Šťávy a koktejly

 

18. JAHODOVÝ KOKTEJL SE ZMRZLINOU:

1 kopeček jahodové zmrzliny, 2 dl plnotučného mléka, 1 lžička citronového sirupu, 2 jahody. Zmrzlinu a jahody rozšleháme, zalijeme mlékem. Podáváme ve vychlazeném poháru, ozdobíme šlehačkou a jahodou, kterou zavěsíme na okraj poháru.

17. MLÉČNÝ KOKTEJL:

250 g jahod, 1/2 l mléka, 50 g bílého jogurtu, 3 lžíce cukru, 4 lžíce předvařených ovesných vloček. Jahody rozmixujeme, přidáme mléko, jogurt, cukr, rozšleháme a vmícháme vločky. Necháme vychladit.

16. VELVET KOKTEJL:

Do šejkru vložíme led, nalijeme 1/2 sklenky pomerančové šťávy, 1/4 sklenky ananasové šťávy a 1/4 sklenky smetany. Protřepeme a podáváme.

15. BANÁNOVÝ KOKTEJL:

1 banán, 1 a půl dl šťávy z kompotovaného ananasu, 1/8 litru smetany, 2 lžičky moučkového cukru. Rozmixujeme banán s ananasovou šťávou, smetanou, cukrem. Nalijeme do vysokých sklenic, posypeme strouhanou čokoládou.

14. OVOCNÝ KOKTEJL SE ZMRZLINOU:

1 velký kelímek bílého smetanového jogurtu, 300 g jahod (broskví, meruněk aj.), šťáva z 1/2 citronu (nebo 1 lžíce citronky), cukr podle chuti. Všechny suroviny rozmixujeme. Do pohárů dáme kopeček zmrzliny, zalijeme koktejlem, posypeme kousky čerstvého ovoce a ozdobíme šlehačkou.

13. ANANASOVÝ KOKTEJL:

8 dl mléka, 100 g ananasu z konzervy, 40 g cukru, šlehačka. Do mixéru dáme mléko, na kousky posekaný ananas a podle chuti cukr. Mixujeme asi 2 minuty, povrch zdobíme šlehačkou.

12. JAHODOVÝ KOKTEJL: 

Rozmixujeme jahody, mléko a vanilkový cukr.

11. KOKTEJL JARKA:

2 díly červeného vína, 1 díl rumu, 1 díl pomerančového džusu. Nalijeme do skleniček, podáváme s ledem.

10. KOKTEJL MANDARINKA:

2 mandarinky, podmáslí, citronová šťáva, cukr. Mandarinky bez pecek rozmixujeme společně s podmáslím. Ochutíme citronovou šťávou a přisladíme.

9. VIŠŇOVÁ ŠŤÁVA:

1 litr višňové šťávy, 1 kg krupicového cukru. Vypeckované višně dáme i s roztlučenými peckami do skleněné nádoby a necháme 6-7 dnů na teplém místě kvasit. Procedíme, smícháme s cukrem. Vaříme 10 minut a sbíráme pěnu. Šťávu slijeme do zahřátých lahví, zazátkujeme a sterilujeme 15 minut při 75 °C.

8. RYBÍZOVÁ ŠŤÁVA:

2,5 kg rybízu, 2 l vody, 60 g kyseliny citronové. Promícháme, necháme 24 hodin stát. Přes plátýnko necháme překapat šťávu a odvážíme. Přidáme stejné množství krupicového cukru, promícháme do rozpuštění cukru. Do šťávy zamícháme 1 balíček Petolu a slijeme do láhví.

7. RAJČATOVÁ ŠŤÁVA:

1 kg rajčat, šťáva ze 2 pomerančů, 1/2 l vody, 2 lžičky octa, 2 lžičky soli, 1 lžička konzervačního přípravku. Rajčata pokrájíme a smícháme se šťávou z pomerančů, vodou, cukrem a solí. Vaříme 10 minut od bodu varu. Rozmixujeme, přecedíme přes síto, přivedeme k varu, odstavíme, vmícháme ocet a konzervační přípravek. Promícháme a plníme do lahví.

6. MOŠT Z DÝNĚ:

3 kg dýně, 1,5 l krupicového cukru, 2 citrony bez pecek, 1 lžíce kyseliny citronové, 2,5 l vody. Oloupanou dýni a citrony nakrájíme, povaříme doměkka s cukrem a kyselinou citronovou. Rozmixujeme, smícháme s 10 l převařené, vychladlé vody, šťávou ze 3 citronů a šťávou Ovocit.

5. NEVAŘENÁ ŠŤÁVA Z ČERNÉHO RYBÍZU:

2 a půl kg rybízu, 2 litry převařené vody, 20g kyseliny citronové, 1/2 sáčku Pektolu. Rybíz propláchneme, odstopkujeme a v nádobě vařečkou rozmačkáme. Přilijeme horkou vodu. Přidáme kyselinu citronovou a necháme 24 hodin stát. Pak ovoce přes plátno vymačkáme a přecedíme. Do šťávy přidáme cukr (na 1 kg šťávy počítáme 1 kg pískového cukru) a za občasného míchání necháme cukr rozpustit. Přidáme Pektol, který jsme rozpustili v troše vody a přecedili. Vše dobře promícháme, plníme do láhví a uložíme v temnu.

4. MALINOVÁ ŠŤÁVA S OCTEM:

5 kg malin, 0,25 litru vinného nebo ovocného octa. Přebrané a oprané maliny rozmačkáme, naplníme do láhví od okurek a přelijeme octem. Sklenice povážeme celofánem a necháme 4 týdny na slunci vyluhovat. Vysychající ocet musíme dolévat. Po čtyřech týdnech šťávu slijeme a zbytek ovoce vymačkáme přes plátýnko. Čistou šťávu zvážíme, přidáme tolik cukru, kolik váží šťáva a necháme za studena rozpustit. Naplníme do sklenic a zavíčkujeme.

3. JABLEČNÁ ŠŤÁVA BEZ CUKRU:

1 kg jablek, 3 dl vody, 1/2 lžičky kyseliny citronové, 20 tablet sladidla. Jablka se slupkou překrájíme, vykrojíme jádřinec, zalijeme vodou a přidáme kyselinu citronovou. Pod pokličkou podusíme. Rozmixujeme, přepasírujeme přes síto. Ve 1/4 litru horké vody rozpustíme sladidlo, promícháme se šťávou. Naplníme do sklenic a sterilujeme 10 minut při 85 °C.

2. KVAŠENÁ BEZINKOVÁ ŠŤÁVA:

Libovolné množství bezinek necháme  7 dnů kvasit. Pak přes čisté plátno vymačkáme šťávu. Kolik kg štávy získáme, tolik dáme kg cukru. Cukr ve šťávě necháme za občasného míchání rozpustit. Pak za stálého sbírání pěny převaříme a plníme do čistých, nahřátých láhví.

1. MRKVOVÁ ŠŤÁVA S POMERANČEM:

1 a půl kg mrkve, 300 g cukru krupice, šťáva ze 4-5 pomerančů 1 lžička kyseliny citronové. Očištěnou mrkev překrájíme, zalijeme 1 litrem vody a dusíme 10 minut. Přidáme cukr, kyselinu citronovou a dusíme doměkka. Rozmixujeme, přilijeme pomerančovou šťávu (podle potřeby doplníme převařenou vodou). Naplníme do menších sklenic (3 dl), uzavřeme a sterilujeme 10 minut při 85 °C.