Chlebíčky, tunely a vše pečené v srnčím hřbetu

 

38. VÁNOČNÍ CHLEBÍČEK:

400 g hrubé mouky, 250 g moučkového cukru, 3 balíčky kandovaného ovoce, 1/2 prášku do pečiva. Cukr s vejci vyšleháme, přimícháme nakrájené ovoce a mouku s práškem do pečiva. Vypracujeme tužší těto, rozdělíme na 4 díly a každý tvarujeme do válečku. Potřeme rozšlehaným žloutkem. Klademe na vymazaný plech a upečeme ve středně vyhřáté troubě. Pocukrujeme a krájíme na plátky.

37. BÍLKOVÝ CHLEBÍČEK S ČOKOLÁDOU:

100 g polohrubé mouky, 100 g moučkového cukru, 50 g mletých ořechů, 80 g rozpuštěného másla, 7 bílků, 50 g čokolády na vaření. Do ušlehaného sněhu z bílků vmícháme cukr, po lžících vlažné máslo, postupně mouku, ořechy, pokrájenou čokoládu. Nalijeme do vymazané a vysypané chlebíčkové formy. Pečeme asi 30-35 minut.

36. NEPEČENÝ SRNČÍ HŘBET:

Balíček dětských piškotů, 2 zakysané smetany, 2 vanilkové cukry. Formu srnčího hřbetu vyložíme alobalem, (pečicím papírem), na dno naskládáme piškoty a potřeme vrstvou smetany smíchané s cukrem. Poklademe letním ovoem, (v zimě kompotovaným), zalijeme krémem a vrstvy střídáme. Necháme v chladničce ztuhnout, potom vyklopíme a poIijeme želatinou. V 1/2 šťávy (z kompotu) rozmícháme želatinu, opatrně zahřejeme, když začne tuhnout, nalijeme na moučník.

35. ŽELÉ TUNEL:

100 g polohrubé mouky, 125 g krupicového cukru, 5 vajec. Celá vejce vyšleháme s cukrem nad parou do husté pěny, necháme trochu vychladnout a vmícháme mouku. Těsto dáme na plech vyložený pečicím papírem a upečeme. Ihned stočíme i s papírem do závinu. Uvaříme pudink ze 2 dl mléka, 100 g moučkového cukru, 2 lžic vanilkového pudinku. Vychladlý zašleháme do 250 g utřeného másla. Připravíme z 1 balíčku červeného dortového želé a ovocné šťávy (180 ml) podle návodu tuhé želé, které nakrájíme na malé kousky a vmícháme do krému. Piškot rozložíme, odřízneme plát a vložíme do formy srnčího hřbetu. Vyplníme krémem, přikryjeme plátem těsta. Zatížíme prkénkem a necháme v chladničce několik hodin ztuhnout.

34. OVOCNÝ TUNEL:

120 g polohrubé mouky, 120 g moučkového cukru, 6 vajec. Z bílků ušleháme tuhý sníh, postupně přidáváme žloutky, cukr, mouku a zlehka promícháme. Těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech a zvolna upečeme. Upečené těsto rozpůlíme, jeden díl dáme do formy srnčího hřbetu vyloženého pečicím papírem. Pokropíme šťávou meruňkového kompotu a natřeme část máslového krému. Z 1/2 litru mléka, 4 lžic hladké mouky, 120 g moučkového cukru, 1 vanilkového cukru uvaříme hustou kaši. Vychladlou vyšleháme s 250 g másla. Do středu položíme oloupané banány, po stranách nasypeme borůvky a zakryjeme plátem těsta (polovina z druhé poloviny). Potřeme zbytkem krému, do středu položíme 5 oloupaných kiwi, po stranách dáme okapané meruňky a zakryjeme zbytkem těsta. Zatížíme, necháme v ledničce ztuhnout, vyklopíme a polijeme čokoládovou polevou.

33. MEDOVÝ MRAMOROVÝ CHLEBÍČEK:

200 g polohrubé mouky, 140 g medu, 100 g másla, 4 vejce, 1 dl slazeného kondenzovaného mléka, 20 g kakaa, 40 g mletých ořechů, 1 prášek do pečiva, 1/2 lžičky perníkového koření. Med, máslo, žloutky, koření mícháme do zpěnění. Přidáme mléko a střídavě mouku s práškem do pečiva a dobře ušlehaný sníh z bílků. Do jedné poloviny hmoty zlehka zapracujeme ořechy promíchané s kakaem. Do dobře vymazané a vysypané chlebíčkové formy (nebo dvou forem srnčího hřbetu - lépe se peče) dáváme střídavě světlé a tmavé těsto. Pečeme v mírně vyhřáté troubě.

32. OVOCNÝ CHLEBÍČEK:

120 g hrubé mouky, 100 g moučkového cukru, 1 lžíce medu, 4 vejce, rozinky, ořechy, čokoláda, kandované ovoce. Med, cukr a žloutky utřeme do pěny, přidáme hrubě nasekané ořechy, rozinky, čokoládu, kandované ovoce. Lehce vmícháme sníh z bílků střídavě s prosetou moukou. Pečeme zvolna ve vymazané, vysypané chlebíčkové formě. Vychladlý pocukrujeme nebo polijeme čokoládovou polevou.

31. OVOCNÝ CHLEBÍČEK:

360 g hladké mouky, 340 g moučkového cukru, 350 g másla (Hera), 6 vajec, 150 g nakrájených ořechů, 100 g rozinek, 100 g kandovaného ovoce, 12 lžic teplé vody, citronová kůra, 2 prášky do pečiva. Vyšleháme vejce s cukrem a vodou do pěny, vmícháme prášky do pečiva, rozpuštěný vlahý tuk, ořechy, rozinky, kandované ovoce a nakonec mouku. Pečeme pomalu ve vymazané, vysypané větší formě. Vychladlý chlebíček poléváme čokoládovou polevou. Ve vodní lázni rozpustíme 250 g ztuženého tuku (Omega,), 100 g čokolády na vaření, vmícháme 50 g kakaa. Odstavíme a vymícháme do vychladnutí. Před každým použitím trochu nahřejeme. Tento chlebíček jsem zkoušela, je moc dobrý, množství je na 3 srnčí hřbety.

30. CHLEBÍČEK PLNĚNÝ ROLÁDKOU:

60 g hladké mouky, 120 g moučkového cukru, 3 vejce. Z bílků ušleháme pevný sníh a vešleháme polovinu cukru. Zbytek cukru promícháme s moukou a střídavě se žloutky přidáváme do těsta. Těsto rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech na plát o délce chlebíčkové formy a pečeme 8-10 minut při 180 °C. Upečený potřeme 3 lžícemi jahodové marmelády, stočíme do roládky a necháme vychladnout. Chlebíčkovou formu důkladně vymažeme tukem,vysypeme hrubou moukou a naplníme těstem připraveným z 100 g proseté strouhanky, 140 g moučkového cukru, 120 g másla, 8 vajec, 3 lžic kakaa, 180 g mletých ořechů, 1 lžíce mleté skořice a hřebíčku, 1 lžíce rumu. Změklé máslo utřeme s cukrem, postupně vmícháme žloutky, kakao a vyšleháme. Přidáme rum, ořechy, jemně prosetou strouhanku a ušlehaný sníh z bílků. Nahoru na těsto položíme upečenou roládku a pečeme pomalu v předehřáté troubě na 160 °C. Upečený chlebíček necháme vychladnout, vyklopíme a potřeme čokoládovou polevou.

29. BISKUPSKÝ ČOKOLÁDOVÝ CHLEBÍČEK:

200 g moučkového cukru, 150 g másla, 100 g čokolády na vaření, 6 vajec, 150 g mletých oloupaných mandlí, 100 g piškotů (nejlépe dlouhých, cukrářských). Změklé máslo utřeme s cukrem, vmícháme žloutky a vyšleháme do pěny. Čokoládu rozpustíme nad parou a vlažnou zašleháme do žloutkové pěny. Vmícháme mleté piškoty, mandle a ušlehaný sníh z bílků. Pečeme ve vymazané, vysypané chlebíčkové formě, při střední teplotě asi 40 minut. Vychladlý chlebíček polijeme čokoládovou polevou, posypeme mandlemi nebo nasekanými ořechy.

28. ZAHRÁDKÁŘSKÝ CHLEBÍČEK:

200 g polohrubé mouky, 250 g hrubě strouhaných jablek, 100 g moučkového cukru, 5 lžic oleje, 1 vejce, 1 prášek do pečiva. Ze surovin zpracujeme těsto a přidáme 100 g sekaných ořechů nebo mandlí, 100 g kandovaného ovoce namočeného v rumu, 50 g rozinek. Pečeme v dobře vymazaném a vysypaném srnčím hřbetu v mírně vyhřáté troubě.

27. MOUČNÍK TULIPÁN:   Foto

2 a půl hrnku polohrubé mouky, 1 hrnek moučkového cukru, 250 g tuku Hera (máslo), 6 lžic oleje, 6 vajec, 2 lžičky prášku do pečiva. Tuk utřeme s cukrem, žloutky, olejem. Přidáme mouku prosetou s práškem do pečiva a lehce zamícháme ušlehaný sníh. Těsto rozdělíme na 3 díly, do jednoho zamícháme 2 lžíce kakaa, do druhého 3 lžíce mletého máku. Do vymazané a vysypané formy srnčího hřbetu dáme nejdříve makovou vrstvu, uprostřed prohloubíme důlek, do kterého dáme kakaové těsto. Nahoru rozetřeme bílé těsto. Pečeme ve středně vyhřáté troubě 20-30 minut.

26. PERNÍKOVÝ HŘBET S BANÁNEM:

500 g polohrubé mouky, 200 g moučkového cukru, 1 dl oleje, 2 vejce, 100 g mletých ořechů (vlašských, lískových), 2 lžíce kakaa, 4 dl mléka, strouhaná citronová kůra, 1 prášek do perníku, 1 lžička sody. Ve šlehači ušleháme vejce s cukrem do pěny, postupně přidáváme olej. Po chvíli přidáme mouku s práškem do perníku, kakao, sodu, polovinu mléka, ořechy, citronovou kůru a zbytek mléka. Do promíchaného těsta vmícháme na kostičky nakrájený banán. Těsto rozetřeme do vymazané a strouhankou vysypané formy a pečeme při 160 °C asi 30 minut. Opatrně vyklopíme, necháme vychladnout a polijeme citronovou polevou.

25. BÍLKOVÝ CHLEBÍČEK:

90 g hladké mouky, 90 g krupicového cukru, 30 g másla (3 lžíce), 3 bílky, 1 žloutek. Bílky s cukrem ušleháme do tuhého sněhu. Vmícháme žloutek a tenkým pramínkem přilévame rozpuštěné vlažné máslo, vmícháme mouku. Do misky nakrájíme na kostičky kandované ovoce, ořechy, čokoládu, pokapeme rumem a obalíme moučkovým cukrem. Vmícháme do těsta. Těsto vložíme do vymazané a moukou vysypané chlebíčkové formy. Pečeme ve středně vyhřáté troubě asi 20 minut.

24. BISKUPSKÝ CHLEBÍČEK:

200 g hrubé mouky, 250 g jemného krystalového cukru, 4 vejce, 1 vanilkový cukr, 1 prášek do pečiva, 2 lžíce rumu, kandované ovoce, sekané ořechy, sekaná čokoláda, oprané rozinky. Žloutky vyšleháme s cukrem (i vanilkovým), přilijeme rum. Vmícháme mouku s práškem do pečiva, čokoládu, ořechy, rozinky, kandované ovoce (dohromady asi hrst). Lehce zabalíme ušlehaný sníh z bílků. Pečeme ve vymazané a vysypané formě v předehřáté troubě. Necháme vychladnout, vyklopíme, pocukrujeme nebo polijeme čokoládovou polevou.

23. SRNČÍ HŘBET:

70 g strouhanky, 140 g moučkového cukru, 140 g másla, 6 vajec, mletá skořice, mletý hřebíček, citronová (pomerančová) kůra, 50 g mletých oříšků. Utřeme máslo s cukrem a žloutky, vmícháme špetku mleté skořice a hřebíčku, strouhané citronové kůry, oříšky. Strouhanku navlhčíme rumem a zamícháme do těsta. Opatrně vmícháme ušlehaný sníh z bílků. Těsto dáme do vymazané a vysypané chlebíčkové formy srnčího hřbetu. Pečeme v mírné troubě asi 25 minut.

22. OŘECHOVÝ MOUČNÍK S ROZINKAMI:

200 g polohrubé mouky, 220 g krystalového cukru, 5 bílků, 200 g mletých ořechů, 150 g rozinek. Z bílků a cukru vyšleháme tuhý sníh, do kterého opatrně zamícháme směs mouky, ořechů a rozinek. Těsto dáme do vymazané a vysypané větší chlebíčkové nebo bábovkové formy. Pečeme při teplotě asi 220 °C.

21. ROZINKOVÝ SRNČÍ HŘBET:

150 g polohrubé mouky, 150 g moučkového cukru, 80 g másla, 3 vejce, 100 g rozinek namočených v rumu, nastrouhaná kůra z citronu, 1 a půl lžičky prášku do pečiva. Utřeme máslo s cukrem, postupně přidáváme vejce, přisypeme mouku s práškem do pečiva a citronovou kůru. Těsto rozdělíme na 2 díly, jeden díl obarvíme kakaem, přidáme polovinu rozinek, do světlého dílu dáme zbytek rozinek. Do vymazané a vysypané formy dáme tmavé těsto, rozetřeme světlé těsto a poklademe kousky tuhé marmelády. Pečeme 25 minut při 180 °C.

20. ČOKOLÁDOVÝ CHLEBÍČEK:

150 g polohrubé mouky, 150 g moučkového cukru, 150 g másla, 6 vajec, 150 g čokolády na vaření, 1 vanilkový cukr. Máslo utřeme se 100 g moučkového cukru, žloutky (přidáváme po 1 žloutku) a vychladlou čokoládou rozpuštěnou nad parou. Ušleháme bílky se zbytkem cukru, vmícháme do směsi, pomalu mícháme a přidáváme mouku s vanilkovým cukrem. Přimícháme hrst hrubě nakrájených vlašských ořechů a rozinek. Rozetřeme do vymazané a moukou vysypané větší formy a pečeme při teplotě 170 °C asi 60 minut. Vychladlý chlebíček potřeme čokoládovou polevou.

19. CHLEBÍČEK VÍCE GENERACÍ:

250 g moučkového cukru, 5 vajec, 200 g nakrájených ořechů, 100 g rozinek, 400 g kandovaného ovoce, hladká mouka podle potřeby. Do ušlehaného tuhého sněhu zašleháme prosetý cukr, vmícháme žloutky, pokrájené ovoce, rozinky, ořechy (nebo 700 g nakrájeného kandovaného ovoce). Zahustíme hladkou moukou tak, aby těsto bylo křehké a trochu se lepilo. Na moukou posypaném vále uděláme 8-9 hromádek, z každé vyválíme váleček a upečeme na vymazaném a moukou vysypaném plechu. Chlebíčky před uložením na ozdobné mísy krájíme na kolečka.

18. BÍLKOVÝ OŘECHOVÝ CHLEBÍČEK:

50 g hrubé mouky, 120 g moučkového cukru, 50 g másla, 5 bílků, 150 g mletých ořechů, 20 g rozinek, kousek čokolády, kandovaná pomerančová kůra. Z bílků ušleháme tuhý sníh, přidáme prosetý cukr, ořechy, přikapeme rozpuštěné máslo, lehce zamícháme prosetou mouku, rozinky, nasekanou kandovanou kůru a čokoládu. Pečeme ve vymazané a vysypané chlebíčkové formě asi 40 minut.

17. SRNČÍ HŘBET KOČIČÍ OČI:

150 g hrubé mouky, 100 g moučkového cukru, 100 g másla, 3 vejce, 3 lžíce kakaa, 10 lžic mléka, 1 lžíce rumu. Cukr, máslo, žloutky a kakao utřeme, přidáme prosetou mouku, mléko, rum a sníh z bílků. Formu srnčího hřbetu důkladně vymažeme a vysypeme hrubou moukou. Nalijeme polovinu těsta, naskládáme ve 2 řadách dětské piškoty slepené meruňkovou marmeládou a zalijeme zbytkem těsta. Upečeme ve středně vyhřáté troubě (zkoušíme, jestli se těsto už nelepí na špejli), vychladlý moučník polijeme čokoládovou polevou, posypeme kokosovou moučkou.

16. JABLKOVÝ CHLEBÍČEK:

3 lžíce hrubé mouky, 150 g moučkového cukru, 3 vejce, 140 g strouhaných jablek, 3 lžíce kakaa, 80 g hrubě nasekaných vlašských ořechů, 1/2 prášku do pečiva. Smícháme cukr s jablky, kakaem, žloutky, moukou a práškem do pečiva. Necháme 30 minut stát, pak vmícháme ořechy a ušlehaný sníh z bílků. Těsto dáme do vymazané a vysypané formy a pečeme asi 40 minut.

15. MANDLOVÉ LUPÍNKY:

100 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 100 g neloupaných mandlí, 4 bílky. Bílky ušleháme ve šlehači, cukr smícháme s moukou a celé mandle vmícháme ručně. Upečeme ve vymazané formě srnčího hřbetu. Druhý den nakrájíme na tenké lupínky a sušíme při mírné teplotě v troubě.

14. BAREVNÉ ŘEZY METR:

260 g hladké mouky, 260 g moučkového cukru, 1 dl oleje, 1 dl vlažné vody, 4 vejce. Žloutky ušleháme s cukrem a olejem, přidáme vlažnou vodu. Střídavě přidáváme mouku prosátou s práškem do pečiva a ušlehaný tuhý sníh z bílků. Polovinu těsta nalijeme do dobře vymazané a moukou vysypané formy srnčího hřbetu. Druhou polovinu těsta obarvíme kakaem a nalijeme do druhé formy srnčího hřbetu. Moučník upečeme ve středně vyhřáté troubě, necháme vychladnout. Světlý i tmavý srnčí hřbet podélně rozkrojíme každý na 4 díly. Promažeme máslovým krémem a střídáme světlé a tmavé těsto. V 1/2 litru mléka rozšleháme 3 lžíce hladké mouky, uvaříme na kaši a necháme vychladnout. Utřeme 250 g másla se 150 g moučkového cukru do pěny a postupně vešleháme vychladlou kaši. Získáme tak 2 barevné srnčí hřbety, potřeme i po povrchu zbytkem krému. Posypeme kakaem nebo polijeme čokoládovou polevou. Necháme v chladu ztuhnout. 

13. OVOCNÝ CHLEBÍČEK V ČOKOLÁDĚ:

360 g hladké mouky, 360 g moučkového cukru, 350 g rozpuštěného tuku, 6 vajec, 12 lžic teplé vody, 450 g náplně (kandované ovoce, vlašské ořechy v kouskách, rozinky), 2 prášky do pečiva, citronová kůra. Šleháme celá vejce s cukrem, vodou a citronovou kůrou. Vmícháme prášky do pečiva, rozpuštěný tuk, ořechy, kandované ovoce, rozinky. Promícháme a přisypáváme prosátou mouku. Dobře promíchané těsto plníme do větší vymazané a moukou vysypané hranaté chlebíčkové formy nebo do 2 forem biskupských chlebíčků. Pečeme velmi pomalu ve středně vyhřáté troubě. Upečený necháme ve formě vychladnout, pak opatrně vyklopíme a polijeme čokoládovou polevou.

12. OVOCNÝ CHLEBÍČEK:

120 g polohrubé mouky, 120 g krupicového cukru, 4 bílky, 2 lžíce studené vody, 60 g másla, 100 g kandovaného ovoce. Z bílků a vody ušleháme tuhý sníh, po částech zašleháme cukr, mouku, nadrobno posekané kandované ovoce a prochladlé rozpuštěné máslo. Těsto nalijeme do vymazané a vysypané formy a zvolna upečeme. Zdobíme čokoládovou polevou.

11. BISKUPSKÝ TVAROHOVÝ CHLEBÍČEK:

250 g polohrubé mouky, 150 g moučkového cukru, 100 g másla, 4 vejce, 150 g tvarohu, 1 prášek do pečiva, 4 lžíce rozinek, 4 lžíce čokoládové drtě, (i Granka), 4 lžíce sekaných (nebo mletých) oříšků, 4 lžíce kandovaného ovoce. Máslo utřeme se žloutky a cukrem do pěny. Přidáme tvaroh, mouku prosátou s práškem do pečiva. Lehce vmícháme ušlehaný sníh z bílků, ořechy, kandované ovoce, rozinky, čokoládovou drť. Těsto dáme do dobře vymazané a moukou vysypané formy, povrch uhladíme a vložíme do předehřáté trouby. Pečeme 30-45 minut, necháme ve formě vychladnout. Vyklopíme, můžeme polít polevou nebo jen pocukrujeme.

10. ČOKOLÁDOVÝ SRNČÍ HŘBET:

70 g jemně prosáté strouhanky, 140 g moučkového cukru, 140 g másla, 100 g strouhané čokolády na vaření, 6 vajec, 140 g strouhaných ořechů (mandlí), na špetku nože mleté skořice, 1 tlučený hřebíček, 2 lžíce rumu. Máslo, žloutky, cukr utřeme do pěny, přidáme strouhanou čokoládu, koření, citronovou kůru. Strouhanku navlhčíme rumem a vmícháme do směsi. Lehce zapracujeme, ušlehaný sníh z bílků. Těsto dáme do silně vymazané a moukou vysypané formy srnčího hřbetu a zvolna pečeme ve středně vyhřáté troubě. Vychladlý srnčí hřbet vyklopíme, žlábek vyplníme rybízovou marmeládou a polijeme čokoládovou polevou.

9. DÝŇOVÝ BÍLKOVÝ CHLEBÍČEK:

120 g polohrubé mouky, 150 g moučkového cukru, 50 g rozpuštěného másla, 6 bílků, 100 g okapaného dýňového kompotu, 50 g rozinek. Z bílků ušleháme sníh, zašleháme cukr, vmícháme máslo, mouku, okapaný kompot, rozinky. Lehce promícháme a dáme do vymazané a vysypané formy. Pečeme 40-50 minut, upečený chlebíček posypeme vanilkovým cukrem.

8. BANÁNOVÝ CHLEBÍČEK:

250 g polohrubé mouky, 200 g moučkového cukru, 100 g másla (Hera apod.), 3 celá vejce, 3 větší vyzrálejší banány, 1/4 kávové lžičky soli, 2 kávové lžičky prášku do pečiva. Máslo utřeme s cukrem a vejci, přidáme mouku prosetou s práškem do pečiva a solí. Vmícháme rozmačkané banány. Plníme do dvou vymazaných a vysypaných chlebíčkových forem střední velikosti. Pečeme ve středně teplé troubě asi 45 minut. Zkoušíme špejlí, zda je chlebíček propečený. Upečený necháme chvíli ve formě, pak vyklopíme. Vychladlý pocukrujeme, krájíme na porce a každou porci ozdobíme kopečkem šlehačky nebo vanilkovou zmrzlinou nebo vanilkovým krémem.

7. ŘEZY „METRÁČEK“:

300 g polohrubé mouky, 300 g moučkového cukru, 2 dl oleje, 2 dl teplé vody, 5 vajec, 1 prášek do pečiva. Utřeme žloutky s cukrem, olejem a vodou. Přidáme mouku s práškem do pečiva a vmícháme ušlehaný sníh. Těsto rozdělíme na 2 díly, jeden obarvíme kakaem. Každé těsto upečeme zvlášť ve vymazané a vysypané formě srnčího hřbetu. Vychladlé vyklopíme a nakrájíme na řezy. Ve 1/4 litru mléka rozmícháme 2 lžíce hrubé mouky a svaříme na kaši. Utřeme 250 g másla, 150 g moučkového cukru a vychladlou kaši. Máslovým krémem slepujeme vždy světlý a tmavý díl a celý moučník polijeme čokoládovou polevou. Krájíme šikmé řezy.

6. DVOUBAREVNÝ CHLEBÍČEK:   Foto

2 a 1/4 hrnku polohrubé mouky, 1 hrnek moučkového cukru, 1 hrnek oleje, 1 vejce, 1 hrnek mléka, 1 prášek do pečiva, 1 vanilkový cukr, 2 lžíce kakaa. Mouku prosijeme s cukrem a práškem do pečiva. Přidáme mléko, olej i vejce a dobře vymícháme. Polovinu těsta nalijeme do vymazané a moukou vysypané formy, druhou část těsta obarvíme kakaem. Nalijeme na světlé těsto a upečeme.

5. BÍLKOVÝ CHLEBÍČEK:

100 g hrubé mouky, 200 g krupicového cukru (i méně), 30 g rozpuštěného vlahého másla, 6 bílků, 1 lžíce rumu, 100 g nasekaných ořechů, 100 g nasekaných rozinek. Do tuhého ušlehaného sněhu opatrně zašleháme cukr, nalijeme vlahé máslo a rum. Přisypeme mouku, ořechy, rozinky a lehce promícháme. Dáme do dobře vymazané chlebíčkové formy a pečeme pomaleji ve středně vyhřáté troubě.

4. OVOCNÝ CHLEBÍČEK:

130 g polohrubé mouky, 130 g krupicového cukru, 60 g rozpuštěného vlažného tuku, 5 bílků, 120 g směsi kandovaného ovoce, rozinek a nasekaných ořechů, kousek nakrájené čokolády. Bílky ušleháme s cukrem, přidáme vlažný tuk a mouku. Lehce zamícháme kandované ovoce, ořechy, rozinky a nakrájenou čokoládu. Pečeme pomaleji ve vymazané a vysypané formě. Vychladlý chlebíček polijeme čokoládovou polevou.

3. JABLKOVÝ CHLEBÍČEK:

120 g hrubé mouky, 120 g moučkového cukru, 50 g másla, 2 vejce, 300 g strouhaných jablek, 50 g rozinek, 1 lžička mleté skořice, 1/2 prášku do pečiva, vanilkový cukr. Jablka smícháme s rozinkami, a skořicí. Žloutky utřeme s cukrem, tukem a vanilkovým cukrem do lehkého krému. Přidáme jablka, mouku prosetou s práškem do pečiva a lehce vmícháme ušlehaný sníh z bílků. Těsto rovnoměrně rozetřeme do vymazané a vysypané chlebíčkové formy. Pečeme v předem vyhřáté troubě při mírné teplotě. Upečený, vychladlý chlebíček vyklopíme, posypeme cukrem nebo polijeme citronovou polevou.

2. OŘECHOVÉ SUCHÁRKY:

100 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 5 bílků, 1 balíček oloupaných mandlí, 1 balíček lískových oříšků, 1/2 prášku do pečiva. Do ušlehaného sněhu z bílků vmícháme cukr, mouku prosetou s práškem do pečiva, mandle a ořechy. Těsto dáme do vymazané a vysypané formy srnčího hřbetu a upečeme v předehřáté troubě dorůžova. Vyklopíme a druhý den krájíme ostrým nožem co nejtenší plátky, které dosušíme v troubě. Uskladníme v suchu.

1. BÍLKOVÝ SRNČÍ HŘBET:

Ze 6 bílků ušleháme tuhý sníh, přidáme 120 g ml. cukru, 2 lžíce rumu, 2 lžíce oleje, 100 g pol. mouky, 1/2 prášku do pečiva, 50 g posekaných ořechů, 50 g posekané čokolády a upečeme ve vym a vys formě. Pečeme 25-30 min.