Řezy s ovocem

Ovoce je velmi významným zdrojem vitamínů. Hlavní složkou ovoce jsou voda a sacharidy. Obsah bílkovin a tuků je zanedbatelný (pod 1 %). Ovoce je nutričními poradci často doporučováno jako bohatý zdroj vitamínů i živin, ale korelace byly nalezeny údajně i například v pravděpodobnosti výskytu rakoviny

 

80. MOŘSKÉ ŘEZY:

450 g hladké mouky, 250 g moučkového cukru, 350 g tuku Hera, 6 vajec, 1 lžíce mléka, 1 prášek do pečiva. Utřeme tuk s cukrem a žloutky do pěny, přidáme mléko, mouku s práškem do pečiva, ušlehaný sníh z bílků. Těsto rozdělíme na 3 díly, jeden obarvíme 1 lžící kakaa. Světlý díl rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech. Zakryjeme tmavým dílem a přiložíme světlý díl. Na těsto rozložíme okapané kompotované meruňky a pečeme pomaleji ve středně vyhřáté troubě. Vychladlý řez potřeme máslovým krémem (utřeme 250 g másla s 200 g moučkového cukru, 1 žloutkem) a polijeme čokoládovou polevou.

79. HAVAJSKÉ ŘEZY:

330 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 200 g tuku Hera, 1 vejce, 1 žloutek, špetka soli, kůra z 1/2 citronu, 1 vanilkový cukr, 1/2 prášek do pečiva. Ze všech surovin vypracujeme vláčné, hladké těsto. Zabalíme do fólie a necháme 3 hodiny uležet v chladu. Rozválíme na pomoučeném vále na tloušťku 1/2 cm a vykrojíme plát 14 cm široký a dlouhý na délku plechu. Dáme na plech vyložený pečicím papírem a propícháme vidličkou. Ze zbývajícího těsta vykrájíme centimetrové proužky na okraje (4 proužky na šířku a 4 proužky na délku) a půlcentimetrové proužky na mřížku (ty zatím odložíme). Plát na plechu potřeme žloutkem, usadíme okraje a pečeme asi 20 minut při 170 °C. Upečené necháme vychladnout, plníme ananasem a krémem. 400 g kompotovaného ananasu, 3 vejce, 100 g moučkového cukru, 1/6 litru ananasové šťávy z kompotu, 100 g Solamylu. Kompot slijeme a necháme okapat. Vejce, cukr, ananasovou šťávu z kompotu šleháme ve vodní lázni 20 minut do hustého krému. Opatrně vmícháme Solamy. Ananas rozdělíme do upečeného pruhu, zalijeme krémem, uhladíme z nepečených proužků těsta uděláme mřížku. Potřemeje žloutkem, posypeme plátky mandlí a pečeme ještě 25 minut při 180 °C. Po upečení necháme vychladnout a pocukrujeme.

78. JABLEČNÉ ŘEZY SE SÁDLEM:

400 g hladké mouky, 200 g sádla, 2 vejce, 2 lžíce octa, několik lžic vody, špetka soli. Vypracujeme těsto, necháme odpočinout, polovinu rozválíme, dáme na plech, posypeme trochou strouhanky a rozložíme hrubě nastrouhaná jablka smíchaná s moučkovým cukrem a skořicí. Přikryjeme druhým plátem těsta a upečeme. Krájíme po vychladnutí, pocukrujeme.

77. KAKAOVÉ ŘEZY S JABLKY:

300 g hladké mouky, 280 g moučkového cukru, 80 g másla, 3 vejce, 60 g instantního kakaa, 300 g jablek, 1 prášek do pečiva. Utřeme do pěny vejce s cukrem, přidáme kakao, hrubě nastrouhaná jablka, necháme chvíli odležet. Přidáme rozpuštěné, vychladlé máslo, mouku s práškem do pečiva a zamícháme. Rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech a pečeme v mírně vyhřáté troubě asi 25 minut. Vychladlý moučník polijeme čokoládovou polevou, necháme ztuhnout a krájíme řezy.

76. ANANASOVÉ ŘEZY:

2 hrnky polohrubé mouky, 1 hrnek krupicového cukru, 1 hrnek mletých ořechů, 2 vejce, 1 plechovka ananasu, 1 lžička jedlé sody. Ušleháme vejce s cukrem, přidáme ananas rozmixovaný s nálevem, ořechy, mouku s jedlou sodou. Promícháme, rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech. Zvolna upečeme. Vychladlý potřeme máslovým krémem, posypeme nasekanými ořechy a pocákáme čokoládou.

75. PIŠKOTOVÉ ŘEZY:

120 g polohrubé mouky, 50 g hrubé mouky, 220 g krupicového cukru, 90 g oleje, 6 vajec, 1/2 prášku do pečiva. Ušleháme tuhý sníh z bílků, postupně zašleháme žloutky, cukr, olej a mouku s práškem do pečiva. Těsto rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech a upečeme. Vychladlý moučník potřeme ušlehanou šlehačkou se ztužovačem a poklademe banány, mandarinkami a pocákáme čokoládou.

74. ALADINOVY ŘEZY:

6 lžic polohrubé mouky, 6 lžic krupicového cukru, 6 vajec, 1/2 prášku do pečiva. Utřeme vejce s cukrem, vmícháme mouku s práškem do pečiva. Pečeme na vymazaném a vysypaném plechu. Vychladlý plát potřeme marmeládou, posypame drobným nebo nakrájeným ovocem. Ušleháme 1 šlehačku se 2 vanilkovými cukry, vmícháme 2 zakysané smetany a rozetřeme na ovoce. Polijeme pudinkovým želé uvařeným z 1/2 l šťávy z kompotu, 1 vanilkového pudinku a 6 lžic cukru.

73. ŘEZY S JAHODAMI:

120 g hrubé mouky, 80 g krupicového cukru, 1 lžíce moučkového cukru, 5 vajec, kakao. Ušleháme žloutky s moučkovým cukrem a bílky s krupicovým cukrem. Lehce spojíme s prosetou moukou a polovinu těsta obarvíme kakaem. Dáme na plech vyložený pečícím papírem a každé zvlášť upečeme. Vychladlý piškot potřeme máslovým krémem. Uvaříme pudink z 1/2 l mléka a vanilkového pudinku, vyšleháme 250 g másla a 60 g moučkového cukru. Smícháme s vychladlým pudinkem. Na krém dáme tmavý plát těsta, potřeme džemem, poklademe plátky jahod a zalijeme červeným dortovým želé (připraveným podle návodu na sáčku).

72. PIŠKOTOVÝ BLOK S JAHODAMI:

100 g hladké mouky, 120 g moučkového cukru, 5 vajec, 1 lžička Solamylu, 1 lžička citronové šťávy, 1 vanilkový cukr. Vyšleháme do pěny žloutky s vanilkovým cukrem a polovinou moučkového cukru. Vmícháme mouku se Solamylem. Z bílků a 1 lžíce horké vody ušleháme tuhý sníh, přidáme zbylý cukr, citronovou šťávu a promícháme. Těsto dáme na plech vyložený pečícím papírem a upečeme. Po vychladnutí piškot podélně rozkrojíme na 3 části. Dvě potřeme jahodovým džemem, ušlehanou šlenačkou se ztužovačem a poklademe kousky jahod. Pláty položíme na sebe. Piškotový blok potřeme i na povrchu šlehačkou a dáme vychladit. Krájíme na širší řezy.

71. PIŠKOTOVÝ MOUČNÍK S JOGURTOVÝM KRÉMEM:

300 g polohrubé mouky, 250 g moučkového cukru, 100 g oleje, 4 vejce, 4 lžíce teplé vody, 1/2 prášku do pečiva. Utřeme žloutky s cukrem za postupného přilévání oleje a vody. Vmícháme tuhý sníh z bílků a po částech mouku prosetou s práškem do pečiva. Opatrně promícháme, nalijeme na vymazaný, vysypaný plech a upečeme dorůžova. Upečené těsto potřeme pikantní marmeládou, hodně posypeme kompotovaným ovocem (čerstvým) a potřeme jogurtovým krémem. Rozpustíme 1 lžíci želatiny v 1 a půl dl ovocné šťávy nebo moštu (nebo oslazené vodě s citronem) a zahříváme (postupujeme podle návodu na sáčku). Když začne tuhnout, vmícháme 2 dl bílého jogurtu a sníh ze 2 bílků vyšlehaný s 50 g moučkového cukru a 1 vanilkovým cukrem. Jogurtový krém polijeme červenou želatinou (připravenou podle návodu na sáčku).

70. PIŠKOTOVÉ KIWI ŘEZY:

6 lžic polohrubé mouky, 6 lžic krupicového cukru, 6 vajec. Ušleháme do husté pěny vejce s cukrem a lehce vmícháme mouku. Nalijeme na plech vyložený pečicím papírem a krátce upečeme. Vychladlý piškot potřeme smetanovou pěnou. Ušleháme 1 šlehačku, přidáme 2 kelímky zakysané smetany, 100 g pískového cukru a rozmícháme. Poklademe na kolečka nakrájeným kiwi a zalijeme prochladlým rosolem (v 1/2 litru vody uvaříme 1 a půl balíčku vanilkového pudinku, osladíme podle chuti). Necháme uležet v chladu.

69. OVOCNÉ BANÁNOVÉ ŘEZY:

250 g mletých dětských piškotů,1 dl slazeného kondenzovaného mléka Salko, 30 g moučkového cukru, 3 vejce, 50 g kakaa, 2 lžíce rumu, 1 prášek do pečiva. Mleté piškoty smícháme s kakaem, cukrem a práškem do pečiva. Vmícháme slazené mléko, rum a žloutky. Promícháme a zapracujeme sníh z bílků. Těsto rozetřeme na plech vyložený pečicím papírem a pečeme ve středně teplé troubě asi 30 minut. Upečené těsto rozdělíme na poloviny, potřeme marmeládou a poklademe kolečky banánu. Přiklopíme druhým dílem a polijeme čokoládovou polevou. Krájíme na čtverečky, zdobíme šlehačkou a sypeme strouhanými oříšky.

68. ANANASOVÉ ŘEZY:

2 hrnky polohrubé mouky, 1 hrnek krupicového cukru, 1 plechovka ananasu, 2 vejce, 2 lžičky jedlé sody. Ušleháme vejce s cukrem, vmícháme rozmixovaný ananas i se šťávou, mouku a sodu. Pečeme zvolna v předehřáté troubě. Vychladlý plát potřeme krémem. Utřeme 2 pomazánková másla s 1 lžící vanilkového pudinku, přidáme 1/2 hrnku moučkového cukru, 1 vanilkový cukr. Posypeme nahrubo nastrouhanými ořechy (1 hrnek) a pocákáme čokoládovou polevou. Necháme uležet do druhého dne.

67. JABLEČNÉ ŘEZY:

300 g dětské krupičky,200 g moučkového cukru, 50 g strouhaných jablek, 3 vejce, 2 lžíce kakaa, 1 prášek do pečiva. Všechny suroviny smícháme, vylijeme na větší plech a v předehřáté troubě upečeme. Ještě teplé potřeme rumovou polevou. Rozpustíme 1/8 másla, smícháme s 1 vanilkový cukrem, 2 lžícemi moučkového cukru, 2 lžícemi rumu. Na polevu dáme strouhané ořechy nebo kokos.

66. JAHODOVÉ ŘEZY ZE SUŠENEK:

2 balíčky máslových sušenek, 2 jahodové jogurty, 1 kelímek šlehačky, 100 g moučkového cukru, 7 lžic vody, 10 g želatiny. Chlebíčkovou formu vyložíme pečicím papírem (nebo mikrotenem). Vyšleháme smetanu s cukrem, vmícháme jogurty a želatinu připravenou podle návodu. Sušenky plníme střídavě s krémem do formy, poslední vrstvou jsou sušenky. Necháme v chladničce několik hodin tuhnout. Vyklopíme a polijeme světlou čokoládovou polevou, ozdobíme velmi tmavou čokoládovou polevou (hotový polotovar).

65. STŘECHA Z BE-BE SUŠENEK:

1 balíček světlých Be-Be sušenek, 1 balíček kakaových Be-Be sušenek, 150 g moučkového cukru, 200 g másla, 500 g obyčejného jemného tvarohu (ne z vaničky), rum, 2 banány. Utřeme máslo s cukrem, tvarohem, ochutíme rumem. Na alobal naskládáme jako šachovnici 3 řady sušenek po 7 kusech, střídáme světlou a tmavou barvu. Potřeme tvarohovým krémem, zakryjeme znovu sušenkami, ale barvy prostřídáme. Rozetřeme zbytek krému, středem položíme oloupané banány. Vezmeme alobal z obou delších stran, přiklopíme k sobě tak, že se sušenky nahoře spojí do „střechy“. Polijeme čokoládovou polevou, necháme ztuhnout a rozležet.

64. JAHODOVÉ POHLAZENÍ:

2 hrnky polohrubé mouky, 1 hrnek krupicového cukru, 1/2 hrnku oleje, 2 vejce, 1/2 hrnku kefíru, 1 velký smetanový jogurt, 1/2 prášku do pečiva. Mouku promícháme s cukrem, práškem do pečiva a smícháme s ostatními surovinami. Vše dobře prošleháme a rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech. Na těsto rozložíme téměř rozmražené jahody a v předem vyhřáté troubě pečeme asi 25-30 minut. Vychladlý moučník krájíme na kostky a zdobíme šlehačkou.

63. ŘEZY S JAHODOVÝM KRÉMEM:

2 hrnky polohrubé mouky, 2 hrnky moučkového cukru, 1 hrnek oleje, 2 vejce, 2 lžíce kakaa, 1 hrnek mléka, 1 vanilkový cukr, 1 prášek do pečiva. Utřeme vejce s cukrem, vanilkovým cukrem, olejem. Vmícháme mouku prosetou s kakaem a práškem do pečiva. Postupně přiléváme mléko. Těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech a upečeme. Vychladlé těsto potřeme jahodovým krémem. Šťávu z 1-2 sklenic jahodového kompotu doplníme do 1/2 litru vodou, vmícháme 1 jahodový pudink, 1 vanilkový cukr, uvaříme kaši a necháme ji vychladnout. Ušleháme 250 g másla s 200 g moučkového cukru a po troškách vmícháme vychladlou kaši a na kousky nakrájené jahody. Krémem potřený moučník necháme v chladu ztuhnout, potom polijeme čokoládovou polevou.

62. PIŠKOTOVÉ ŘEZY S JAHODOVÝM KRÉMEM:

250 g polohrubé mouky, 210 g moučkového cukru, 6 vajec. Vejce s cukrem našleháme do husté pěny, pomalu vmícháme prosetou mouku. Těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech (pečicí papír) a upečeme. Povaříme na kaši 500 g jahod se 4 lžícemi polohrubé mouky, necháme vychladnout. Zvlášť utřeme 200 g másla a 200 g moučkového cukru (podle chuti) do pěny, pomalu zašleháme vychladlou jahodovou kaši. Krém rozetřeme na moučník, pocákáme čokoládovou polevou, necháme ztuhnout a krájíme na řezy.

61. VIŠŇOVÉ ŘEZY:

260 g polohrubé mouky, 200 g moučkového cukru, 250 g tuku Hera (máslo), 5 vajec, 1 dl mléka, 1 prášek do pečiva. Tuk utřeme s cukrem, žloutky a vanilkovým cukrem do pěny. Přidáme mouku prosetou s práškem do pečiva, mléko a ušlehaný sníh z bílků. Do 1/3 těsta zamícháme 1 lžíci kakaa. Světlé těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech s vyšším okrajem, na ně opatrně rozetřeme tmavé těsto. Poklademe odpeckovanými kompotovanými višněmi (třešněmi) a zvolna upečeme. Vychladlý moučník potřeme višňovým krémem. Šťávu z višní doplníme do 1/2 litru vodou, vmícháme 1 vanilkový pudink, 2 lžíce cukru, 1 vanilkový cukr, uvaříme kaši a necháme ji vychladnout. Zvlášť utřeme 250 g másla se 2 lžícemi moučkového cukru a po troškách zašleháváme višňovou kaši. Krémem potřený moučník necháme v chladu ztuhnout, potom polijeme čokoládovou polevou.

60. BROSKVOVÉ ŘEZY S JOGURTEM:

250 g hladké mouky, 200 g moučkového cukru, 5 lžic oleje, 5 vajec, 5 lžic teplé vody, 25 g strouhané čokolády na vaření, 1/2 prášku do pečiva. Ušleháme do pěny vejce, cukr, olej a vodu. Vmícháme mouku prosetou s práškem do pečiva a nastrouhanou čokoládu. Těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech a upečeme. Na těsto naskládáme okapané broskve a zalijeme jogurtovým krémem. Ušleháme 1 šlehačku, vmícháme 8 plátků želatiny (předem namočené v troše vody), 2 bílé jogurty, šťávu z půlky citronu, 100 g moučkového cukru a promícháme. Necháme v chladu ztuhnout.

59. BANÁNOVÉ KOSTKY:

250 g polohrubé mouky, 200 g krupicového cukru, 250 g tuku, 4 vejce, 3 banány, 1 vanilkový cukr, 1 prášek do pečiva. Utřeme do pěny žloutky s cukrem a tukem, přidáme na malé kousky nakrájené banány, mouku s práškem do pečiva, vanilkový cukr a sníh z bílků. Pečeme na vymazaném a vysypaném plechu. Upečený moučník polijeme čokoládovou polevou, po ztuhnutí nakrájíme na kostky a zdobíme šlehačkou.

58. ANANASOVÝ MOUČNÍK:

150 g výběrové polohrubé mouky, 250 g moučkového cukru, 200 g másla, 6 vajec, 150 g mletých vlašských ořechů, 1 prášek do pečiva, 1 balíček dětských piškotů, 1 konzerva ananasu, rum. Ušleháme máslo s cukrem a žloutky. Vmícháme prosetou mouku s práškem do pečiva, ořechy a sníh z bílků. Pečeme na vymazaném, vysypaném plechu s vyšším okrajem dorůžova. Vychladlý moučník poklademe piškoty namočenými v rumu a zalijeme krémem. Utřeme 250 g másla s 100 g moučkového cukru do pěny. V ananasové šťávě z kompotu uvaříme 1 vanilkový pudink a vychladlý vmícháme po částech do máslového krému. Ananas nakrájíme na kousky a také vmícháme do krému. Povrch potřeme čokoládovou polevou. Ve vodní lázni rozpustíme 125 g tuku Omega, 70 g kakaa, 1 čokoládu na vaření, cukr podle potřeby a dohladka vymícháme.

57. BANÁNOVÝ MOUČNÍK:

150 g hrubé mouky, 150 g moučkového cukru, 5 vajec, 2 lžíce kakaa, 1 prášek do pečiva. Žloutky s cukrem utřeme do pěny, vmícháme kakao, mouku prosetou s práškem do pečiva a ušlehaný tuhý sníh z bílků. Těsto rozetřeme na vymazaný a hrubou moukou vysypaný plech, upečeme v předem vyhřáté troubě. Vychladlý piškot potřeme krémem, poklademe těsně vedle sebe kolečky banánu a zalijeme čokoládovou polevou. Krém: 250 g másla, 150 g moučkového cukru, 70 g kakaa, 5 žloutků. Nad parou šleháme žloutky s cukrem asi 20 minut. Necháme vychladnout, pak vmícháme kakao, změklé máslo a utřeme dohladka. Poleva: 125 g tuku Omega, 70 g kakaa, 1 čokoláda na vaření, cukr podle chuti. Ve vodní lázni rozpustíme tuk, kakao, cukr, nalámeme čokoládu a dohladka vymícháme.

56. ANGREŠTOVÉ ŘEZY:

200 g polohrubé mouky, 120 g moučkového cukru, 80 g tuku Hera, 2 vejce, 2 dl mléka, 1 lžička jedlé sody, 50 g nasekaných ořechů. Vejce našleháme v mléce, nalijeme do mouky promíchané s cukrem, jedlou sodou, ořechy a společně s rozpuštěným vlahým tukem vypracujeme těsto. Vmícháme ovoce (čerstvé, nakrájené na menší kousky nebo i kompotované). Těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech a ve vyhřáté troubě upečeme dozlatova. Vychladlý moučník krájíme na řezy, zdobíme marmeládou, šlehačkou.

55. BANÁNOVÉ ŘEZY:

300 g polohrubé mouky, 250 g moučkového cukru, 200 g tuku Hera, 4 vejce, 3 banány, 2 lžíce rumu, 1 vanilkový cukr, 1 prášek do pečiva. Utřeme tuk s cukrem a žloutky, přidáme rozmixované banány, mouku s práškem do pečiva, sníh z bílků, můžeme ochutit rumem. Rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech (nebo bábovkové formy) a upečeme. Vychladlé řezy pocukrujeme nebo potřeme polevou.

54. OVOCNÉ ŘEZY MARGOT:

2 skleničky (od dětské přesnídávky) polohrubé mouky, 1 sklenička krupicového cukru, 1 šlehačka, 6 vajec, 100 g nastrouhané čokolády Margot, na špičku nože kyseliny citronové, 1 prášek do pečiva s trochou jedlé sody. Našleháme žloutky s cukrem, šlehačkou, přidáme čokoládu, mouku s práškem do pečiva, jedlou sodou, kyselinou citronovou. Promícháme a lehce zapracujeme tuhý sníh z bílků. Těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech s vyšším okrajem a upečeme. Vychladlý potřeme tvarohovým krémem. Utřeme 250 g tvarohu s 250 g másla (Zlatá Hana), osladíme podle chuti, ochutíme 2-3 lžícemi rumu (mléka). Poklademe okapaným kompotovaným ovocem (1 sklenice dýňového kompotu, 1 sklenice broskví nebo meruněk, 1 plechovka jahod, malá sklenička angreštu, i zavařený čemý jeřáb). Šťávu z kompotu (mimo černý jeřáb) dolijeme do 1 litru vodou a se 2 vanilkovými pudinky uvaříme pudinkové želé. Horké nalijeme na ovoce, necháme ztuhnout.

53. MERUŇKOVÉ ŘEZY:

80 g hladké mouky, 80 g moučkového cukru, 1 dl oleje, 5 vajec, 1 lžíce kakaa, 1/2 prášku do pečiva. Žloutky, cukr a kakao vymícháme do pěny. Mouku prosejeme s práškem do pečiva a postupně s ušlehaným sněhem zapracujeme do žloutkové hmoty. Upečeme na vymazaném a vysypaném plechu. Vychladlý piškotový plát hustě poklademe půlkami kompotovaných meruněk řeznou stranou dolů. V 1/2 litru mléka rozšleháme 3 žloutky s 50 g moučkového cukru, 1 vanilkovým cukrem a pudinkem „Zlatý klas“ (nebo jiným vanilkovým pudinkem) a uvaříme. Ještě horký nalijeme na meruňky. Ze 3 bílků a 120 g moučkového cukru ušleháme hustý sníh, navrstvíme na pudinkovou vrstvu a zapečeme v troubě, až sníh zrůžoví.

52. MÁSLOVÉ ANGREŠTOVÉ ŘEZY:

380 g polohrubé mouky, 25 g moučkového cukru, 150 g tuku (máslo, Hera), 4 vejce, 2 lžíce kakaa, 100 g nakrájených vlašských ořechů, 1 sklenice angreštového kompotu (0,7 1), 1 prášek do pečiva (nebo 1 lžíce jedlé sody). Utřeme žloutky (nebo celá vejce) s cukrem, změklým tukem. Vmícháme mouku prosetou s práškem do pečiva a kakaem, celý obsah kompotu, ořechy, lehce vmícháme ušlehaný sníh. Upečeme na vymazaném, vysypaném plechu, polijeme čokoládovou polevou, posypeme sekanými ořechy (kokosem).

51. JABLKOVÁ DOBRŮTKA:

200 g hrubé mouky, 60 g moučkového cukru, 100 g Hery, 2 nastrouhané vařené žloutky, 1 lžíce rumu, citronová kůra. Ze všech surovin vypracujeme těsto, 3/4 těsta dáme na dno vymaštěné dortové formy. Oloupeme 2 velká jablka, nakrájíme na tenké měsíčky, které klademe po obvodu až ke středu tak, že zaplníme celou plochu. Zbylou 1/4 těsta nastrouháme na jablka a dáme péct do trouby. Když těsto zrůžoví, nalijeme na něj sníh ze 3 bílků, do kterého jsme vešlehali 180 g pískového cukru. V troubě za mírné teploty koláč pomalu usušíme, aby sníh také zrůžověl.

50. MOUČNÍK S POLEVOU:

2 hrnky polohrubé mouky (2,5 dl), 1 hrnek moučkového cukru, 1 hrnek šlehačky, 2 vejce, 2 lžíce kakaa, asi 2 dl vody, 2 hrubě nastrouhaná neoloupaná jablka, 1 prášek do pečiva. Všechny přísady dobře promícháme a upečeme na vymazaném a vysypaném plechu. Na vychladlé těsto rozetřeme tvarohovou náplň umíchanou z 500 g tvarohu (v kostce, v kelímku je řídký), 250 g tuku Hera a 200 g moučkového cukru. Nahoru nalijeme vitacitové nebo frapecitové želé. Svaříme 3/4 litru vody s 1 citronovým Vitacitem, 4 lžícemi cukru a 2 vanilkovými pudinky, necháme trochu vychladnout a opatrně rozetřeme. Pod želé polevu můžeme na tvarohový krém položit ovoce (nakrájené jahody, plátky kiwi). Moučník dáme ztuhnout do chladničky.

49. PIŠKOTOVÉ ŘEZY S ANGREŠTEM:

16 lžic polohrubé mouky, 8 lžic pískového cukru, 4 žloutky, 6 lžic horké vody, 1 prášek do pečiva, špetka soli. Angreštová nádivka. 50-60 velkých angreštů, 6 lžic moučkového cukru, 2,5 dl vody, 1 vanilkový pudink. Žloutky s horkou vodou dobře vyšleháme, přidáme cukr a vše dobře smícháme. Po částech přidáváme mouku smíchanou s práškem do pečiva a špetkou soli. Vyšlehanou hmotu nalijeme na vymazaný a vysypaný pekáček a dáme zvolna péct. Mezitím si povaříme angrešty s cukrem, rozmixujeme (popř. protlačíme sítem). Odebereme část prochladlé angreštové směsi a v té rozmícháme pudinkový prášek. Směs přidáme do vařící zbylé směsi a povaříme společně 2 minuty. Ovocný pudink nalijeme na téměř dopečený moucník, na povrchu rozetřeme tuhý sníh ze 4 bílků a 3 lžic cukru a necháme ještě zapéct. Vychladlý moučník krájíme na řezy.

48. MERUŇKOVÉ ŘEZY:

Směs v prášku „Bábovka“, 9 lžic másla, 4 dl vody, sklenice meruněk (i jiný kompot). Směs dáme do mísy, přidáme rozpuštěné máslo, vodu a zpracujeme těsto. Vylijeme na plech a poklademe okapanými meruňkami. Pečeme v předehřáté troubě asi 30 minut. Vychladlý krájíme na řezy, zdobíme kopečkem šlehačky, sypeme ořechy nebo Grankem.

47. PIŠKOTOVÉ DORTÍČKY S ANANASEM:

200 g polohrubé mouky, 150 g moučkového cukru, 6 vajec. Žloutky vyšleháme do pěny s třetinou cukru a 4 lžícemi horké vody. Vmícháme ušlehaný sníh se zbytkem cukru a mouku. Těsto rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech a pečeme asi 20 minut ve středně vyhřáté troubě. Z upečeného těsta vykrajujeme kulatou formičkou dortíčky velikosti koleček ananasu. V 1/2 litru mléka rozmícháme 2 vanilkové pudinky, 100 g moučkového cukru, 1vanilkový cukr. Uvaříme hustý pudink, necháme vychladnout a vmícháme do 250 g utřeného másla. Dochutíme 2 lžícemi, rumu. Krémem spojujeme piškotová kolečka, potřeme i povrch. Boky obalíme v kokosové moučce, nahoru položíme kolečko kompotovaného ananasu a ozdobíme šlehačkou.

46. PIŠKOTOVÝ ŘEZ S KIWI:

300 g polohrubé mouky, 150 g moučkového cukru, 1 dl oleje, 4 vejce, 1 dl mléka, 1 prášek do pečiva. Vejce ušleháme s cukrem do pěny, přidáme olej, mléko, mouku prosátou s práškem do pečiva. Vymícháme těsto, rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech a upečeme. Na studený piškotový podklad rozetřeme šlehačkový krém. Ušleháme 1 šlehačku s 1 vanilkovým cukrem, pomalu zamícháme 1 zakysanou smetanu. Na krém položíme na kolečka nakrájené kiwi a přelijeme vlažným kiwi rosolem. V 1/2 litru vody rozmícháme 1 vanilkový cukr, 100 g moučkového cukru, 2 nápoje kiwi v prášku, 1 vanilkový pudink. Mícháme a vaříme do zhoustnutí.

45. SKLÁDANÉ KŘEHKÉ ŘEZY:

500 g hladké mouky, 130 g moučkového cukru, 100 g másla, 1 vejce, 1 prášek do pečiva, několik lžic mléka. Na vále zpracujeme těsto a rozdělíme na 3 díly. Jeden díl rozválíme, položíme na tukem vymazaný plech a potřeme marmeládou. Přikryjeme dalším vyváleným dílem, tento posypeme strouhankou, strouhanými jablky, cukrem a skořicí. Z třetího dílu vyvalujeme válečky a klademe na jablkovou náplň do tvaru mřížky, kterou potřeme rozšlehaným vejcem nebo máslem. Upečeme v dobře vyhřáté troubě.

44. JAHODOVÉ ŘEZY:

150 g hladké mouky, 150 g hrubé mouky, 300 g moučkového cukru, 6 vajec, 1 prášek do pečiva, 5 lžic horké jahodové šťávy z kompotu (2 plechovky jahodového kompotu). Žloutky vyšleháme s cukrem a horkou jahodovou šťávou do pěny. Postupně přidáváme mouku s práškem do pečiva a tuhý sníh z bílků. Upečeme a necháme vychladnout. Upečený piškot potřeme krémem. 4 dl jahodové šťávy z kompotu uvaříme s 1 vanilkovým pudinkem do husté kaše. Vychladlý smícháme s 1 celým máslem, 200 g moučkového cukru a celými jahodami. Na rozetřený krém uděláme vidličkou vlnovky a hustě posypeme čokoládou. Necháme vychladit, potom krájíme na řezy.

43. ANANASOVÉ ŘEZY:

200 g polohrubé výběrové mouky, 200 g moučkového cukru, 1 dl oleje, 1 dl vlažného mléka, 4 vejce, 1 vanilkový cukr, 1 prášek do pečiva. Utřeme žloutky s cukrem, olejem, vmícháme mléko, vanilkový cukr, mouku prosetou s práškem do pečiva a ušlehaný sníh z bílků. Těsto rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech a upečeme. Vychladlý plát potřeme vanilkovým krémem. Uvaříme 1 vanilkový pudink ve šťáve z ananasového kompotu, necháme vychladnout. Utřeme 250 g másla se 100 g moučkového cukru, vmícháme vychladlý pudink a na kostičky nakrájený ananas. Uhladíme a postříkáme čokoládovou polevou.

42. KŘEHKÉ ŠVESTKOVÉ ŘEZY:

150 g polohrubé mouky, 150 g hladké mouky, 250 g cukru krupice, 150 g rostlinného tuku (másla), 4 vejce, 3 lžíce kakaa, 2/3 prášku do pečiva. Cukr rozšleháme s vejci, necháme 10 minut stát. Vmícháme rozehřátý tuk, promícháme a přidáme mouku prosetou s kakaem a práškem do pečiva. Těsto rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech, povrch uhladíme a zakryjeme půlkami vypeckovaných švestek. Posypeme drobenkou z 8 lžic polohrubé mouky, 6 lžic moučkového cukru, 60 g tuku. Pečeme v předem vyhřáté troubě asi 40 minut při 170 °C.

41. OLEJOVÉ ANGREŠTOVÉ ŘEZY:

350 g polohrubé mouky, 250 g moučkového cukru, 2 dl oleje, 4 vejce, 2 lžíce kakaa, 1 láhev angreštového kompotu (0,7 l), 1 a půl lžičky jedlé sody. Vejce našleháme s cukrem a olejem. Vmícháme mouku prosetou s kakaem, jedlou sodou a nálev z kompotu. Těsto nalijeme na vymazaný, vysypaný plech s vyšším okrajem, povrch posypeme okapaným angreštem. Pečeme při 170 °C asi 35 minut. Upečený moučník můžeme polít čokoládovou polevou.

40. MRKVOVÉ ŘEZY:

400 g hladké mouky, 150 g moučkového cukru, lžíce oleje, 1 vejce, 250 g jemně nastrouhané mrkve, mléko podle potřeby, 1 prášek do pečiva. Utřeme vejce s cukrem, olejem. Přidáme mouku prosetou s práškem do pečiva, nastrouhanou mrkev a tolik mléka, aby vzniklo nepříliš husté těsto. Nalijeme na vymazaný a vysypaný plech, ve středně vyhřáté troubě upečeme. Vychladlý plát potřeme zavařeninou a pocukrujeme.

39. JABLKOVÉ ŘEZY:

500 g hladké mouky, 140 g cukru krupice, 140 g tuku (Hera, máslo), 1 vejce, 2 dl mléka, citronová kůra, 1 prášek do pečiva. Utřeme změklý tuk s cukrem a vejcem, strouhanou citronovou kůrou. Přilijeme vlažné mléko a mouku prosetou s práškem do pečiva. Vypracované těsto by se nemělo lepit, iinak přidáme trochu hladké mouky. Rozdělíme na 2 díly, každý vyválíme na obdélník. Jeden položíme na plech, pokryjeme nastrouhanými jablky, posypeme cukrem, mletou skořicí a zakryjeme druhým vyváleným dílem. Pečeme v mírné troubě do růžova.

                      38. TVAROHOVO-JABLEČNÝ ZÁKUSEK: 

500 g polohrubé mouky, 250 g másla, 30 g droždí, 200 ml mléka, sůl. Z droždí, trochy mléka, cukru a mouky připravíme kvásek. Do mísy dáme mouku, cukr, rozpuštěné máslo, sůl, mléko a kvásek a vypracujeme vláčné těsto, které necháme v teple vykynout. 300 g tvarohu, 100 g cukru, 2 žloutky, 50 g rozinek, citronovou kůru vymícháme. 500 g očištěných jablek pokrájíme na plátky, posypeme 100 g krystalového cukru a podusíme. Vykynuté těsto rozdělíme na polovinu, jednu vyválíme na vymazaný a vysypaný plech, potřeme džemem a tvarohovou náplní. Druhý díl těsta vyválíme a zakryjeme jím tvarohovou náplň. Na těsto rozložíme vychladlá jablka a 15 minut pečeme. pak povrch potřeme sněhem ze 3 bílků a 60 g práškového cukru a dopečeme.

37. OVOCNÉ ŘEZY:

300 g polohrubé mouky, 150 g jemného krystalového cukru, 4 vejce, 1 dl oleje, 1 dl vlažné vody, 1/2 prášku do pečiva. Utřeme vejce s cukrem a vlažnou vodou, vmícháme olej a mouku prosetou s práškem do pečiva. Upečeme na vymazaném a vysypaném plechu s vyšším okrajem do růžova. Na vychladlý plát nakrájíme na plátky kompotované broskve. Ušleháme 1 šlehačku s 1 ztužovačem šlehačky, vmícháme 2 husté zakysané smetany a 1 vanilkový cukr. Rozetřeme na broskve a posypeme skořicovým cukrem.

36. MEDOVO–OŘÍŠKOVÉ ŘEZY S OVOCEM:

190 g hrubé mouky, 190 g másla, 190 g tekutého medu, 190 g strouhaných opražených lískových oříšků, 3 vejce, 2 lžíce rumu, 1/2 prášku do pečiva. Třeme 20 minut máslo s medem a vejci. Přidáme mouku prosetou s práškem do pečiva, strouhané ořechy a rum. Polovinu těsta nalijeme na vymazaný a vysypaný pekáč, poklademe ovocem a zalijeme zbytkem těsta. Pečeme při 170 °C. Vychladlý moučník polijeme citronovou polevou a pocákáme čokoládou.

35. MANDARINKOVÉ KOSTKY:

300 g polohrubé mouky, 1 hrnek (1/4 litrový) jemného krystalového cukru, 125 g tuku (Hera apod.), 1 vejce, 6 lžic mléka, 2 plechovky mandarinek, 2 jablka, 1 prášek do pečiva. V mléce rozšleháme vejce, cukr, přidáme rozpuštěný tuk. Nalijeme do mouky prosáté s práškem do pečiva a zaděláme těsto. Jablka nastrouháme a smícháme s nakrájenými a okapanými mandarinkami. Přidáme do těsta, společně promícháme a nalijeme na vymazaný a vysypaný plech (formu). Upečeme ve středně vyhřáté troubě, vychladlý moučník polijeme jakoukoliv polevou.

34. SKLÁDANÉ JABLKOVÉ ŘEZY:

600 g hladké mouky, 250 g moučkového cukru, 150 g tuku, 2 vejce, 1 lžíce mléka, 1 prášek do pečiva. Ze všech surovin vypracujeme těsto a rozdělíme na 2 části – jednu obarvíme kakaem. Každou část vyválíme na placku a upečeme na vymazaném a moukou vysypaném plechu. Necháme vychladnout a plníme. Světlou placku potřeme jablkovou náplní. Podusíme na másle 1 kg na kousky nakrájených oloupaných jablek, osladíme a necháme vychladnout. Zakryjeme upečenou kakaovou plackou a polijeme čokoládovou polevou, posypeme kokosem nebo ořechy. Nad párou necháme rozpustit 50 g másla, 50 g ztuženého tuku, vmícháme 250 g moučkového cukru, prosátého se 3 lžícemi kakaa a 3 lžícemi horké vody a vymícháme do hladka.

33. PIŠKOTOVÉ ŘEZY S JAHODOVÝM KRÉMEM:

200 g hladké mouky, 200 g moučkového cukru, 4 vejce, 1 dl oleje, 1 dl vlažné vody, 1 lžíce kakaa, 1/2 prášku do pečiva. Žloutky utřeme s cukrem, olejem do pěny, přidáme vlažnou vodu. Po částech střídavě přidáváme mouku prosátou s práškem do pečiva a kakaem a ušlehaný tuhý sníh z bílků. Upečeme na vymazaném a moukou vysypaném plechu. Vychladlé piškotové těsto potřeme jahodovým krémem. Ušleháme do pěny 250 g másla a 150 g moučkového cukru. Obsah 1 jahodového kompotu (jahody rozmačkáme) smícháme s 1 lžící škrobové moučky (Solamylu nebo jahodového pudinku) a uvaříme do husta. Necháme vychladnout a po částech zašleháme do máslového krému. Na povrch krému nastrouháme čokoládu na vaření. Necháme v chladu ztuhnout, pak krájíme na řezy.

32. BANÁNOVÉ ŘEZY:

2 hrnky polohrubé mouky, 1 hrnek krystalového cukru, 1/2 hrnku oleje, 4 vejce, 6 lžic vlažné vody, 1 prášek do pečiva. Ušleháme žloutky s cukrem a vlažnou vodou. Přidáme olej, mouku prosátou s práškem do pečiva a lehce zamícháme ušlehaný sníh z bílků. Těsto rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech a upečeme do růžova v předehřáté troubě. Upečené piškotové těsto potřeme marmeládou a máslovým krémem, utřeme do pěny 250 g másla se 100 g moučkového cukru. Zvlášť uvaříme v 1/2 litru mléka 2 vanilkové nebo banánové pudinky a necháme je vychladnout. Po lžících přidáváme do máslového krému a společně prošleháme. Na máslový krém položíme kolečka nakrájených banánů, potřeme máslovým krémem. Znovu položíme vrstvu koleček banánů a zatřeme máslovým krémem. Posypeme strouhanou čokoládou nebo polijeme čokoládovou polevou a necháme v chladu zatuhnout.

31. JOGURTOVÉ ŘEZY S OVOCEM:

2 kelímky polohrubé mouky, 1 kelímek krupicového cukru, 2 bílé jogurty, 1-2 vejce, 1 vanilkový pudink, 1 prášek do pečiva. Vejce vyšleháme s cukrem a jogurtem. Přidáme mouku prosátou s práškem do pečiva a pudinkovým práškem. Vše smícháme dohromady a nalijeme na vymazaný a vysypaný plech. Poklademe jahodami, borůvkami, meruňkami a upečeme v předehřáté troubě.

30. ŽELÉ ŘEZY S JOGURTOVÝM KRÉMEM:

250 g polohrubé mouky, 250 g moučkového cukru, 10 lžic oleje, 10 lžic vlažné vody, 4 vejce, 1/2 prášku do pečiva. Žloutky utřeme s cukrem, olejem do pěny, přidáme vlažnou vodu. Po částech střídavě přidáváme mouku prosátou s práškem do pečiva a ušlehaný tuhý sníh. Upečeme na vymazaném a moukou vysypaném plechu. Vychladlé piškotové těsto potřeme jogurtovým krémem. Ušleháme 1 šlehačku s 1 ztužovačem šlehačky a smícháme s 1 bílým jogurtem. Poklademe okapaným kompotovým ovocem. Na jogurtový krém nalijeme ovocné želé z pudinku. Šťávu z kompotu doplníme vodou do 1 litru, zamícháme 1 vanilkový pudink. Uvaříme, necháme trochu vychladnout a nalijeme na jogurtový krém.

29. SLONÍ SLZY:   

2 lžíce hladké mouky, 6 lžic moučkového cukru, 40 g kakaa, 6 vajec, na špičku nože kypřícího prášku. Žloutky s cukrem ušleháme do pěny, přidáme mouku prosátou s kakaem a práškem do pečiva a ušlehaný sníh. Těsto rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech a upečeme. Piškotový plát vyklopíme na moučkovým cukrem posypanou utěrku. Do středu podélně položíme váleček na nudle a plát přes něj přeložíme. Necháme vychladnout, pak potřeme kokosovo-ořechovým krémem. Do 5 lžic horkého mléka zamícháme 200 g másla, 2 vanilkové cukry, 3 lžíce mletého kokosu. Promícháme a nakonec zamícháme 150 g mletých ořechů. Na krém položíme 3-4 oloupané banány a přeložíme v slzu. Polijeme čokoládovou polevou nebo posypeme cukrem. Krájíme úhledné trojúhelníky. Na čokoládovou polevu kápneme čárečky čokoládou, když stékají dolů, tvoří malé slzy.

28. BROSKVOVÝ DEZERT:

Kompotované broskve, pikantní džem, 2 bílky, 1 vanilkový cukr, 1 vanilkový (ananasový) pudink, 1/2 litru mléka. Pudink uvaříme podle návodu, do horkého vmícháme ušlehaný a oslazený sníh z bílků. Do vymazané dortové formy (nebo remosky) naskládáme dětské piškoty, poklademe půlkami broskví důlky nahoru. Důlky vyplníme džemem, zalijeme pudinkem, posypeme nastrouhanou čokoládou a zapečeme asi 20 minut v troubě. Upečený moučník ozdobíme šlehačkou.

27. OVOCNÉ ŘEZY:

Ze 4 bílků ušleháme sníh, postupně vešleháme 100 g moučkového cukru. Utřeme 4 žloutky se 150 g moučkového cukru, postupně přidáme 10 lžic vody, 10 lžic oleje, 250 g hladké mouky s 1/2 prášku do pečiva. Lehce vmícháme sníh. Těsto upečeme na vymazanéma vysypaném pekáči. Vychladlé potřeme krémem. Ušleháme 2 dl šlehačky, vmícháme 1,5 dl bílého jogurtu, 1 vanilkový cukr. Na rozetřený krém poklademe ovoce (kiwi) a zalijeme ovocným pudinkem. Uvaříme 1 dl kiwi sirupu, 0,5 l vody a 40 g vanilkového pudinku. Horkým, ještě vlahým pudinkem poléváme řezy. Necháme uležet v chladu do druhého dne.

26. MANDARINKOVÉ ŘEZY: 

300 g polohrubé mouky, 1 hrnek moučkového cukru, 125 g tuku Hera, 1 vejce, 5 lžic mléka, 1 prášek do pečiva, 2 plechovky mandarinek, 2 jablka. Do mísy prosijeme mouku s práškem do pečiva, zaděláme mlékem s rozšlehaným vejcem, přidáme cukr a vlažný tuk. Oloupaná jablka nastrouháme a smícháme s okapanými mandarinkami a přidáme do těsta. Promícháme a nalijeme na vymazaný a vysypaný plech. Upečený moučník pocukrujeme nebo polijeme čokoládovou polevou.

25. ZIMNÍ JAHODOVÉ ŘEZY:

250 g hrubé nebo polohrubé mouky, 150 g moučkového cukru, 100 g másla, 3 vejce, 2 lžičky kakaa, 2 dl mléka, 200 g jahodové marmelády, 1 prášek do pečiva. Do mixéru dáme celá vejce, cukr, marmeládu, kakao a rozehřáté máslo. Mixujeme, přilijeme mléko a přisypeme mouku s práškem do pečiva. Můžeme přidat i rozinky. Těsto rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech a upečeme. Vychladlý můžeme proříznout a potřít jahodovou marmeládou. Povrch přelijeme čokoládovou nebo cukrovou polevou a posypeme ozdobným máčkem.

24. JABLEČNÉ ŘEZY:

370 g hladké mouky, 130 g hrubé mouky, 125 g moučkového cukru, 125 g tuku, 1 vejce, trocha mléka, 1 vanilkový cukr, citronová kůra, 1 prášek do pečiva. Na vál prosijeme mouku s práškem do pečiva a společně s ostatními surovinami vypracujeme vláčné těsto. Rozdělíme na 2 díly, jeden vyválíme a položíme na vymazaný plech. Posypeme nastrouhanými jablky, cukrem, mletou skořicí, hrubě nasekanými ořechy, rozinkami. Přikryjeme druhým vyváleným plátem, potřeme rozšlehaným vejcem, propícháme vidličkou a upečeme.

23. MERUŇKOVÉ ŘEZY S MÁKEM:

300 g polohrubé mouky, 200 g moučkového cukru, 200 g tuku, 4 vejce, 50 g škrobové moučky Solamyl, 1 vanilkový cukr, 1 prášek do pečiva. Změklý tuk utřeme s moučkovým cukrem, a vejci. Přidáme vanilkový cukr, mouku prosetou s práškem do pečiva, Solamylem. Rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech a potřeme makovou směsí. Do 3,5 dl mléka dáme 170 g moučkového cukru, 50 g tuku, 3 lžíce rumu a za stálého míchání přivedeme do varu. Přisypeme 250 g mletého máku, 80 g krupičky. Vše krátce povaříme, necháme vychladnout, rozetřeme na těsto. Poklademe půlkami meruněk a upečeme. Vychladlý moučník můžeme polít želatinou.

22. MERUŇKOVÉ ŘEZY:   

180 g hladké mouky, 70 g moučkového cukru, 140 g tuku (másla, sádla), 70 g mletých ořechů, trochu citronové šťávy a kůry, 1/2 balíčku vanilkového cukru, 1/2 balíčku prášku do pečiva. Vypracujeme těsto, vyválíme na plát a na vymazaném plechu upečeme do světle růžova. Vychladlý plát nakrájíme na 2 stejné díly, jeden potřeme meruňkovou zavařeninou a přikryjeme druhým dílem. Krájíme na řezy, polijeme čokoládovou polevou, posypeme jemně strouhanými pistáciovými bonbony či ořechy.

21. MALINOVÉ ŘEZY SE SNĚHEM:

180 g hrubé mouky, 180 g moučkového cukru, 6 vajec, špetka prášku do pečiva. Ušleháme žloutky s cukrem, postupně zašleháme mouku s práškem do pečiva. Těsto rozetřeme na plech s pečicím papírem a zapečeme. Posypeme malinami, rozetřeme tuhý sníh z 6 bílků, 150 g moučkového cukru a 1 lžíce Solamylu (škrobová moučka). Zapečeme do růžova.

20. POMERANČOVÉ LISTOVÉ ŘEZY:

250 g listového těsta, 2 pomeranče, 1 lžíce rumu, moučkový cukr. Z těsta vyválíme tenký obdélník, rozkrojíme na 2 stejné díly. Jeden díl položíme na vodou vypláchnutý plech, potřeme rozšlehaným vejcem a propícháme vidličkou. Na další plech položíme i druhý stejně velký obdélník, v jehož středu vykrojíme obdélník tak, aby vznikl obvodový rámeček těsta o šířce 3 cm. Potřeme rozšlehaným vejcem a rovněž do zlatova upečeme. Plný upečený obdélník potřeme tuhnoucím žloutkovým krémem. Vymačkáme šťávu z 1 pomeranče a namočíme do ní 2 lžíce mleté želatiny. V kastrolku trochu ohřejeme 1 dl mléka. V dalším 1 dl mléka rozmícháme 1 žloutek, 4 lžíce pískového cukru a vlijeme do vlažného mléka. Na slabém ohni za stálého míchání, zahříváme do zhoustnutí a sejmeme z ohně. V pomerančové šťávě namočenou želatinu ohříváme na slabém ohni do úplného rozpuštění. Vlažnou pomerančovou želatinu vmícháme do studeného žloutkového krému. Nadlehčíme ušlehanou smetanou ze 2 dl šlehačky. Tuhnoucí krémovou vrstvu ozdobíme plátky pomerančových měsíčků (oloupaný pomeranč bez bílé dužniny příčně nakrájíme na kolečka, rozpůlíme na půlky a vyjmeme jádra). Zakryjeme upečeným obdélníkovým rámečkem a po krátkém odležení krájíme na řezy.

19. JEDNODUCHÉ JABLEČNÉ ŘEZY:

500 g polohrubé mouky, 300 g moučkového cukru, 2 dl oleje, 4 vejce, 2 lžičky kakaa, 1 lžička jedlé sody. Do mísy prosijeme mouku s jedlou sodou a kakaem. Přidáme vejce, olej, cukr a 50 0g nastrouhaných oloupaných jablek. Nalijeme na vymazaný a vysypaný plech a upečeme. Hotový pocukrujeme nebo polijeme jakoukoliv polevou.

18. ŘEZY S MERUŇKAMI:

450 g hladké mouky, 250 g cukru, 300 g másla, 7 žloutků, 1 prášek do pečiva, 2 lžíce rumu. Utřeme máslo s cukrem a po jednom přidaváme žloutky a rum. Smícháme mouku s práškem do pečiva, promícháme a lehce vmícháme sníh z bílků. Polovinu hmoty nalijeme na vymazaný a vysypaný pekáč, poklademe půlkami meruněk a zalijeme zbytkem těsta, do kterého jsme přidali 3 lžíce kakaa, rozpuštěného v troše mléka. Pečeme v předem vyhřáté troubě. Studené polijeme čokoládou. Hotové krájíme na řezy, zdobíme šlehačkou a dílky meruněk.

17. MERUŇKOVÝ SKLENĚNÝ ŘEZ:

300 g polohrubé mouky, 200 g moučkového cukru, 125 g tuku Hera, 3 vejce, 1/8 litru mléka, 1/2 prášku do pečiva, citronová kůra. Žloutky utřeme s cukrem a změklým tukem do pěny. Vmícháme střídavě mouku prosátou s práškem do pečiva, ušlehaný sníh a citronovou kůru. Těsto rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech a ve středně vyhřáté troubě upečeme. Studený plát poklademe okapanými meruňkami. Z meruňkového kompotu slijeme šťávu, doplníme vodou do 1 litru. Vmícháme 2 vanilkové pudinky, podle chuti dosladíme a uvaříme do husta. Ještě horký nalijeme na moučník s meruňkami, posypeme Grankem. Krájíme až zcela vychladne.

16. PIŠKOTOVÉ ŘEZY S ANGREŠTEM:

16 lžic polohrubé mouky, 8 lžic jemného krystalového cukru, 4 žloutky, 6 lžic horké vody, 1 prášek do pečiva, špetka soli. Žloutky s horkou vodou a cukrem vyšleháme. Přidáváme po troškách mouku prosetou s práškem do pečiva a solí. Rozetřeme do vymazaného a vysypaného pekáčku a předpečeme ve středně vyhřáté troubě. Ve 1/4 litru vody podusíme 50-60 velkých angreštů se 6 lžícemi cukru. Rozmixujeme, ve troše rozmícháme 1 vanilkový pudink. Vlijeme do vařící angreštové dřeně a 2 minuty povaříme. Angreštový pudink rozetřeme na poloupečený piškot a pokryjeme ušlehaným bílkovým sněhem (4 bílky, 3 lžíce cukru). Zapečeme v troubě až má sníh lehce nahnědlou barvu.

15. JAHODOVÉ ŘEZY:

110 g hladké mouky, 200 g moučkového cukru, 4 žloutky, lžíce citronové šťávy, citronová kůra, prášek do pečiva. Utřeme cukr se žloutky, citronovou šťávou a kůrou. Vmícháme mouku troškou prášku do pečiva a lehce vmícháme sníh z bílků a lžíci oleje. Upečeme na vymazaném a vysypaném plechu v předehřáté troubě. V hrnečku rozšleháme 1/8 litru smetany, 3 žloutky, 30 g cukru, lžíci hladké mouky a v páře šleháme do zhoustnutí. Odstavíme a šleháme do vychladnutí. Vmícháme 1/8 litru ušlehané šlehačky. Na piškot dáme jahody, krém a opět jahody.

14. CITRONOVÉ ŘEZY:

Ušleháme 5 vajec a 150 g ml. cukru, přidáme kůru a šťávu z 1 citronu, 120 g pol. mouky, 1 prášku do pečiva, rozetřeme na plech vyložený papírem a upečeme. Vychladlý rozřízneme a naplníme krémem: rozmícháme v 6 lžících mléka 3 žloutky, 50 g ml. cukru, 1 vanil. cukr a nad parou mícháme dohusta. Vyšleháme 150 g másla, vmícháme vychladlý krém a 50 g ml. ořechů. Moučník polijeme pomer. polevou (150 g ml. cukru, 2 lžíce rumu, 3 lžíce pomer. šťávy).

13. FALEŠNÝ SACHR:

300 g pol. mouky, 1 lžíce kakaa, 1 kypřící prášek, 1 van. cukr, 250 g ml. cukru, 3 vejce, 300 g jemně nastrouhaných jablek – dobře vymícháme, dáme do vym a vys srnčího hřbetu a pomalu upečeme. Vyklopíme a podélně rozřízneme. Pokapeme rumem, potřeme pikantní marmeládou a obě části spojíme. Ozdobíme šlehačkou.

12. PLNĚNÉ PUDINKOVÉ ŘEZY:

300 g hl. mouky, 250 g tuku, 1 vejce – vypracujeme těsto a necháme odpočinout. Rozdělíme na dva díly a vyválíme. Na vym plech položíme jeden díl těsta, posypeme nastrouhanými 5-6 jablky, cukrem a poklademe piškoty. Uvaříme pudink z 1 l mléka, 2 van. pudinků a trochy cukru. Horkým zalijeme piškoty a zakryjeme druhým těstem. Pečeme asi 20 minut.

11. OVOCNÉ ŘEZY:

200 g ml. cukru, 5 žloutků, 5 lžic vlažné vody – vyšlehat, vmíchat 200 g hl. mouky, 1/2 sklenice oleje, citr. kůru, 1 van. cukr a 3/4 kypřícího prášku. Upéct na plechu vyloženém papírem. Vychladlé potřít krémem a polít čokoládou. Krém: rozmixovat 1 ovocný kompot i s nálevem, vmíchat 2 vanil. pudinky a uvařit hustou kaši. Do vychladlé zašlehat 200 g ml. cukru a 250 g másla.

10. POMERANČOVÉ ŘEZY:

Vyšleháme 5 vajec, 250 g ml. cukru, 140 g tuku, přidáme oloupaný a nadrobno nasekaný pomeranč, 100 g ml. ořechů, 160 g hr. mouky a 1/2 kypřícího prášku. Rozetřeme na vym a vys plech a upečeme. Na těsto natřeme vrstvu marmelády, krém a polijeme čokol. polevou. Krém: uvaříme kaši ze 300 ml mléka a 6 lžiček hl. mouky. Přidáme 1 vanil. cukr a vychladíme. Vyšleháme 300 g másla, 200 g ml. cukru, šťávu z pomeranče a kaši.

9. MRKVOVÝ ŘEZ:

5 žloutků, 200 g kryst. cukru, 100 ml oleje vyšleháme. 400 g mrkve očistíme, najemno nastrouháme a přidáme k základu.  Z bílků ušleháme tuhý sníh a jemně vmícháme do těsta i se 400 g pol.mouky a 1 práškem do pečiva. Přidáme šťávu a kůru z citronu a promícháme. Dáme na vym a vys plech a upečeme. Potřeme marmeládou a polijeme čokoládou.

8. ŠVESTKOVÉ ŘEZY:

250 g tuku, 2 vejce a 150 g ml. cukru utřeme, vmícháme 300 g pol. mouky, 1 lžičku citr. šťávy, 1/2 lžičky skořice a 2 lžičky kypřícího prášku. Rozetřeme na vym pekáč, hustě poklademe vypeckovanými švestkami a pečeme 40-50 min při 175 °C. Horký pokapeme rozehřátým džemem a posypeme mandlovými lupínky.

7. KIWI ŘEZY:

4 žloutky a 4 lžíce ml. cukru ušlehejte do pěny, přidejte 4 lžíce pol. mouky a 1 prášek do pečiva. Nakonec zlehka vmíchejte sníh ze 4 bílků. Upečte na menším vym a vys plechu. 250 g tvarohu utřete se 125 g másla, 1 van. cukrem a 80 g ml. cukru. Rozetřete na upečené těsto. 6-8 ks kiwi oloupejte, nakrájejte na plátky a povařte půl minuty ve vodě s cukrem. Zcezené rozložte na krém. 2 sáčky dortového želé rozpusťte v půl litru vody smíchané se 100 ml kiwi sirupu a dále postupujte podle návodu na obalu. Ovoce přelijte želé a dejte ztuhnout.

6. JAHODOVÝ ZÁKUSEK S MÁKEM:

Vyšleháme 100 g tuku, 30 g ml. cukru, 1 vanil. cukr, 1 skořicový  cukr. Přidáme 4 žloutky a bílky vyšlehané dotuha s 90 g ml. cukru. Nakonec vmícháme 100 g ml. máku a 70 g hl. mouky. Těsto vylijeme na plech vyložený papírem a upečeme. 1 lžíci citr. šťávy smícháme s 50 ml vody a nasypeme do ní 20 g ml. želatiny. Necháme asi hodinu nabobtnat a pak ji na mírném ohni rozpustíme. 500 ml kysané smetany ochutíme 1 vanil. cukrem a 4 lžícemi ml. cukru, přidáme 250 ml vyšlehané smetany, 300 g pokrájených jahod a rozpuštěnou želatinu. Krém natřeme na plát a dáme na 2-3 hodiny do lednice. Povrch poklademe nakrájenými jahodami a zalijeme vlažným dortovým želé, připraveným podle návodu.

5. JABLKOVÉ ŘEZY:

3/4 kg očištěných jablek rozvaříme ve 4 dl vody, přidáme 5 lžiček kryst. cukru a povaříme. Ve 2 dl vody rozmícháme 2 vanil. pudin. prášky a nalijeme do rozvařených jablek. Necháme přejít varem a odstavíme. Nalijeme do vyložené formy na piškoty namočené v čaji s rumem. Dáme ztuhnout.

4. VYDATNÉ JABLKOVÉ ŘEZY:

250 g ml. cukru, 2 vejce, 100 ml oleje, sůl, 2 lžíce kakaa, 1 lžíce rumu, 250 ml mléka, 350 g pol. mouky, 1 prášek do pečiva – vyšleháme těsto, do kterého vmícháme 350 g strouh. jablek. Rozetřeme na vym plech a upečeme. Necháme vychladnout. Potřeme krémem a posypeme opraženými sekanými ořechy. Krém: vymícháme 150 g ml. cukru, 50 g tuku, 2 lžíce horké vody, 2 lžíce kakaa, 1 lžíce rumu.             

                                                                                                                                        3. JABLKOVÉ ŘEZY:

400 g hl. mouky, 1 prášek do peč, 1 vejce, 250 g tuku – vypracujeme těsto, rozdělíme napůl a vyválíme placky. Oloupeme a nakrájíme na kostičky 1 kg jablek, přidáme 2 vanil. pudinky a 6 lžic ml. cukru, promícháme a položíme na těsto. Zakryjeme druhou plackou, okraje těsta přitiskneme a upečeme.

2. SKOŘICOVÉ CUKETOVÉ ŘEZY:

3 žloutky utřeme s 200 g ml. cukru a 1/4 l oleje do pěny, přidáme nastrouhanou cuketu – 400 g, 400 g hr. mouky, 1 prášek do peč, 1 lžičku ml. skořice, 100 g ml. ořechů, 1 lžičku jedlé sody. Opatrně vmícháme sníh z bílků, rozetřeme na vym a vys plech a upečeme. Upečený polijeme čokoládou a posypeme kokosem.

1. MERUŇKOVÉ ŘEZY:

200 g hl. mouky, 50 g ml. ořechů, 125 g tuku, 65 g krystalu, vejce, sůl – vypracujeme těsto, rozválíme na plech, pečeme 15-20 min. Ušleháme krém: 1 kg netučného tvarohu, 300 g cukru, šťávy ze 2 citronů, 30 g rozpuštěné želatiny a 500 g ušlehané smetany. Plát pokryjeme meruňkovým kompotem, krémem, přelijeme polevou a ozdobíme meruňkami. Polevu připravíme ze 2 sáčků bezbarvé dortové polevy podle návodu na obalu.