Řezy s kakaem

Kakao je obvyklé označení pro semena kakaovníku (Theobroma) a z nich vyrobený prášek. Kakao je důležitým vývozním artiklem mnoha rozvojových zemí a slouží především jako základ čokolády. Ve své přirozené (neslazené) formě má extrémně hořkou chuť.

 

20. JEMNÉ ŘEZY BOHÉMKY:

250 g moučkového cukru, 120 g mletých ořechů, 12 bílků, 2 lžíce kakaa, 1 vanilkový cukr, špetka prášku do pečiva. Do tuhého sněhu z bílků zašleháme po částech cukr s kakaem, ořechy, vanilkový cukr a prášek do pečiva. Na plech vyložený pečicím papírem rozetřeme polovinu těsta a v mírně vyhřáté troubě upečeme. Ze zbylého těsta upečeme ještě dva pláty. Vychladlé slepujeme kakaovým krémem. Uvaříme kaši z 2,5 dl mléka, 2 lžic kakaa, 2 žloutků, 2 lžic hrubé mouky. Utřeme 250 g másla s 200 g moučkového cukru a postupně zamícháme vychladlou kaši. Na krém rozetřeme kakaovou polevu. Do kastrůlku nalijeme 7 lžic vody, přidáme 140 g krupicového cukru a vaříme 7 minut. Na mírném ohni rozpustíme 60 g ztuženého tuku, 2 lžičky kakaa, opatrně přiléváme vodu s cukrem a vymícháme dohladka. Když začne houstnout, rychle rozetřeme na moučník. Po zaschnutí krájíme na řezy.

19. NUGÁTOVÉ ŘEZY:

150 g polohrubé mouky, 180 g krupicového cukru, 6 vajec. Vyšleháme žloutky s cukrem, střídavě vmícháme mouku a sníh z bílků. Těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech (pečicí papír) a upečeme dorůžova. Vychladlý potřeme slabě marmeládou a nugátovou nádivkou. Svaříme 2,5 dl mléka se 2 lžícemi kakaa, 150 g krupicového cukru, 1 vanilkovým cukrem a 200 g másla. Do teplé hmoty zapracujeme 2 balíčky mletých piškotů a ochutíme rumem. Moučník polijeme čokoládovou polevou.

18. ČOKOLÁDOVÉ ŘEZY S RUMOVOU POLEVOU.

280 g polohrubé mouky, 200 g moučkového cukru, 280 g tuku, 8 vajec, 1 čokoláda na vaření, 1/2 lžičky prášku do pečiva. Utřeme tuk s cukrem a žloutky, vmícháme mouku s práškem do pečiva, strouhanou čokoládu a sníh z bílků. Těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech a upečeme. Vychladlé polijeme rumovou polevou. Utřeme 300 g moučkového cukru, 4 lžíce rumu, 4 lžíce horkého mléka. Do napůl zaschlé polevy nožem naznačíme velikost řezu, do středu každého zatlačíme půlku vlašského ořechu.

17. DVOUBAREVNÉ ŘEZY S KRÉMEM:

300 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 200 g tuku, 2 žloutky, 2 lžíce kakaa, 1/3 prášku do pečiva. Ze všech surovin vypracujeme těsto, dáme je na vymazaný plech, posypeme rozinkami, sekanými ořechy, kandovaným ovocem, nahrubo nasekanou čokoládou. Zalijeme piškotovým těstem. Utřeme 4 žloutky se 4 lžícemi moučkového cukru, 4 lžícemi polohrubé mouky a vmícháme tuhý sníh ze 4 bílků. Pečeme ve středně vyhřáté troubě asi 30 minut, necháme vychladnout a potřeme máslovým krémem. Vyšleháme nad parou 2 vejce a 2 lžíce moučkového cukru do husté pěny. Utřeme 200 g másla se 2 lžícemi moučkového cukru, postupně přidáváme vychladlou pěnu a dobře vyšleháme. Krém na moučníku vidličkou ozdobně narýhujeme a posypeme strouhanou čokoládou.

16. ČOKOLÁDOVÉ ŘEZY:

120 g polohrubé mouky, 120 g moučkového cukru, 80 g másla, 4 vejce, 140 g strouhané čokolády na vaření, 80 g sekaných rozinek (namočených v rumu), citronová kůra. Utřeme do pěny máslo s cukrem a žloutky, citronovou kůrou, vmícháme tuhý sníh z bílků, mouku a rozinky. Upečeme na vymazaném, vysypaném plechu, necháme vychladnout. Moučník pokropíme rumem (nebo koňakem), potřeme jemnou zavařeninou a polijeme čokoládovou polevou.

15. ČOKOLÁDOVÉ KOUSKY S RUMOVOU POLEVOU:

240 g polohrubé mouky, 150 g moučkového cukru, 240 g másla, 6 vajec, 150 g strouhané čokolády, 1 vanilkový cukr. Utřeme do pěny máslo s cukrem i vanilkovým a žloutky, vmícháme čokoládu, tuhý sníh z bílků a mouku. Těsto rozetřeme na plech vyložený pečicím papírem v tloušťce asi 1,5 cm a zvolna upečeme. Vychladlý moučník potřeme 2 lžícemi marmelády, poléváme rumovou polevou. Utřeme 200 g moučkového cukru s 1 lžící rumu a trochou vřelé vody. Když poleva na moučníku lehce ztuhne, vykrajujeme formičkami různé tvary a zdobíme podle fantazie.

14. SELMECKÉ KOSTKY:

180 g polohrubé mouky, 180 g moučkového cukru, 180 g másla, 6 vajec, citronová kůra. Utřeme máslo s cukrem a žloutky, vmícháme mouku a tuhý sníh z bílků. Těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech a upečeme. Vychladlé potřeme čokoládovým krémem. Utřeme 100 g másla, 100 g moučkového cukru, 1 žloutek, 2 tabulky změklé čokolády na vaření (nebo 2 lžíce kakaa). Nakrájíme na kostky, zdobíme oloupanou mandlí.

13. PRAŽSKÉ MANDLOVÉ TROJÚHELNÍČKY:

100 g moučkového cukru, 100 g másla, 6 vajec, 100 g mletých oloupaných mandlí, 100 g čokolády na vaření. Vyšleháme do pěny máslo s cukrem a žloutky, přidáme změklou čokoládu. Do směsi vmícháme vždy jednu lžíci ušlehaného sněhu z bílků a lžíci mandlí, dobře promícháme. Těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech a pečeme v mírné troubě. Po vychladnutí pokapeme rumem a potřeme žloutkovým krémem. Utřeme 60 g másla, 30 g moučkového cukru, 2 lžíce rumu, 2 vařené prolisované žloutky. Po ztuhnutí krému nakrájíme moučník na malé trojúhelníčky.

12. PAŘÍŽSKÉ KOSTKY:

3 lžíce hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 3 vejce, 50 g Solamylu, 20 g kakaa, 4 lžíce horké vody. Vyšleháme žloutky s cukrem a vodou, vymícháme tuhý sníh z bílků a pomalu zasypáváme moukou promíchanou se Solamylem a kakaem. Pečeme na plechu s vyšším okrajem vyloženým pečicím papírem. Po upečení vyklopíme, papír natrhneme (vyjde pára) a po vychladnutí sloupneme celý papír. Těsto potřeme kakaovým krémem. Ve vodní lázni šleháme do zhoustnutí 150 g krupicového cukru, 3 vejce, 3 lžíce kakaa, necháme vychladnout a postupně vyšleháme s 250 g utřeného másla. Moučník poléváme čokoládovou polevou, po ztuhnutí krájíme na kostky a zdobíme šlehačkou.     

11. KAKAOVÉ ŘEZY S MANDLOVOU NÁDIVKOU:

60 g hrubé mouky, 210 g moučkového cukru, 60 g mletých ořechů, 6 vajec, 5 lžic kakaa, 1 lžíce rumu. Celá vejce vyšleháme s cukrem do husté pěny (asi 20 minut). Přisypeme ořechy, mouku smíchanou s kakaem, přilijeme rum a vymícháme těsto. Rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech a upečeme. Vychladlý moučník rozkrojíme a naplníme mandlovou nádivkou, povrch pocukrujeme. Do 1/2 litru vařícího mléka dáme 1 vanilkový cukr, přisypeme 150 g mletých mandlí, odstavíme, přilijeme 1 lžíci rumu a necháme vychladnout. Vmícháme 150 g změklého másla a 150 g moučkového cukru.

10. VYKRAJOVANÉ ČOKOLÁDOVÉ PEČIVO:

120 g hladké mouky, 120 g moučkového cukru, 120 g másla, 3 vejce, 120 g čokolády na vaření. V míse nad parou rozetřeme čokoládu s cukrem, přidáme vejce a máslo. Dobře promícháme a přidáme mouku. Na vymazaný a moukou vysypaný plech rozetřeme těsto a upečeme ve středně teplé troubě. Ještě zatepla z těsta vykrajujeme různé tvary, potíráme je polevou (1/2 hrnku moučkového cukru, 1 lžíce horké vody, trochu rumu) a necháme zaschnout. Důležité je, aby těsto nevychladlo, pak se snadno láme.

9. ŘEZY MOUŘENÍN:

5 lžic polohrubé mouky, 6 lžic moučkového cukru, 2 lžíce oleje, 6 vajec, 2 lžíce kakaa, 4 lžíce horké vody. Do husté pěny ušleháme žloutky s cukrem, horkou vodou, vmícháme mouku. Kakao umícháme s olejem, přidáme do žloutkové směsi a opatrně vmícháme ušlehaný sníh. Těsto rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech a upečeme. Vychladlý plát nakrájíme na 3 pruhy, každý potřeme pikantní marmeládou a máslovým krémem. Ve vodní lázni šleháme do husta 2 vejce, 200g moučkového cukru, 1 vanilkový cukr. Utřeme do pěny 250 g másla a postupně zašleháme vychladlou vaječnou hmotu, ochutíme rumem. Řezy natřené krémem položíme na sebe, povrch potřeme krémem a posypeme strouhanou čokoládou nebo instantním kakaem.

8. PŘÍBRAMSKÉ ŘEZY:

300 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 100 g másla, 3-4 lžíce mléka, 1 lžíce kakaa, 1 prášek do pečiva. Vypracujeme těsto, vyválíme a rozdělíme na 2 části. Dáme péct. Mezitím si připravíme krém. Uvaříme pudink z 1/2 l mléka a vanilkového pudinkového prášku. Necháme vychladnout. Utřeme 200 g másla, 200 g mletého cukru, 1 žloutek a smícháme s uvařený studeným pudinkem. Na spodní upečené těsto namažeme větší část krému a na krém hustě poklademe jeden vedle druhého kulaté piškoty, které peroutkou hodně potřeme rumem, aby zvláčněly. Na piškoty namažeme zbylý krém a přiklopíme druhým těstem. Moučník potřeme polevou z čokolády na vaření a posypeme mletými ořechy nebo kokosem.

7. RUMOVÉ ČTVEREČKY:

160 g polohrubé mouky, 190 g moučkového cukru, 160 g másla, 5 vajec, 2 lžíce kakaa. Vejce s cukrem ušleháme do pěny, přidáme rozpuštěné, vychladlé máslo. Vmícháme mouku prosetou s kakaem a vše dobře promícháme. Těsto rozetřeme na vymazaný a moukou vysypaný plech. V předehřáté troubě upečeme. Ještě teplý moučník polijeme rumovou polevou. Utřeme 350 g moučkového cukru se 4 lžícemi rumu a 1 lžící vařící vody. Hladkou polevou potřeme moučník, až poleva ztuhne krájíme na čtverečky.

6. ČOKOLÁDOVÉ ŘEZY:

500 g hladké mouky, 4 lžíce moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, 250 g tuku, 5 žloutků, 1 dl mléka, 20 g droždí, 1/2 prášku do pečiva. Mouku smícháme s práškem do pečiva, přidáme cukr, vanilkový cukr, droždí vykynuté v mléce a rozdrobený tuk. Vypracujeme těsto, rozdělíme na 3 díly, rozválíme. Jeden rozválíme a položíme na vymazaný plech. Promícháme 100 g mletých ořechů se 150 g strouhaného kokosu, 150 g moučkového cukru, 1/2 balíčku vanilkového cukru a zapracujeme ušlehaný sníh z 5 bílků. Polovinu nádivky rozetřeme na vyválený plát, zakryjeme druhým plátem těsta. Potřeme zbytkem nádivky a zakryjeme třetím dílem. Upečeme ve vyhřáté troubě. Vychladlý moučník potřeme čokoládovou polevou. Ve vodní lázni rozpustíme v 1 dl vody 100 g nalámané čokolády a 100 g moučkového cukru.

5. PAŘÍŽSKÉ ŘEZY:

250 g polohrubé mouky, 250 g moučkového cukru, 125 g tuku (Hera), 4 lžíce kakaa, 3 vejce, 1/4 litru mléka, 1 vanilkový cukr, 1 prášek do pečiva, citronová kůra. Ušleháme vejce s cukrem, přidáme kakao, vanilkový cukr, citronovou kůru, změklý tuk. Do ušlehané směsi přidáme mléko a mouku prosátou s práškem do pečiva. Nalijeme na vymazaný a vysypaný plech a pečeme v předehřáté troubě asi 10 minut. Na horký upečený plát rozetřeme čokoládovou polevu. V mixéru nebo elektrickém šlehači ušleháme 1 vejce, 200 g moučkového cukru, 125 g tuku (Hera), 3 lžíce kakaa. Po ztuhnutí polevy nakrájíme na kostky, zdobíme šlehačkou, broskvemi nebo meruňkami.

4. ČOKOLÁDOVÉ KOSTKY:

160 g hrubé mouky, 160 g moučkového cukru, 160 g másla, 6 vajec, 160 g čokolády na vaření, 100 g mletých ořechů. Máslo, cukr, žloutky a změklou čokoládu (nad párou) ušleháme do pěny. Po trošce přidáváme mouku, ořechy a ušlehaný sníh. Lehce promícháme. Nalijeme na vymazaný a moukou vysypaný plech, pečeme v mírně vyhřáté troubě. Vychladlý moučník krájíme na kostky, polijeme čokoládovou polevou a na každý kousek položíme půlku vlašského ořechu.

3. ČOKOLÁDOVÉ ŘEZY:

140 g hladké mouky, 140 g moučkového cukru, 140 g másla, 6 vajec, 140 g čokolády na vaření. Žloutky vyšleháme s cukrem, změklým tukem a změklou čokoládou do pěny. Po částech přidáváme mouku a opatrně vmícháme ušlehaný sníh z bílků. Těsto rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech do vrstvy asi 1,5 cm. Upečeme v hodně vyhřáté troubě. Plát necháme vychladnout, potřeme meruňkovou zavařeninou a rozkrojíme na 2 poloviny. Jednu polovinu potřeme čokoládovou polevou. Rozehřejeme 90 g ztuženého tuku, přidáme 160 g nalámané čokolády na vaření a vymícháme do hladké, lesklé polevy. Až poleva ztuhne, nakrájíme na řezy asi 8 cm dlouhé a 5 cm široké. Na druhou polovinu moučníku rozetřeme ušlehanou smetanu a pokryjeme nakrájenými řezy s čokoládovou polevou. Dokrojíme spodní část, na každý řez nastříkáme šlehačkovou pusinku a ozdobíme kompotovanou třešní, višní nebo jahodou.

2. ČOKOLÁDOVÝ ŘEZ S MANDLEMI:

Ve vodní lázni rozpustíme 200 g čokolády na vaření a 200 g másla. Za stálého míchání přidáme 200 g ml. cukru, 6 vajec, 200 g oloupaných nasekaných mandlí a 200 g hl. mouky s 1 lžičkou kypřícího prášku. Těsto nalijeme do hlubší formy vyložené papírem a pečeme na spodní část trouby. Vlažný koláč vyklopíme, odstraníme papír, povrch i boky potřeme zahřátým meruňkovým džemem a necháme vychladit. Polijeme čokoládovou polevou a necháme ztruhnout. Na povrch dortu položíme šikmo 2 cm široké pásky papíru a celý moučník posypeme kakaem. Pásky odstraníme.

1. ČOKOLÁDOVÉ ŘEZY:

300 g hl. mouky, 200 g ml. cukru, 50 g másla, 1 žloutek, 1 lžíce kakaa, trochu mléka, 1 lžíce amonia ( cukrářské droždí) nebo jedlé sody – vypracujeme těsto , rozdělíme na dva díly, každý vyválíme, a zvlášť upečeme. Vychladlý plát pokapeme rumem, potřeme polovinou krému (v 1/2 l mléka rozšleháme 3 žloutky, 4 lžíce Solamylu, uvaříme hustou kaši, necháme vychladnout. Utřeme 250 g másla a 250 g ml. cukru a přidáme kaši) a poklademe hustě dětskými piškoty namočenými v rumu. Zatřeme zbytkem krému. Přiklopíme druhým plátem a polijeme čokoládovou polevou z 80 g másla, 80 g ml. cukru, 3 lžic kakaa, 3 lžic mléka, 1 lžíce Solamylu, které vymícháme na mírném ohni.