Pomazánky se zeleninou

 

48. MRKVOVÁ POMAZÁNKA:

3-4 mrkve, 4 trojúhelníčky šunkového sýra, šunkový salám, majolka, pepř, sůl. Mrkev jemně nastrouháme, smícháme se sýrem, jemně nakrájeným salámem, osolíme, opepříme a spojíme majolkou.

47. POMAZÁNKA Z RAJČAT:

500 g rajčat, 3 natvrdo vařená vejce, 2 stroužky česneku, 2-3 lžíce strouhanky, 5 lžic oleje. Rajčata a vejce nadrobno nakrájíme, vmícháme česnek utřený se solí, strouhanku, olej. Promícháme a necháme uležet. Je to výborná pomazánka na čerstvý chléb, posypaná sekanou petrželkou.

46. ZELENINOVÁ POMAZÁNKA:

1 a půl kg rajčat, 500 g červených paprik, 500 g cibule, 5 stroužků česneku, 5 feferonek. Zeleninu pomeleme, přidáme 65 g cukru, 65 g soli, 1/4 litru octa, 1/4 litru oleje a dusíme hodinu i více. Do vychladlé směsi nastrouháme křen a vmícháme 1 celou sklenici Pikant hořčice.

45. CELEROVÁ POMAZÁNKA:

200 g šunkového salámu (jemného kabanosu), 1 syrový celer, 2 kyselé okurky, 1 malá tatarská omáčka, pepř, sůl. Na jemném struhadle nastrouháme celer, pokapeme citronovou šťávou. Salám i okurky nastrouháme na hrubém struhadle, smícháme s celerem, tatarskou omáčkou, osolíme a opepříme podle chuti. Necháme v chladu uležet alespoň 30 minut.

44. MRKVOVÁ POMAZÁNKA S ČESNEKEM:

6 mrkví, 6 stroužků česneku, 6 lžic mletých ořechů, 1 majolka, sůl. Mrkev jemně nastrouháme, smícháme s česnekem utřeným se solí, ořechy a majolkou. Necháme v chladu alespoň 2 hodiny odležet. Mažeme na chleba, veku.

43. ŘEDKVIČKOVÁ POMAZÁNKA:

Nastrouhané ředkvičky zamícháme do rozmíchaného tvarohu nebo zakysané smetany. Osolíme, opepříme, přidáme nasekaná vařená vejce, trochu pažitky. Můžeme také přidat nakrájené rajče nebo papriku, kousek šunkového salámu.

42. KEDLUBNOVÁ POMAZÁNKA:

1 menší kedluben Gigant, 50 g měkkého salámu (šunky), 1 malá cibulka, hrst nakrájeného pórku,1 malý vařený brambor, 1 malá majolka, 2 lžíce bílého jogurtu, pepř, sůl. Jemně nastrouhaný kedluben smícháme s nasekaným salámem, nakrájenou cibulí, pórkem a nakrájeným bramborem. Vše spojíme majolkou smíchanou s jogurtem, osolíme, opepříme podle chuti.

41. CELEROVÁ POMAZÁNKA S RYBOU:

300 g vařeného celeru, 2 sýry žervé nebo měkký tvaroh, krabička sardinek v oleji, 1 natvrdo uvařené vejce, 50 g strouhaného tvrdého sýra, 1 cibule, majonéza nebo bílý jogurt podle chuti, citronová šťáva. Utřeme rybičky s olejem, přidáme žervé, jemně nasekaný celer, nastrouhaný sýr, cibuli, spojíme majonézou nebo jogurtem, dochutíme citronovou šťávou.

40. ZELNÁ POMAZÁNKA:

1 malá sklenka sterilovaného zelí, 2 středně velké cibule, 300 g salámu (Gothaj, apod.), 3 sýry Apetito, 2 natvrdo uvařená vejce, 2 tatarské omáčky (malé), pepř, sůl. Sýry rozetřeme s tatarskou omáčkou, zelí necháme okapat a nakrájíme na menší kousky. Salám, vejce i cibuli nakrájíme na kostičky, vše společně promícháme, osolíme a opepříme.

39. POMAZÁNKA Z ŘEDKVIČEK:

3 svazky ředkviček, 2 lžíce másla, 2 tavené sýry, 4 vejce, pažitka, sůl. Ředkvičky nastrouháme na hrubém struhadle. Na pánev dáme máslo, ředkvičky, sýr. Až se sýr roztaví, přidáme vejce a mícháme. Podle chuti osolíme. Vychladlé mažeme na topinky, sypeme pažitkou.

38. MRKVOVÁ POMAZÁNKA:

4 mrkve, 1 menší cibulka, 2 sýry Lučina, 1 majolka, citronová šťáva, pepř, sůl. Mrkev jemně nastrouháme, šťávu slijeme, pokapeme citronem, cibuli nakrájíme nadrobno a smícháme s majolkou a sýry. Osolíme, opepříme a mažeme na chleba nebo veku. Zdobíme šunkou, salámem.

37. POMAZÁNKA Z ČERVENÉHO ZELÍ:

1 sklenička červeného zelí, 200 g měkkého salámu (dietní, Gothaj), 3 vařená vejce, 1 zakysaná smetana, 1 majolka, mletý pepř, sůl. Vejce a salám nastrouháme na hrubém struhadle. Zelí propláchneme přes cedník a okapané nakrájíme na malé kousky. Promícháme se salámem a vejci, spojíme zakysanou smetanou a majolkou. Osolíme, opepříme, necháme chvíli odležet. Mažeme na plátky veky, ozdobíme petrželkou.

36. FALEŠNÁ HUMROVÁ POMAZÁNKA:

2 uvařené mrkve, 1 uvařený celer, 150 g strouhaného sýra, 150 g měkkého salámu, 2 kyselé okurky, 1 malá majolka. Zeleninu jemně nastrouháme, promícháme s nastrouhaným sýrem, salámem, okurkou a majolkou. Mažeme na chleba, veku, zdobíme na kolečka nakrájenou cibulkou.

35. POMAZÁNKA NA CHLEBÍČKY:

250 g vařených brambor, 1 cibule, 2 kyselé okurky, 50 g másla, 3 lžíce majonézy, mletý pepř, sůl. Brambory rozmixujeme s máslem. Ostatní suroviny drobně nakrájíme a vše smícháme, osolíme, opepříme. Mažeme na veku, zdobíme jenom zeleninou nebo i šunkou.

34. CELEROVÁ POMAZÁNKA:

Oloupaný syrový celer jemně nastrouháme a ihned promícháme se zakysanou smetanou. Vmícháme nastrouhaná vejce, jemně nakrájenou cibulku. Osolíme, opepříme bílým pepřem a dochutíme trochou citronové šťávy.

33. MRKVOVÁ POMAZÁNKA S KŘENEM:

150 g syrové mrkve, 1 lžička jemně nastrouhaného křenu, 1 menší cibule, 1 malá majolka, sůl. Mrkev jemně nastrouháme do misky, promícháme s křenem a drobně nakrájenou cibulí. Osolíme, pokapeme citronovou šťávou, vmícháme majolku. Namazané chlebíčky sypeme pažitkou.

  32. OKURKOVÁ POMAZÁNKA:     Foto

250 g měkkého tvarohu, 100 g na hrubo nastrouhané salátové okurky, drobně nasekaný kopr, 1 stroužek česneku, 1/2 větší cibule, sůl. Tvaroh osolíme, vmícháme kopr, utřený česnek, drobně nakrájenou cibuli a nastrouhaný okurek. Promícháme a necháme proležet. Česnek můžeme podle chuti i přidat.

31. CELEROVÁ POMAZÁNKA:

300 g měkkého salámu (kabanos apod.), 1 celer, 1 uvařeny brambor, 4 lžíce tatarské omáčky, 1 kyselá okurka, mletý pepř, sůl. Oloupaný syrový celer, okurek a uvařený brambor nastrouháme na jemném struhadle, salám na hrubším. Přidáme tatarskou omáčku, lehce promícháme, osolíme a opepříme.

30. OSTRÁ MRKVOVÁ POMAZÁNKA:

150 g tvrdého salámu (turistického), 150 g tvrdého sýra, 1 středně velká syrová mrkev, 1 majolka, 1 velká lžíce hořčice, trochu pálivé pomazánky Harisa, špetka mletého pepře, sůl. Salám a sýr nastrouháme na hrubém struhadle, mrkev na jemném a společně promícháme. Majolku smícháme s hořčicí, Harisou, osolíme, opepříme a vmícháme do zeleniny.

29. KŘENOVÁ POMAZÁNKA:

100 g jemně nastrouhaného křenu, 1 větší syrová mrkev, 1 měkký sýr, 50 g majonézy, 100 g uzeného masa nebo šunkového salámu, sůl. Sýr rozetřeme s majonézou, vmícháme jemně nastrouhanou mrkev, křen a jemně umleté maso (salám). Osolíme podle chuti. Mažeme na opečené topinky.

28. BIFTEKOVÁ POMAZÁNKA:

2 játrovky (celkem asi 250 g), 1 sklenička kečupu, 1 středně velká cibule, 4 hrsti nadrobno nakrájeného hlávkového zelí, sůl, mletý pepř. Játrovky rozmačkáme vidličkou a utřeme s kečupem. Přidáme nakrájenou cibuli a nakrájené zelí, promícháme, podle chuti osolíme a okořeníme. Necháme chvíli odležet. Mažeme na chléb, zdobíme plátky vajíčka a sterilované okurky.

27. ZELENINOVÁ POMAZÁNKA S TVAROHEM:

2 malé syrové mrkve, 2 jablka, 1 lžíce mléka, 250 g tvarohu, sůl. Mrkev nakrájíme na kolečka, oloupaná jablka na kostky. Rozmixujeme s mlékem na kaši. Po částech do mixéru přidáváme tvaroh a osolíme. Do pomazánky můžeme zamíchat i 150 g jemně nakrájené šunky. Mažeme na krajíce tmavého chleba a ozdobíme nasekanou zelenou petrželkou.

26. KŘENOVÁ POMAZÁNKA S MRKVÍ:

2 díly nastrouhaného křenu, 1 díl nastrouhané mrkve, majolka, sůl. Zeleninu jemně nastrouháme, promícháme a spojíme s majolkou. Podle chuti osolíme a mažeme na rohlíky. Zdobíme půlkami vlašských ořechů.

25. KŘENOVÁ POMAZÁNKA SE SARDELOVOU PASTOU:

60 g smetanového sýra, 1 lžička sardelové pasty, několik kapek worcesteru, 1 lžička nastrouhaného křenu, 1 natvrdo vařené vejce. Smetanový sýr vymícháme společně se sardelovou pastou a worcesterem do hladkého krému. Zamícháme jemně nastrouhaný křen, promícháme. Mažeme na krajíčky veky, sypeme nasekaným vajíčkem a ozdobíme petrželkou.

24. KŘENOVÁ POMAZÁNKA:

200 g žervé (máslový sýr), 100 g šunkového salámu, 50 g jemně nastrouhaného křenu, mletá paprika, mletý pepř, sůl, pažitka. Salám jemně umeleme, smícháme se sýrem. Ochutíme solí, pepřem, paprikou, vmícháme křen. Mažeme na krajíce chleba a hustě sypeme pažitkou.

23. POMAZÁNKA Z ČERVENÉHO ZELÍ:

1 skleničku sterilovaného červeného zelí (přes cedník propláchneme, vymačkáme), nadrobno nakrájíme. Na hrubém struhadle nastrouháme 4 natvrdo uvařená vejce, 300 g dietního salámu Junior. Osolíme, opepříme, vmícháme jednu zakysanou smetanu a malou majolku. Necháme chvíli proležet. Pomazánka je na dvě veky.

22. POMAZÁNKA NA TOPINKY:

1 kg rajčat, 500 g cibule, 3 větší jablka, 1 lžička kari koření a 1 lžička sójové omáčky, 1 lžička mletého pepře, 6 stroužků česneku, 1 šálek cukru (asi 200 g), 1 šálek octa (2 dl), 1 lžíce mleté pálivé papriky, 2 lžíce soli. Zeleninu pokrájíme, přidáme ostatní přísady a rozvaříme na kaši. Horké plníme do nahřátých skleniček a uzavřeme.

21. BROKOLICOVÁ POMAZÁNKA:

Brokolici, rozdělenou na růžičky, krátce povaříme, přelijeme studenou vodou. Okapanou smícháme s brynzou, uvařeným vejcem a trochou majonézy.

20. KŘENOVÁ POMAZÁNKA:

1 větší křen, 150 g měkkého salámu, 1 pomazánkové máslo, 1 měkký sýr, majolka, 1 lžíce pikantní hořčice, koření Vegeta, mletý pepř, sůl. Máslo utřeme s měkkým sýrem, hořčicí a majolkou. Přidáme jemně nastrouhaný křen a pomletý salám. Promícháme, ochutíme kořením, podle chuti osolíme.

19. KŘENOVÁ POMAZÁNKA SE SARDELOVOU PASTOU: 

1 lžička nastrouhaného křenu, 60 g smetanového sýra, 1 lžička sardelové pasty, pár kapek worcesteru, 1 natvrdo vařené vejce. Smetanový sýr vymícháme společně se sardelovou
pastou a worcesterem do hladkého krému. Zamícháme jemně nastrouhaný křen a promícháme. Mažeme na krajíčky chleba, sypeme nasekaným vajíčkem a ozdobíme petrželkou.

18. OLIVOVÁ POMAZÁNKA:

1 balíček černých oliv bez pecek, 1 sardelová pasta, kuřecí maso (asi 1/4 kuřete), 1 cibule, 50 g Balkánského sýra, 1 lžička pikantní hořčice, pomazánkové máslo, pepř. Olivy, pastu, maso a cibuli rozmixujeme, smícháme s nastrouhaným sýrem, hořčicí a pomazánkovým máslem.

17. ŠUNKOVÁ POMAZÁNKA S KŘENEM:

150 g šunky, 1 žervé sýr, 2 lžíce mléka, majolka, strouhaný křen (podle chuti), sůl. Sýr rozmícháme s mlékem a trochou majolky. Vmícháme umletou šunku a jemně nastrouhaný křen.
Podle chuti osolíme.

16. CHALUPÁŘSKÁ POMAZÁNKA:

300 g mrkve, 300 g petržele, 1 cibule, 1/2 celeru, 2 lžíce hořčice, 2 majonézy, sůl. Zeleninu nastrouháme na jemno, cibuli na drobno nakrájíme, osolíme, vmícháme hořčici a majonézu. Mažeme na chlebíčky, ozdobíme šunkou, vařenými vejci, okurkou, paprikou, nastrouhaným sýrem, podle možnosti a chutě.

15. ZELENINOVÁ POMAZÁNKA:

200 g celeru, 200 g mrkve, 160 g petržele, 1 pórek, 1 stroužek česneku, 200 g majonézy nebo tatarky, 1 bílý jogurt, sůl. Zeleninu nakrájíme na menší kousky a rozmixujeme na jemnou kaši. Promícháme s majonézou, jogurtem, podle chuti osolíme.

14. DROŽĎOVÁ POMAZÁNKA SE ZELENINOU:

20 g droždí, 60 g másla, 1 malá cibule, 1 rajče, 2 zelené papriky, 1 vejce, hořčice, sardelová pasta, pepř, sůl. Máslo vymícháme do pěny, přidáme nastrouhané droždí, jemně pokrájenou cibuli, hořčici, sardelovou pastu (podle chuti), uvařené posekané vejce, nastrouhané rajče a posekanou papriku. Vše dobře promícháme a dochutíme solí a pepřem.

13. ŘEDKVIČKOVÁ POMAZÁNKA S TVAROHEM:

150 g nastrouhaných ředkviček, 150 g tvarohu, 100 g másla, pažitka, sůl. Tvaroh utřeme s máslem a jemně nastrouhanými ředkvičkami. Osolíme podle chuti, přidáme nakrájenou pažitku.

12. ŘEDKVIČKOVÁ POMAZÁNKA:

2 máslové tavené sýry, 80 g másla, 1/2 cibule, 2-3 svazky ředkviček, sůl. Máslo utřeme se sýry, přidáme jemně nakrájenou cibuli a nastrouhané ředkvičky. Podle chuti osolíme. Mažeme na krajíčky veky, pečiva a hustě sypeme pažitkou.

11. POMAZÁNKA Z CUKETY:

Oloupanou cuketu nastrouháme a na ohni vydusíme ze šťávy. Necháme okapat na sítu, zbytek vody vymačkáme. Přidáme olivový olej, mletý pepř, sůl, vinný ocet a 2 palice rozetřeného česneku. Dochutíme solí a mažeme na chléb s máslem nebo podáváme jako přílohu k masu.

10. POMAZÁNKA S MRKVÍ:

1 syrová mrkev, 2-3 stroužky česneku, 100 g měkkého salámu, 100 g sýra Eidam, 2 natvrdo uvařená vejce, 1/2 sklenice majolky (125 g), sůl. Sýr a mrkev jemně nastrouháme, salám nakrájíme na nudličky, vejce na kostičky. Přidáme prolisovaný česnek, majolku, podle potřeby osolíme. Mažeme na chleba, pečivo.

9. KAPUSTOVÁ POMAZÁNKA:

300 g vařené kapusty, 1 malá cibule, 1 lžička pikantní hořčice, 1 lžička sardelové pasty, 30 g másla, šťáva z 1/2 citronu, mletý pepř, sůl. Kapustu uvaříme, odstraníme žebra, drobně nasekáme a promícháme s drobně nakrájenou cibulí. Máslo utřeme s hořčicí, sardelovou pastou, citronovou šťávou a smícháme s kapustou. Podle chuti osolíme, opepříme a mažeme na tmavý chléb.

8. POMAZÁNKA Z ČERVENÉHO ZELÍ:

1/2 litrová sklenice nakládaného červeného zelí, 200 g měkkého salámu, 1 velká cibule, 1 malá tatarská omáčka, sůl, cukr. Zelí necháme okapat, nakrájíme na drobno, přidáme na kostičky nakrájený salám a cibuli. Spojíme tatarskou omáčkou, osolíme a podle chuti osladíme.

7. POMAZÁNKA SE ZELÍM A ČESNEKEM:

1 sklenice sterilovaného zelí, 4 stroužky česneku, 300 g šunkového salámu, mletý pepř, sůl, tatarská omáčka (250 g). Vymačkané zelí pokrájíme, smícháme se salámem nakrájeným
na nudličky. Tatarskou omáčku ochutíme prolisovaným, (utřeným) česnekem a vmícháme do zelí. Podle chuti osolíme, opepříme, necháme alespoň 15 minut v chladu uležet. Mažeme na plátky veky, kolečka rohlíku, ozdobíme zeleninou (rajčata, paprika, okurky).

 6. POMAZÁNKA Z NAŤOVÉ CIBULKY:

2 natvrdo uvařená vejce, 80 g másla, 1 svazeček cibulky, sůl. Dolní, bílou část cibulky nasekáme a na kousku másla osmahneme. Zbylé máslo utřeme se žloutky, přidáme osmaženou cibulku a osolíme. Zelenou část cibulky jemně nasekáme a vmícháme do pomazánky.

5. KŘENOVÁ POMAZÁNKA:

2 malé sýry Lučina, 3-4 lžíce mléka, 3-4 lžíce strouhaného křenu. Lučinu utřeme s mlékem, vmícháme křen. Mažeme na kolečka rohlíků, zdobíme kouskem pomeranče, kapie, petrželky.

4. POMAZÁNKA NA CHLEBÍČKY:

Nastrouháme najemno 1 středně velký syrový celer, 7 mrkví, 200 g sýra Eidam. Vše spojíme majolkou, osolíme, přidáme utřený česnek (podle chuti).

3. CELEROVÁ POMAZÁNKA:

Ve slaném okyseleném nálevu uvaříme 1 celer (asi 500 g), smícháme a pomeleme společně se 2 vařenými bramborami, 200 g měkkého salámu, 1 větší cibulí, 1 sterilovanou
kapií. Přidáme 1 lžičku hořčice, 3 lžíce majonézy, dochutíme pepřem a solí. Necháme v chladu uležet.

2. POMAZÁNKA:

Uvařené brambory nastrouháme, přidáme nakrájené sladkokyselé okurky, nasekanou cibuli, spojíme s hořčicí, majolkou, dochutíme pepřem a solí.

1. POMAZÁNKA Z KEDLUBEN:

2 kedlubny najemno nastrouháme a smícháme se 2 sýry Lučina. Přidáme 2 lžíce mléka, lžičku petrželové natě a pažitky, sůl a 1/2 lžičky ml. kmínu a promícháme.