Džusy a limonády

 

 12. ŠÍPKOVÁ LIMONÁDA:

100 g obraných šípků, 100 g krystalového cukru, 1 litr vody. Šípky zalijeme vařící vodou, 10 minut vaříme, necháme 24 hodin ustát a přecedíme. Opláchneme je studenou vodou, zalijeme vařícím odvarem z vody a cukru a pod pokličkou vaříme 10 minut. Znovu necháme ustát 2-3 hodiny, přecedíme a necháme vychladnout.

11. BAREVNÁ LIMONÁDA PRO DĚTI:

2 lžíce míchaného kompotu i s nálevem, 1 lžíce malinového sirupu, citronová šťáva, sodovka, 2 kostky ledu. Do vysoké sklenice dáme kompot, sirup, led. Sklenici nakloníme a po skle opatrně přiléváme sodovku a pár kapek citronové šťávy.

10. VINNÉ LIMONÁDY:

Do sklenice na limonádu dáme 1 likérovou skleničku pomerančového sirupu, 1 dl červeného vína. Dobře promícháme. Dolijeme sodovkou, přidáme kousky ledu. Nebo můžeme použít citronový sirup a 1 dl bílého vína. Další postup je stejný.

9. NÁPOJ Z KVĚTU ČERNÉHO BEZU:

3 velké květy černého bezu, 1 citron, 250 g cukru. Na dno 5 1itrové sklenice položíme květy bezu, omytý citron rozkrájený na dílky a zasypeme cukrem. Dolijeme až po hrdlo vodou a postavíme na okno podobu 1 týdne. Pak uložíme do chladna a precezený nápoj pijeme vychlazený.

8. BEZINKOVÁ LIMONÁDA:

5 květů bezu, 4 citrony, 1 pomeranč, 500 g cukru, 1 likérová sklenička octa, 5 litrů vody. Vodu svaříme s cukrem a necháme vychladnout. Vložíme pomeranč a 1 citron nakrájený na kolečka, květy bezu, šťávu z ostatních citronů a ocet. Necháme 3 dny vyluhovat, pak přecedíme a nalijeme do láhví.

7. JAHODOVÁ SODOVKA:

Na 5 litrů vody dáme 1/2 litru dobře vyzrálých jahod, 300 g cukru a 1/4 litru octa (ne silného). Necháme na okně 4 dny stát. Pátý den roztok přecedíme přes plátno a dáme do láhví.

6. LIMONÁDA Z KOZIČEK:

5 l vody, 1/2 kg cukru, 15 g kyseliny citronové – vše svaříme, necháme vychladit. Vložíme 10 koziček, 4 citrony dobře umyté a 36 hodin necháme vyluhovat. Přecedíme.

5. DŽUS PRO DIABETIKY:

Rozvaříme jednu sklenici meruňkového kompotu bez cukru nebo diakompot a 2 nakrájené citrony nebo pomeranče. Vaříme asi 10 minut. Rozmixujeme a přecedíme do 5 litrů převařené vody.

4. POMERANČOVÝ DŽUS:

3 pomeranče, 500 g krystalového cukru, šťáva z 1 citronu, 3 lžičky kyseliny citronové, 4 litry vody. Kůru z pomerančů namočíme v 1/2 litru vody s kyselinou citronovou. Po 2 dnech kůru rozmixujeme. Svaříme 4 litry vody s cukrem, přidáme rozmixovanou kůru a důkladně promícháme. Přecedíme, přidáme citronovou šťávu a podáváme vychlazené.

3. POMERANČOVÝ DŽUS:

2 pomeranče, 350 g krystalového cukru, 1-2 lžíce kyseliny citronové. Celé pomeranče i s kůrou (dobře omyté, bez pecek) nakrájíme na malé kostičky a zalijeme vodou, aby byly potopeny. Necháme 24 hodin uležet. Svaříme 5 litrů vody s cukrem a kyselinou citronovou. Pomeranče rozmixujeme a nalijeme do vychladlého cukrového roztoku. Přecedíme přes plátýnko do sklenic a necháme vychladit v chladničce.

2. POMERANČOVÝ DŽUS S MRKVÍ:

1 pomeranč, 1 mrkev, 3/4 litru vody. Dobře omytý pomeranč (bez pecek) a očištěnou mrkev uvaříme doměkka a rozmixujeme. Zvlášť svaříme 5 litrů vody, 500 g krystalového cukru a 30 g kyseliny citronové. Rozmixovanou směs smícháme s uvařenou vodou. Podáváme vychlazené.

1. POMERANČOVÝ DŽUS:

4 pomeranče nakrájíme na kostky i s kůrou, bez jader, přidáme 50 g kyseliny citronové a 1 l vody. Zamícháme a necháme 24 hodin stát. Potom vše rozmixujeme, přidáme 1 kg kryst. cukru, dolijeme 8 l vody a vše přecedíme.