Perník na plech

20. PLNĚNÝ PERNÍK:

300 g hladké mouky, 250 g moučkového cukru, 2 lžíce medu, 1 vejce, 2 lžíce mléka, 1 lžíce rumu, 1 lžička mleté skořice, špetka tlučeného hřebíčku, citronová kůra, 1/2 prášku do pečiva. Vypracujeme tužší těsto, pokud se drolí, přidáme trochu mléka. Rozdělíme na 4 díly, každý vyválíme na pruh široký asi 12 cm. Středem po délce dáme povidlovou náplň. Smícháme 6 lžic povidel, sekaných fíků a rozinek. Přeložíme napůl a pečeme při 180 °C. Ihned nakrájíme na šikmé díly, studené zdobíme čokoládovou polevou.

19. PERNÍK S PIŠKOTY:

Balíček dětských piškotů, 1 balíček „Perník v prášku“, marmeláda, rum, čokoládová poleva. Podle návodu na sáčku vypracujeme perníkové těsto. Vždy dva piškoty slepíme k sobě marmeládou a navlhčíme rumem. Na vymazaný, vysypaný plech nalijeme 1/2 těsta, rozložíme slepené piškoty a zalijeme zbytkem těsta. Upečeme a vychladlé polijeme čokoládovou polevou.

18. PERNÍK ZE ŠVESTKOVÝCH POVIDEL:

300 g hladké mouky, 200 g moučkového cukru, 150 g švestkových povidel, 8 lžic oleje, 2,5 dl mléka, 2 vejce, 2 lžíce kakaa, špetka mleté skořice, citronová kůra, 2 lžičky jedlé sody. Vše smícháme, rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech a upečeme. Vychladlý pocukrujeme nebo potřeme polevou (citronovou, čokoládovou, rumovou).

17. PERNÍK PLNĚNÝ ZAVAŘENINOU:

3 hrnky hladké mouky, 1 hrnek moučkového cukru, 2 lžíce tuku Hera, 2 lžíce medu, 1 vejce, 1 hrnek mléka, 2 lžíce kakaa, 1 prášek do perníku. Mouku prosejeme s práškem do perníku, kakaem. Ve vlažném mléce rozpustíme cukr, tuk, med, nalijeme do mouky a vypracujeme těsto. Polovinu těsta rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech, potřeme rybízovou zavařeninou a zakryjeme zbytkem těsta. Pečeme zvolna asi 45 minut.

16. PERNÍK S RUMOVOU POLEVOU:

500 g hladké mouky, 150 g krupicového cukru, 50 g tuku, 1 vejce, 10 lžic medu, 1/8 litru mléka (nebo černé kávy), perníkové koření, 1 prášek do pečiva. Vyšleháme vejce, cukr, tuk. Med rozpustíme v mléce (kávě) a přimícháme do vyšlehané hmoty střídavě s moukou prosetou s práškem do pečiva a perníkovým kořením. Těsto nalijeme na hlubší vymazaný, vysypaný plech a upečeme v předehřáté troubě. Vychladlý polijeme rumovou polevou (čokoládovou, citronovou) nebo jen pocukrujeme.

15. JABLEČNÝ MEDOVÝ PERNÍK:

350 g polohrubé mouky, 200 g krupicového cukru, 1/8 litru oleje, 1/8 litru mléka, 2 vejce, 6 nastrouhaných jablek, 1 lžíce medu, 2 lžíce kakaa, 2 lžíce marmelády, 2 lžíce rumu, hrst ořechů, rozinky, 1 prášek do perníku. Vše důkladně promícháme a rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech. Upečený, vychladlý perník polijeme čokoládovou polevou, posypeme kokosovou moučkou.

14. HRNKOVÝ PERNÍK:

2 hrnky polohrubé mouky, 1 hrnek pískového cukru, 1/2 hrnku oleje, 1 hrnek vlažného mléka, 1 vejce, 2 lžíce kakaa, 1 prášek do perníku, 1/2 prášku do pečiva. Všechny suroviny smícháme, vypracujeme těsto a nalijeme na vymazaný, vysypaný plech. Upečený polovychladlý perník polijeme čokoládovou polevou. Ve vodní lázni necháme rozpustit 100 g másla, 250 g moučkového cukru, 40 g kakaa, 2 lžíce rumu, 2 lžíce horké vody. Perník můžeme posypat kokosem nebo praženými sekanými oříšky.

13. PERNÍK S DŽEMEM:

500 g polohrubé mouky, 200 g pískového cukru, 100 g tuku, 2 vejce, 1/2 litru mléka, 3 lžíce medu, 3 lžíce kakaa, citronová kůra, 1 prášek do perníku. Tuk utřeme s cukrem, kakaem, medem a vejci, postupně vmícháme mouku s práškem do perníku, strouhanou citronovou kůru. Těsto zředíme mlékem, přidáme rozinky namočené v rumu, hrubě nasekané ořechy, kandované ovoce. Upečeme na vymazaném a vysypaném plechu. Prochladlý rozkrojíme a potřeme džemem (dobrý je rybízový, ale i meruňkový), pocukrujeme.

12. PERNÍK S MEDEM:

2 hrnky polohrubé mouky, 1 hrnek moučkového cukru, 1/2 hrnku oleje, 1 vejce, 1 hrnek vlažného mléka, 2 lžíce kakaa, 2 lžíce medu, 1 prášek do perníku. Mouku prosejeme s práškem do perníku. Přidáme cukr, vejce, med, olej a zaděláme mlékem. Dobře promícháme a rozetřeme na vymazaný, vysypaný plech. Upečený perník polijeme čokoládovou polevou.

11. PUDINKOVÝ PERNÍK:

3 hrnky polohrubé mouky, 2 hrnky moučkového cukru, 3/4 hrnku oleje, 2 vejce, 2 a půl hrnku mléka, 2 lžíce kakaa, 2 kakaové pudinky, 1 prášek do perníku, 1 prášek do pečiva. Mouku prosejeme s pudinkem, práškem do pečiva i do pemíku. V mléce rozšleháme vejce, nalijeme do mouky, přidáme cukr, přilijeme olej a vypracujeme hladké perníkové těsto. Můžeme také přidat rozinky, nasekané ořechy. Pečeme zvolna na vymazaném, vysypaném plechu. Upečený, vychladlý perník pocukrujeme nebo zdobíme citronovou (čokoládovou) polevou.

10. POVIDLOVÝ PERNÍK:

500 g polohrubé mouky, 240 g moučkového cukru, 4 lžíce másla, 1 vejce, 1/2 litru mléka, 1 lžíce kakaa, 140 g povidel, 1 lžíce citronové šťávy, 1 lžíce rumu, 1 lžička jedlé sody, 1 prášek do perníku. Mouku prosejeme s práškem do perníku, jedlou sodou, přidáme cukr, kakao a promícháme. Postupně přidáme mléko, povidla, vlažné máslo, vejce, citronovou šťávu a rum. Mícháme, až vznikne hustší lité těsto, nalijeme na vymazaný, vysypaný plech a upečeme. Nejlepší je 2-3 dny proleželý.

9. JOGURTOVÝ PERNÍK:

1 sklenka (2 dl) hladké mouky, 1/2 sklenky polohrubé mouky, 1/2 sklenky moučkového cukru, 2 lžíce oleje, 1 vejce, 1 sklenka tužšího jogurtu, 3-4 lžíce mléka, 1-2 lžíce kakaa, 1/2 vanilkového cukru, 1 perníkový prášek do pečiva. Utřeme vejce s cukrem, přidáme jogurt rozmíchaný s mlékem a olejem, mouku prosetou s práškem do perníku, lněným semínkem a kakaem. Můžeme zamíchat i rozinky. Vymícháme těsto, podle potřeby zředíme mlékem, nebo zahustíme moukou (těsto se musí lehce roztírat). Pekáček vyložíme pečicím papírem, rozetřeme těsto. Poklademe malými kousky rosolu (marmelády) a pečeme asi 25 minut ve středně vyhřáté troubě. Upečený pocukrujeme.

8. BOŽSKÝ PERNÍK:    

3 hrnky hladké mouky, 2 hrnky mléka, 1 hrnek oleje, 1 vejce, 2 lžíce kakaa, 4 lžíce ml.cukru, 3 lžíce rumu, 1 lžíce marmelády, 1 čokoládový pudink, 1 skořicový cukr, 1 prášek do perníku – všechny suroviny smícháme a na vym. a vys. plechu upečeme. Potřeme marmeládou a krájíme.

7. JEDNODUCHÝ SKLENIČKOVÝ PERNÍK:

3 skleničky polohrubé mouky, 2 skleničky moučkového cukru, 1 sklenička oleje (2 dl), 2 vejce, 2 skleničky mléka, 2 lžíce kakaa, 1 prášek do perníku. Do mísy prosejeme mouku s práškem do pečiva a kakaem, přidáme cukr, olej, mléko a vejce. Promícháme a nalijeme na vymazaný a strouhankou vysypaný plech. Pečeme ve vyhřáté troubě, upečený necháme vychladnout. Rozřízneme a naplníme oříškovým krémem. V 1/8 litru vody rozšleháme 40 g vanilkového pudinku, 20 g sušeného mléka. V další 1/8 litru vody rozpustíme 100 g moučkového cukru, přilijeme rozmíchaný pudink a uvaříme. Šleháme do vychladnutí, pak po částech vešleháme 250 g změklého másla a 50 g jemně mletých ořechů.

6. PERNÍK BEZ VAJEC:

500 g hladké mouky, 300 g moučkového cukru, 2 dl oleje, 1/2 litru mléka, 2 lžíce kakaa, 1 prášek do perníku, 1 vanilkový cukr, 1 lžíce skořice. Vše smícháme dohromady. Těsto dáme do vymazaného a moukou vysypaného pekáčku a pečeme ve vyhřáté troubě asi 30 minut. Upečený můžeme zdobit polevou nebo jen pocukrujeme.

5. BANÁNOVÝ PERNÍK:

3 sklenky polohrubé mouky, 2 sklenky moučkového cukru, 1 sklenka oleje, 2 sklenky mléka, 2 vejce, 2 banánové pudinky, 1 prášek do perníku, trocha kypřícího prášku, 1 balíček kandovaného ovoce. Do mísy prosijeme mouku s práškem do perníku, práškem na pečení, pudinky a cukrem. Přilijeme mléko s rozšlehanými vejci, olej a promícháme. Přidáme nakrájené kandované ovoce a těsto rozetřeme na vymazaný a moukou vysypaný plech. Ve středně vyhřáté troubě upečeme. Hotový perník pocukrujeme, nebo polijeme citronovou polevou.

4. VLÁČNÝ PERNÍK:   

400 g hl. mouky, 1 balíček prášku do perníku, 1/2 balíčku prášku do peč, 250 g ml. cukru, 150 g švestkových povidel, asi 2 dl mléka, 1 vejce, 2 lžíce oleje, 1 lžíce kakaa – vše dobře promícháme, rozetřeme na vym + vys plech a upečeme. Necháme vychladnout, potřeme marmeládou, krájíme na čtverečky a zdobíme šlehačkou.

3. RYCHLÝ PERNÍK S BORŮVKAMI:

2 hrnky hladké mouky, 1 hrnek moučkového cukru, 1/4 hrnku oleje, kakao podle chuti, mléko, 1 prášek do perníku. Mouku prosijeme s perníkovým práškem, kakaem, cukrem. Přilijeme olej a zaděláme mlékem podle potřeby. Zamícháme 2 hrsti borůvek (nebo sekaných ořechů) a těsto rozetřeme na vymazaný a moukou vysypaný plech. Ve středně teplé troubě upečeme.

2. OŘECHOVÝ PERNÍK:

3/4 hrnku oleje našleháme se 2 vejci a 2 hrnky krup. cukru. Přidáme 3 hrnky pol. mouky, 1 a 1/4 hrnku kyselého mléka, rozinky, sekané ořechy a 2 prášky do perníku. Pečeme pomalu na vym a vys plechu.

1. DOBRÝ PERNÍK:

400 g hl. mouky, 300 g ml. cukru, 2 dl oleje, 2 vejce, 1/2 l mléka, 50 g rozinek, 1 lžíce kakaa, 1 lžíce skořice, 1 prášek do perníku, 1 kypřící prášek – vše promícháme a nalijeme na vym a vys plech. Upečeme.