Káva

 

14. KÁVOVÁ PEPSI:

Pepsi-cola, 1 lžička instantní kávy, 1 štamprle rumu, 1 lžička vanilkového cukru. Kávu, rum a cukr dáme do vysokého poháru, zalijeme pepsi-colou (hodně napění).

13. ŠPIČKOVÁ KÁVA:

1 lžička mleté kávy, 1 zákusek „koňaková špička“, šlehačka, špetka mleté skořice. Do skleničky dáme kávu, špičkou dolů položíme zákusek, piškot odřízneme a zalijeme vařící vodou. Ozdobíme šlehačkou a posypeme trochou mleté skořice.

12. KAPUCÍNSKÁ KÁVA:

Scezenou, uvařenou kávu nalijeme do šálku, přidáme teplou sladkou smetanu, osladíme a jemně posypeme mletou skořicí.

11. RYCHLÝ RUMOVÝ POHÁR:

Do vyšší sklenice nasypeme 2 vrchovaté lžičky mleté kávy, opatrně nalijeme 1 velkou štamprli slazeného kondenzovaného mléka a velkou štamprli rumu. Podáváme tak tříbarevný pohár se lžičkou. Po důkladném promíchání je to nápoj pro labužníky.

10. KÁVA PO INDICKU:

2 lžíce strouhané čokolády rozpustíme v 1/8 litru smetany, přidáme cukr a trochu vanilky. Nevaříme, pouze zahřejeme. Vše dolijeme uvařenou černou kávou a horké podáváme.

9. KÁVA KARAMELOVÁ:

4 lžíce krystalového cukru podlijeme vodou a svaříme velmi opatrně na světlý karamel. Pak zalijeme vodou a rozpustíme. K tomu přidáme silnou černou kávu a šálek smetany, necháme vychladit.

8. KÁVA ŽLUTÁ S BÍLOU:

Silnější překapávanou kávu nalijeme do pohárů, na povrch stříkneme šlehanou šlehačku do věnečku a doprostřed opatrně vlijeme jednu vrchovatou lžíci vaječného koňaku. 

7. KÁVA MRAŽENÁ:

Uvaříme silnou černou kávu a když vychladne, umixujeme ji se dvěma kopečky smetanové zmrzliny, dosladíme a podáváme.

6. KÁVA FRAPPÉ:

Do vysoké sklenice dáme jednu lžíci instantní kávy a 1-2 lžíce cukru, zalijeme trochou studené vody a mixérem na frappé vyšleháme do pěny. Dáme 2-3 kostky ledu, dolijeme 1 dl vody a 2 dl mléka.

5. KOKOSOVÁ KÁVA:

Do sklenice s horkou instatní kávou nalijeme 2 cl kokosového likéru, ozdobíme šlehačkou a posypeme strouhanou čokoládou.

4. IRSKÁ KÁVA:

Do zahřátých sklenic nalijeme na 2 prsty alkoholu (myslivecká, skotská whisky, vodka), promícháme se 2 lžícemi krystalového cukru. Zalijeme vřelou silnou kávou, ozdobíme kopečkem šlehačky.

3. LEDOVÁ KÁVA:

Uvaříme hodně silnou kávu s cukrem, přecedíme a necháme vychladnout. Nalijeme do tvořítek na led a necháme zmrazit. Do sklenice s mlékem vhodíme jednu nebo dvě kostky zmražené kávy a popíjíme ledový kávový osvěžující nápoj.

2. MRAŽENÁ KÁVA:

1/2 litru smetany, 3 lžíce rozpustné kávy (Nescafé), 150 g pískového cukru. V horké smetaně rozpustíme kávu a cukr. Vychladlou směs nalijeme do formy a necháme zmrznout v mrazničce. Kávu škrábeme lžící, zdobíme šlehačkou a ihned podáváme.

1. STUDENÁ KÁVA SE ZMRZLINOU:

Do vařící vody nasypeme mletou kávu a necháme vychladit. Do skleněných pohárů dáme na dno porci vanilkové (kávové) zmrzliny, přes hustý cedník nalijeme vychladlou kávu a ozdobíme šlehačkou. Můžeme připravit i z instantní kávy, kterou rozpustíme ve vřelé (ne vařící) vodě.