Řezy s ořechy

Vlašské ořechy, které ořešák produkuje, jsou velice výživné, neboť obsahují v průměru 70 % tuků, obsahujících zejména velice zdravé nenasycené mastné kyseliny, 18 % proteinů (bílkovin) a přibližně 3 % sacharidů (cukrů). Z mastných kyselin se jedná převážně o omega-3-mastnou kyselinu, která pozitivně působí proti riziku aterosklerózy a jiných kardiovaskulárních chorob a podporuje u dětí rozvoj mozku. Ořechy jsou energeticky bohatým zdrojem. Vyjma mastných kyselin obsahují také bohaté zdroje vitaminu E, B1 či B6. Dále pak sůl, kyselinu listovou, minerály jako hořčík, měď a zinek. Celkově obsažené živiny působí pozitivně na lidskou psychiku, jsou cenné pro zdravé vlasy, pokožku, nehty i sexuální potenci.
Uvádí se, že konzumace ořechů má protizánětlivé vlastnosti, které se projevují hlavně u srdečních a cévních chorob. Pomáhají regulovat krevní tlak a udržovat nízkou hladinu cholesterolu. Mají antioxidační účinky, působí proti astmatu a posilují střeva.

 

92. OŘECHOVÁ POCHOUTKA:

180 g polohrubé mouky, 180 g krupicového cukru, 6 vajec, 20 g kakaa. Vyšleháme do pěny vejce s cukrem, vmícháme mouku s kakaem. Upečeme dva pláty. Tuto dávku uděláme ještě jednou, abychom měli 4 pláty. Slepujeme oříškovým krémem a necháme ztuhnout. Poléváme čokoládovou polevou a zdobíme oříšky.

91. OŘECHOVÝ ZÁKUSEK:

250 g mletých ořechů, 250 g moučkového cukru, 5 vajec. Utřeme žloutky s cukrem, vmícháme ořechy a tuhý sníh z bílků. Na plech naskládáme obdélníkové dortové oplatky a nalijeme na ně ořechovou směs. V troubě spíše sušíme dorůžova. Vychladlý moučník potřeme kávovým krémem. Utřeme 250 g másla s 180 g moučkového cukru, 1 žloutkem a 1 lžící silné kávy. Povrch posypeme mletými ořechy.

90. ŠTAFETKY:

420 g hladké mouky, 120 g moučkového cukru, 280 g másla, 2 vejce, 150 g mletých ořechů, citronová kůra. Vypracujeme těsto, vyválíme a vykrajujeme obdélníčky o velikosti 3,5 x 4 cm a natáčíme na trubičky o průměru 12 mm. Po upečení konce máčíme v čokoládě a plníme krémem.

89. VÁNOČNÍ OŘECHOVÉ ŘEZY:

150 g hrubé mouky, 200 g moučkového cukru, 200 g másla, 5 bílků, 150 g mletých ořechů, 1 lžíce kakaa. Utřeme máslo s cukrem, přidáme mouku prosetou s kakaem, ořechy a sníh z bílků. Těsto rozetřeme na plech vyložený pečícím papírem a upečeme. Na horký upečený plát rozetřeme žloutkovou polevu. Utřeme dohladka 5 žloutků, 250 g moučkového cukru a 1 vanilkový cukr. Lehce nožem naznačíme čtverečky, každý ozdobíme lískovým oříškem a po vychladnutí nakrájíme.

88. RUMOVÉ ŘEZY:

Polohrubá mouka – váha 6 vajec, moučkový cukr – váha 8 vajec, máslo – váha 4 vajec, 8 vajec. Utřeme žloutky s cukrem, máslem, vmícháme mouku a sníh z bílků. Piškotové těsto upečeme na hlubokém, vymazaném a vysypaném plechu. Po upečení odkrojíme po obvodu asi 6cm pásy těsta. V míse rozdrobíme, spojíme rumem a smetanou. Plát těsta uprostřed rozkrojíme, spodní díl potřeme kyselejším džemem a rozetřeme rumovou piškotovou hmotu. Přikryjeme druhým dílem potřeným džemem a dobře přitlačíme. Krájíme na řezy, poléváme čokoládovou polevou a zdobíme podle své fantazie.

87. OŘECHOVÉ ŘEZY S RUMOVOU POLEVOU:

30 g polohrubé mouky, 120 g moučkového cukru, 6 žloutků, 120 g mletých ořechů, 2 lžíce rumu. Utřeme žloutky, cukr a rum. Přidáme střídavě mouku, ořechy a sníh z bílků. Rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech a rychle upečeme. Vychladlý plát potřeme rumovou polevou. Svaříme 3 lžíce vody s trochou moučkového cukru a 1 lžící rumu. Odstavíme, třeme a přidáváme tolik cukru, až je poleva tekutá a lesklá (podle potřeby přidáme vodu a rum). Ihned nakrájíme na čtverečky a do polozaschlé polevy vtiskneme půlku vlašského ořechu.

86. RYCHLÉ ŘEZY:

320 g mletých ořechů, 220 g moučkového cukru, 120 g strouhanky, 9 vajec. Ušleháme žloutky s cukrem, vmícháme střídavě sníh z bílků a strouhanku smíchanou s ořechy. Těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech a upečeme dorůžova. Vychladlý moučník můžeme rozkrojit, potřít marmeládou nebo krémem, polít polevou (nebo jen pocukrovat).

85. ŽLOUTKOVÉ MĚSÍCE:

160 g polohrubé mouky, 280 g másla (Hera), 280 g mletých ořechů, 200 g moučkového cukru, 6 bílků. Utřeme tuk s cukrem, vmícháme ořechy, mouku a sníh z bílků. Pečeme na vymazaném, vysypaném plechu. Upečené potřeme žloutkovou polevou (250 g moučkového cukru, 6 žloutků), necháme zaschnout a vykrajujeme půlměsíčky.

84. OŘECHOVÉ ŘEZY:

180 g hladké mouky, 60 g moučkového cukru, 120 g másla (Hera), 1 žloutek, 1 lžička tlučeného anýzu. Do proseté mouky s cukrem dáme tlučený anýz, změklý tuk, žloutek a vypracujeme těsto. Necháme v chladu odpočinout. Vyválíme na plát, přeneseme na suchý plech a krátce zapečeme. Potřeme ořechovým sněhem. Ušleháme tuhý sníh ze 3 bílků, zašleháme 140 g moučkového cukru, 100 g mletých ořechů a 20 g kakaa. V troubě znovu zapečeme. Ještě teplé krájíme na řezy nebo vykrajujeme půlměsíčky.

83. LINECKÉ OŘECHOVÉ ŘEZY:

300 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 150 g másla, 3 žloutky. Vypracujeme těsto, rozválíme, dáme na vymazaný plech a krátce zapečeme. Potřeme ořechovou kaší. Smícháme (nešleháme) 300 g mletých ořechů, 300 g moučkového cukru, 2 lžíce kakaa, 4 bílky. V troubě dopečeme.

82. DVOUBAREVNÉ ŘEZY:

140 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 3 vejce. Utřeme žloutky s cukrem, vmícháme střídavě tuhý sníh z bílků a mouku. Těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný hluboký plech a v předehřáté troubě krátce pečeme. Před dopečením potřeme marmeládou a ořechovou nádivkou. Ušleháme tuhý sníh ze 3 bílků, vmícháme 110 g krupicového cukru, 110 g strouhaných opražených oříšků a 1 tabulku nastrouhané čokolády. Dáme znovu do trouby dopéct.

81. OŘECHOVÉ KOSTKY:

250 g hrubé mouky, 200 g moučkového cukru, 100 g mletých ořechů, 6 vajec, 10 lžic studené vody, 1 prášek do pečiva. Utřeme žloutky s cukrem a vodou, přidáme mouku s práškem do pečiva, ořechy a vmícháme sníh z bílků. Upečeme na vymazaném, vysypaném plechu. Vychladlý moučník potřeme kakaovým krémem. Ušleháme ve vodní lázni 3 vejce a 120 g krupicového cukru. Necháme vychladnout a postupně zašleháme 250 g změklého másla se 2 lžícemi kakaa. Necháme v chladu ztuhnout, krájíme na kostky.

80. OPILÝ FRANTÍK:

120 g polohrubé mouky, 220 g moučkového cukru, 250 g tuku Hera, 6 vajec, 1/2 prášku do pečiva. Utřeme tuk s cukrem a žloutky, vmícháme mouku prosetou s práškem do pečiva a sníh z bílků. Upečeme na vymazaném, vysypaném plechu a potřeme ořechovou směsí. Smícháme 300 g mletých ořechů, 300 g moučkového cukru a 2 dl rumu. Moučník polijeme čokoládovou polevou, po vychladnutí krájíme na řezy.

79. ŘEZY „FIGARO“:

540 g polohrubé mouky, 440 g másla (Ramy), 4 žloutky, 6 lžic vody, 1 a půl lžíce rumu (2 cl), 2 vanilkové cukry, 1 prášek do pečiva. Mouku prosejeme s práškem do pečiva, přidáme ostatní suroviny a vypracujeme těsto. Rozdělíme na polovinu, jeden díl přeneseme na vymazaný, vysypaný plech. Potřeme náplní z jablek a ořechů. Vymícháme do pěny 4 žloutky, 200 g moučkového cukru, 2 lžíce kakaa, 1 vanilkový cukr. Přidáme 4-6 nastrouhaných jablek, 120 g nasekaných ořechů a vmícháme sníh ze 6 bílků. Zakryjeme druhým plátem těsta a upečeme. Vychladlý moučník polijeme čokoládovou polevou.

78. OPILÝ ISIDOR:

70 g hrubé mouky, 150 g moučkového cukru, 150 g másla, 120 g mletých ořechů, 4 vejce, 1 lžíce kakaa, 1/4 prášku do pečiva. Utřeme máslo s cukrem a žloutky, přidáme kakao, vmícháme mouku s práškem do pečiva a sníh z bílků. Těsto dáme na plech a upečeme v mírně teplé troubě. Necháme vychladnout na plechu. Potřeme ořechovou nádivkou. Smícháme 200 g mletých ořechů, 4 lžíce moučkového cukru a 1 vanilkový cukr. Dobře promícháme a přilijeme 1 a půl dl rumu. Ořechovou nádivku potřeme máslovým krémem. Ve vodní lázni ušleháme 4 žloutky, 100 g moučkového cukru, 2 lžíce kakaa. Přidáme 200-250 g másla (musí mít stejnou teplotu jako žloutky). Krém natřeme na ořechovou nádivku a polijeme čokoládovou polevou (ve vodní lázni rozehřejeme 200 g čokolády a 60 g ztuženého tuku).

77. PIŠKOTOVÉ ŘEZY:

100 g hrubé mouky, 150 g moučkového cukru, 5 vajec, hrst mletých ořechů. Utřeme do pěny žloutky s cukrem, střídavě vmícháme prosetou mouku, hrst ořechů a sníh z bílků. Těsto rozetřeme na plech vyložený pečicím papírem a upečeme. Vychladlé potřeme ořechovou náplní. Smícháme 170 g mletých ořechů s 200 g moučkového cukru a 1 dl rumu. Na ořechovou náplň natřeme kakaový krém. Utřeme 250 g másla s 140 g moučkového cukru, 1 vanilkovým cukrem, 2 žloutky, 2 lžícemi kakaa. Moučník polijeme čokoládovou polevou.

76. BERLÍNSKÉ ŘEZY:

420 g hladké mouky, 140 g moučkového cukru, 280 g másla, 2 žloutky, strouhaná citronová kůra. Vypracujeme těsto,vyválíme na plech a napůl zapečeme. Potřeme marmeládou smíchanou s rumem, ořechovým sněhem a dopečeme. Ušleháme 4 bílky s 160 g krupicového cukru, vmícháme 80 g strouhaných ořechů a 80 g hrubě nasekaných ořechů. Upečený, ještě horký moučník polijeme rumovou polevou (250 g moučkového cukru, 3-4 lžíce vařící vody, 1 lžíce rumu). Po zaschnutí krájíme na čtverečky.

75. RUSKÉ ŘEZY:

60 g polohrubé mouky, 60 g vanilkového cukru, 6 bílků, 60 g mletých ořechů. Do tuhého sněhu z bílků zamícháme vanilkový cukr, ořechy smíchané s moukou. Upečeme na plechu vyloženém pečicím papírem. Vychladlý moučník potřeme čokoládovým krémem. Uvaříme 1 šlehačku s 1 čokoládou na vaření (nastrouhanou), necháme vychladnout. Vyšleháme 250 g másla se 2 vanilkovými cukry, rumem (podle chuti) a postupně přidáváme vychlazenou čokoládovou šlehačku. Povrch moučníku polijeme čokoládovou polevou.

74. RYCHLÉ „DUO ŘEZY“:

500 g hladké mouky, 250 g moučkového cukru, 250 g tuku Hera, 2 vejce, 1 prášek do pečiva. Na vál prosejeme mouku s práškem do pečiva, přidáme cukr, vejce a nakrájíme tuk. Zpracujeme těsto, rozdělíme na poloviny, do jedné zapracujeme 1 lžíci kakaa. Necháme 30 minut v chladu odpočinout. Vyválíme kakaové těsto, položíme na vymazaný plech, potřeme rybízovou marmeládou. Vyválíme světlé těsto, položíme na kakaové těsto a hustě posypeme 200 g vlašských ořechů (půlkami), válečkem je mírně do těsta zatlačíme. Upečeme ve středně vyhřáté troubě, necháme do druhého dne odležet a pocukrujeme.

73. NANUKOVÉ OŘECHOVÉ ŘEZY:

200 g polohrubé mouky, 150 g moučkového cukru, 100 g mletých ořechů, 4 vejce, 10 lžic vlažné vody, 1 prášek do pečiva. Cukr utřeme se žloutky, přidáme vodu, ořechy, mouku prosetou s práškem do pečiva a lehce vmícháme ušlehaný sníh z bílků. Těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech, upečeme dorůžova a vychladlý potřeme ořechovým krémem. Ze 2,5 dl mléka a 3 lžic polohrubé mouky uvaříme kaši. Našleháme 200 g změklého másla s 100 g moučkového cukru, 1 vanilkovým cukrem a 50 g jemně pomletých ořechů. Postupně zašleháme vychladlou kaši. Krémem potřený moučník polijeme čokoládovou polevou (100 g čokolády na vaření, 100 g 100% tuku).

72. OŘECHOVÉ „NEBE V PUSE“:

100 g hrubé mouky, 250 g moučkového cukru, 300 g mletých ořechů, 3 vejce, 1 vanilkový cukr, 10 lžic vlažného mléka. Utřeme cukr se žloutky, přidáme mléko, ořechy, mouku, vanilkový cukr a lehce vmícháme ušlehaný sníh z bílků. Těsto rozetřeme na hodně vymazaný, vysypaný plech a velmi zvolna upečeme dorůžova. Necháme vychladnout a potřeme žloutkovým krémem. V 1/2 litru mléka rozmícháme 2 žloutky, 50 g moučkového cukru, 80 g hladké mouky a 1 vanilkový cukr. Nad parou uvaříme hustou kaši a necháme ji vychladnout. Ušleháme 250 g másla s 200 g moučkového cukru, po částech zašleháme vychladlou kaši. Necháme v chladu ztuhnout a polijeme čokoládovou polevou.

71. OŘECHOVÝ MOUČNÍK:

1/2 hrnku polohrubé mouky, 1 hrnek krupicového cukru, 6 bílků, 1/2 hrnku mletých ořechů, špetka soli. Bílky ušleháme se solí, přidáme cukr. Mouku promícháme s ořechy a pomalu přidáváme do sněhu. Rozetřeme na plech vyložený pečicím papírem a upečeme dorůžova. Vychladlý moučník napůl rozkrojíme a potřeme vanilkovým krémem. Uvaříme z 1/2 litru mléka, 2 vanilkových pudinků hustý pudink, necháme vychladnout. Zvlášť vyšleháme 250 g másla, 120 g moučkového cukru a po částech přidáváme vychladlý pudink. Přiklopíme druhou polovinou těsta, necháme v chladu ztuhnout. Můžeme zdobit polevou nebo jen pocukrovat.

70. TROJHRÁNKY Z DVOJÍHO TĚSTA:

2 šálky hladké mouky, 1 šálek moučkového cukru, 1 šálek vlažného másla. Tuk a cukr dobře našleháme a vmícháme mouku. Těsto roztřeme na vymazaný plech a napolo zapečeme ve vyhřáté troubě. Vyjmeme a potřeme ořechovo-kokosovým těstem. Našleháme 2 vejce s 2 šálky moučkového cukru, 1 vanilkovým cukrem, přidáme 4 lžíce hladké mouky, 2 šálky nakrájených vlašských ořechů, 2 a půl šálku kokosové moučky. Znovu dáme do trouby a při mírné teplotě pečeme asi 20 minut. Vychladlý moučník polijeme citronovou polevou. Utřeme 1 lžíci rozehřátého másla s 120 g moučkového cukru a citronovou šťávou. Po ztuhnutí krájíme na pásy, pak na trojúhelníky.

69. VÝBORNÉ BÍLKOVÉ ŘEZY:

70 g polohrubé mouky, 200 g moučkového cukru, 8 bílků, 100 g mletých ořechů, 1 vanilkový cukr, 1 lžička prášku do pečiva. Z bílků a cukru ušleháme tuhý sníh, přidáme vanilkový cukr a mouku smíchanou s ořechy a práškem do pečiva. Těsto rozetřeme na plech vyložený pečicím papírem a v mírné troubě upečeme dorůžova. Vychladlý moučník potřeme marmeládou a poklademe dětskými piškoty pokapanými rumem. Potřeme kávovým krémem. Ve vodní lázni za stálého šlehání uvaříme hustý krém z 8 žloutků, 120 g moučkového cukru, 1 vanilkového cukru, 2 lžic černé kávy (bez logru), 1 lžíce rumu a necháme vychladnout. Našleháme 250 g másla, postupně přidáváme vychladlý krém. Moučník poléváme čokoládovou polevou a sypeme mletými ořechy.

68. VÁNOČNÍ OPILÝ IZIDOR:

200 g hladké mouky, 150 g krupicového cukru, 4 vejce, šťáva a kůra z 1 citronu. Ušleháme do pěny žloutky s cukrem, citronovou kůrou a šťávou. Přidáme mouku a vmícháme tuhý sníh z bílků. Rozetřeme na pečicí papír a pečeme asi 15 minut. Necháme vychladnout, potřeme pikantní zavařeninou a ořechovou nádivkou. Smícháme 150 g mletých ořechů s 50 g mletých piškotů, moučkovým cukrem podle chuti, 1 vanilkovým cukrem, 2 dl rumu. Na ořechovou nádivku rozetřeme kakaový krém. Utřeme 200 g másla, 100 g moučkového cukru, 4 lžíce kakaa, polijeme čokoládovou polevou a posypeme mletými ořechy.

67. OŘECHOVÉ KOSTKY:

100 g polohrubé mouky, 150 g moučkového cukru, 250 g másla, 6 vajec, 180 g mletých ořechů, 1 a půl lžíce kakaa, 1/4 prášku do pečiva. Máslo utřeme s cukrem, žloutky a kakaem do pěny. Přidáme ořechy smíchané s moukou, práškem do pečiva a lehce vmícháme tuhý sníh z bílků. Zvolna pečeme na vymazaném, vysypaném plechu. Vychladlý moučník potřeme zavařeninou, polijeme čokoládovou polevou. Po mírném zatuhnutí nakrájíme na kostky a ozdobíme půlkou vlašského ořechu.

66. RYCHLÝ OŘECHOVÝ MOUČNÍK:

3 sklenky polohrubé mouky, 2 sklenky moučkového cukru, 1 sklenka oleje, 2 vejce, 2 sklenky mletých ořechů, 2 lžíce kakaa, 2 lžíce vlažného mléka, 1 vanilkový cukr, l prášek do pečiva. Všechny suroviny jen metlou promícháme, těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech a upečeme. Vychladlý moučník potřeme marmeládou, poléváme polevou (čokoládovou, citronovou nebo pomerančovou). Citronovou (pomerančovou) polevu připravíme z 5 lžic moučkového cukru, 1 lžíce teplého rumu, 1 lžíce citronové (pomerančové) šťávy, 1 lžičky oleje.

65. PAŘÍŽSKÝ PIŠINGR:

280 g hladké mouky, 140 g moučkového cukru, 180 g másla, 140 g mletých ořechů. Těsto rozetřeme na vymazaný plech a upečeme. Ještě teplé rozkrojíme na dvě poloviny. Jednu potřeme máslovým krémem ochuceným strouhanými ořechy, druhou nakrájíme na čtverečky, které pravidelně položíme na krém. Necháme ztuhnout, povrch poléváme jakoukoliv polevou a zdobíme podle fantazie.

64. DIA OŘECHOVÉ ŘEZY:

100 g hladké mouky, 50 g Sorbitu, 4 vejce, 50 g mletých ořechů, 1 lžička prášku do pečiva. Z bílků ušleháme tuhý sníh, postupně vmícháme metlou žloutky, Sorbit, mouku promíchanou s ořechy a práškem do pečiva. Těsto rozetřeme na plech vyložený pečicím papírem a upečeme v mírné troubě. Vychladlé rozřežeme na 3 stejně široké pásy, spojujeme kávovým krémem. Ve 2,5 dl mléka uvaříme 1 vanilkový pudink, necháme vychladnout. Ušleháme 50-100 g másla, přidáme 1 žloutek, 50 g Sorbitu (i více), 1-2 lžíce vychladlé instatní kávy a vyšleháme lehký krém. Krémem potřeme povrch i boky moučníku, posypeme mletými ořechy.

63. ŘEZY S OŘECHY A JABLKY:

300 g polohrubé mouky, 200 g moučkového cukru, 250 g tuku Hera, 4 vejce, 2 lžíce kakaa, mléko podle potřeby, 1 vanilkový cukr, 1 prášek do pečiva. Utřeme žloutky s cukrem, tukem, vanilkovým cukrem, přidáme mouku s práškem do pečiva, mléko, tuhý sníh z bílků. Do poloviny těsta zapracujeme kakao. Tmavé těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech, posypeme mletými ořechy, zakryjeme vrstvou nastrouhaných jablek. Opět posypeme ořechy a zakryjeme světlým těstem. Pečeme zvolna ve středně vyhřáté troubě, vychladlý moučník poléváme čokoládovou polevou.

62. LONDÝNSKÉ ŘEZY:

250 g hladké mouky, 80 g moučkového cukru, 150 g másla (cukrářská Lukana), 2 žloutky, strouhaná citronová nebo pomerančová kůra, 1 vanilkový cukr. Vypracujem těsto, necháme chvíli v chladu odpočinout. Vyválíme na plech vyložený pečicím papírem a krátce zapečeme. Potřeme marmeládou a ořechovou hmotou. Ušleháme tuhý sníh ze 3 bílků, pomalu zašleháme 180 g krupicového cukru, vmícháme 120 g sekaných ořechů, 1 lžíci kakaa. V troubě dopečeme dorůžova.   

61. OŘECHOVÉ ŽLOUTKOVÉ TYČINKY:

110 g polohrubé mouky, 210 g moučkového cukru, 210 g másla (cukrářské Lukany), 210 g mletých ořechů, 5 bílků. Utřeme máslo s cukrem, přidáme ořechy, mouku a sníh z bílků. Těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech a upečeme. Ještě teplý potřeme žloutkovým krémem. Utřeme dohladka 5 žloutků s 210 g moučkového cukru, 1 vanilkovým cukrem a špetkou kyseliny citronové. Krájíme na řezy až druhý den.

60. OŘECHOVÉ MĚSÍČKY:

100 g hladké mouky, 150 g moučkového cukru, 150 g tuku, 4 bílky, 150 g mletých ořechů, 1/2 prášku do pečiva. Utřeme máslo s cukrem, přidáme mouku smíchanou s ořechy, práškem do pečiva. Lehce vmícháme tuhý sníh z bílků. Těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech a napůl zapečeme. Vyjmeme, potřeme žloutkovou polevou. Ušleháme 4 žloutky s 150 g moučkového cukru, 1 vanilkovým cukrem a dopečeme ve velmi mírné troubě. Vychladlý moučník polijeme čokoládovou polevou. Nad parou rozpustíme 100 g másla, 100 g čokolády na vaření, 100 g moučkového cukru, přilijeme 1 dl mléka a vymícháme do hladka. Mírně ztuhlou polevu posypeme mletými ořechy a kulatou formičkou vykrajujeme půlměsíčky.  

59. SLAVNOSTNÍ OŘECHOVÉ ŘEZY:

Polohrubá mouka (váha 4 vajec), 250 g moučkového cukru, 6 vajec, 120 g mletých ořechů, 8 lžic teplé vody, 1 prášek do pečiva. Utřeme žloutky s cukrem a teplou vodou, vmícháme tuhý sníh z bílků, mouku promíchanou s ořechy a práškem do pečiva. Těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech s vyšším okrajem a pečeme asi 30 minut při teplotě 170 °C. Po vychladnutí nařežeme na pruhy, které podélně rozpůlíme a potřeme kávovým (nebo pařížským) krémem ze všech stran. Utřeme 250 g másla s 200 g moučkového cukru, 1 žloutkem, 2 lžícemi uvařené silné kávy, trochou rumu. Poléváme čokoládovou polevou, sypeme mletými ořechy nebo hoblinkami čokolády, po ztuhnutí krájíme na trojúhelníky.

58. MLYNÁŘČINY ŘEZY:

250 g hladké mouky, 60 g moučkového cukru, 80 g tuku, 2 žloutky, 1/2 lžičky prášku do pečiva. Vypracujeme těsto, rozdělíme na polovinu, každou vyválíme do tvaru šišky. Klademe na vymazaný plech, do každé šišky uděláme podélný žlábek, potřeme rozšlehaným vejcem a napolo zapečeme. Vyjmeme a žlábky naplníme ořechovou nádivkou. Ušleháme tuhý sníh ze 2 bílků, postupně vyšleháme s 140 g moučkového cukru a 100 g mletých ořechů. V mírné troubě dopečeme.

57. OŘECHOVÉ ŠTAFETKY:

70 g hladké mouky, 170 g moučkového cukru, 260 g bílků, 70 g mletých ořechů. Ušleháme tuhý sníh z bílků, zašleháme cukr, lehce vmícháme ořechy a mouku. Rozetřeme na pečicí papír (dávka je na dva plechy) a pečeme v mírné troubě. Upečený moučník nakrájíme na 3 díly a slepujeme máslovým krémem. Ve 2,5 dl mléka rozšleháme 3 a půl lžíce moučkového cukru, 3 a půl lžíce Solamylu, 1 vejce a za stálého míchání uvaříme hustou kaši. Do vychladlé vmícháme 200 g změklého másla a našleháme do lehkého krému. Moučník nakrájíme na pásky, konce namáčíme v čokoládové polevě. 

56. ŘEZY „DEN A NOC“:

200 g polohrubé mouky, 200 g moučkového cukru, 200 g másla, 8 žloutků, trochu horké vody, 1/2 lžičky prášku do pečiva. Změklé máslo vyšleháme s cukrem, žloutky, trochou horké vody. Přidáme mouku prosetou s práškem do pečiva. Těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech. Z 8 bílků ušleháme tuhý sníh, přidáme 300 g moučkového cukru, 300 g mletých ořechů a vymícháme těsto. Rozetřeme na žluté těsto a společně velmi zvolna upečeme. Vychladlý moučník polijeme čokoládovou polevou a krájíme na malé řezy.

55. NANUKOVÉ ŘEZY:

200 g polohrubé mouky, 300 g moučkového cukru, 100 g mletých ořechů, 4 vejce, 10 lžic vody, 1/2 prášku do pečiva. Žloutky utřeme s cukrem, přidáme vodu, vmícháme ořechy. Střídavě lehce zapracujeme mouku prosetou s práškem do pečiva a ušlehaný sníh z bílků. Těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech (nebo pečící papír) a upečeme dorůžova. Vychladlý moučník potřeme másloyým krémem. Uvaříme kaši z 1/2 litru mléka, 5 lžic hladké mouky a vychladlou vmícháme do 250 g másla utřeného s 250 g moučkového cukru. Našleháme do hladkého krému, potřeme moučník a polijeme čokoládovou polevou.

54. OPLATKOVÉ ŘEZY:

300 g moučkového cukru, 300 g mletých ořechů, 6 vajec, dortové neplněné obdélníkové oplatky. Utřeme žloutky s cukrem, vmícháme ušlehaný sníh z bílků a mleté ořechy. Plech vymažeme, vysypeme prosetou strouhankou a poklademe oplatky. Na oplatky rozetřeme ořechovou hmotu a upečeme. Vychladlý moučník potřeme karamelovým krémem. Vaříme uzavřenou plechovku kondenzovaného mléka Salko ve vodě 2 a půl hodiny. Do vychladlého vmícháme 250 g změklého másla a vyšleháme do krému. Necháme v chladu ztuhnout, pocákáme čokoládou, můžeme posypat hrubě mletými ořechy.

53. OŘECHOVNÍK Z BÍLKŮ:

140 g hrubé mouky, 250 g moučkového cukru, 250 g tuku, 5 bílků, 250 g mletých ořechů. Změklý tuk utřeme s cukrem do pěny. Z bílků a špetky soli ušleháme tuhý sníh, mouku promícháme s ořechy. Střídavě vmícháme do hmoty. Těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech (nebo pečicí papír) a upečeme. Ještě teplý moučník potřeme žloutkovou polevou. Utřeme 250 g moučkového cukru s 5 žloutky, 5 kapkami citronové šťávy. Po zaschnutí polevy krájíme nožem, který namáčíme v horké vodě.

52. NUGÁTOVÉ ŘEZY:

200 g hladké mouky, 300 g moučkového cukru, 100 g mletých ořechů, 4 vejce, 8 lžic mléka, 1 prášek do pečiva. Žloutky utřeme s cukrem, přidáme mléko, ořechy a mouku s práškem do pečiva. Lehce vmícháme sníh z bílků. Těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech (pečicí papír) a zvolna upečeme. Vychladlý moučník potřeme máslovým krémem. Ve 1/4 litru mléka rozmícháme 1 vanilkový pudink, uvaříme a necháme vychladnout. Zvlášť utřeme 250 g másla a 200 g moučkového cukru a po částech vyšleháme s pudinkem. Krém necháme na moučníku ztuhnout, pak polijeme rozpuštěnou čokoládou na vaření.

51. PAŘÍŽSKÉ ŘEZY:

180 g mletých ořechů, 180 g moučkového cukru, 8 vajec, 50 g strouhanky, 1/2 prášku do pečiva. Žloutky utřeme s cukrem, přidáme strouhanku, ořechy smíchané s práškem do pečiva. Opatrně vmícháme sníh z bílků. Těsto rozetřeme na plech vyložený pečicím papírem a upečeme. Vychladlý moučník potřeme čokoládovou smetanou. Den předem svaříme za stálého míchání 1 litr šlehačky a 250 g čokolády na vaření. Necháme vychladnout a dáme do chladničky. Druhý den vyšleháme na tuhý krém. Posypeme mletými ořechy nebo strouhanou čokoládou.

50. ŘEZY S LEDOVOU POLEVOU:

350 g mouky (polovina hladké, polovina hrubé), 250 g moučkového cukru, 1 a půl dl oleje, 6 vajec, 1 a půl dl vlažné vody, 50 g nasekaných ořechů, 50 g nasekaných rozinek, 1 prášek do pečiva. Žloutky šleháme s cukrem do pěny, po troškách přidáváme olej a vlažnou vodu. Mícháme asi 20 minut, přidáme ořechy, rozinky, mouku s práškem do pečiva a nakonec vmícháme ušlehaný sníh z bílků. Upečeme na vymazaném, vysypaném plechu v mírné troubě a necháme na plechu vychladnout. Moučník potřeme ledovou polevou. Utřeme 200 g moučkového cukru se 2 bílky a 1 lžící citronové šťávy

49. CIKÁNSKÉ ŘEZY:

180 g hladké mouky, 50 g moučkového cukru, 140 g másla, 3 žloutky, sůl. Na vále vypracujeme těsto, vyválíme a položíme na vymazaný plech. Dáme krátce rozpéct, vyjmeme a potřeme náplní. V misce smícháme 140 g moučkového cukru, 140 g strouhaných ořechů, 100 g nastrouhané čokolády a 3 bílky. Těsto potřené náplní v troubě krátce dopečeme.

48. LONDÝNSKÉ ŠTANGLE:

250 g polohrubé mouky, 100 g moučkového cukru, 140 g másla, 4 žloutky, 1/4 lžičky prášku do pečiva. Vypracujeme těsto, vyválíme obdélník a položíme na vymazaný plech. Nebo vyválíme přímo na plechu. Potřeme zavařeninou (nejlépe rybízovou). Ušleháme sníh ze 4 bílků, vmícháme do něj 200 g moučkového cukru a 140 g mletých ořechů. Ořechový sníh rozetřeme na moučník a v mírné troubě upečeme. Když vychladne, můžeme polít nebo pokapat čokoládovou polevou.

47. OŘECHOVÉ ŘEZY:

50 g proseté strouhanky, 100 g krupicového cukru, 4 vejce, 100 g mletých ořechů, 50 g strouhané pomerančové kůry. Žloutky utřeme s cukrem, pomerančovou kůrou. Vmícháme postupně ořechy, strouhanku a ušlehaný sníh. Těsto rozetřeme na vymazaný, prosetou strouhankou vysypaný plech a upečeme. Studený plát rozkrojíme na dva stejné pruhy. Jeden potřeme ořechovým krémem. Utřeme 50 g másla s 50 g moučkového cukru, vmícháme 60 g mletých ořechů, ochutíme 3 lžícemi rumu. Přiklopíme druhým dílem, povrch potřeme rumovou polevou (moučkový cukr utřeme s trochou rumu a trochou vařící vody).

46. OŘECHOVÉ MĚSÍČKY:

250 g tuku, 250 g ml. cukru a 5 vajec ušleháme do husté pěny, pomalu vmícháme 250 g hrubé mouky s 1 práškem do pečiva, 150 g ml. ořechů a 2 lžíce kakaa. Upečeme na vym a vys plechu při mírné teplotě. Upečené, ještě teplé polijeme čokoládovou nebo rumovou polevou a vykrajujeme měsíčky. Lze dozdobit cukrářskými perličkami nebo mandlovými lupínky.

45. OŘECHOVÉ KOSTKY:

250 g tuku utřeme se 150 g ml. cukru a 6 žloutky do pěny, vmícháme 2 lžíce kakaa, 180 g ml. ořechů a 100 g polohr. mouky s 1/2 lžičky kypřícího prášku. Nakonec zlehka vmícháme tuhý sníh z bílků. Těsto rozetřeme na vym a vys plech a upečeme. Po vychladnutí potřeme džemem, cik–cak pokropíme rozpuštěnou čokoládou a nakrájíme na malé kostičky. Každou ozdobíme jedním lískovým oříškem.

44. ŠTAFETKY: 

Vyšlehejte 240 g bílků a 140 g cukru krupice, vmíchejte 70 g kokos + ml. ořechy, 70 g hl. mouky a upečte na papíře. Vychladlé potřete nugetovým nebo kávovým krémem, rozpulte, přiklopte na sebe krémem dovnitř a dejte ztuhnout do lednice. Pak vše nakrájejte na obdélníčky a máčejte v čokoládě.

43. ŘEZ NOC A DEN:

200 g polohrubé mouky, 200 g moučkového cukru, 200 g másla, 8 žloutků, na špičku nože prášku do pečiva. Máslo utřeme s cukrem a žloutky, přidáme mouku s práškem do pečiva. Rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech. Z 8 bílků ušleháme sníh, zašleháme 300 g moučkového cukru a vmícháme 300 g mletých ořechů. Rozetřeme na bílé těsto a zvolna upečeme. Upečený moučník hustě pocákáme čokoládovou polevou.

42. PŮLMĚSÍČKY:

210 g hladké mouky, 90 g moučkového cukru, 180 g másla, 1 vejce, 1 žloutek, citronová kůra. Utřeme máslo s cukrem, vejcem a žloutkem, přidáme mouku a citronovou kůru. Rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech a napůl zapečeme. Potřeme marmeládou a ořechovým sněhovým těstem. Ušleháme 3 bílky a 240 g moučkového cukru, vmícháme 180 g mletých ořechů a citronovou šťávu. Vložíme do trouby a dopečeme. Kulatou formičkou vykrajujeme z vychladlého moučníku půlměsíčky.

41. POMERANČOVÉ ŘEZY:

120 g polohrubé mouky, 100 g moučkového cukru, 5 vajec. Z bílků ušleháme tuhý sníh, vmícháme do něj cukr, žloutky a mouku. Promícháme a rozetřeme na vymazaný a moukou vysypaný plech. Pečeme v předem vyhřáté troubě. Na upečený moučník rozetřeme ořechový krém. V 6 lžících mléka rozmícháme 3 žloutky, 4 lžíce moučkového cukru a ve vodní lázni uvaříme do zhoustnutí. Do vychladlé hmoty vešleháme 60 g másla a 50 g strouhaných ořechů. Povrch potřeme pomerančovou polevou (180 g moučkového cukru třeme s 1 lžící vařící vody a 5 lžícemi pomerančové šťávy).

40. LONDÝNSKÉ TYČINKY:

210 g hladké mouky, 70 g moučkového cukru, 140 g másla, 2 žloutky. Vypracujeme těsto, necháme chvíli odpočinout. Vyválíme a rádýlkem nakrájíme pásy asi 5 cm široké. Položíme na vymazaný plech a v troubě rozpečeme. Smícháme 210 g moučkového cukru se 140 g mletých ořechů, 3 bílky a 1 vanilkovým cukrem. Z trouby vyjmeme rozpečené linecké pásy, potřeme je tence marmeládou a naneseme ve vrstvě 0,5 cm ořechovou hmotu. Dopečeme v troubě do růžova. Ještě teplé krájíme na tyčinky.

39. OŘECHOVÉ ŘEZY:

140 g hrubé mouky, 250 g moučkového cukru, 250 g másla, 210 g mletých ořechů, 6 vajec. Utřeme tuk s cukrem, přidáme mouku, ořechy a vmícháme ušlehaný sníh z bílků. Rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech a upečeme. Ještě horký moučník potřeme žloutkovou polevou. Utřeme do pěny 6 žloutků a 180g moučkového cukru. Moučník nakrájíme na řezy ještě vlažný, s lehce zaschlou polevou.

38. OŘECHOVÉ KOSTKY:

70 g hrubé mouky, 140 g moučkového cukru, 140 g másla, 3 vejce, 140 g mletých ořechů, 4 lžíce kakaa. Máslo a cukr utřeme do pěny, přidáme ořechy, sníh ze 3 bílků, mouku prosetou s kakaem. Těsto rozetřeme na vymazaný a moukou vysypaný plech a upečeme. Vychladlý potřeme žloutkovou polevou (utřeme 150 g moučkového cukru a 3 žloutky), necháme zaschnout a nožem namočeným do vody krájíme na malé kostky.

37. OŘECHOVÉ ŘEZY S POLEVOU:

210 g moučkového cukru, 100 g másla, 6 žloutků, 140 g mletých ořechů, 140 g mletých oloupaných mandlí, 1 štamprle rumu, 1 vanilkový cukr. Žloutky, cukr, máslo utřeme do pěny, přidáme rum. Mandle a ořechy smícháme s vanilkovým cukrem. Ušleháme tuhý sníh z bílků a do žloutkové hmoty přidáváme postupně ořechy, sníh, ořechy,sníh atd. Těsto rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech, pečeme v mírné troubě. Upečený, mírně vychladlý moučník potřeme citronovou polevou (umícháme 300 g moučkového cukru, šťávu z 1 citronu a trochu rumu). Na částečně zaschlé polevě nožem naznačíme kosočtverce, do každého položíme půlku vlašského ořechu. Krájíme po úplném zaschnutí nožem namáčeným ve vodě.

36. DOMÁCÍ PŘÍTEL:

400 g hladké mouky, 250 g moučkového cukru, 3 vejce, 1 lžička prášku do pečiva, špetka soli. Vypracujeme těsto jako na nudle, rozdělíme na 2 díly. Rozválíme a položíme na vymazaný plech. Poklademe půlkami vlašských ořechů a přikryjeme druhým vyváleným těstem. Potřeme žloutkovou polevou (utřeme 300 g moučkového cukru se 2 žloutky, 1 lžící horkého mléka) a upečeme. Ještě horké krájíme na řezy.

35. LINECKÉ ŘEZY S OŘECHOVÝM SNĚHEM:

180 g hladké mouky, 40 g moučkového cukru, 120 g másla, 2 žloutky. Vypracujeme těsto, vyválíme a položíme na vymazaný plech. Potřeme marmeládou, na kterou rozetřeme ořechový sníh. Vyšleháme tuhý sníh ze 4 bílků, postupně zašleháme 180 g moučkového cukru a vmícháme 120 g mletých ořechů. Moučník pečeme ve středně vyhřáté troubě asi 15 minut.

34. OŘECHOVÉ ŘEZY SE ŽLOUTKOVOU POLEVOU:

120 g výběrové mouky, 250 g moučkového cukru, 250 g tuku Hera, 5 bílků, 250 g mletých ořechů. Tuk utřeme s cukrem do pěny, přidáme mouku smíchanou s ořechy a ušlehaný sníh z bílků. Rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech a upečeme. Ještě horký plát potřeme žloutkovou polevou utřenou z 5 žloutků, 250 g moučkového cukru, 1 lžíce citronové šťávy a trochy rumu.

33. BUDÍNSKÉ ČAJOVÉ PEČIVO:

120 g polohrubé mouky, 120 g moučkového cukru, 2 vejce, 100 g nasekaných vlašských ořechů nebo oloupaných mandlí, 100 g v rumu namočených rozinek, trocha mleté skořice a citronové kůry. Vejce utřeme s cukrem, přidáme ostatní suroviny. Dobře promíchané těsto rozetřeme nožem namáčeným ve vodě na vymazaný a vysypaný plech. Upečeme v mírně teplé troubě, po vychladnutí potáhneme čokoládovou polevou. Necháme ztuhnout a krájíme na obdélníčky.

32. SLOVENSKÉ OŘECHOVÉ ŘEZY:

200 g polohrubé mouky, 250 g moučkového cukru, 4 vejce, 100 g mletých ořechů, 1/2 prášku do pečiva. Žloutky našleháme s 8 lžícemi vody, vešleháme cukr. Vmícháme ořechy, mouku prosetou s práškem do pečiva a opatrně vmícháme ušlehaný sníh. Těsto rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech s vyšším okrajem a upečeme. Ve 3 dl mléka rozmícháme 3 lžíce polohrubé mouky, uvaříme kaši a necháme vychladnout. Utřeme 250 g másla s 200 g moučkového cukru, přidáme po částech vychladlou kaši a vyšleháme hladký krém. Natřeme na vychladlý moučník a polijeme čokoládovou polevou (1 čokoláda na vaření, 100 g ztuženého tuku).

31. OŘECHOVÝ ZÁKUSEK NA OPLATCE:

250 g mletých ořechů, 250 g moučkového cukru, 5 vajec. Žloutky utřeme s cukrem, přidáme ořechy a ušlehaný sníh z bílků. Na pečící plech položíme dortové obdélníkové oplatky, nalijeme připravené těsto. Sušíme v mírně vyhřáté troubě. Vychladlý zákusek potřeme kávovým krémem a posypeme mletými ořechy. Utřeme 250 g másla se 150 g moučkového cukru, 1 žloutkem a 1 lžíci silné černé uvařené kávy.

30. ŘEZY DOMINO:

450 g hladké mouky, 150 g moučkového cukru, 400 g tuku (máslo, Hera apod.), 170 g strouhaných ořechů, 5 žloutků, 1-2 lžíce kakaa. Změklý tuk utřeme se žloutky a cukrem, přidáme mouku prosátou s kakaem a strouhané ořechy. Těsto rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech a ve středně vyhřáté troubě upečeme (je to za chvíli). Na ještě teplý moučník rozetřeme pikantní marmeládu a necháme vychladnout. Ozdobíme světlými a tmavými pruhy. Ušleháme 5 bílků s 250 g moučkového cukru, vmícháme 140 g kokosové moučky. Připravenou sněhovou hmotu rozdělíme na 2 části, jednu obarvíme kakaem. Na moučník nanášíme vedle sebe tmavý a světlý pruh.

29. KŘEHKÉ ŘEZY:

150 g hladké mouky, 250 g krupicového cukru, 250 g másla, 6 vajec, 2 lžíce kakaa, 1/2 prášku do pečiva. Ušleháme do pěny máslo, cukr, žloutky. Vmícháme střídavě ušlehaný sníh z bílků a mouku prosetou s práškem do pečiva a kakaem. Těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech a upečeme. Vychladlý plát silně potřeme meruňkovou marmeládou, na kterou rozetřeme ořechovou nádivku z 250 g mletých ořechů smíchaných s 200 g moučkového cukru a 1 a půl dl rumu. Polijeme čokoládovou polevou a necháme ztuhout.

28. ŽLOUTKOVÉ ŘEZY:

300 g hl. mouky, 150 g ml. cukru, 300 g tuku, 2 žloutky, 100 g ml. ořechů – vypracujeme těsto, vyválíme a položíme na vym a vys plech a upečeme. Vychladlý moučním potřeme marmeládou a polijeme žloutkovou polevou. Utřeme 3 žloutky se 6 lžícemi ml. cukru a 1 lžící rumu. Necháme v mírné troubě dosušit.

27. OPILÝ ISIDOR:

Vyšleháme 150 g másla, 150 g ml. cukru, 4 vejce, 1 lžíci kakaa, přidáme 70 g hr. mouky, 1/4 kypřícího prášku, 120 g ml. ořechů a upečeme na vym a vys plechu. Vychladlý plát potřeme směsí (200 ml rumu, 1 van. cukr, 200 g ml. ořechů, 150-200 g ml. cukru). Ve vodní lázni vyšleháme 4 vejce, 100 g ml. cukru, 1 lžíci kakaa a do vychladlého vmícháme 250 g másla. Namažeme na ořechovou vrstvu. Polijeme čokol.polevou a krájíme na kostky.

26. ŽLOUTKOVÉ ŘEZY II:

120 g polohrubé mouky, 180 g moučkového cukru, 190 g másla, 4 vejce, 120 g mletých ořechů. Změklé máslo ušleháme s cukrem, přidáme mouku promíchanou s ořechy a ušlehaný sníh ze 4 bílků. Upečeme a na horký plát rozetřeme žloutkovou polevu (vyšleháme 4 žloutky se 120 g moučkového cukru). Až poleva zaschne, krájíme nožem namáčeným ve studené vodě na malé řezy.

25. LONDÝNSKÉ ŘEZY:

350 g hladké mouky, 70 g moučkového cukru, 140 g másla, 3 žloutky, citronová kůra. Zpracujeme těsto, rozválíme a rozdělíme na pruhy asi 5 cm široké. Potřeme je marmeládou a nahoru dáme ořechovou nádivku. Ze 3 bílků vyšleháme sníh, vmícháme 40 g moučkového cukru, 200 g mletých ořechů. Potřeme těsto a v mírně vyhřáté troubě upečeme. Po upečení ihned rozkrájíme na 1 a půl cm proužky.

24. OŘECHOVÝ PLNĚNÝ ŘEZ:

300 g polohrubé mouky, 100 g moučkového cukru, 125 g másla, 2 žloutky. Máslo utřeme s cukrem, žloutky do pěny. Přidáme mouku a vypracujeme těsto. Necháme chvíli v chladu odpočinout. Vyválíme dva stejné pláty, jeden položíme na vymazaný plech a propícháme vidličkou. Svaříme 2 dl vody se 100 g moučkového cukru, přidáme 600 g mletých lískových oříšků, 100 g piškotových drobečků, 150 g rozinek, 1 lžičku strouhané citronové kůry, 1/2 lžičky mleté skořice, 4 tlučené hřebíčky. Svaříme na kaši a necháme vychladnout. Nádivku rozetřeme na spodní díl, zakryjeme druhým vyváleným plátem, potřeme rozšlehaným vejcem a upečeme.

   23. SLONÍ SLZY:     

6 žloutků utřeme se 6 lžícemi ml. cukru, přidáme 2 lžíce hl. mouky, 40 g kakaa, na špičku nože prášku do pečiva a tuhý sníh z bílků. Rozetřeme na plech upečeme. Vyklopíme na cukrem vysypanou utěrku, do středu podélně položíme váleček na nudle a plát přesněj přeložíme. Necháme vychladnout, potřeme ořechovým krémem. Na krém položíme oloupané banány a přeložíme v slzu. Polijeme čokol.polevou, nebo posypeme cukrem. Krájíme trojúhelníky, na čokol.polevu kápneme čárky čokoládou, když stékají dolů, tvoří malé slzy.

22. SVÁTEČNÍ SKLÁDANÉ ŘEZY:

400 g hladké mouky, 250 g másla, 2 vejce, 30 g droždí, vanilkový cukr, špetka soli. Droždí rozdrobíme v trošce moučkového cukru. Mouku prosejeme do mísy, přidáme droždí, vejce, změklé máslo, vanilkový cukr, sůl a zaděláme těsto. Vyválíme 2 placky na velký plech. První položíme na vymazaný plech, potřeme silnou vrstvou rybízové marmelády, posypeme 150 g mletých ořechů smíchaných se 150 g moučkového cukru. Přiklopíme druhou placku. Kraje přitiskneme, těsto propícháme vidličkou a upečeme. Vychladlý moučník polijeme čokoládovou polevou.

21. OŘECHOVÉ ŘEZY II:

300 g mletých ořechů, 300 g moučkového cukru, 10 vajec. Ušleháme bílky se špetkou soli, zašleháme cukr a vmíchám ořechy. Těsto rozetřeme na vymazaný a strouhankou vysypaný plech a ve velmi mírně vyhřáté troubě spíše sušíme. Upečené těsto rozpůlíme, potřeme čokoládovým krémem a spojíme. Nad parou vyšleháme žloutky s 250 g moučkového cukru a 100 g změklé čokolády. Odstavíme, necháme vychladnout a vyšleháme s 300 g změklého másla. Řez potřeme i po povrchu, posypeme mletými ořechy a necháme v chladničce ztuhnout.

20. OŘECHOVÝ KRÉMOVÝ ZÁKUSEK:

150 g polohrubé mouky, 250 g moučkového cukru, 1 lžíce oleje, 5 vajec, 100 g mletých ořechů, 1 lžíce vody, 1 prášek do pečiva. Vejce ušleháme s cukrem, přilijeme vodu, olej, přidáme mouku promíchanou s ořechy a práškem do pečiva. Dobře vypracované těsto rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech. Upečeme v troubě vyhřáté na 200 °C. Vychladlý moučník potřeme kakaovým krémem. V 5 lžících mléka rozmícháme 5 lžic moučkového cukru, 5 lžic kakaa a uvedeme do varu. Když začne pěnit, odstavíme a necháme vychladnout. Utřeme 250 g másla, po troškách přidáváme prochladlé kakao a vyšleháme hustý krém. Ozdobně vidličkou rozetřeme na upečený moučník a můžeme posypat strouhanou čokoládou. Necháme ztuhnout v chladničce.

19. CIKÁNSKÉ ŘEZY:

200 g hladké mouky, 50 g moučkového cukru, 150 g tuku, 3 žloutky, na špičku nože soli. Vypracujeme těsto, vyválíme plát a položíme na vymazaný plech s okrajem. Zapečeme napůl, když těsto dělá bubliny, propícháme je vidličkou. Vyjmeme, potřeme pikantní marmeládou a rozetřeme ořechovou směs. Dáme do kastrůlku 160g hrubě nasekaných vlašských ořechů, 200 g moučkového cukru, 40 g kakaa, 3 bílky, trochu mleté skořice. Zahříváme, mícháme, až se vše spojí a prohřeje. Moučník potřeme směsí a dopečeme. Teplé krájíme na čtverečky 2x2cm.

18. HABOŠ:

300 g hladké mouky, 1 lžíce moučkového cukru, 140 g másla, 1 žloutek, 2 lžíce smetany, 1/2 prášku do pečiva. Vypracujeme těsto, vyválíme na prst silnou placku a přeneseme na vymazaný plech. Potřeme marmeládou a zakryjeme ořechovým těstem. Utřeme 200 g másla s 200 g moučkového cukru, 4 žloutky, 3 lžícemi mléka. Přidáme 150 g mletých ořechů, 200 g hladké mouky proseté se 2 lžícemi kakaa, 1 práškem do pečiva. Pečeme ve středně vyhřáté troubě, před dopečením potřeme sněhem ze 4 bílků ušlehaným se 350 g moučkového
cukru a nec
háme zčervenat.

17. OŘECHOVÉ KOSTKY:

200 g hrubé mouky, 280 g moučkovébo cukru, 220 g másla, 10 vajec, 200 g mletých ořechu, 1 vanilkový cukr. Vypracujeme těsto a rozdělíme na dva stejné díly. Do jednoho zapracujeme 100 g změklé čokolády. Pečeme samostatně. Vychladlé pláty slepujeme marmeládou, nakrájíme na kostky a zdobíme citronovou polevou (200 g moučkového cukru, 1 bílek, štáva z půlky citronu).

16. ŘEZY S KAKAOVO–RUMOVOU POLEVOU:

4 žloutky a 100 g ml. cukru vyšleháme, přidáme 6 lžic vařící vody, 200 g pol. mouky, 1 kypřící prášek. Z bílků a 100 g ml. cukru ušleháme tuhý sníh a lehce vmícháme ke žloutkům. Těsto rozetřeme na vym a vys plech a upečeme. 250 g másla a 120 g ml. cukru vyšleháme, přidáme 120 g ml. ořechů, 4 lžičky kávy a nakonec komp. broskve okapané a nakrájené na kostičky. Vychladlý plát potřeme marmeládou, krémem a vrch polijeme polevou. Poleva: 150 g ml. cukru, 2-3 lžíce rumu, 1 lžíce kakaa – vymícháme.

15. DVOUBAREVNÉ ŘEZY S OŘECHOVÝM SNĚHEM:

500 g hl. mouky, 200 g ml. cukru, 250 g másla, 3 žloutky, trocha mléka, 1/2 kypřícího prášku – vypracujeme těsto, rozdělíme na dvě poloviny a do jedné vmícháme 1 lžíci kakaa. Bílé těsto rozválíme a dáme na vym plech. Potřeme rybízovou marmeládou, zakryjeme tmavým těstem a ořechovým sněhem (ušleháme sníh z 5 bílků, 200 g ml. cukru a 250 g ml. ořechů). Pečeme v mírné troubě a teplé krájíme na řezy.

14. DOMÁCÍ PŘÍTEL:

400 g hladké mouky, 250 g moučkového cukru, 3 vejce, 1 lžička prášku do pečiva, špetka soli. Zpracujeme těsto jako na nudle, rozdělíme na dva díly. Rozválíme a na vymaštěný plech přeneseme jeden díl, naskládáme na něj rozpůlené vlašské ořechy, přikryjeme druhým plátem, potřeme žloutkovou polevou a upečeme. Ješte horké krájíme na řezy.

13. ŘEZY „DEN A NOC“:

600 g hl. mouky, 200 g ml. cukru, 380 g tuku, 2 vejce, 1 žloutek, 1 prášek do peč, špetka soli – vypracujeme těsto, které rozdělíme na dva díly. Do jednoho těsta zapracujeme 1 lžíci kakaa, 1 lžíci ml. cukru, 1 van. cukr a 1 lžíci oleje. Těsto rozválíme, dáme na vym. plech a potřeme meruňkovou marmeládou. Do druhého těsta dáme 100 g ml. ořechů a 1/2 lžičky ml. skořice. Vyválíme a položíme na kakaové těsto. Potřeme bílkem a vidličkou propícháme. Upečeme a krájíme řezy.

12. NUGÁT V OPLATKU:

Ve vodní lázni rozpustíme 250 g 100% tuku, 250 g ml. cukru, 3 lžíce Solamylu, 80 g kakaa. Odstavíme a přidáme 1 Salko a 100 g ml. ořechů. Nalijeme na oplatkový plát, přikryjeme druhým plátem, zatížíme a druhý den krájíme čtverečky.

11. ZLATÉ ŘEZY:

250 g hl. mouky, 80 g ml. cukru, 150 g tuku, 1 vejce, 1 van. cukr, citr. kůra, 1/2 kypřícího prášku – vypracujeme těsto, vyválíme obdélník a dáme na vym plech. Potřeme marmeládou a rozetřeme ořechovou nádivku ze 150 g ml. ořechů, 100 g ml. cukru a 4-5 lžic spařeného mléka. Zakryjeme piškotovým těstem: utřeme 5 žloutků, 8 lžic ml. cukru, vmícháme 8 lžic hrubé mouky, a sníh z 5 bílků. Upečeme a vychladlé krájíme na řezy.

10. OŘECHOVÝ NANUK:

Utřeme 4 žloutky, 300 g ml. cukru a 4 lžíce vařené černé kávy. Přidáme 100 g ml. ořechů, 200 g pol. mouky, 1 kypřící prášek a sníh z bílků. Pečeme na vym a vys plechu a potřeme náplní. Uvaříme pudink ze 2,5 dl mléka, 3 lžic vanil. pudinku a necháme vychladnout. Utřeme 250 g másla s 200 g ml. cukr, 1 van. cukrem a vlažným pudinkem a vymícháme na hladký krém. Poléváme čokoládovou polevou (rozpustíme v páře 100 g čokolády na vaření a 100 g 100% tuku).

9. LEDOVÉ KOSTKY:

2 žloutky, 5 lžic studené vody a 150 g ml. cukru vyšleháme, přidáme sníh z bílků, 50 g ml. ořechů, 100 g hr. mouky a 1/2 prášku do pečiva. Vylijeme na vym a vys plech a upečeme. Na vychladlý rozetřeme náplň a polijeme polevou. Krájíme kostky, které libovolně nazdobíme. Náplň: 300 ml mléka, 3 lžíce hr. mouky – uvaříme kaši, necháme vychladnout. Vyšleháme 120 g másla, 120 g ml. cukru, přidáme 50 g ml. ořechů a studenou kaši a vše vyšleháme. Poleva: rozpustíme 80 g čokolády a 50 g 100% tuku.

8. OŘECHOVÉ ŘEZY:

Vyšleháme 2 vejce, 200 g ml. cukru a 100 g másla. Přidáme 250 g pol. mouky, 1 prášek do pečiva, 100 g ml. ořechů, 200 ml mléka a dobře promícháme. Vylijeme na vym a vys plech a upečeme. Vychladlé polijeme citronovou, nebo rumovou polevou. Poleva: 1 bílek vyšleháme, přidáme 200 g ml. cukru a šťávu z 1/2 citronu nebo rum.

7. RUMOVÉ ŘEZY:

Utřeme 250 g tuku a 250 g ml. cukru, přidáme 6 žloutků, 20 g kakaa, 120 g hr. mouky a 1/2 kypřícího prášku. Vmícháme tuhý sníh z bílků a upečeme na vym a vys plechu. Potřeme marmeládou, ořechovou náplní (250 g ml. ořechů, 250 g ml. cukru a 1 dl rumu), a čokoládovou polevou.

6. ŽENSKÝ VRTOCH:

200 g tuku a 100 g ml. cukru vyšleháme, přidáme 1 žloutek, 1 lžičku kypřícího prášku, 300 g hl. mouky a vypracujeme těsto. Dáme do chladu. 4 žloutky a 280 g ml. cukru vyšleháme, přidáme 200 g ml. ořechů a vymícháme. Zlehka vmícháme sníh z 5 bílků. Těsto rozválíme na vym a vys plech, potřeme marmeládou a krémem. Pečeme asi hodinu, krájíme na kostky.

                                      5. PARÁDNÍ LINECKÉ ŘEZY:   

350 g hl. mouky, 200 g tuku, 2 žloutky, 100 g ml. cukru, 1 kypřící prášek, 2 lžíce kysané smetany – vypracujeme těsto a rozdělíme na půl. Jeden díl rozválíme, vložíme do vym a vys plechu, potřeme marmeládou. 50 g másla, 250 g ml. cukru vyšleháme, přidáme 2 žloutky, 200 ml mléka, 220 g ml. ořechů, 150 g hr. mouky a tuhý sníh ze 4 bílků. Těsto rozetřeme na plát na plechu a přiklopíme druhým vyváleným plátem. Propícháme vidličkou a upečeme. Polijeme polevou – 300 g ml. cukru, šťáva z 1 citronu a 2 lžíce horké vody vyšleháme.

4. OŘECHOVÉ ŘEZY S CITRONOVOU POLEVOU:

Vyšleháme 5 žloutků, 150 g ml. cukru, přidáme 1 vanil. cukr, 100 g ml. ořechů, 60 g hr. mouky, citr. kůru a sníh z bílků. Upečeme na vym a vys plechu. Vychladlé těsto rozkrojíme na dva pláty, jeden natřeme marmeládou a přikryjeme druhým plátem.  Poleva: Svaříme na nit 150 g kryst. cukru a trochu vody, přidáme 1 lžíci citr. šťávy a vymícháme do husta. Rozetřeme na moučník a necháme ztuhnout. Krájíme kostky.

3. OŘECHOVÝ ŘEZ NA OPLATKU:

Vyšleháme 4 žloutky, 250 g krystalu, přidáme 200 g mletých ořechů, 3 polévkové lžíce strouhanky, 1/2 kypřícího prášku do pečiva, sníh ze 6 bílků a rozetřeme na dortové oplatky, které jsme rozložili na plech. Upečeme a necháme vychladit. Na vychladlý plát rozetřeme krém, posypeme strouhanou čokoládou a sekanými ořechy. Krém : vyšleháme 250 g másla, 150 g ml. cukru, 1 vanil. cukr, 1 polévkovou lžíci studené silné černé kávy.

2. CIKÁNSKÉ ŘEZY:

Vypracujeme těsto: 250 g hl. mouky, 100 g ml. cukru, 120 g tuku, 4 žloutky, citr. kůra, 1/2 kyp. prášku do pečiva. Vyválíme na vymazaný plech, potřeme marmeládou, na marmeládu rozetřeme hmotu: ušleháme ze 4 bílků sníh, lehce vmícháme 150 g ml. ořechů, 200 g ml. cukru. Teplé krájíme.

1. NANUKOVÉ ŘEZY:

Utřeme 300 g ml. cukru se 4 žloutky, přidáme 10 lžic vařící vody a tuhý sníh z bílků. Vmícháme 100 g ml. ořechů, 200 g polohr. mouky a 1 prášek do pečiva. Těsto dáme na vym + vys. plech a upečeme. Vychladlý plát na plechu potřeme vrstvou krému a čokoládovou polevou. Krém: 5 lžic hrubé mouky rozmícháme v 1/2 l studeného mléka a za stálého míchání uvaříme hustou kaši. 250 g ml. cukru utřeme s 250 g másla a přidáme do vychladlé kaše, dáme 100 g ml. ořechů a promícháme.

 


 

Velký výběr oříšků najdete na https://www.zodo.cz/orechy/