Rolády

34. PIŠKOTOVÁ ROLÁDA S CITRONOVOU POLEVOU:

80 g polohrubé mouky, 80 g krupicového cukru, 4 vejce, 2 lžičky Solamylu, 1 vanilkový cukr. Vyšleháme vejce s cukrem, vanilkovým cukrem, vmícháme mouku se Solamylem. Těsto rozetřeme na plech vyložený pečícím papírem a upečeme. Ještě teplé vyklopíme na utěrku posypanou moučkovým cukrem a odstraníme papír. Potřeme marmeládou a svineme do rolády. Povrch lehce potřeme džemem a citronovou polevou. Třeme do lesklé hladké polevy 1-2 bílky, 80 g moučkového cukru a šťávou z citronu.

33. KAKAOVÁ ROLÁDA:

3 lžíce krystalového cukru, 5 vajec, 3 lžíce kakaa. Bílky postupně šleháme nejprve s polovinou množství cukru, potom se zbytkem. Postupně zašleháváme žloutky a nakonec vmícháme kakao. Pečeme zvolna na pečicím papíru. Po upečení necháme mírně vychladnout, ještě vlažnou stočíme. Plníme šlehačkou nebo pařížským krémem.

32. MARCIPÁNOVÁ ROLÁDA:

80 g polohrubé mouky, 80 g krupicového cukru, 4 vejce, 2 lžičky Solamylu, 1 vanilkový cukr. Vyšleháme vejce s cukrem, vanilkovým cukrem, vmícháme mouku se Solamylem. Těsto rozetřeme na plech vyložený pečícím papírem a upečeme. Ještě teplé vyklopíme na utěrku posypanou moučkovým cukrem a odstraníme papír. Potřeme marmeládou ochucenou rumem. Rozválíme na stejně velký plát 250 g marcipánové hmoty, položíme na marmeládu, opatrně svineme, lehce přitiskneme a poléváme různou polevou.

31. MECHOVÁ ROLÁDA:

3 lžíce hladké mouky, 2 lžíce moučkového cukru, 5 vajec, 1/4 prášku do pečiva, 1 vanilkový cukr, 1 citron. Ušleháme tuhý sníh z bílků, vmícháme cukr a žloutky. Mouku smícháme s práškem do pečiva, vanilkovým cukrem a citronovou kůrou. Vmícháme do bílků. Rozetřeme na plech vymazaný a vysypaný strouhankou. Upečeme, na vychladlé těsto rozetřeme tvarohovou náplň. Utřeme 50 g másla, 1 lžíci moučkového cukru, 1 vanilkový cukr a 2 žloutky. Přidáme 350 g tvarohu a šťávu z 1/2 citronu. Vmícháme tuhý sníh ze 2 bílků. Těsto s náplní svineme do rolády a pocukrujeme.

30. KAKAOVÁ ROLÁDA BEZ MOUKY:

100 g moučkového cukru, 5 vajec, 25 g kakaa. Ušleháme tuhý sníh z bílků, postupně zašleháme cukr, po jednom žloutky a nakonec kakao. Pečeme na plechu vyloženém pečícím papírem a horké svineme. Vychladlou roládu plníme šlehačkou. Rychle svaříme 1 šlehačku s 1 vanilkovým cukrem a vychladlou uložíme na 12 hodin do ledničky. Pak ušleháme a plníme.

29. BANÁNOVÁ ROLÁDA:

140 g hrubé mouky, 180 g moučkového cukru, 7 vajec, 3 banány. Utřeme žloutky s cukrem do pěny, střídavě přidáváme mouku a ušlehaný sníh z bílků. Těsto rozetřeme na plech vyložený pečicím papírem a upečeme dozlatova. Upečené těsto vyklopíme na utěrku posypanou moučkovým cukrem, papír stáhneme a těsto s utěrkou svineme do rolády. Když vychladne, rozvineme a potřeme kakaovým krémem. Utřeme do pěny 125 g másla, 80 g moučkového cukru, 1 lžíci kakaa, 1 lžíci rumu. Na kakaový krém položíme oloupané banány (konce seřízneme) a roládu svineme. Necháme v chladu 3 hodiny proležet a polijeme čokoládovou polevou.

28. DVOUBAREVNÁ ROLÁDA:

300 g moučkového cukru,100 g másla, 2 lžíce rumu, 1 vanilkový pudink,1 kakaový pudink. Smícháme vanilkový pudink s polovinou cukru, másla a rumu a kakaový pudink s druhou polovinou. Vše ručně důkladně vypracujeme a rozválíme na plát. Vanilkové i kakaové těsto položíme na sebe, stočíme do rolády a zabalíme do alobalu. V lednici necháme ztuhnout, krájíme na kolečka.

27. ROLÁDA S TVAROHOVÝM KRÉMEM:

5 lžic polohrubé mouky, 6 lžic moučkového cukru, 1 a půl lžíce oleje, 6 vajec, 30 g kakaa, 1/2 lžičky jedlé sody. Smícháme mouku s jedlou sodou, cukrem, kakaem, olejem a žloutky. Lehce vmícháme sníh z bílků. Těsto nalijeme na plech vyložený pečicím papírem a pečeme ve středně vyhřáté troubě asi 30 minut. Po vychladnutí potřeme tvarohovým krémem. Utřeme 250 g másla s 150 g moučkového cukru, 1 vanilkovým cukrem a vmícháme 2 tvarohy. Stočíme do rolády a zdobíme čokoládovou polevou. Ve vodní lázni necháme rozpustit 2 čokolády „Ledové kaštany“ a 50 g ztuženého tuku. Uložíme v chladu, před podáváním můžeme zdobit šlehačkou.

26. MEDOVÁ ROLÁDA:

160 g hladké mouky, 160 g moučkového cukru, 100 g medu, 1 celé vejce, 4 žloutky, sníh ze 4 bílků, na špičku nože jedlé sody. Utřeme žloutky, med, vejce, cukr. Lehce vmícháme střídavě sníh z bílků a prosetou mouku se sodou, rozetřeme na pečicí papír. Upečené těsto i s papírem stočíme, po vychladnutí papír sejmeme a roládu namažeme máslovým krémem. Utřeme 200 g másla, 50 g medu, 150 g moučkového cukru, 1 žloutek, vanilkový cukr. Můžeme přidat podle chuti mletou kávu nebo kakao, strouhané ořechy, kokos, džem. Povrch rolády pocukrujeme.

25. OŘÍŠKOVÁ ROLÁDA:

1/2 hrnku polohrubé mouky, 1 hrnek moučkového cukru, 6 bílků, 1/2 hrnku mletých lískových oříšků. Z cukru a bílků ušleháme tuhý sníh, vmícháme oříšky promíchané s moukou. Těsto rozetřeme na tukem vymazaný alobal a prudce zapečeme. Vyklopíme na utěrku posypanou moučkovým cukrem, alobal sundáme a roládu několikrát svineme a rozbalíme. Po vychladnutí potřeme ochucenou šlehačkou, svineme a potřeme i po povrchu. Vyšleháme 1 kelímek šlehačky s 1 lžící moučkového cukru, 1 lžičkou instantní kávy.

24. ANANASOVÁ ROLÁDA:

5 lžic polohrubé mouky, 6 lžic moučkového cukru, 6 vajec, 2 lžíce kakaa, 1 prášek do pečiva. Cukr ušleháme se žloutky, přidáme mouku prosetou s práškem do pečiva, kakaem a lehce vmícháme ušlehaný sníh z bílků. Pečeme na plechu vyloženém pečicím papírem asi 10 minut. Upečený plát vyklopíme na vlhkou utěrku, svineme a necháme vychladnout. Ve vodní lázni šleháme 3 vejce, 150 g moučkového cukru do zhoustnutí. Do vychladlé hmoty zašleháme 250 g másla, 2 lžíce rumu a jemně nasekaný kompotovaný ananas. Krémem potřeme roládu, svineme, potřeme i po povrchu a ozdobíme kousky ananasu.

23. PROPLETENÁ ROLÁDA:

500 g polohrubé mouky, 50 g moučkového cukru, 100 g rozpuštěného másla, 3 žloutky, 1 lžíce citronové šťávy, 1/2 lžičky soli. Ve 1/4 litru mléka rozmícháme 1 lžíci moučkového cukru, 1 kostku droždí, 1 lžíci hladké mouky. Do mouky nalijeme kvásek, přidáme cukr, sůl, žloutky, máslo, citronovou šťávu, vypracujeme těsto a necháme asi hodinu kynout. Těsto rozdělíme na 3 díly, každý vyválíme a potřeme ořechovou nádivkou. Promícháme 200 g strouhaných ořechů, 200 g strouhané čokolády, 100 g másla a 3 vejce. Svineme každý díl do rolády (průměr asi 7 cm) a opatrně zapleteme ze 3 dílů cop. Potřeme vejcem a zvolna pečeme na vymazaném plechu.

22. JAHODOVÁ ROLÁDA:

120 g polohrubé mouky, 120 g moučkového cukru, 5 vajec, 6 lžic horké vody, 1 lžička prášku do pečiva. Utřeme žloutky s cukrem a horkou vodou. Vmícháme ušlehaný sníh a mouku s práškem do pečiva. Rozetřeme na plech s pečicím papírem a upečeme. Horký plát pomocí navlhčené utěrky svineme a necháme vychladnout. Uvaříme hustý pudink z 1/4 litru mléka a 1 jahodového pudinku. Za stálého míchání přidáváme 250 g másla a 150 g moučkového cukru. Necháme vychladnout a vyšleháme. Natřeme plát těsta, posypeme jahodami, svineme a potřeme i povrch rolády.

21. MERUŇKOVÁ SRDÍČKA:

Ze 4 bílků ušleháme sníh, zašleháme do něj 4 lžíce krupicového cukru, 4 lžíce polohrubé mouky, 4 žloutky a 1 lžíci rozpuštěného másla. Rozetřeme na plech s pečicím papírem a upečeme. Horký piškot potřeme meruňkovou marmeládou a srolujeme. Vychladlou roládu krájíme na plátky, na každý položíme polovinu meruňky, ozdobíme šlehačkou.

20. TVAROHOVÁ ROLÁDA:

5 lžic polohrubé mouky, 5 lžic krupicového cukru, 5 vajec, špetka soli, pár kapek citronové šťávy, 1/2 lžičky prášku do pečiva. Bílky ušleháme se špetkou soli do hustého sněhu, přidáme citronovou šťávu, po lžících zašleháme cukr. Vmícháme žloutky (po jednom), mouku prosetou s práškem do pečiva. Na plech položíme alobal, vymastíme, posypeme polohrubou moukou a rozetřeme těsto. Pečeme při 200 °C asi 7-10 minut. Upečené těsto necháme lehce vychladnout (dojít) a potřeme tvarohovým krémem. Svaříme 1/2 litru mléka s 1 vanilkovým pudinkem, 4 lžícemi cukru do husta. Vmícháme 250 g tvarohu, rozinky namočené v rumu. Svineme do rolády.

19. DVOUBAREVNÁ ROLÁDA:

2 lžíce hladké mouky, 2 lžíce vanilkového pudinku, 2 lžíce Solamylu, 6 lžic moučkového cukru, 5 vajec, 2 lžíce vody. Ušleháme bílky se špetkou soli, vodou a cukrem. Vmícháme žloutky a mouku prosetou s vanilkovým pudinkem a Solamylem. Polovinu těsta rozetřeme na plech vyložený pečicím papírem, do zbytku vmícháme 2 lžíce kakaa rozpuštěné v troše mléka. Kakaové těsto rozetřeme na světlé těsto a rychle upečeme. Teplý upečený plát potřeme zavařeninou a svineme. Pocukrujeme, před podáváním ozdobíme šlehačkou.

18. ANANASOVÁ ROLÁDA:

100 g polohrubé mouky, 100 g moučkového cukru, 4 vejce. Žloutky s cukrem utřeme do pěny, lehce vmícháme prosátou mouku a nakonec tuhý sníh z bílků. Rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech (nebo pečicí papír). Ještě teplou roládu stočíme a dáme vychladnout. Pak rozbalíme, pokropíme ananasovou šťávou, potřeme ananasovou náplní. Utřeme 150 g másla a 120 g moučkového cukru, přidáme 100 g ananasu rozsekaného na drobné kousky a stočíme. Povrch potřeme máslovým krémem a ozdobíme kousky ananasu.

17. KAKAOVÁ ROLÁDA:

100 g moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, 3 polévkové lžíce kakaa, 6 vajec, 2 kelímky šlehačky, 1 ztužovač šlehačky. Cukr, žloutky a vanilkový cukr ušleháme do pěny, přidáme kakao a šleháme asi minutu. Lehce vmícháme ušlehaný bílkový sníh. Na plech položíme alobal, potřeme tukem, vysypeme prosátou strouhankou. Rozetřeme těsto a pečeme v dobře vyhřáté troubě 10 minut. Ještě teplou roládu i s alobalem svineme a necháme vychladnout. Polovinou ušlehané šlehačky se ztužovačem natřeme roládu, zbytkem šlehačky potřeme povrch a poprášíme strouhanou čokoládou.

16. KÁVOVÁ ROLÁDA:

120 g polohrubé mouky, 120 g moučkového cukru, 5 vajec, 2 lžíce horké vody, 2 lžíce silné černé kávy, špetka prášku do pečiva. Žloutky utřeme s cukrem, po lžičkách přidáváme kávu a vodu. Vmícháme ušlehaný tuhý sníh z bílků a mouku s práškem do pečiva. Pečeme na tukem vymazaném a vysypaném pečicím papíru. Upečenou, horkou roládu svineme i s papírem. Vychladlou plníme kávovým krémem. Uvaříme pudink ze 1/4 litru mléka a 1 kávového pudinku. Vychladlý pudink po částech vešleháme do 200 g másla utřeného se 100 g moučkového cukru. Roládu potřeme krémem, odstraníme papír, svineme. Potřeme i po povrchu a posypeme čokoládovým sekaným drobením.

15. SVÁTEČNÍ ROLÁDA:

120 g výběrové polohrubé mouky, 200 g krystalového cukru, 10 bílků, 2 žloutky, 30 g kakaa, 50 g mletých vlašských ořechů. Ve šlehači ušleháme tuhý sníh z bílků a cukru, postupně přidáváme žloutky, dobře vyšleháme. Lehce zamícháme mouku s ořechy a kakaem. Pečeme na dobře vymazaném a moukou vysypaném pečicím papíru při teplotě asi 200 °C. Na upečené těsto položíme suchou utěrku a svineme i s papírem. Po 5 minutách rozmotáme (nerovnáme) a necháme volně vychladnout. Potřeme marmeládou a rumovým krémem. Ušleháme do pěny 250 g másla a postupně přidáváme 1 slazené kondenzované mléko (nevařené Salko), vyšleháme a ochutíme rumem. Svineme, postupně odlupujeme papír, povrch rolády potřeme krémem a posypeme mletými ořechy (kokosovou moučkou).

14. ROLÁDA S MALINOVÝM KRÉMEM:

120 g polohrubé mouky, 120 g moučkového cukru, 5 vajec, 6 lžic horké vody, 1 lžička prášku do pečiva. Utřeme žloutky s cukrem a vodou. Ušleháme tuhý sníh, opatrně vmícháme do žloutkové směsi a přimícháme mouku prosetou s práškem do pečiva. Rozetřeme na plech vyložený pečicím papírem a do růžova upečeme. Teplou roládu okamžitě svineme, vychladlou potřeme malinovým krémem. Ve 1/4 l mléka rozmícháme 1 malinový pudink a uvaříme. Ušleháme do pěny 250 g másla, 150 g moučkového cukru a po částech zašleháme vychladlý pudink. Potřeme roládu, svineme, potřeme krémem i po povrchu a posypeme mletými mandlemi.

13. PIŠKOTOVÁ ROLÁDA:

3 lžíce polohrubé mouky, 3 lžíce cukru, 3 vejce, vanilkový cukr. Vše smícháme, nalijeme na pečicí papír, pečeme asi 10 minut. Po upečení rychle srolujeme i s papírem. Po chvilce rozbalíme, potřeme šlehačkou a ananasovým kompotem, srolujeme a necháme ztuhnout v ledničce.

12. ROLÁDA S OŘECHOVOU NÁPLNÍ:

5 lžic polohrubé výběrové mouky, 5 lžic moučkového cukru, 5 vajec, 2-3 lžíce oleje. Žloutky utřeme s cukrem a olejem. Po lžících do hmoty přimícháme mouku, nakonec lehce zamícháme ušlehaný sníh z bílků. Těsto rozetřeme na pečící papír a upečeme rychle do růžova. Plát vyklopíme na utěrku posypanou moučkovým cukrem, odstraníme papír a pomocí utěrky svineme do rolády. Vychladlou rozvineme a potřeme džemem a ořechovou náplní. Svineme a po povrchu pocukrujeme. Umeleme nebo válečkem na nudle rozdrtíme 1 a půl balíčku dětských piškotů. Smícháme se 125 g změklého másla, trochou rumu a sekanými ořechy.

11. ČOKOLÁDOVÁ ROLÁDA Z BÍLKŮ:

60 g moučkového cukru, 60 g tuku, 60 g strouhaných neloupaných mandlí nebo oříšků, 40 g čokolády na vaření, 3 vejce, 5 bílků. Tuk utřeme s cukrem, žloutky a změklou čokoládou do pěny. Ze všech bílků ušleháme tuhý sníh a lehce jej vmícháme i s mandlemi do utřené hmoty. Těsto rozetřeme na silně vymazaný a hrubou moukou vysypaný plech asi na prst vysoko. Upečeme v mírné troubě, upečený plát opatrně sejmeme z plechu a položíme na o něco větší kus svačinového papíru. Společně s papírem sbalíme do rolády a necháme na plechu zcela vychladnout. Rozvineme, papír odstraníme a roládu potřeme ušlehanou smetanou ochucenou moučkovým cukrem s vanilkovým cukrem. Svineme a polijeme čokoládovou polevou, ozdobně vidličkou nebo špejlí narýhujeme či moučník necháme dobře vychladit. Do ušlehané smetany můžeme také přidat několik omytých, osušených a na kousky nakrájených jahod.

10. BÍLKOVÁ ROLÁDA:

100 g polohrubé mouky, 100 g cukru krupice, 9 bílků, 2 žloutky, 1 lžíce kakaa, 1 lžíce rumu, na špičku nože prášku do pečiva. Utřeme žloutek, cukr a rum. Pomalu přidáváme mouku prosátou s kakaem a opatrně vmícháme ušlehaný sníh z bílků. Plech vyložíme alobalem, který silně vymažeme tukem a těsto na alobal rozetřeme. Pečeme v předehřáté troubě asi minut. Ještě teplou roládu překlopíme na utěrku posypanou mletým cukrem, alobal sejmeme a roládu pomocí utěrky svineme. Vychladlou plníme ušlehanou šlehačkou s kousky ovoce nebo krémem.

9. OŘECHOVÁ ROLÁDA:

80 g mletých ořechů, 80 g moučkového cukru, 5 vajec, 1 vanilkový cukr. Ušleháme žloutky s cukrem a vanilkovým cukrem. Opatrně vmícháme ušlehaný sníh a mleté ořechy. Těsto rozetřeme na vymaštěný pečící papír. Pečeme ve vyhřáté troubě 10 minut. Necháme vychladnout, položíme na moučkovým cukrem posypanou utěrku a sejmeme papír. Vychladlou roládu potřeme ušlehanou smetanou a svineme. Polijeme čokoládovou polevou, po ztuhnutí polevy ozdobíme šlehačkou.

8. KAKAOVÁ ROLÁDA BEZ MOUKY:

4 lžíce pískového cukru, 2 lžíce kakaa, 4 vejce. Žloutky utřeme se 2 lžícemi cukru a kakaem. Z bílků a 2 lžic cukru ušleháme sníh, vmícháme do kakaové směsi. Plech silně vymažeme máslem a těsto nalijeme na střed plechu, ale neroztíráme. Upečeme ve středně vyhřáté troubě. Vychladlou roládu potřeme ušlehanou šlehačkou a svineme.

7. PĚNOVÁ KAKAOVÁ ROLÁDA:

100 g moučkového cukru, 2 polévkové lžíce kakaa, 5 vajec, 1/2 prášku do pečiva. Žloutky, cukr, kakao a prášek do pečiva ušleháme do pěny. Z bílků ušleháme tuhý sníh a lehce zamícháme do žloutkové směsi.  Na plech položíme alobal potřený olejem a vysypaný hrubou moukou. Nalijeme pěnovou hmotu a pečeme ve vyhřáté troubě asi 10-15 minut. Upečený horký plát těsta posypeme 2 vanilkovými cukry a svineme společně s alobalem. Vychladlou roládu, rozbalíme, naplníme sladkou ušlehanou šlehačkou a svineme. Posypeme cukrem nebo polijeme polevou (čokoládovou, citronovou).

6. VÝBORNÁ ROLÁDA SE ŠLEHAČKOU:

200 g moučkového cukru, 5 vajec, 2 lžíce kakaa, 1/4 litru šlehačky, ovoce. Ušleháme tuhý sníh z 5 bílků, ušleháme žloutky s cukrem do pěny a pomalinku vmícháme do připraveného sněhu. Nakonec opatrně vmícháme kakao. Na plech dáme alobal vymazaný sádlem a těsto rozetřeme. Po upečení stočíme roládu i s alobalem a necháme vychladnout. Roládu roztočíme, naplníme tuhou šlehačkou a kousky ovoce (čerstvé nebo kompotované), znovu stočíme a dáme do lednice ztuhnout.

5. ROLÁDA:

4 žloutky, 4 lžíce cukru krupice, 2 lžíce teplé vody, 2 lžíce oleje. Žloutky utřeme s cukrem do pěny, postupně přidáváme vodu a olej. Společně prosijeme 2 lžíce hladké mouky, 1 lžíci polohrubé mouky, 1 lžíci mletých ořechů, trochu vanilkového cukru, na špetku nože prášku do pečiva. Pomalu sypeme do žloutkové směsi a opatrně vmícháme sníh ze 4 bílků. Na plech položíme pečicí papír, vymažeme tukem, posypeme polohrubou moukou a rozetřeme rovnoměrně těsto. Pečeme v dobře vyhřáté troubě do zlatova. Teplý piškotový plát smotáme i s papírem a necháme vychladnout. Vychladlý potřeme máslovým krémem a svineme. Krém: 250 g moučkového cukru, 250 g tuku (Hera, máslo), trochu vanilkového cukru, 3 lžíce uvařeného pudinku. Máslo utřeme s tukem do pěny a postupně zašleháme vychladlý pudink.

4. ROLÁDA Z LUKANY:

400 g hladké mouky, 250 g tuku Lukana, 10 lžic studené vody, špetka soli. Vypracujeme těsto, necháme 20 minut v chladu odpočinout. Rozdělíme na 4 díly, každý vyválíme a naplníme různými nádivkami. Pečeme v mírně vyhřáté troubě.

3. RYCHLÁ PIŠKOTOVÁ ROLÁDA:

150 g polohrubé mouky, 100 g moučkového cukru, 5 vajec. Celá vejce s cukrem našleháme do pěny, postupně zašleháváme mouku. Na plech položíme pečicí papír vymaštěný máslem a rozetřeme těsto. Pečeme krátce ve vyhřáté troubě do slabě růžova, nesmí se vysušit. Upečený plát posypeme moučkovým cukrem a vyklopíme na čistou utěrku. Opatrně stáčíme, odstraňujeme papír. Rozvineme a znovu svineme ještě 2x, aby se roláda „vypařila“. Stočenou pak necháme vychladnout. Rozvineme, potřeme marmeládou nebo krémem a svineme do rolády.

2. PIŠKOTOVÁ ROLÁDA S ANANASEM:

3 lžíce polohrubé mouky, 3 lžíce moučkového cukru, 3 vejce, vanilkový cukr. Vejce ušleháme s cukrem, vmícháme mouku. Těsto nalijeme na pečicí papír a pečeme ve středně vyhřáté troubě asi 10 minut. Po upečení rychle srolujeme i s papírem, po chvilce rozbalíme a papír odstraníme. Potřeme ušlehanou šlehačkou a posypeme kousky nakrájeného a okapaného ananasového kompotu. Svineme a dáme do ledničky ztuhnout.

1. RYCHLÁ PIŠKOTOVÁ ROLÁDA:

4 lžíce moučkového cukru, 4 vejce, 4 lžíce kakaa. Cukr utřeme se žloutky a kakaem do husté pěny a vmícháme sníh z bílků. Na plech položíme alobal, potřeme tukem, posypeme moukou a nalijeme těsto. V předehřáté troubě pečeme asi 7 minut. Po mírném zchladnutí překlopíme na utěrku posypanou moučkovým cukrem. Potřeme náplní (nejlépe ušlehanou šlehačkou) a opatrně svineme.