Štrůdly a záviny

47. JOGURTOVÝ JABLEČNÝ ŠTRÚDL:

500 g hladké mouky, 200 g moučkového cukru, 250 g tuku Hera, 1 velký bílý jogurt. Vypracujeme těsto, rozdělíme na 3 díly. Každý vyválíme, posypeme strouhankou, plátky nakrájených jablek. Posypeme krupicovým cukrem, mletou skořicí, jemně prosetou strouhankou a svineme. Pečeme v předehřáté troubě, upečený potřeme rozpuštěným máslem a pocukrujeme.

46. ZÁVINY Z PLUNDROVANÉHO TĚSTA:

100 g hladké mouky, 1 žloutek, strouhaná citronová kůra, 30 g droždí, špetka soli. Do mouky rozdrobíme droždí, zalijeme trochou vlažného mléka, necháme vzejít kvásek. Zapracujeme žloutek, sůl, citronovou kůru a zaděláme těsto. Přikryté necháme chvíli kynout. Zpracujeme druhé těsto z 100 g hladké mouky, 120 g másla a uložíme do chladničky. Každé těsto zvlášť rozválíme, tukové položíme na kynuté, přeložíme. Rozválíme a postup opakujeme celkem 3x. Vyválíme a plníme různými náplněmi.

45. VÝBORNÝ ZÁVIN:

500 g hladké mouky, 250 g Stella, 2 vejce, 2,5 dl mléka, špetka soli. Vypracujeme těsto, necháme v chladu odpočinout. Tence vyválíme a plníme různými nádivkami.

44. KAPUCÍNSKÝ ZÁVIN:

300 g polohrubé mouky, 200 g másla, 2 vejce, hrstička moučkového cukru, citronová kůra. Vymícháme kvásek z 20 g droždí, 2 lžic vlažného mléka, 1 lžičky cukru a nalijeme do mouky. Přidáme vejce, máslo, kůru a zaděláme jako linecké těsto. Necháme 45 minut kynout. Rozdělíme na 4 bochánky, vyválíme je na pláty, které vždy z poloviny potřeme ořechovou nádivkou. Ve 2,5 dl vody povaříme 250 g mletých ořechů, 100 g moučkového cukru, 100 g rozinek, 1 lžičku mleté skořice, 5 lžic rumu a necháme vychladnout. Naplněné placky přehneme, okraje dobře přitiskneme a upečeme. Ještě teplé poléváme čokoládovou polevou.

43. ZÁVIN SE ZAKYSANOU SMETANOU:

400 g hladké mouky, 125 g Stella, 1 zakysaná smetana. Všechny suroviny smícháme a vypracujeme těsto. Rozdělíme na dva díly, každý vyválíme, naplníme jablky, pocukrujeme, posypeme mletou skořicí, pokapeme máslem, svineme a upečeme.

42. SLANÝ KYNUTÝ ZÁVIN:

500 g hladké mouky, 50 g moučkového cukru, 50 g rozpuštěného másla, 1 vejce, 1 žloutek, 1/8 l mléka, 3/4 kostky droždí, trocha soli. V troše mléka rozmícháme droždí, 1 lžíci mouky a trochu cukru. Nalijeme do mouky, přidáme ostatní suroviny a vypracujeme tužší těsto. Dobře propracujeme a necháme 30 minut kynout. Vyválíme a potřeme škvarkovou náplní. Nasekáme 300 g tučnějších škvarků, smícháme s 1 vejcem, trochou zakysané smetany, osolíme, opepříme. Svineme do závinu, nakrájíme na 3 cm široké díly a položíme na vymazaný plech, necháme chvíli kynout, potřeme rozšlehaným vejcem a upečeme.

41. ŠVESTKOVÝ ZÁVIN:

300 g polohrubé mouky, 120 g moučkového cukru, 120 g tuku, 2 vejce, 4 lžíce mléka, 1/2 lžičky prášku do pečiva. Vypracujeme těsto, rozválíme, posypeme strouhaným perníkem a oloupanými, odpeckovanými, půlenými švestkami. Svineme do závinu, potřeme oslazeným mlékem a upečeme dorůžova.

40. PIVNÍ ZÁVIN:

400 g hladké mouky, 250 g tuku Hera, 1 vejce, 10 lžic světlého piva. Všechny suroviny zpracujeme v těsto, které rozdělíme na 3 díly. Rozválíme, střed posypeme piškotovými drobečky, strouhanými jablky, rozinkami, cukrem, skořicí a ořechy. Zabalíme a pečeme v předehřáté troubě asi 25 minut.

39. ZÁVIN BEZ TAŽENÍ:

300 g hladké mouky, 5 lžic rozpuštěného tuku Hera, 2 žloutky, 1/8 litru vařící vody, 1 lžička octa, trocha soli. Do důlku v mouce vyklepneme žloutky, nalijeme tuk, ocet, osolíme. Nožem promícháme a spaříme vařící vodou. Těsto dobře vypracujeme, až je hladké a pružné. Ihned tence vyválíme, pokropíme rozpuštěným máslem, posypeme strouhankou a rozložíme nastrouhaná jablka. Pocukrujeme, posypeme mletou skořicí, pokapeme znovu máslem a svineme do závinu. Potřeme tukem i povrch závinu a upečeme dozlatova. Po vytažení z trouby znovu potřeme tukem a pocukrujeme.

38. ZÁVINY RŮZNÝCH CHUTÍ:

350 g hladké mouky, 3 lžíce moučkového cukru, 10 lžic oleje, 1vejce, 1 žloutek, 10 lžic mléka, 1 prášek do pečiva, špetka soli. Těsto nejdříve mícháme v míse, později zpracujeme na vále. Rozdělíme na 3 díly, každý vyválíme a plníme strouhanými jablky, posypeme cukrem, skořicí a sekanými ořechy nebo plníme makovou náplní. Svineme do závinu, položíme na vymazaný plech a potřeme bílkem. Pečeme ve středně vyhřáté troubě dozlatova.

37. MANDLOVÝ ZÁVIN:

Z balíčku listového těsta vyválíme ze 2/3 obdélník a položíme na vodou opláchnutý plech. Potřeme polovinou mandlové nádivky. Utřeme 2 vejce, 4 lžíce moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, 2 lžíce másla, 1 balíček strouhaných mandlí, 100 g drcených dětských piškotů a 1 lžíci rumu. Z 1/3 listového těsta vyválíme menší plát, položíme na nádivku, přečnívající části spodního těsta přehneme nahoru na druhou půlku nádivky. Potřeme rozšlehaným vejcem, upečeme a ihned nakrájíme.

36. ZÁVIN „GATA“:

Listové těsto rozválíme na obdélník a posypeme drobenkou z mouky, cukru a másla. Svineme do roládky, potřeme vejcem a upečeme dozlatova. Drobenku můžeme vylepšit sekanými ořechy.

35. SVÁTEČNÍ JABLKOVÝ ZÁVIN:

Listové těsto řádně propracujeme s trochou hladké mouky (takto připravené těsto můžeme mít stále v mražáku). Polovinu těsta vyválíme, posypeme strouhankou (nebo sójovými vločkami), nastrouhanými jablky, kuličkami hroznového vína (nebo v rumu namočenými rozinkami), vanilkovým cukrem, mletou skořicí i strouhanými ořechy. Svineme do závinu, potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme sezamovým semínkem nebo strouhanými ořechy. Upečený,vychladlý závin ozdobíme při podávání šlehačkou.

34. ZÁVIN Z POMAZÁNKOVÉHO MÁSLA:

1 a půl hrnku polohrubé mouky, 1 pomazánkové máslo bez příchutě. Máslo zpracujeme s moukou, vyválíme plát a posypeme strouhankou. Poklademe nakrájenými kompotovanými meruňkami (broskvemi), pocukrujeme moučkovým a vanilkovým cukrem. Posypeme mletou skořicí, kokosovou moučkou a svineme do závinu. Položíme na vymazaný plech, potřeme 2 lžícemi rozpuštěného másla a pečeme. Před dopečením ještě potřeme 1 lžící smetany a pocukrujeme.

33. PIVNÍ JABLKOVÝ ZÁVIN:

600 g hladké mouky, 125 g 100% tuku, 28 lžic piva, trocha cukru, sůl. Do mouky nastrouháme tuk, osolíme, lehce osladíme a zaděláme pivem. Vypracujeme hladké těsto a rozdělíme na 3-4 díly. Každý díl rozválíme, naplníme strouhanými jablky a upečeme.

32. MRKVOVÝ ZÁVIN:

2 hrnky polohrubé mouky, 1 hrnek jemně nastrouhané mrkve, 250 g rozpuštěného vlažného tuku Hera. Trochu tuku odebereme a použijeme na potření. Vypracujeme těsto, vyválíme, potřeme ořechovou, tvarohovou náplní nebo strouhanými jablky jako klasický závin a upečeme.

31. JABLKOVÝ ZÁVIN:

300 g hladké mouky, 250 g 100% tuku (nastrouhaného), 1 žloutek, 10 lžic vody, 1 lžíce octa. Ze všech surovin vypracujeme těsto (4 placky), naplníme nádivkou, nestáčíme, pouze k sobě přeložíme.

30. DIA ŠTRŮDL:

500 g polohrubé mouky, 250 g tuku Hera, 1 bílý jogurt. Vypracujeme těsto, necháme odpočinout v chladu. Těsto rozdělíme na 3 díly – 3 větší štrúdly, nebo na 4 menší. Plníme nastrouhanými jablky, nesladíme, jen posypeme mletou skořicí a rozinkami.  Můžeme plnit také tvarohovou nebo makovou nádivkou.

29. NEJRYCHLEJŠÍ JABLKOVÝ ZÁVIN:

1 balíček směsi na pizzu, 100 g 100% tuku, 1 dl vody, 1 lžíce octa. Do směsi nastrouháme tuk, přilijeme vodu, ocet a vypracujeme těsto. Rozválíme, posypeme 3 lžícemi strouhanky, pokapeme 1 lžící rozehřátého másla a rozložíme 300 g strouhaných oloupaných jablek. Pocukrujeme 3 lžícemi moučkového cukru a ochutíme mletou skořicí. Zavineme, položíme na tukem vymazaný plech. Závin potřeme oslazenou vodou a upečeme v předehřáté troubě, kterou po 10 minutách trochu ztlumíme.

28. JABLKOVÝ ZÁVIN:

300 g polohrubé mouky, 20 g droždí, 1 šlehačka. Droždí rozpustíme ve vlažné šlehačce a vypracujeme těsto. Vyválíme, posypeme prosátou strouhankou, pokapeme máslem. Poklademe nastrouhanými jablky, posypeme skořicí, cukrem a svineme do závinu. Ihned pečeme ve středně vyhřáté troubě.

27. ZÁVIN „ZÁTOPEK“:

3 hrnky hladké mouky, 1/2 hrnku oleje, 1/2 hrnku vlažné vody, 2 lžíce octa. Zpracujeme těsto, na chvíli dáme do chladničky. Mezitím si nastrouháme nahrubo oloupaná jablka, připravíme si mleté ořechy, cukr, skořici, rozinky a zapneme troubu. Těsto rozválíme na 2 velké nebo 3 menší placky, poklademe jablky, pocukrujeme, posypeme ořechy, skořicí, rozinkami. Svineme do závinu a na plechu potřeme rozšlehaným žloutkem. Upečeme dozlatova, ještě teplé záviny pocukrujeme cukrem s vanilkou.

26. JABLKOVO-KAKAOVÝ ZÁVIN:

500 g hladké mouky, 2 lžíce cukru, 1 vejce, 1 kostka droždí, voda, sůl. V troše oslazené vlažné vody rozmícháme droždí, necháme vzejít. Do mouky vyklepneme vejce, osolíme a nalijeme kvásek. Vlažnou vodou pak zaděláme středně tuhé těsto. Rozdělíme na 3 díly a vyválíme placky. Plníme jablkovou nádivkou s kakaem. Nastrouháme nahrubo 1 a půl kg jablek (šťávu vymačkáme), smícháme 250 g cukru (podle chuti i méně) a na mírném ohni krátce podusíme. Vmícháme 2 lžíce kakaa, 1 lžíci strouhanky, 1 vanilkový cukr a trochu rumu. Placky potřeme nádivkou, svineme a na vymazaném plechu upečeme dozlatova.

25. VÍDEŇSKÝ ŠTRŮDL:

Listové těsto tence rozválíme, posypeme vrstvou mletých ořechů, vrstvou nakrájených jablek (mohou se nakrájet i se slupkou). Na jablka rozhodíme hodně nasekaných rozinek a posypeme mletou skořicí (rozinky nahradí cukr). Svineme do závinu, potřeme rozšlehaným vejcem. Na plech dáme trochu oleje s máslem a položíme štrúdl. Během pečení potíráme směsí másla s olejem – udělá báječnou kůrčičku.

24. KYNUTÝ ZÁVIN:

750 g hladké mouky, 350 g másla, 6 žloutků, 50 g medu, špetka soli, 1 a půl dl mléka, 20 g droždí. Ve vlažném mléce rozpustíme med a droždí. Zaděláme těsto, necháme v teple asi 15 minut kynout, pak je na 2 hodiny dáme do chladna odležet. Rozdělíme na 3 díly, každý tence vyválíme a potřeme vychladlou ořechovou nádivkou, které má být dvojnásobek síly těsta. Ve vodní lázni rozpustíme 80 g medu, smícháme se 120 g moučkového cukru, 250 g mletých vlašských ořechů. Odstavíme a přidáme 50 g v rumu namočených rozinek, ochutíme 1/2 dl rumu, špetkou mleté skořice, strouhanou citronovou kůrou. Svineme do závinu, potřeme žloutkem, propícháme vidličkou a pečeme pomalu v předehřáté troubě.

23. VÁNOČNÍ ZÁVIN S MAKOVOU NÁPLNÍ:

Na vál vysypeme 750 g pol. mouky, uděláme do ní důlek, rozdrobíme 1 kostku droždí, zalijeme 125 ml vlažného mléka, promícháme s trochou mouky a přikryté necháme 15 minut kynout. Potom přidáme dalších 125 ml mléka, 150 g másla, 1 vejce, špetku soli a 100 g cukru a vypracujeme těsto. Necháme 30 minut kynout. Ohřejeme 200 ml mléka, vmícháme 500 g ml. máku, 1 lžíci ml. skořice, 250 g cukru a 2 vejce. Směs necháme vychladnout. Těsto vyválíme do placky, potřeme náplní, zavineme a konce dobře uzavřeme. Dáme na vymazaný plech necháme chvíli kynout a upečeme. Upečený závin pocukrujeme.

22. ŠTRÚDL:

500 g hladké mouky, 1 dl oleje (nebo rozpuštěného sádla), 1 vejce, 1 lžíce octa, 2 dl vařící vody, sůl. Mouku prosijeme na vál, do důlku vyklepneme vejce, přilijeme ocet, olej, osolíme. Nožem promícháme a vše spaříme vařící vodou. Rukou dobře prohněteme těsto (musí být hladké), několikrát s ním bouchneme o vál. Těsto zakryjeme hmcem, na který postavíme hrnec s vařící vodou, necháme odpočinout. Rozdělíme na dva díly. Na pomoučněné utěrce tence vyválíme. Potřeme rozpuštěným máslem, posypeme prosátou strouhankou, pokapeme máslem a pokryjeme na plátky nakrájenými oloupanými jablky. Pocukrujeme, ochutíme mletou skořicí, přidáme spařené rozinky, sekané ořechy (mandle), strouhanou citronovou kůru. Posypeme strouhankou a svineme pomocí utěrky do závinu. Potřeme olejem (i během pečení) a pomalu pečeme. Ještě horký štrúdl potřeme máslem a silně pocukrujeme.

21. UTOPENÝ JABLKOVÝ ZÁVIN:

400 g hladké mouky, 250 g 100% ztuženého tuku (Iva), 1 vejce, 1 lžíce octa, 2 dl mléka, špetka soli. Do mouky nastrouháme jemně tuk, přidáme vše ostatní a vypracujeme těsto. Zabalíme do utěrky a ponoříme na 24 hodin do studené vody. Rozdělíme na 4 díly, každý tence rozválíme, naplníme nastrouhanými oslazenými jablky a svineme do závinu. Pečeme asi 45 minut ve středně vyhřáté troubě.

20. SMETANOVÝ ZÁVIN:

250 g hladké mouky, 4 lžíce oleje, 1 vejce, 1 lžička rumu, špetka soli, asi 1/8 litru teplé vody. Ze surovin vypracujeme těsto jako na závin, potřeme olejem a necháme odpočinout. Vyšleháme 4 vejce s 100 g krupicového cukru. Na kostičky nakrájíme 4 housky, zalijeme 1/4 litrem horkého mléka. Do housek vmícháme 80 g másla, 1/4 litru zakysané smetany a vše spojíme se žloutkovým krémem. Připravenou směsí potřeme vyválené a do tenka vytažené těsto, svineme do závinu. Závin vložíme do vymaštěné formy (aby v ní závin ležel na těsto) a potřeme rozpuštěným máslem. Pečeme ve středně vyhřáté troubě, po 25 minutách potřeme 1/4 litrem mléka svařeného s 50 g cukru a 1 vanilkovým cukrem a dopečeme 20 minut.

19. KŘEHKÝ HRUŠKOVÝ ZÁVIN:

300 g hladké mouky, 70 g moučkového cukru, 150 g tuku Hera, 2 žloutky, 3 lžíce mléka, trochu mletého zázvoru, 1 vanilkový cukr, 1 prášek do pečiva. Mouku prosejeme s práškem do pečiva, přidáme cukr i vanilkový, koření, žloutek, mléko. Nastrouháme ztuhlý tuk a rychle vypracujeme těsto. Necháme v chladu 2 hodiny odpočinout. Vyválíme na obdélník tloušťky 5 mm a poklademe náplní z 300 g nakrájených oloupaných hrušek (čerstvých nebo okapaných kompotovaných). Hrušky promícháme s 50 g moučkového cukru a 100 g v rumu namočených rozinek. Náplň posypeme plátky oloupaných mandlí (nebo prosetou strouhankou), svineme do závinu a pečeme ve středně vyhřáté troubě asi 35 minut.

18. ZÁVIN TROCHU JINAK:

Z listového těsta vyválíme obdélník asi 15 cm široký, položíme na plech, středem dáme náplň jako na závin (strouhanku, jablka, cukr, skořici). Zbylé boční těsto rádýlkem nařízneme na mřížku a přes jablka přendáme z obou stran. Vypadá to pěkně a je to ozdobnější.

17. TĚSTO NA JABLKOVÝ ZÁVIN:

250 g hladké mouky, 150 g tuku (máslo, Hera), 1 vejce, 2 lžíce smetany (mléka), 1 lžička octa, špetka soli, trochu prášku do pečiva. Vypracujeme těsto, necháme 2 hodiny odležet. Rozdělíme na 3 díly, každý rozválíme. Naplníme strouhanými jablky, osladíme, ochutíme mletou skořicí, přidáme rozinky, mleté ořechy. Svineme, potřeme rozšlehaným vejcem a pečeme ve středně vyhřáté troubě.

16. JABLKOVÝ ZÁVIN S OLEJEM:

Do mísy dáme 10 lžic oleje, 10 lžic mléka, 1 vejce, 1 prášek do pečiva, špetku moučkového cukru a hladkou mouku (tolik, co pojme tekutina). Vypracujeme těsto, rozdělíme na 4 díly, rozválíme, potřeme olejem nebo rozpuštěným máslem a posypeme strouhankou. Rozhrneme strouhaná jablka, ochutíme moučkovým cukrem, mletou skořicí a rozinkami. Na vymazaném plechu upečeme.

15. JABLKOVÝ ZÁVIN „STELLA“:

300 g hladké mouky, 250 g tuku Stella (je nejlepší), 2 lžíce moučkového cukru, 2 vejce, 2 lžíce octa, 1/2 prášku do pečiva. Mouku prosejeme s práškem na vál, přidáme cukr, vytvoříme důlek, do kterého vyklepneme vejce a nalijeme ocet. Tuk necháme hodně vychladit, pak nastrouháme do těsta a rychle vše zpracujeme. Těsto necháme 2 hodiny v chladničce uležet. Rozdělíme na 2 díly, každý vyválíme, posypeme prosátou strouhankou, nastrouhanými jablky. Osladíme, posypeme mletou skořicí a svineme. Upečeme do růžova ve středně vyhřáté troubě.

14. UTOPENÝ JABLKOVÝ ZÁVIN:

400 g hladké mouky, 250 g 100% tuku, 1 vejce, 1 lžíce octa, 2 dl mléka, špetka soli. Do mouky nastrouháme tuk, přidáme vše ostatní a vypracujeme těsto. Zabalíme do utěrky a ponoříme na 24 hodin do studené vody. Rozdělíme na 4 díly, každý tence vyválíme, plníme strouhanými jablky, posypeme skořicí, cukrem a svineme. Upečeme do zlatova.

13. KŘEHKÝ JABLEČNÝ ŠTRŮDL:

500 g polohrubé mouky, 7 lžic moučkového cukru, 250 g tuku (Hera apod.), 2 žloutky, 7 lžic mléka, 2 lžíce rumu, 1/2 prášku do pečiva, citronová kůra, 1 vanilkový cukr. Mouku prosejeme s práškem do pečiva na vál. Do důlku dáme cukr, žloutky, mléko, změklý tuk, rum, trochu nastrouhané citronové kůry, vanilkový cukr. Vypracujeme těsto, necháme v chladu hodinu odpočinout. Rozdělíme na 2 díly, každý vyválíme, posypeme strouhanými jablky, mletou skořicí, osladíme a svineme. Upečeme ve středně vyhřáté troubě do zlatova.

12. TVAROHOVÝ ZÁVIN:

350 g hladké mouky, 125 g rostlinného tuku, 250 g měkkého tvarohu, 2 vejce, 100 ml mléka, 1/2 lžičky octa, špetka soli. Náplň: : 2 vejce, 1 vanilkový cukr, 500 g měkkého tvarohu, 100 g moučkového cukru, strouhaná kůra z 1/2 citronu, 70 g rozinek, špetka soli, tuk na plech, 400 g meruňkového kompotu, moučkový cukr na posypání. Mouku dáme do mísy, přidáme nakrájený změklý tuk, měkký tvaroh, jedno vejce, mléko, ocet a špetku soli. Vypracujeme vláčné, hladké těsto. Těsto rozdělíme na dva díly, přikryjeme utěrkou a necháme v chladu alespoň hodinu odležet. Připravíme náplň: bílky vyšleháme s vanilkovým cukrem na tuhý sníh. Měkký tvaroh rozmícháme se žloutky, moučkovým cukrem, špetkou soli a na jemno nastrouhanou citronovou kůrou. Přidáme rozinky a nakonec zlehka vmícháme sníh z bílků. Meruňky necháme okapat. Oba díIy odleželého těsta rozválíme na obdélníky silné asi 2-3mm. Těsto potřeme tvarohovou náplní, na kterou naskládáme půlky kompotovaných meruněk. Okraje těsta přehneme přes náplň a celý plát svineme. Záviny opatně přeneseme na tukem vymazaný plech a potřeme rozšlehaným vejcem. Vložíme je do vyhřáté trouby a upečeme. Pocukrujeme.

11. JABLEČNÝ ŠTRŮDL:

500 g hladké mouky, 250 g ztuženého tuku, 2 žloutky, 1/4 litru mléka, špetka soli. V mléce našleháme žloutky, nalijeme do důlku v mouce, lehce osolíme a přidáme rozehřátý vlažný tuk. Vypracujeme hladké těsto, necháme alespoň 2 hodiny odpočinout. Rozdělíme na 2 díly, každý vyválíme, pokryjeme nastrouhanými jablky. Pocukrujeme, posypeme skořicí a rozinkami. Svineme a na vymazaném plechu upečeme.

10. ŠTRŮDL MÁLO TUČNÝ:

300 g hladké mouky, 300 g polohrubé mouky, 1 a půl lžíce moučkového cukru, 150 g tuku, 2 vejce, 1 lžička octa, 1/3 prášku do pečiva, špetka soli, mléka tolik, aby těsto bylo vláčné. Obě mouky prosijeme s práškem do pečiva na vál. Do důlku vyklepneme vejce, přidáme cukr, změklý tuk, sůl, mléko a vypracujeme vláčné těsto. Těsto rozdělíme na 4 díly. Každý díl na pomoučené utěrce tence vyválíme. Posypeme osmaženou strouhankou, poklademe nastrouhanými jablky. Posypeme cukrem se skořicí, kokosem a poklademe tenkými plátky másla. Svineme do závinu, položíme na vymaštěný plech a pečeme ve středně teplé troubě.

9. JEDNODUCHÝ ZÁVIN:

300 g hl. mouky, 1 a 1/2 lžičky ml. cukru, 200 g tuku, 2 žloutky, 6 lžic vřelé vody – uděláme těsto, necháme chvíli odpočinout, vyválíme, posypeme jablky, rozinkami, ořechy a svineme do závinu. Potřeme bílky a upečeme.

8. TRVANLIVÝ MAKOVEC:

250 g brambor uvařených ve slupce oloupeme, studené postrouháme, přidáme 200 g ml. cukru, 250 g hl. mouky, 250 g tuku, 1 vejce, 1 lžičku prášku do pečiva a vypracujeme těsto. 600 g máku pomeleme, přidáme 80 g ml. cukru, citr. kůru, 6 lžic oleje a promícháme. Těsto rozdělíme na tři části, vyválíme, potřeme náplní, svineme, dáme na plech, potřeme žloutkem, propícháme vidličkou a upečeme.

7. MAKOVÝ ZÁVIN:

250 g směsi hl. a pol. mouky, špetka soli, 1 kypřící prášek, 1 vanil. cukr, 120 g tuku, 1 vejce, 2-3 lžíce smetany. Vypracujeme těsto. Uvaříme 200 ml vody nebo mléka a 150 g cukru, přidáme 300 g ml. máku, 2 hřebíčky, skořici, citr .kůru, rozinky namočené v rumu a promícháme. Těsto rozdělíme na dvě části a rozválíme. Natřeme vychladlou směsí a svineme. Pořeme vajíčkem, propícháme a upečeme.

6. PRÁŠKOVÝ ZÁVIN S NÁPLNÍ:

500 g hl. mouky, 2 dl oleje, 5 lžic bílého vína, 2 lžíce octa, 1/4 dl horké vody, 2 vejce, 1/2 kypřícího prášku – vypracujeme vláčné těsto, které necháme na teplém místě hodinu odpočívat. Těsto rozdělíme na 4 díly, každý vyválíme, posypeme strouhankou, pokapeme olejem, a nastrouháme vrstvu oloupaných jablek. Posypeme ml.cukrem, skořicí, trochou van. pudinku a pokapeme rumem. Znovu posypeme strouhankou a svineme do závinu. Položíme na vym plech a pečeme 25-30 min. Během pečení potíráme rozpuštěným máslem. Pocukrujeme.

5. TAŽENÝ ZÁVIN:

500 g hl. mouky, 2 lžíce sádla, 1 vejce, 2 lžíce octa, 4 lžíce teplé vody, špetka soli – vypracujeme vláčné těsto a necháme odpočinout. Rozválíme, posypeme strouhankou osmaženou na másle, jablky nastrouhanými nahrubo, cukrem a skořicí. Můžeme přidat rozinky a sekané ořechy. Svineme, potřeme olejem a upečeme. Během pečení potíráme olejem.

4. MÁSLOVÝ ZÁVIN:

500 g hl. mouky, 250 g másla, 2 vejce, špetka soli. Postup stejný jako u taženého závinu.

3. OLEJOVÝ ZÁVIN:

3 sklenice hl. mouky, 1/2 sklenice oleje, půl sklenice vlažného mléka. Postup stejný jako u taženého závinu. Zdobíme čokoládou.

2. ZÁVIN Z PIVNÍHO TĚSTA:

500 g hl. mouky, 250 g 100% tuku, 2 dl vlažného piva, 1 lžíce octa, špetka soli. Vypracujeme vláčné těsto, 100%  tuk nastrouháme. Rozdělíme na 5 dílů, vyválíme a naplníme jablky, cukrem, rozinkami, ořechy a skořicí. Zavineme, potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme sezamovým semínkem. Pečeme 35 min. při 180 °C.

1. JEDNODUCHÝ ZÁVIN:

300 g hladké mouky, 1 a půl lžičky moučkového cukru, 200 g tuku, 2 žloutky, 6 lžic vřelé vody. Žloutky rozšleháme ve vodě, nalijeme do mouky, přidáme cukr a tuk. Smícháme a zaděláme těsto, necháme chvíli v chladničce odpočinout. Vyválíme, potřeme nastrouhanými jablky, posypeme drcenými ořechy, můžeme ochutit mletou skořicí a přisladit. Před pečením potřeme bílky.