská omáčka v sáčku, mletý pepř, sůl. Sýr jemně nastrouháme, česnek do sýra prolisujeme, přidáme tatarskou omáčku, kečup, promícháme. Podle chuti opepříme a osolíme.

37. ČESNEKOVÁ POMAZÁNKA S VEJCI:

2 měkké smetanové sýry, 2 natvrdo uvařená vejce, 100 g rostlinného másla, 5 stroužků česneku, trochu citronové šťávy, sůl. Vejce nastrouháme, česnek utřeme se solí. Máslo utřeme se sýrem, přidáme česnek, vejce, ochutíme citronovou šťávou a promícháme. Mažeme na teplé topinky, chléb, sypeme pažitkou, petrželkou.

36. SÝROVÁ POMAZÁNKA S KŘENEM:

200 g měkkého sýra, 200 g pomazánkového másla, 4 lžíce majolky, 1 lžička hořčice, 1 lžička strouhaného křenu, 1/2 lžičky citronové šťávy, sůl. Máslo utřeme se sýrem, majolkou, hořčicí. Vmícháme křen, ochutíme citronovou šťávou a osolíme. Mažeme na topinky opečené na sucho, můžeme posypat čerstvým nasekaným koprem.

35. ŠLEHAČKOVÁ SLANÁ POMAZÁNKA:

1/4 litru šlehačky, 100 g hrubě nastrouhaného ementálu, červená paprika. Do ušlehané šlehačky zamícháme nastrouhaný sýr a na proužky nakrájenou papriku. Mažeme na veku, jednohubky.

34. VITAMÍNOVÁ POMAZÁNKA:

100 g tvrdého sýra, 4 pórky, 2 jablka, 1 majolka, 1/2 zakysané smetany, citronová šťáva, sůl. Bílé části párku, oloupaná jablka a sýr nastrouháme. Majolku smícháme se zakysanou smetanou a promícháme se zeleninou. Podle chuti okyselíme a osolíme.

33. JÁTROVÁ POMAZÁNKA:

200 g játrové paštiky, 1 tavený smetanový sýr, 60 g másla, 2 lžíce hořčice, 2 stroužky česneku. Změklé máslo utřeme se sýrem a hořčicí. Přidáme paštiku a nastrouhané stroužky česneku. Pomazánku natíráme na plátky bílé veky, zdobíme snítkou petrželky.

32. POMAZÁNKA SÝROVÁ:

2 sýry, 1 malá paštika, majolka. Sýry utřeme s paštikou a zjemníme majolkou. Mažeme na veku, kolečka rohlíku, zdobíme kouskem kapie, kolečkem sterilované okurky apod.

31. PIVNÍ SÝROVÁ POMAZÁNKA:

200 g Nivy, máslo (Rama, Perla), rozetřený česnek, trocha piva. Sýr nastrouháme, utřeme s máslem. Ochutíme česnekem a s trochou piva vyšleháme.

30. POMAZÁNKA ZELENÝ ĎÁBEL:

200 g dobře proleželého sýra Niva, 1/2 balíčku měkkého tvarohu (125 g), 5 stroužků česneku, špetka chilli koření, trocha bílého jogurtu. Sýr jemně nastrouháme, česnek prolisujeme a smícháme s tvarohem. Přidáme jogurt a vyšleháme na jemnou pomazánku. Podle chuti osolíme a okořeníme chilli.

29. HERMELÍNOVÁ POMAZÁNKA:

2 Hermelíny, 250 g měkkého tvarohu, 1 malá majolka (ve vaničce), 3 stroužky česneku, 1 lžička sladké mleté papriky, mléko podle potřeby, sůl. Tvaroh ušleháme s majolkou. Vmícháme nahrubo nastrouhaný Hermelín, prolisovaný česnek, papriku. Příliš hustou pomazánku zředíme trochou mléka a podle chuti přisolíme. Mažeme na plátky veky nebo toastového chleba a sypeme drobně posekanými vlašskými ořechy.

28. POMAZÁNKA CHUŤOVKA:

2 cibule, 2 nožky párků, 2 trojúhelníčky sýra, 2 syrová vejce, sójová omáčka, pár kapek worcesteru. Cibuli nakrájíme na tenké plátky, párky na kolečka. Osmahneme na kousku tuku (máslo, olej), ochutíme sójovou omáčkou a worcesterem. Zalijeme rozšlehanými vejci, přidáme sýr a mícháme do zhoustnutí. Mažeme na předem osmažené topinky, které jsme potřeli kečupem.

27. POMAZÁNKA Z OLOMOUCKÝCH SYREČKŮ:

1 balíček syrečků, 1/8 másla (rostlinný tuk), 1 cibule, kmín, trocha piva. Syrečky nastrouháme nebo utřeme s máslem, přidáme drobně nakrájenou cibuli, kmín. Zjemníme podle potřeby pivem. Dobře vymíchanou pomazánku dáme do sklenice s víkem a uložíme do druhého dne v chladu.

26. POMAZÁNKA BAČA:

150 g ovčího sýra, 3 lžíce másla, 1 lžíce kečupu, 5 stroužků česneku. Máslo utřeme s kečupem a prolisovaným česnekem. Sýr nastrouháme nebo rozdrobíme a vmícháme do másla.

25. SMRADLAVÁ POMAZÁNKA:

Jeden hodně uleželý Romadúr rozmačkáme s máslem nebo Ramou, přidáme nastrouhaný česnek, sůl, papriku, chilli a rozetřeme. Mažeme na chleby, zdobíme rajčaty a paprikou.

24.POMAZÁNKA ŠMITEC:

Nastrouháme sýr Niva, utřeme s kouskem másla, přidáme na drobno pokrájenou cibuli a trochu majolky. Mažeme na rohlíky, zdobíme vlašským ořechem.

23. POMAZÁNKA Z NIVY:

Nastrouhanou Nivu utřeme s pomazánkovým máslem a trochou mléka do hladké pěny. Ochutíme prolisovaným česnekem. Mažeme na kolečka rohlíku, doprostřed posadíme půlku vlašského ořechu.

22. ZELENÝ ĎÁBEL:

Nastrouháme 200 g Nivy, přidáme 1/2 kostky tvarohu, česnek (podle chuti), chilli koření, jogurt a vše vyšleháme.

21. HERMELÍNOVÁ POMAZÁNKA:

200 g Hermelínu, 3 lžíce smetany (nebo mléka, vody), cibule, trocha rumu, mleté ořechy, nakrájená pažitka. Hermelín nastrouháme a se smetanou vidličkou rozmělníme. Vmícháme jemně nakrájenou cibuli, nastrouhané ořechy, nakrájenou pažitku, podle chuti i rum. Mažeme na rohlíky, zdobíme kousky ořechů.

20. VOŇAVÁ POMAZÁNKA:

1 Hermelín, 100 g tvrdého sýra Eidam, 1 sýr Romadúr, 100 g šunkového salámu, 4 natvrdo uvařená vejce, 1 větší cibule, 1 krabička majolky, 2 malé bílé jogurty, mletý pepř, sůl.
Na hrubém struhadle nastrouháme vejce, sýry, salám. Přidáme nasekanou cibuli, lehce promícháme. Spojíme majolkou a jogurty. Podle chuti osolíme a opepříme. Necháme vychladit,  mažeme na veku, jednohubky.

19. ĎÁBELSKÁ POMAZÁNKA:

3 Hermelíny, 2 nožičky párků nebo kousek salámu, 1 cibule, 1 majolka, 1 kysaná smetana, sůl, pepř, paprika, ďábelské koření. Hermelín nastrouháme na mrkvovém struhadle (aby se nám dobře strouhal, necháme jej 1 hodinu v lednici), párky a cibulku umeleme, přidáme k nastrouhanému Hermelínu, přidáme majolku a kysanou smetanu, koření a promícháme. Pomazánkou potíráme plátky veky, přizdobíme kouskem zelené papriky, rajčetem, petrželkou.

18. FLAMENDR:

100 g olomouckých tvarůžků, 100 g Lučiny, 1 cibule, 1 lžíce másla, 4 lžíce piva, špetka mletého pepře, 1 malá sušená feferonka. Změklé máslo utřeme s pivem, Lučinou a pepřem do
pěny. Přidáme rozemnutou feferonku, drobně nakrájenou cibuli a tvarůžky důkladně rozmačkané vidličkou.

17. OLOMOUCKÁ POMAZÁNKA:

6 uleželých olomouckých tvarůžků, 150 g měkkého tvarohu, 2 lžíce másla, cibule, mletá paprika, kmín, sůl. Tvaroh rozetřeme s máslem a měkkými tvarůžky. Vmícháme drobně nakrájenou cibuli, okořeníme paprikou a kmínem. Podle chuti osolíme a můžeme rozředit i trochou piva. Mažeme na tmavý chléb, posypeme nakrájenou pažitkou nebo jemně nastrouhanou osolenou ředkvičkou.

16. TVARŮŽKOVÝ ŠMITEC:

1 velký balíček tvarůžků, 1 pomazánkové máslo s kapií, 1 kapie, 2 trojúhelníčky taveného sýra, nastrouhaná kyselá okurka, cibule, sůl, mletá paprika. Tvarůžky, cibuli a okurku nastrouháme. Pomazánkové máslo utřeme se sýrem, ochutíme solí a paprikou. Přidáme nastrouhané tvarůžky, nastrouhanou cibuli, nastrouhanou okurku, drobně nakrájenou kapii a společně umícháme.

15. SÝROVÁ VOŇAVÁ POMAZÁNKA:

1 menší balíček olomouckých tvarůžků, 2 kostky taveného sýra, cibule, 1 lžička sladké papriky, 1 lžička hořčice. Tvarůžky i sýr nakrájíme na menší kousky a necháme na mírném ohni rozpustit (podlijeme trochou vody). Po rozpuštění stáhneme z ohně a vmícháme nadrobno pokrájenou cibuli, hořčici, papriku a necháme vychladit.

14. POMAZÁNKA Z TVARŮŽKŮ:

2 olomoucké tvarůžky, 1 vařený strouhaný bramor, 100 g másla nebo rostlinného tuku, sůl, cibule, pažitka. Sýr utřeme s tukem, bramborem. Osolíme, přidáme pokrájenou cibuli a pažitku.

13. TVARŮŽKOVÁ POMAZÁNKA SE SALÁMEM:

1 balíček tvarůžků, 150 g másla, 50 g salámu, vařená vejce, 1 cibule. Máslo utřeme s nastrouhanými tvarůžky, přidáme nadrobno nakrájený salám, vejce, cibuli. Dobře promícháme a mažeme na krajíčky chleba nebo veky. Hustě posypeme pažitkou.

12. JEDNODUCHÁ POMAZÁNKA:

Nakrájíme nebo nastrouháme nahrubo olomoucké syrečky, utřeme je s Ramou, 1-3 stroužky česneku. Mažeme na chlebíčkovou veku, rozpůlené rohlíky. Zdobíme petrželkou nebo pažitkou.

11. PĚNA Z OLOMOUCKÝCH TYČINEK:

1 balíček olomouckých tyčinek, 5 lžic másla, 3 lžíce majolky, 2 stroužky česneku, 5 lžic mléka. Tyčinky jemně rozemeleme, rozmícháme s mlékem a necháme ustát tak dlouho, až mléko vsákne. Změklé máslo smícháme s prolisovaným česnekem a majolkou na jemnou pěnu. Smícháme s rozemletými olomouckými tyčinkami. Pomazánku mažeme na chléb nebo pečivo, zdobíme plátky rajčat nebo nudličkami papriky.

10. POMAZÁNKA Z OLOMOUCKÝCH TYČINEK:

2 balíčky tyčinek, 1 tavený smetanový sýr, 1 cibule, 1 jablko, mletá paprika, sůl, pažitka. V misce vidličkou rozmačkáme tyčinky, umícháme se smetanovým sýrem, nastrouhanou cibulí a jablkem. Vmícháme nakrájenou pažitku. Osolíme, ochutíme paprikou, případně zředíme trochou piva. Podáváme s tmavým chlebem nebo slaným dalamánkem.

9. POMAZÁNKA Z TVARŮŽKŮ:

1 balíček tvarůžků, 1 sýr žervé, 100 g másla, 1 lžíce mléka, 1 cibule, sladká paprika, kmín, sůl. Máslo utřeme s žervé, rozmačkanými tvarůžkami a lžící mléka. Přidáme jemně nasekanou cibuli, papriku, kmín a sůl.

8. TVARŮŽKOVÁ POMAZÁNKA:

2 tvarůžky, 2 větší sýry Lučina, 1 lžíce tatarské omáčky, 1 lžíce hořčice, 1 cibule, 2 kyselé okurky. Lučiny utřeme s tatarskou omáčkou, přidáme vidličkou rozmačkané tvarůžky, nastrouhanou cibuli a okurky. Promícháme a dochutíme hořčicí.

7. POMAZÁNKA Z ROMADŮRU:

2 Romadúry, 100 g másla, 1 žloutek, 3 lžíce bílého jogurtu, 1 cibule, pažitka, mletá paprika, hořčice.  Sýr rozmačkáme vidličkou, smícháme s máslem, vmícháme žloutek a jogurt. Drobně nakrájenou cibuli smícháme s hořčicí, okořeníme paprikou a vmícháme do ostatní směsi. Mažeme na tmavý chléb, zdobíme pažitkou nebo kudrnatou petrželkou.

6. KŘENOVÁ POMAZÁNKA:

1 pomazánkové máslo, 3 sýry Apetito, 1 malá sklenička Křeníku, sůl, mletý pepř. Máslo vymícháme se sýry a Křeníkem. Osolíme a opepříme podle chuti.

5. ČESNEKOVÁ POMAZÁNKA S BALKÁNSKÝM SÝREM:

10 stroužků česneku, 1 pomazánkové máslo, 250 g balkánského sýra, 1 krabička majolky, mletý pepř. Jemně nastrouhaný sýr smícháme s pomazánkovým máslem. Ochutíme prolisovaným česnekem, pepřem a zjemníme majolkou.

4. POMAZÁNKA S BURSKÝMI OŘÍŠKY:

Utřeme 1 měkký tavený sýr, trochu majonézy, přidáme nadrobno nakrájené vařené vejce, hrst opražených burských oříšků, ml. papriku a sůl.

3. POMAZÁNKA LUČINA:

2 velké sýry Lučina, 2 vejce natvrdo, 100 g dietního salámu, 50 g másla, sůl. Máslo našleháme se sýrem, vmícháme strouhaný salám a vejce. Osolíme podle chuti. Můžeme také vše najednou vyšlehat ručním mixérem. Mažeme na veku, tmavý chléb, sypeme pažitkou.

2. VÝBORNÁ POMAZÁNKA:

2 vejce natvrdo, 1 mrkev, 100 g tvrdého sýra, 1 malá cibule, hořčice, majolka, pepř, sůl. Všechny suroviny nastrouháme, smícháme s hořčicí, majolkou, dochutíme pepřem a solí. Pomazánka nesmí být příliš řídká. Podle chuti můžeme přidat i mletou papriku a malou feferonku.

1. HOUBOVÁ POMAZÁNKA S NIVOU:

250 g čerstvých hub, 100 g sýra Niva, 2 lžíce másla, 1 cibule, 1 sladkokyselá okurka, 1 lžíce hořčice. Houby nakrájíme a podusíme ve vlastní šťávě doměkka. Vychladlé pomeleme , smícháme s nastrouhanou Nivou, drobně nakrájenou okurkou, cibulí a vše promícháme. Utřeme máslo s hořčicí, přimícháme houbovou směs a vychlazenou pomazánku podáváme s pečivem.