Másla

 

5. HOUBOVÉ MÁSLO:

200 g čerstvých hub, 30 g sušených hub, 30 g houbového prášku (rozmixované sušené houby), 3 stroužky česneku, 1 lžíce nasekané petrželky, sůl. Nadrobno nasekané čerstvé houby a jemně nakrájené sušené houby (předem namočené) orestujeme 3 minuty na oleji. Podlijeme vodou s utřeným česnekem a nasekanou petrželkou, houbovým práškem a solí. Vaříme na mírném ohni, až se voda odpaří. Necháme vychladnout, smícháme se 175 g másla a uložíme do mrazničky. V mrazáku vydrží půl roku a je to lahůdka při grilování masa.

4. KŘENOVÉ MÁSLO:

100 g másla, 2 lžíce strouhaného křenu, 1 lžíce koňaku, 1/2 lžičky citronové šťávy, 1 lžička nasekané petrželky. Máslo utřeme s ostatními surovinami, před použitím zabalíme do alobalu a uložíme v chladničce. Používáme na přírodní grilovaná masa.

3. BYLINKOVÉ MÁSLO:

Utřeme 100 g másla, 1 lžičku plnotučné hořčice, 1 lžíci nasekané pažitky a petrželky, 1/2 lžíce nasekaného estragonu, pepř, sůl. Ochucené máslo si můžete připravit dopředu, v ledničce vydrží i několik dní, je výborné ke grilovaným masům.

2. LOSOSOVÉ MÁSLO:

Utřeme 100 g másla, 50 g lososa (plátky nebo drť), špetku hrubě mletého černého pepře. Hodí se na grilované ryby.

1. KARI MÁSLO:

Utřeme 100 g másla, 5 stroužků drceného česneku, 1 lžičku kari koření, 1 lžíci nasekané pažitky, sůl. Je výborné na minutky, grilovaná jídla i grilovanou zeleninu.