Řezy s karamelem

Karamel je potravina oranžové barvy a sladké chuti s nádechem jakoby připálení či opečení. Vzniká karamelizací cukru. Karamel bývá používán k dochucování bonbonů, stejně jako i nealkoholických nápojů, např. Coca-Coly. Je běžně používán jako potravinářské barvivo.

 

 7. FRANCOUZSKÉ KARAMELOVÉ KOSTKY:     

5 lžic polohrubé mouky, 6 lžic krystalového cukru, 1/2 dl oleje, 6 vajec, 1 lžíce kakaa, 1 prášek do pečiva. Bílky s cukrem vyšleháme, přidáme olej, žloutky, zlehka vmícháme mouku s práškem do pečiva a kakao. Rozetřeme na plech vyložený pečícím papírem a upečeme. Na upečený plát rozetřeme světlou náplň, pak kakaovou a nakonec karamelovou šlehačku. Posypeme strouhanou čokoládou.
1 litr vody, 3 vanilkové pudinky, 130 g mletého cukru, 1 vanilkový cukr, 2 lžíce kaka, 7 bílků. Z vody, pudinků, vanilkového cukru a části mletého cukru uvaříme pudink. Do horkého vmícháme tuhý sníh z bílků se zbytkem cukru. Do poloviny této náplně vmícháme kakao.
Šlehačka:
necháme zkaramelizovat 4 lžíce krystalového cukru, přidáme 2 smetany ke šlehání a necháme přejít varem. Vychladíme v lednici (můžeme den předem) a potom ušleháme. (Zdroj: Lidové recepty a křížovky).

6. KARAMELOVÉ KOSTKY:

300 g polohrubé mouky, 200 g moučkového cukru, 6 vajec, 150 g strouhaných ořechů, 1 prášek do pečiva. Upražíme 100 g kostkového cukru na světlý karamel, odstavíme, zalijeme 2 dl studené vody a mícháme do rozpuštění. Utřeme žloutky s cukrem, vmícháme karamel, ořechy, mouku s práškem do pečiva a sníh z bílků. Pečeme na vymazaném, vysypaném plechu. Vychladlé krájíme na kostky (můžeme rozkrojit a plnit marmeládou) a namáčíme v kakaové polevě. Nad párou rozpustíme 250 g tuku Hera, vymícháme s 200 g moučkového cukru, 7 lžícemi kakaa a 10 lžícemi rumu. Kostky namočené v polevě obalujeme v kokosové moučce.

5. KARAMELOVÉ ŘEZY:

300 g hladké mouky, 120 g moučkového cukru, 200 g másla, 3 lžíce kakaa. Vypracujeme těsto, vyválíme na velikost plechu, upečeme ve středně vyhřáté troubě a necháme vychladnout. V kastrolku (nejlépe se silnějším dnem) rozpustíme 300 g másla, přilijeme 1 slazené kondenzované mléko, přidáme 100 g moučkového cukru. Na ohni mícháme do varu, teplotu zmírníme, mícháme ještě asi 8 minut, až směs zkaramelizuje a necháme vychladnout. Krém rozetřeme na těsto a křížem pocákáme čokoládovou polevou.

4. KARAMELOVÉ ŘEZY:

150 g výběrové polohrubé mouky, 180 g moučkového cukru, 6 vajec. Ušleháme žloutky s cukrem, střídavě přidáváme mouku a ušlehaný sníh z bílků. Upečeme do růžova piškotový plát na vymazaném a moukou vysypaném plechu. Na vychladlé těsto rozetřeme rybízovou marmeládu a karamelovou nádivku. Do mísy dáme 2 balíčky rozemletých piškotů, pokapeme hodně rumem a zvlhčíme svařeným kakaovým mlékem (1/4 litru mléka a 2 lžíce kakaa). Ušleháme do pěny 200 g másla, přidáváme po lžících den předem v tlakovém hrnci uvařené (1 hodinu) slazené zahuštěné mléko. Karamelový krém smícháme s piškotovou hmotou a natřeme na těsto. Polijeme čokoládovou polevou.

3. KARAMELOVÉ ŘEZY:

200 g mletých ořechů, 3 lžíce strouhanky, 250 g moučkového cukru, 6 vajec, l/2 balíčku vanilkového cukru, 1/2 prášku do pečiva. Utřeme žloutky s cukrem, přidáme střídavě ušlehaný sníh z bílků, ořechy, strouhanku promíchanou s práškem do pečiva a vanilkovým cukrem. Plech vymažeme a vysypeme moukou. Poklademe v jedné vrstvě dortovými neslazenými oplatky, polijeme těstem a upečeme. Vaříme 2 hodiny ve vodě 1 plechovku slazeného kondenzovaného mléka. Utřeme 200 g másla a zašleháme po lžících vychladlý uvařený karamel. Karamelový krém rozetřeme na upečené těsto, posypeme sekanými ořechy a pocákáme čokoládovou polevou.

2. KARAMELOVÉ ŘEZY:

180 g polohrubé mouky, 200 g moučkového cukru, 200 g másla, 6 vajec, 1 lžíce kakaa, 3/4 prášku do pečiva. Utřeme máslo, cukr, žloutky, přidáme mouku prosetou s kakaem a práškem do pečiva. Vmícháme ušlehaný tuhý sníh z bílků. Upečený moučník potřeme kyselou marmeládou, na kterou rozetřeme karamelový krém a polijeme čokoládovou polevou. V tlakovém hrnci vaříme 1 uzavřené sladké kondenzované mléko asi 45 minut, necháme vychladnout. V mixéru šleháme 250 g másla, po lžících přidáváme uvařený, vychladlý karamel a vyšleháme do lehkého krému.

1. KARAMELOVÉ ŘEZY:

Ušleháme 6 žloutků, 180 g ml. cukru, přidáme 150 g polohr. mouky a sníh z bílků. Upečeme, potřeme rybíz. marmeládou a karamel. nádivkou. Nádivka: 2 balíčky pomletých piškotů hodně pokapeme rumem a zvlhčíme svařeným kakaovým mlékem (1/4 l mléka a 2 lžíce kakaa). Ušleháme do pěny 200 g másla, přidáme předem uvařené 1 Salko (2 hodiny vařit). Smícháme s piškotovou směsí a natřeme na těsto. Polijeme čokoládou.