Řezy s kávou

Káva je obvykle horký nápoj z plodů kávovníku. Označuje také prášek, který se k výrobě nápoje používá. Ten se získává mletím pražených semen kávovníku.
Káva je charakteristická svou silnou vůní a černou barvou. Obsahuje mimo jiné alkaloid kofein, který povzbuzuje srdeční činnost a pro jeho povzbuzující účinky se káva pije především. Káva zvyšuje krevní tlak.

 

15. KÁVOVÉ ŘEZY S JABLKY:

700 g polohrubé mouky, 5 lžic moučkového cukru, 250 g Hery, 1 vejce, 2 lžíce instantní kávy, 8 lžic mléka, 1 prášek do pečiva. Vypracujeme těsto (kávu rozmícháme v mléce), rozdělíme na dva díly, jeden dáme ztuhnout do ledničky. Druhý díl vyválíme, položíme na vymazaný plech, rozetřeme jablečnou náplň. Nastrouháme nahrubo 1,5 kg oloupaných jablek, přidáme 3 vanilkové pudinky, 2 lžíce instantní kávy, moučkový cukr. Na jablečnou náplň nastrouháme vychlazené těsto a upečeme.

14. BEZÉ ŘEZY:

100 g polohrubé mouky, 100 g mletých ořechů, 100 g krupicového cukru, 10-12 bílků. Ušleháme tuhý sníh z bílků a cukru, vmícháme po částech mouku a ořechy. Těsto rozetřeme na dva plechy vyložené pečicím papírem a vysypané vrstvou moučkového cukru. Pečeme (spíše sušíme) v mírně vyhřáté troubě až okraje zrůžoví. Jeden upečený plát potřeme kávovým krémem. Druhý plát předem nakrájíme na obdélníčky a poklademe na krémovou vrstvu. Necháme v chladu ztuhnout, pak dokrojíme jednotlivé kusy. Rožek obdélníčku máčíme v čokoládové polevě.

13. MOCCA ŘEZY:

600 hladké mouky, 150 g krupicového cukru, 150 g tuku, 1 vejce, mléko podle potřeby, 1 prášek do pečiva. Vypracované těsto rozdělíme na 3 díly, každé vyválíme na velikost plechu a upečeme na pečicím papíru. Jeden plát potřeme marmeládou a kávovou nádivkou. Rozdrobíme druhý upečený plát, zalijeme 2,5 oslazené černé kávy, trochou rumu a zapracujeme 125 g tuku. Zakryjeme třetím plátem a polijeme čokoládovou polevou.

12. KAKAOVO-KÁVOVÉ ŘEZY:

300 g polohrubé mouky, 200 g moučkového cukru, 100 g tuku, 3 lžíce oleje, 2 vejce, 2 lžíce kakaa, 1 lžíce mleté kávy, 2,5 dl mléka, 1 prášek do pečiva. Vejce ušleháme s cukrem, kakaem, změklým tukem a kávou. Pak zašleháme olej, přidáme mléko a mouku prosetou s práškem do pečiva. Těsto rozetřeme do vymazaného a moukou vysypaného většího plechu a v předehřáté troubě upečeme. Ještě teplý moučník potřeme čokoládovou polevou. Utřeme 180 g moučkového cukru s 5 lžícemi rumu, přidáme 1 lžíci kakaa a 100 g změklého másla, až je poleva lesklá a hladká. Můžeme posypat kokosem.

11. KÁVOVÉ ŘEZY:

600 g hladké mouky, 250 g moučkového cukru, 250 g tuku, 2 vejce, trocha mléka, 1 prášek do pečiva. Vypracujeme těsto, rozdělíme na 3 díly. Každý vyválíme a zvlášť upečeme. Jeden upečený díl podrtíme, smícháme s několika lžícemi silné černé kávy, 100 g másla, dochutíme rumem. Jeden díl potřeme marmeládou, kávovou nádivkou a přiklopíme druhým dílem, také potřeným marmeládou. Řezy potřeme polevou (čokoládovou, bílou, citronovou). Necháme v chladu asi 4 dny rozležet. Když se rozleží, jsou výborné.

10. NANUKOVÉ ŘEZY:

200 g hrubé mouky, 200 g moučkového cukru, 100 g mletých oříšků, 4 žloutky, 7 velkých lžic uvařené zrnkové kávy i s lógrem, sníh z 5 bílků. Vyšleháme žloutky s cukrem, přidáme ořechy, kávu, mouku a bílkový sníh. Těsto rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech s vyšším okrajem. Pečeme ve středně vyhřáté troubě. Vychladlý moučník potřeme máslovým krémem. Ve 1/4 litru mléka rozmícháme 1 žloutek a 3 lžíce škrobové moučky Maizena. Uvaříme, necháme vychladnout a po lžících vmícháme do 250 g másla utřeného s 200 g moučkového cukru. Necháme ztuhnout v chladničce, pak potřeme čokoládovou polevou. Do teplé vody postavíme nádobu s 5 velkými lžícemi mléka. Zahříváme, až je mléko horké vmícháme 120 g moučkového cukru a 60 g kakaa. Odstavíme, vmícháme 120 g másla a našleháme.

9. MOCCA ŘEZ:

300 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 50 g másla, 1 vejce, 1 lžíce kakaa, 5 lžic mléka, 1 prášek do pečiva. Mouku prosijeme s práškem do pečiva a kakaem, přidáme ostatní suroviny a vypracujeme těsto. Rozdělíme na dvě poloviny a každou vyválíme na velikost plechu. Pečeme rychle (7 minut) každou zvlášť na vymazaném plechu v předem vyhřáté troubě. Upečený plát potřeme nastavovaným máslovým krémem. V 1/2 litru mléka rozmícháme 1 vanilkový cukr, 5 lžic Solamylu (škrobové moučky), uvaříme do husta a necháme vychladnout. Postupně zašleháme do 200 g másla utřeného s 200 g moučkového cukru. Na plát potřený polovinou krému naskládáme dětské piškoty, pokropíme je silnou kávou s rumem a zatřeme zbytkem krému. Přiklopíme upečeným druhým těstem. Polijeme kakaovou polevou (rozmícháme do hladka 80 g másla, 80 g moučkového cukru, 1 lžíci vlažného mléka, 1 lžíci kakaa, 1 lžíci Maizeny – nevaříme).

8. OŘECHOVÝ ŘEZ S KÁVOVOU NÁPLNÍ:

120 g hladké mouky, 180 g moučkového cukru, 100 g mletých lískových (vlašských) ořechů, 6 bílků. Ušleháme bílky s cukrem do tuhého sněhu. Vmícháme opatrně mouku smíchanou s ořechy a rozetřeme polovinu těsta na vymazaný, vysypaný plech. Rychle upečeme do růžova. Upečeme i druhou část těsta. Každý plát rozkrojíme na polovinu, promažeme kávovým krémem (naskládáme na sebe). Uvaříme kaši z 1/2 litru mléka, 5 lžic hrubé mouky. Našleháme do pěny 250 g másla, 2 vanilkové cukry, 1 lžičku jemně pomleté kávy a vmícháme po lžících vychladlou kaši. Krémem spojené těsto potřeme i po povrchu a polijeme pramínkem čokoládové polevy.

7. MOUČNÍK NESCAFÉ:

300 g polohrubé mouky, 200 g moučkového cukru, 100 g rozpuštěného másla, 3 lžíce oleje, 2 vejce, 1 lžíce Nescafé, 3 lžíce kakaa, 1/4 litru mléka, 1 lžíce rumu, 1 prášek do pečiva. Mouku s práškem do pečiva, kakaem, Nescafé a cukrem prosijeme do mísy. Přidáme vejce rozkvedlaná v mléce, olej, rozpuštěný tuk a rum. Promícháme a těsto nalijeme na vymazaný a moukou vysypaný plech. Upečený ještě teplý moučník polijeme čokoládovou polevou. Do 120 g rozpuštěného tuku dáme 200 g moučkového cukru, 1 vrchovatou lžíci kakaa, 1 lžíci rumu a 1 žloutek. Do hladka vymícháme a rozetřeme na těsto, můžeme posypat kokosem nebo mletými ořechy.

6. BABIČČINY ŘEZY:

600 g hladké mouky, 250 g moučkového cukru, 150 g tuku, 2 vejce, trochu mléka, 1 prášek do pečiva. Vypracujeme těsto, rozválíme na 3 díly a upečeme. Jeden upečený plát rozdrobíme, polijeme silnou kávou, rumem a necháme odležet. Utřeme kousek másla s vanilkovým cukrem, přidáme do směsi a vymícháme nádivku. Zbylé pláty potřeme pikantní marmeládou, na jeden plát rozetřeme nádivku a zakryjeme druhým plátem. Polijeme čokoládovou polevou a necháme několik dnů uležet. Krájíme na řezy.

5. KÁVOVÉ ŘEZY:

80 g pol. mouky, 100 g ml. cukru, 100 g ml. ořechů, 4 vejce, 2 lžíce černé kávy, 1/2 kypřícího prášku. Utřeme žloutky, cukr a kávu, vmícháme mouku s práškem do pečiva, ořechy a sníh z bílků. Upečeme na vym a vys plechu. Vychladlé překlopíme napůl a spojíme kávovým krémem – utřeme 100 g másla, 80 g ml. cukru, 1 van. cukr a trochu černé kávy. Moučník polijeme čokoládovou polevou (150 g čokolády utřeme s 1 lžící van. cukru, 4-5 lžícemi teplé vody ).

4. KÁVOVÉ ŘEZY:

1 balíček listového těsta rozdělíme na 2 díly, každý tence rozválíme a upečeme na plechu opláchnutém vodou. Upečené spojíme tvarohovým krémem: v 1/2 l mléka rozmícháme 2 vanil. pudinky a uvaříme. 120 g másla utřeme se 100 g ml. cukru, 250 g tvarohu a smícháme s prochladlým pudinkem. Vymíchaný krém dochutíme instantní kávou. Řezy polijeme čokoládou.

3. KÁVOVÁ CIHLA:

4 žloutky, 180 g kryst. cukru, 3 lžíce horké silné kávy vyšleháme, přidáme 180 g hr. mouky, 1 kypřící prášek a sníh ze 4 bílků. Upečeme na vys a vym plechu. V trošce mléka rozmícháme 1 žloutek a 3 lžíce hr. mouky, vlijeme do 250 ml vařícího mléka a uvaříme. 200 g másla a 200 g ml. cukru vyšleháme, přidáme kaši a 1 lžičku ml. kávy. Vychladlé těsto rozkrojíme podélně napůl a potřeme krémem. Položíme na sebe a posypeme 50 g ml. ořechů.

2. ANGLICKÉ ŘEZY:

7 žloutků, 7 lžic ml. cukru vyšleháme, přidáme 7 lžic hr. mouky a 1/2 prášku do pečiva, sníh z bílků, vylijeme na vym a vys plech a upečeme. Ve 250 ml mléka  rozmícháme 4 lžíce hr. mouky, 2 lžíce kakaa, 1 lžíci kryst. cukru a uvaříme hustou kaši. Do vychladnuté vmícháme 200 g másla a vyšleháme. Upečený plát potřeme marmeládou a částí krému. Do 250 ml uvařené studené kávy přidáme rum, postupně do ní namáčíme piškoty a skládáme na krém. Piškoty potřeme zbývajícím krémem a polijeme čokoládovou polevou.

1. DIPLOMATICKÉ ŘEZY:

300 g hl. mouky, 100 g ml. cukru, 40 g tuku, 1 vejce, 1 lžíce kakaa, 1/2 prášku do peč, 4-7 lžic mléka – zpracujeme těsto, necháme chvíli odpočinout a vyválíme 2 stejné placky a na papíře upečeme. Utřeme 200 g másla, 150 g ml. cukru, 1 žloutek, 1 van. cukr, rum a vychladlou kaši (1/2 l mléka, 6-7 lžic pol. mouky – uvaříme kaši a necháme vychladnout). Na jednu placku dáme polovinu krému, poklademe piškoty namočenými v kávě a rumu, potřeme zbytkem krému a přiklopíme druhou plackou. Necháme 1 den odležet, pocukrujeme.