Řezy s pudinkem

Pudink (též puding, z anglického pudding) je sladký zákusek, který se připravuje z mléka, cukru a pudinkového prášku (který se skládá hlavně ze škrobu). Škrob se používá buď bramborový nebo kukuřičný. Nejkvalitnější pudingy jsou ty, které obsahují pouze kukuřičný škrob. Jelikož puding neobsahuje lepek, je vhodný pro bezlepkovou dietu.

 

25. VÝBORNÝ KRÉMOVÝ ZÁKUSEK:

200 g polohrubé mouky, 200 g moučkového cukru, 10 lžic oleje, 4 vejce, 10 lžic horké vody, 1/2 prášku do pečiva. Vyšleháme žloutky s cukrem, přilijeme olej, vodu a mouku s práškem do pečiva. Vmícháme ušlehaný sníh z bílků. Piškotové těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech a pečeme při teplotě 160 °C. Uvaříme pudink ze 3/4 litru mléka, 3 vanilkových pudinků, 250 g moučkového cukru a necháme vychladnout. Postupně vmícháme 3 zakysané smetany. Upečený, vychladlý piškot potřeme džemem a půlkou pudinkového krému. Poklademe piškoty namočenými v kávě s trochou rumu. Na piškoty natřeme zbytek krému a necháme v chladničce ztuhnout. Před podáváním zdobíme šlehačkou.

24. PUDINKOVÉ ŘEZY:

3 vanilkové pudinky, 200 g moučkového cukru, 2 dl oleje, 3 vejce. Utřeme žloutky s cukrem, olejem, vanilkovými pudinky a vmícháme sníh z bílků. Těsto rozetřeme na plech vyložený pečicím papírem a upečeme. Upečeme ještě jedno stejné těsto, jen místo vanilkových pudinků dáme čokoládové pudinky. Oba pláty slepujeme krémem, proložíme okapaným kompotovaným ovocem. Povrch potřeme také krémem, postříkáme čokoládovou polevou a posypeme kokosem.

23. KARAMELOVÉ ŘEZY:

4 dl polohrubé mouky, 4 dl krystalového cukru, 2 dl oleje, 4 vejce, 2 lžíce kakaa, 1 prášek do pečiva, čokoládová poleva. Vodu s cukrem a kakaem uvaříme na sirup a necháme vychladnout. Rozšleháme vejce, přilijeme sirup, přidáme mouku s práškem do pečiva a nakonec vmícháme olej. Vylijeme na vymazaný, vysypaný plech a upečeme. Vychladlé potřeme karamelovým krémem. 300 g krystalového cukru, 1,5 dl vody, 5 dl mléka, 2 pudinkové prášky, 2 žloutky, 250 g másla, 50 g sekaných ořechů. Cukr rozpustíme na karamel, zalijeme vodou a rozvaříme. V mléce rozšleháme žloutky, pudink a za stálého míchání přiléváme do karamelu. Uvaříme hustou kaši, necháme vychladnout. Do vyšlehaného másla postupně vmícháme kaši a ořechy. Řezy potřené krémem poléváme čokoládovou polevou.

22. SVÁTEČNÍ PUDINKOVÉ ŘEZY:

3 vanilkové pudinky, 180 g krupicového cukru, 6 vajec, 1/4 prášku do pečiva. Vyšleháme žloutky s cukrem, přidáme pudinky s práškem do pečiva a sníh z bílků. Těsto rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech a upečeme. Piškotový plát potřeme marmeládou a poklademe těsně vedle sebe kulatými piškoty namočenými střídavě do silné černé kávy a rumu. Potřeme je máslovým krémem. Usmažíme světlou jíšku ze 3 lžic hladké mouky a 30 g másla. Necháme vychladnout, zamícháme 2,5 dl mléka a povaříme do zhoustnutí. Utřeme 250 g másla a 200 g moučkového cukru, postupně zašleháme vychladlou směs. Poléváme čokoládovou polevou ze 100 g moučkového cukru, 100 g Omegy, 60 g kakaa a 6 lžic mléka.

21. JEMNÉ ŘEZY S KRÉMEM:

300 g polohrubé mouky, 300 g moučkového cukru, 200 g másla, 6 vajec, 10 lžic mléka, 1 prášek do pečiva. Utřeme žloutky s cukrem, máslem, přidáme mouku prosetou s práškem do pečiva a mléko. Vmícháme sníh z bílků a těsto rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech. Uvaříme pudink z 3/4 l mléka a 2 vanilkových pudinků, přidáme 3 lžíce cukru. Vlahý rozetřeme na těsto a pečeme asi 25-30 minut při 180 °C. Vychladlý moučník potřeme 2,5 dl ušlehané šlehačky smíchané se 3 vanilkovými cukry a 3 zakysanými smetanami. Na krém poházíme nakrájené jahody.

20. LÁZEŇSKÉ KOSTKY:

200 g polohrubé mouky, 180 g moučkového cukru, 6 vajec, hrst mletých ořechů, 1/2 prášku do pečiva. Utřeme žloutky s cukrem, střídavě vmícháme mouku s práškem do pečiva, ořechy a sníh z bílků. Těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech a zprudka upečeme při teplotě 200 °C. Vychladlý moučník potřeme kávovým krémem. Uvaříme pudink z 3/4 litru mléka, 3 karamelových pudinků (mandlových) a hodně osladíme. Vychladlý vyšleháme s 250 g másla, 250 g tuku Hera, 2 lžícemi Nescafé (rozpouštěné v troše teplé vody), 2 lžícemi rumu. Na krém rozetřeme vrstvu ušlehané sladké šlehačky a posypeme mletými ořechy nebo kakaem.

19. ŘEZY S „PILINAMI“:

300 g polohrubé mouky, 180 g krupicového cukru, 250 g tuku Hera, 1 zakysaná smetana, 3 vejce, 50 g kakaa, 1 prášek do pečiva. Vypracujeme těsto a v předehřáté troubě  pečeme asi 30 minut. Vychladlé potřeme pudinkovým krémem. Uvaříme pudink z 1 litru mléka a 2 balíčků smetanového pudinkového prášku a necháme vychladnout. Přimícháme 2 kelímky zakysané smetany a želatinu (z 1/2 sáčků, připravenou podle návodu), osladíme podle chuti. Krém posypeme vychladlými „pilinami“. Opražíme dorůžova 100 g strouhaného kokosu, 100 g másla, 50-100 g moučkového cukru. Piliny trochu rukou přitlačíme, aby neopadávaly. Necháme nejméně 2 hodiny uležet v chladu.

18. ŘEZY S RUMOVÝMI PIŠKOTY:

300 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 50 g tuku, 1 vejce, 6 lžic mléka, 1/2 lžičky kakaa, 1/2 prášku do pečiva. Mouku prosejeme s práškem do pečiva, kakaem, přidáme ostatní suroviny. Dobře vypracované těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech a upečeme. Vychladlé potřeme krémem. Utřeme 200 g másla (Hera) s 200 g moučkového cukru a po částech zašleháme 1 uvařený vanilkový pudink bez cukru (podle návodu). Do krému naskládáme 1 balíček dětských piškotů, hodně pokapeme rumem a pocákáme čokoládovou polevou.

17. RUMÁK:

450 g hladké mouky, 200 g moučkového cukru, 100 g másla, 1 vejce, 2 lžíce kakaa, 1 lžička amonia (cukrářské droždí). Do mouky proseté s kakaem dáme cukr, vejce, změklé máslo a amonium rozpuštěné v troše vody. Vypracujeme hladké těsto, rozdělíme na polovinu, vyválíme a každou zvlášť upečeme na vymazaném plechu. Uvaříme pudink z 1/3 litru mléka, 2 žloutků, 2 vanilkových pudinků, 2 vanilkových cukrů, necháme vychladnout. Utřeme 500 g tuku (Hera, máslo, Zlatá Haná) s 250 g moučkového cukru a vyšleháme s vychladlým pudinkem. Jeden upečený díl potřeme pikantní marmeládou, poklademe piškoty namočenými v rumu a natřeme polovinou krému. Na krém opatrně rozetřeme marmeládu, znovu položíme piškoty a dáme zbytek krému. Zakryjeme druhým dílem, polijeme čokoládovou polevou. Necháme alespoň 2 dny rozležet.

16. ŘEZY „FLORIDA“:

100 g polohrubé mouky, 50 g moučkového cukru, 5 žloutků, 2 lžíce kakaa, 1/2 prášku do pečiva. Všechny suroviny ušleháme a těsto upečeme na plechu vyloženém pečícím papírem. Vychladlé potřeme žloutkovým krémem. Ve 2 dl mléka rozšleháme 5 žloutků, 2 lžíce hladké mouky, 1 vanilkový cukr a uvaříme ve vodní lázni. Vychladlý pudink vyšleháme s 250 g másla na lehký krém. Na krémem potřený moučník navršíme sladký sníh. Ve vodní lázni vyšleháme 5 bílků a 250 g moučkového cukru. Povrch posypeme strouhanou čokoládou.

15. PIŠKOTOVÉ ŘEZY:

150 g polohrubé mouky,180 g krupicového cukru, 2-3 lžičky oleje (nebo rozpuštěného másla), 6 vajec. Vypracujeme piškotové těsto a upečeme v předehřáté troubě. Vychladlé potřeme krémem z 1 ušlehané šlehačky, do které zamícháme 2 zakysané smetany a vanilkový cukr. Na krém rozetřeme vychladlý rosol a necháme ztuhnout. 2 vanilkové pudinky uvaříme v 3/4 litru vody, odstavíme a zamícháme 4-5 lžic cukru (podle chuti), 1 Tang (černý rybíz, broskvový). Krájíme na řezy, můžeme ozdobit šlehačkou.

14. PUDINKOVÉ ŘEZY:

200 g hladké mouky, 200 g moučkového cukru, 1 dl oleje, 4 vejce, 1 dl vody, 1 prášek do pečiva. Vejce našleháme s vodou, cukrem, olejem, přidáme mouku prosetou s práškem do pečiva. Vypracujeme hladké těsto, rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech. Uvaříme pudink z 1 litru mléka, 3 vanilkových pudinků, vanilkového cukru, moučkového cukru podle chuti a nalijeme na syrové těsto. Společně upečeme, necháme lehce vychladnout. Na vlažné těsto rozetřeme 2-3 zakysané smetany rozmíchané
s 1 vanilkovým cukrem. Můžeme zdobit ovocem.

13. LEDOVÉ KOSTKY:

8 bílků vyšleháme s 8 lžícemi moučkového cukru. Vmícháme 8 lžic polohrubé mouky. Pečeme na vymazaném a vysypaném plechu v mírně vyhřáté troubě. Na vychladlý korpus natíráme náplň (vše děláme na plechu). Náplň: uvaříme zvlášť 1 vanilkový pudink se 3 dl mléka a zvlášť 1 kakaový pudink se 3 dl mléka (2 minuty) a necháme vychladnout. Vyšleháme 8 žloutků se 4 lžícemi moučkového cukru a zvlášť vyšleháme 500 g tuku (Perla, Hera) se 4 lžícemi moučkového cukru. Po vyšlehání spojíme a rozdělíme na polovinu. Do jedné části vešleháme vanilkový pudink, do druhé části kakaový pudink. Na vychladlý korpus natřeme krém kakaový a na něj vanilkový. Na povrch nastrouháme čokoládu (nebo na povrch krému můžeme natřít ušlehanou smetanu a potom nastrouhat čokoládu). Krájíme na kostky.

12. LŽÍCOVÝ ŘEZ:  

8 lžic hl.mouky, 8 lžic polohr. mouky, 8 lžic ml. cukru, 8 lžic oleje, 8 lžic mléka, 3 vejce, 1 prášek do pečiva – vše smícháme, vylijeme na vym a vys plech, poklademe  oloupanými a  nakrájenými jablky a upečeme. Teplé polijeme pudinkem a čokoládou.

11. VANILKOVÝ MOUČNÍK S ANANASEM:

200 g výběrové polohrubé mouky, 200 g moučkového cukru, 4 vejce, 8 lžic horké vody. Žloutky utřeme s cukrem, šleháme s horkou vodou. Pomalu přisypáváme mouku, vmícháme sníh z bílků. Piškotové těsto rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech. Posypeme nakrájeným okapaným kompotovaným ananasem a ve středně vyhřáté troubě upečeme. Na horký upečený moučník rozetřeme uvařený vanilkový pudink z 1/2 litru mléka a necháme vychladnout. 

10. KRÉMOVÝ MOUČNÍK S OVOCEM:

180 g polohrubé mouky, 180 g moučkového cukru, 3 vejce, 2 lžíce vlažné vody, 1 vanilkový cukr, 1 prášek do pečiva. Vyšleháme vejce s cukrem a teplou vodou, vmícháme mouku prosetou s práškem do pečiva a vanilkovým cukrem. Těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech a upečeme do růžova. V 1 litru mléka rozmícháme 3 vanilkové pudinky, 1 vanilkový cukr a uvaříme. Do teplého pudinku zašleháme 250 g tuku (máslo, Hera). Horký vanilkový krém rozetřeme na opečený moučník a poházíme okapaným kompotovaným ovocem. Moučník necháme důkladně vychladnout, pak teprve krájíme.

9. MOUČNÍK 3 BIT:

300 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 1 dl oleje, 2 vejce, 1/4 litru vlažného mléka, 2 lžičky kakaa, 1 prášek do pečiva. Žloutky vyšleháme s cukrem do pěny, postupně přidáváme mléko, olej a mouku prosetou s práškem do pečiva. Vmícháme ušlehaný sníh z bílků a těsto rozetřeme na vymazaný a polohrubou moukou vysypaný plech. Piškotové těsto upečeme do růžova. V 1/2 litru mléka rozšleháme 2 pudinky „Zlatý klas“ (mohou být i normální vanilkové, ale nejlépe chutná „Zlatý klas“ ze Slovenska). Přidáme 2 vanilkové cukry a uvaříme tuhý pudink. Do vychladlého zašleháme 150 g změklého másla a 100 g moučkového cukru. Vychladlý moučník potřeme máslovým krémem a poklademe 2 balíčky sušenek Be–Be. Na sušenky rozetřeme karamelový krém. Vaříme 2 hodiny ve vodě uzavřenou plechovku slazeného mléka SALKO. Do vychladlého karamelu zašleháme 250 g másla. Karamelový krém postříkáme čokoládovou polevou a necháme ztuhnout.

8. ŘEZY „PAPOUŠEK“:

350 g polohrubé mouky, 200 g moučkového cukru, 250 g rozpuštěného tuku (Hera), 1 šlehačka, 5 vajec, 1 pudink vanilkový, 1 pudink malinový, 1 pudink kakaový, 1 vanilkový cukr, 1 prášek do pečiva. Vejce ušleháme s moučkovým i vanilkovým cukrem, vmícháme rozpuštěný tuk, šlehačku, mouku prosetou s práškem do pečiva. Dobře promíchané těsto rozdělíme na tři díly, každý obarvíme jinym pudinkem. Obarvená těsta střídavě klademe na vymazaný a vysypaný plech. Upečeme ve středně vyhřáté troubě. Ještě teplý moučník polijeme 2 dl rumu, ve kterém jsme rozmíchali 1 dl ovocného sirupu. Povrch polijeme citronovou nebo rumovou polevou.

7. LEVNÉ KRÉMOVÉ ŘEZY:

300 g hladké mouky, 220 g tuku (Hera, máslo), 2 žloutky, 1/8 litru studené vody. Vypracujeme těsto, rozdělíme na polovinu. Každý díl vyválíme na plát a zvlášť upečeme na vymazaném plechu. Na vychladlý plát rozetřeme žloutkový krém. Ve 1/4 litru mléka rozšleháme 2 žloutky a společně s 1 vanilkovým pudinkem uvaříme do husta. Utřeme 200 g másla se 130 g moučkového cukru a po částech zašleháme vychladlý pudink. Na krém položíme druhý upečený plát, zatížíme a necháme do druhého dne v chladničce rozležet.

6. JABLEČNÉ ŘEZY S PUDINKEM:

1 kg nakrájených oloupaných jablek, 2 lžíce škrobové moučky, 4 lžíce rozinek, 1 vanilkový cukr. Balíček listového těsta rozdělíme na 3 díly. Dva díly vyválíme a položíme na plech vyložený pečicím papírem tak, aby ještě 2 cm těsta přesahovaly okraj plechu. Jablka promícháme se škrobovou moučkou, vanilkovým cukrem, rozinkami (nejlepší jsou naložené v rumu) a rozložíme na těsto. Uvaříme pudink z 1 litru mléka, 2 vanilkových pudinků a 4 lžic krystalového cukru. Necháme trochu vychladnout a nalijeme na těsto. Přikryjeme rozváleným zbytkem těsta, okraje dobře utěsníme, povrch propícháme a pečeme v předem vyhřáté troubě asi 20 minut při 220 °C.

5. VATOVÉ ZÁKUSKY S CITRONOVÝM KRÉMEM:

Nad parou šleháme 6 vajec a 200 g kryst. cukru. Necháme vychladnout a vmícháme 140 g Solamylu a 1/2 kypřícího prášku. Rozetřeme na vym a vys plech a upečeme. 250 ml vody uvaříme se 2 lžičkami kryst. cukru. Ve 250 ml vody rozmícháme 4 žloutky, kůru a šťávu ze 2 citronů a 4 lžíce Solamylu. Směs za stálého míchání vlijeme do sirupu a uvaříme hustý pudink. Teplý ho vylijeme na upečené těsto a rozetřeme. Ze 4 bílků a 200 g ml. cukru ušleháme nad parou sníh, natřeme ho na vlažný krém a povrch posypeme strouh. čokoládou. Dáme ztuhnout a krájíme na řezy.

4. RŮŽOVÉ ŘEZY:

7 bílků, 8 lžic kryst. cukru – ušleháme tuhý sníh, postupně vmícháme žloutky, 4 balíčky jahodového nebo malinového pudinku a 1/2 prášku do pečiva. Těsto rozetřeme na vym a vys plech a upečeme. V 500 ml mléka rozmícháme  2 balíčky vanil. pudinku a uvaříme hustou kaši. Do vychladlé přidáme 250 g másla vyšlehaného se 150 g ml. cukru a vše ještě ručně vyšleháme. Těsto rozkrojíme na dvě části, jednu potřeme krémem a přikryjeme druhou. Povrch polijeme jahodovou nebo malinovou polevou v prášku, kterou připravíme podle návodu. Až ztuhne, krájíme řezy.

3. ZÁKUSEK BE–BE:

Vyšleháme 3 žloutky, 1 van .cukr, 180 g ml. cukru a 2 lžíce vlažné vody do pěny. Vmícháme 180 g pol. mouky, 1 kypřící prášek, sníh z bílků a nalijeme na vym a vys plech. Upečeme a ještě teplý potřeme teplým vanilkovým krémem (uvaříme pudink z 1 l mléka, 3 vanil. pudinků a 1 van. cukru. Do teplého vmícháme 250 g másla). Poklademe sušenkami Be–Be a vychladlý polijeme čokoládovou polevou.

2. VANILKOVÉ ŘEZY:

250 g hl. mouky, 250 g pol. mouky, 120 g ml. cukru, 200 g tuku, 2 vejce, 7-8 lžic mléka, 1 prášek do peč – vypracujeme těsto, rozdělíme na dva díly, vyválíme a každý zvlášť upečeme. Vychladlé slepíme teplým krémem, povrch namažeme pikantní marmeládu a rozetřeme citronovou polevu. Vanilkový krém: svaříme 1/4 l mléka a 170 g cukru. Zvlášť rozmícháme ve 1/4 l mléka 3 vejce, 2 van. cukry, 2 van. pudinky, 2 lžíce hl. mouky a nalijeme do vařícího mléka. Povaříme a do horkého zašleháme 160 g másla a 6 lžic rumu. Poleva: utřeme 200 g ml. cukru, 3 lžíce citr. šťávy a 2-3 lžíce horké vody.

1. SVÁTEČNÍ BE–BE ŘEZY:

4 vejce, 150 g ml. cukru – našleháme do pěny, promícháme se 160 g polohr. mouky a 1/2 prášku do peč. Těsto rozetřeme na vym+vys. plech a upečeme. Na vychladlý piškot natřeme krém, poklademe Be–Be sušenkami, pokapeme rumem a přelijeme polevou. Necháme ztuhnout a odležet nejlépe do druhého dne. Krém: uvaříme puding z 1 l mléka a 3 balíčků van. pudin. prášku a do horkého zašleháme 150 g másla. Nalijeme na upečený piškot. Poleva: ve vodní lázni umícháme 250 g ml. cukru, 100 g másla, 3 lžíce kakaa, 3 lžíce rumu a 2 lžíce horké vody.