Řezy s tvarohem

Tvaroh je mléčný výrobek smetanové chuti, tužší konzistence a obvykle bílé barvy. Vzniká srážením mléčné bílkoviny – Kaseinu. Jedná se o velmi hodnotnou potravinu, která ve vhodných úpravách a ve spojení s ostatními vhodnými surovinami dává zdravé, syté a vysoce výživné jídlo.

 

 

18. MEZIŘÍČSKÉ ŘEZY:

420 g hladké mouky, 140 g moučkového cukru, 280 g másla (Lukany), 2 žloutky. Vypracujeme těsto, vyválíme a položíme na vymazaný, vysypaný plech. Potřeme tvarohovou náplní vymíchanou z 500 g tvarohu, 3 lžic krystalového cukru, 2 vajec, 2 lžic rozpuštěného másla, 2 lžic dětské krupičky, mléko podle potřeby. Na tvaroh dáme 1 – 1,2 kg nastrouhaných jablek promíchaných s 100 g rozinek, 1 vanilkovým cukrem, 1 lžičkou mleté skořice. Na jablka rozetřeme kakaové těsto. Ušleháme tuhý sníh z 9 – 10 bílků, 180 g krystalového cukru, postupně po jednom přidáme 3–4 žloutky, 2 lžíce rozpuštěného másla, 60 g kakaa promíchaného s 120 g polohrubé mouky a 1 práškem do pečiva. Moučník pečeme velmi zvolna v mírně vyhřáté troubě, studený můžeme polít čokoládovou polevou, ozdobit plátky mandlí, kopečkem šlehačky.

17. JOGURTOVÉ KOSTKY:

6 lžic polohrubé mouky, 6 lžic krupicového cukru, 6 vajec, 2 lžíce oleje, citronová kůra, 1/4 prášku do pečiva. Do cukru zašleháváme postupně všechna vejce, přidáme olej, citronovou kůru, mouku s práškem do pečiva. Na hlubokém plechu vyloženém pečícím papírem upečeme a necháme vychladnout. Potřeme džemem a jogurtovým krémem. Ušleháme 125 g másla se 4 lžícemi moučkového cukru, po lžících přidáváme 250 g tvarohu. Zašleháme dva ovocné jogurty bez kousků ovoce nebo 2 malé zakysané smetany. Připravíme podle návodu 1 sáček čiré želatiny a rozpuštěnou zašleháme do krému. Na krém naskládáme okapané kompotované ovoce a zalijeme 1 sáčkem dortového želé připraveného podle návodu na obalu.

16. OVOCNÉ PIŠKOTOVÉ ŘEZY:

4 lžíce polohrubé mouky, 4 lžíce moučkového cukru, 4 lžíce rozpuštěného másla, 4 vejce. Do ušlehaného sněhu z bílků vmícháme žloutky, cukr, mouku a vlažné máslo. Rozetřeme na plech vyložený pečicím papírem a pečeme v předehřáté troubě při teplotě 170 °C. Upečený, vychladlý plát podélně rozřízneme, jeden díl potřeme meruňkovou marmeládou (i jinou), přiklopíme druhým dílem a potřeme tvarohovými krémy. Utřeme 2 balíčky měkkého tučného tvarohu s 100 g moučkového cukru a vmícháme 1 šlehačku ušlehanou s 1 ztužovačem. Krém rozdělíme na 3 díly, do jednoho zapracujeme 1 lžíci kakaa. Piškotové těsto potřeme nejprve bílým krémem, pak kávovým krémem a nakonec zbytkem bílého krému. Posypeme nakrájeným kompotovaným ovocem a zalijeme dortovým želé (připraveným podle návodu na sáčku). Necháme alespoň 2 hodiny v chladničce ztuhnout.

15. PRAVÉ „TIRAMISU“:

3 balíčky dlouhých cukrářských piškotů, 250 g sýra Mascarpone, 250 g měkkého tvarohu, 8 lžic moučkového cukru, 2 šlehačky, 1 vanilkový cukr, 7 lžic likéru Amareto (mandlový likér), 1 větší hrnek uvařené kávy, 3 plátky želatiny. Želatinu zalijeme 5 lžícemi likéru a necháme nabobtnat. Smícháme tvaroh s Mascarpone, moučkovým i vanilkovým cukrem. Želatinu mírně nahřejeme, zašleháme do tvarohové směsi. Opatrně vmícháme ušlehané šlehačky. Do větší dortové formy dáme na dno piškoty silně pokropené kávou se zbytkem likéru, rozetřeme krém a vrstvy střídáme. Necháme do druhého dne v chladničce ztuhnout. Před podáváním hustě posypeme kakaem.

14. TVAROHOVÉ TŘÍBAREVNÉ ŘEZY:

300 g polohrubé mouky, 100 g moučkového cukru, 100 g tuku Hera, 1 vejce, 3 lžíce kakaa, asi 5 lžic studené vody, 1 prášek do pečiva. Vypracujeme těsto, rozválíme a položíme na vymazaný plech. Na kakaové těsto rozetřeme tvarohovou nádivku. Smícháme 750 g tvarohu, 100 g krupicového cukru, 2 vejce, 50 g rozinek namočených v rumu, 1 vanilkový cukr. Vypracujeme světlé těsto z 250 g polohrubé mouky, 200 g krupicového cukru, 1 dl oleje, 3 vajec, 5 lžic studené vody, 1/2 prášku do pečiva. Nalijeme na tvarohovou nádivku a pečeme zvolna ve středně vyhřáté troubě. Vychladlé krájíme na čtverečky.

13. TVAROHOVÉ ŘEZY S OVOCEM:

300 g hladké mouky, 50 g hrubé mouky, 80 g moučkového cukru, 100 g tuku (Hera, máslo), 3 dl mléka, 2 vejce, 1/2 prášku do pečiva. Ušleháme vejce s cukrem, vlažným tukem a mlékem. Přidáme mouku prosátou s práškem do pečiva a vše dobře promícháme. Nalijeme do vymazaného a vysypaného pekáče. Krátce zapečeme, rozetřeme tvarohovou náplň. Vymícháme do hladka 500 g měkkého tvarohu, 80 g moučkového cukru, 2 vejce, 1 a půl dl mléka a 1 lžíci vanilkového pudinku. Na tvarohovou náplň poklademe asi 600 g čerstvého ovoce a v troubě dopečeme.

12. ŘEZY „ŠIML“:

Připravíme kynuté těsto jako na dobré buchty, necháme vykynout. Těsto rozdělíme na dva díly, každý rozválíme. Jeden položíme na vymazaný plech a potřeme „šiml“ náplní: Rozmícháme 250 g tvarohu se 100 g moučkového cukru, 150 g mletého máku, 1 vanilkovým cukrem a 1 dl smetany. Zakryjeme druhým rozváleným dílem, potřeme rozšlehaným vejcem a upečeme.

11. PIŠKOTOVÉ ŘEZY S POLEVOU VITACIT:

2 sklenky polohrubé mouky, 1 sklenka (2 dl) moučkového cukru, 1 sklenka oleje, 1 sklenka vody, 4 vejce, 1 vanilkový cukr, 1 prášek do pečiva. Ušleháme vejce s cukrem a olejem. Přidáme vlažnou vodu, mouku prosátou s práškem do pečiva a vanilkový cukr. Na vymazaném a vysypaném plechu rozetřeme těsto a upečeme ve středně vyhřáté troubě do růžova. Na vychladlé piškotové těsto rozetřeme tvarohovou nádivku. Utřeme 500 g tvarohu s 1 sklenkou moučkového cukru a 250 g másla. Přidáme 2 lžíce rumu a 1 vanilkový cukr. Na tvarohovou nádivku nalijeme polevu s Vitacitem. Ve 3/4 litru vody rozmícháme 2 vanilkové pudinky, 1 pomerančový Vitacit (nebo 2 malinové, jahodové pudinky a 1 jahodový Vitacit) a 1 sklenku (2 dl) krystalového cukru. Uvaříme a nalijeme na tvarohový krém, po vychladnutí krájíme na kostky.

10. TVAROHOVÉ ŘEZY:   

Na velký plech do trouby potřebujete 200 g másla, 300 g hladké mouky, 120 g moučkového cukru a 3 žloutky. Vše zpracujte v těsto, které rozválejte a položte na vymazaný a moukou vysypaný plech. Utřete 500 g měkkého tvarohu se 2 žloutky, trochou moučkového cukru, citronovou kůrou, vmíchejte v rumu namočené rozinky a rozetřete na těsto. Vložte do předehřáté trouby a zapečte. Mezitím ušlehejte sníh z 5 bílků a 140 g moučkového cukru. Sněhem potřete zapečený koláč  a dejte sušit do trouby, až sníh zezlátne. Po vychladnutí nakrájejte na menší kostky nebo obdélníčky.

9. TVAROHOVÉ ŘEZY:

160 g hladké mouky, 50 g moučkového cukru, 100 g másla, 2 žloutky, 1 vanilkový cukr, citronová kůra, špetka soli, 1/2 prášku do pečiva. Vypracujeme těsto, vyválíme a položíme na vymazaný, vysypaný plech s vyšším okrajem. Ve středně vyhřáté troubě předpečeme do světle růžova. Vyjmeme z trouby a potřeme tvarohovou náplní (smícháme 250 g měkkého tvarohu se 100 g moučkového cukru, citronovou kůrou a zapracujeme sníh ze 2 bílků). Na tvarohovou náplň rozetřeme piškotové těsto (vyšleháme do pěny 3 žloutky se 150 g moučkového cukru, přidame 120 g polohrubé mouky, citronovou kůru a ušlehaný sníh z bílků) a posypeme mletými ořechy (mandlemi). Moučník dáme zpět do trouby dopéct.

8. TVAROHOVÝ DEZERT:

4 dl polohrubé mouky, 2 dl jemného krystalového cukru, 3 vejce, 3 lžíce kakaa, 2 dl oleje, 2 dl mléka, 1 prášek do pečiva. Mouku prosejeme s práškem do pečiva a kakaem. Cukr vyšleháme se žloutky, olejem, mlékem, přidáme mouku, promícháme a zapracujeme ušlehaný sníh. Těsto rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech s vyššími okraji a upečeme. Vychladlý moučník na plechu potřeme tvarohovou nádivkou. Utřeme 500 g tvarohu, 250 g změklého tuku, 200 g moučkového cukru a ochutíme rumem. Tvarohovou nádivku potřeme rosolem z Vitacitu. V 1 litru vody rozmícháme 2 Vitacity, 3 pudinky, 200 g krystalového cukru a vaříme 2 minuty. Horký rosol nalijeme na moučník, necháme vychladnout. Krájíme na kostky, zdobíme kopečkem šlehačky.

7. OVOCNÉ ŘEZY S TVAROHOVOU NÁPLNÍ:

2 hrnky polohrubé mouky, 1 hrnek moučkového cukru, 1/2 hrnku oleje, 1 hrnek mléka, 1 vejce, 2 lžíce kakaa, 1 prášek do pečiva. V míse rozmícháme všechny suroviny, těsto rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech s vyšším okrajem. Upečeme, necháme vychladnout. Utřeme 250 g másla, 250 g moučkového cukru a 750 g měkkého tvarohu. Tvarohovou náplň rozetřeme na moučník, posypeme čerstvým nebo kompotovaným ovocem a zalijeme teplým želé. V 1/2 litru kompotové šťávy nebo džusu rozmícháme 1 vanilkový pudink, 2 lžíce cukru a uvaříme.

6. TVAROHOVÉ ŘEZY S OVOCEM:

500 g nízkotučného tvarohu, 1 vanilkový pudink, 100 g cukru krupice, 40 g želatiny. Uvaříme pudink z 1/2 litru vody, pudinku a cukru. Do vlažného pudinku zašleháme tvaroh a želatinu (připravenou podle návodu – celkem 3 dl). Do směsi dáme nakrájené kousky ovoce a nalijeme do formy srnčího hřbetu. Necháme do druhého dne v chladničce ztuhnout. Krájíme na řezy a posypeme strouhanými ořechy.

5. OVOCNÉ TVAROHOVÉ ŘEZY:

400 g polohrubé mouky, 150 g moučkového cukru, 200 g tuku, 2 vejce, trocha soli, 1 prášek do pečiva. Vypracujeme těsto, roztlačíme do pekáče, okraje těsta zvedneme. Naplníme tvarohovou nádivkou. Utřeme 500 g tvarohu s 200 g moučkového cukru, 1 lžící změklého másla, 1 vejcem, 4 dl mléka. Na rozetřenou nádivku naklademe rybíz, jahody, meruňky a posypeme hrubě nasekanými ořechy nebo kokosem. Pečeme asi 40 minut při 180 °C.

4. TVAROHOVO–OŘECHOVÉ ŘEZY:

200 g moučkového cukru, 150 g másla, 1 vejce, 200 g hrubé mouky, 1/2 prášku do pečiva, 200 g mletých ořechů, tuk na plech. Náplň: 140 g másla, 3 žloutky, 800 g měkkého tvarohu, 140 g moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, 2 lžíce rumu. Sníh: 3 bílky, 80 g cukru. Moučkový cukr promícháme se změklým máslem. Přidáme vejce, mleté ořechy a nakonec mouku prosátou s práškem do pečiva. Vypracujeme hladké těsto, které necháme asi 10 minut odležet. Máslo vyšleháme se žloutky a cukrem do pěny. Pak po částech vmícháme měkký tvaroh, vanilkový cukr a rum. Plech vymažeme. Ořechové těsto rozválíme na plát, který opatrně přeneseme na plech. Těsto potřeme připravenou tvarohovou náplní a vložíme do vyhřáté trouby. Pečeme při 180 °C asi 20 minut. Bílky vyšleháme ve vodní lázni za postupného přisypávání cukru na tuhý sníh. Na poloupečený moučník naneseme vrstvu tuhého sněhu a ještě ho dopečeme při nejnižším nastavení trouby.

3. BRABANTSKÉ TVAROHOVÉ ŘEZY:

420 g hladké mouky, 140 g moučkového cukru, 280 g tuku ( Hera, Lukana ), 2 žloutky, 1/2 prášku do pečiva. Vypracujeme těsto, vyválíme, položíme na vymazaný plech se zvednutými okraji a propícháme vidličkou. Posypeme 1-2 lžícemi polohrubé mouky. Našleháme 500 g tvarohu se 2 zakysanými smetanami, 4 žloutky, 2 lžícemi moučkového cukru (podle chuti), vanilkovým cukrem a vmícháme ušlehaný sníh ze 6 bílků. Moučník s tvarohovou náplní pečeme v troubě vyhřáté na 200 °C.

2. RAFAELLO ŘEZY:

300 g pol. mouky, 150 g ml. cukru, 200 g tuku, 5 žloutků, 1 kypřící prášek – vypracujeme těsto, dáme na vym a vys plech a předpečeme. Potřeme tvarohovou náplní: 3 tvarohy, 2 vanil. pudinky, mléko a ml. cukr. Potřeme kokosovým sněhem: ušleháme sníh z 5 bílků, vmícháme 5 lžic kokosu a 5 lžic ml. cukru. Dopékáme, až sníh zrůžoví.

1. TVAROHOVÉ ŘEZY:

200 g pol. mouky, 200 g ml. cukru, 100 g másla, 2 vejce, 200 g ml. ořechů, 1/2 kypřícího prášku – vypracujeme těsto, rozetřeme na vym a vys plech s vyšším okrajem. Na těsto rozetřeme tvarohovou náplň a zakryjeme piškotovým těstem. Vše pečeme pomalu, asi hodinu. Tvarohová náplň: 750 g tvarohu, 120 g ml. cukru, 120 g másla, 3 žloutky, 1 van. cukr. Piškotové těsto: ušleháme 3 žloutky a 170 g ml. cukru, 1 dl oleje, 5 lžic teplé vody a vmícháme 200 g pol. mouky, 1/2 kypřícího prášku a sníh ze 3 bílků.